Bojové stroje - B-17 Flying Fortress

Autor : 🕔26.08.2010 📕8.788
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Bombardér B-17 Flying Fortress je jedním ze symbolů síly amerického armádního letectva během druhé světové války. Ovšem v době, kdy vznikal byly letecký sbor americké armády jen stínem síly leteckých sil evropských mocností. Až německé zbrojení a vypuknutí druhé světové války přinutily USA ukázat, co dokáže výkonný průmysl.

8. srpna 1934 obeslal letecký sbor americké armády výrobce oběžníkem, ve kterém požadoval předložení návrhu bombardéru s rychlostí 320 kilometrů za hodinu. Dostup měl mít alespoň 3000 metrů a dolet 3200 kilometrů. Návrh si musely firmy financovat ze svých zdrojů a na přípravu prototypu ke zkouškám měly rok. Vítěz soutěže měl slíbenou zakázku na dodávku 220 strojů.

V srpnu 1934 firma Boeing dokončila převratný celokovový čtyřmotorový letoun. Letoun vypadal nadějně, ale 30. října došlo ke katastrofě. Prototyp bombardéru ztratil, při zkušebním letu, po startu rychlost a zřítil se na letiště Wright Field. Vítězem soutěže se stal Douglas DB-1.

Navzdory havárii udělal Boeing Model 299 na představitele amerického leteckého sboru dojem. Objednali malý počet kusů – pro další vývoj. V březnu 1941 se z vylepšeného prototypu, zrodil skutečný bojový letoun, schopný operačního nasazení.

První B-17 dostali Britové, ale byli z nich zklamaní. Teprvo 8. letecká armáda udělala z bombardéru B-17 nástroj, který měl Hitlerovi ukázat, že bombardování Amsterdamu, Londýna, Covenry a dalších měst nebyl dobrý nápad, a že každá hůl má dva konce. Do konce války Bombardéry B-17 svrhly na německé cíle kolem půl milionu tun bomb.

Bombardéry B-17 se podílely na všech významnějších akcích zaměřených na rozvrácení německého zbrojního průmyslu. Osádky měly v tyto letouny důvěru, protože byly robustní a vydržely neuvěřitelná poškození. Mnohdy se vrátily na základnu rozstřílené, ale vrátily se.

 

Více zde: Boeing B-17 Flying Fortress

Autor : 🕔26.08.2010 📕8.788

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago