Megaopravy 06 20 tunový dalekohled

Autor : 🕔19.04.2010 📕7.290

Podobné články

Další články autora

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Tentokrát půjde o údržbu obřího teleskopu. Víte, jak se vyměňuje křehké zrcadlo dalekohledu s průměrem 8 metrů a hmotností 20 tun, které stojí 10 milionů Euro? Dívejte se.

 

V poušti Atacama v Čile, ve výšce 2600 metrů nad mořem je Jižní observatoř ESA (European Space Agency), vybavená čtyřmi obřími teleskopy. Mohou pracovat samostatně, nebo 3 z nich mohou společně vytvořit VLT (Very Large Telescope). VLT má díky propojení zrcadlových dalekohledů takovou rozlišovací schopnost, že s jeho pomocí by astronomové rozlišili dva reflektory automobilu na Měsíci jako samostatné.

Problém je v tom, že i v poušti se práší a na citlivou odrazovou vrstvu neustále sedá prach, který, snižuje její odrazivost. Prach, který není okem prakticky vidět. Přesto je nutné každých 18 měsíců jedno zrcadlo demontovat, odrazovou vrstvu odstranit a nanést znovu. Celá oprava musí být provedena rychle … pozorovací časy na VLT si objednávají astronomové z celého světa minimálně půl roku dopředu. Na méně časté úkazy i s čtyřletým předstihem.

VLT umožňuje vědcům pozorovat hvězdy dávno zaniklé. Hvězdy, jejichž světlo k nám letělo miliardy let. S jeho pomocí je možné zkoumat oběkty, které pocházejí z doby, kdy vznikal vesmír a tak se dozvědět mnohé o jeho minulosti.

Zrcadlo je nutné demontovat a na speciálním přepravníku odvézt do závodu postaveného u paty hory jen k tomuto účelu. Tam ho omýt - vodou, která se musí do pouště dovézt. Pro představu … na tomto místě, které patří k nejsušším na světě spadne v průměru 6 mm srážek za rok. Některé meteorologiské stnice už nezaznamenaly žádné srážky několik let. Suché podnebí však astronomům nabízí 350 bezoblačných nocí v roce.

Potom je nutné odstranit vrstvičku hliníku a nanést novou. Ta je tak tenká, že i vlas je proti ní tlustá tyč a otisk prstu nepředstavitelné hrboly. Na celé zrcadlo s plochou přes 40 metrů čtverečných se spotřebuje pouhých 12 gramů (!) hliníku.

Vrstvička se nanáší ve speciální vakuové komoře pomocí plasmy. Složitá technologie pracující na úrovni meziatomových vazeb. Výsledkem musí být dokonalý povrch … když to nevyjde, musí se celý složitý proces opakovat.

Nakonec se musí zrcadlo vyvézt zpět na horu a namontovat do kopule bez toho, aby se poškodilo jak samotné zrcadlo, tak odrazová vrstva. Netrpěliví astronomové už se nemohou dočkat, až na ně přijde řada a každé zdržení, způsobuje nenehraditelné ztráty. Představte si, že byste čekali 4 roky na své 2-3 hodiny pozorování a potom Vám někdo řekl „… sorry nestihli jsme údržbu“. 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.04.2010 📕7.290

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago