Megaopravy 05 Vysoké napětí

Autor : 🕔19.04.2010 📕8.882

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Elektřina umí sloužit, ale také zabíjet. 500 000 Voltů vás uškvaří během zlomku sekundy. Přesto je možné na vodiče s takto vysokým napětím sáhnout rukou. Ale musí se to umět. Doma to rozhodně nezkoušejte.

Rozvodná síť ve Spojených státech je v průměru 60 let stará a nestačí rostoucím nárokům na spotřebu elektrické energie. Proto je potřeba vodiče průběžně vyměňovat. Aby byly ztráty způsobené výpadkem elektrické energie co nejmenší. Provádějí se opravy pod napětím.

Páteřní síť přenáší napětí 500 000 V. To je dost na to, aby z vás zbyl jen škvarek. Přesto se montéři dotýkají vodičů rukama a nadále spokojeně žijí. Je potřeba dodržet několik podmínek a vždy mít respekt k vysokému napětí. Přesto patří tato práce k nejrizikovějším v zemi.

Komu by se zdálo, že nemůže být nic horšího než oprava vodičů z plošiny, tak se plete. Vedení je možné opravovat i z vrtulníku, visícího s rotorem "zasunutým" mezi vodiče. Montér sedí ve dveřích a na ližině vrtulníku. Jedna chyba pilota, montéra nebo silnější poryv větru a z opravy je katastrofa.

Další možností je práce přímo na sloupech. I zde se může montérům o stabilní základně poskytované plošinou jen zdát. K výměně některých izolátorů je potřeba použít kousky, které si v ničem nezadají s akrobacií na visuté hrazdě.

Mezi nejtěžší práce patří natažení nových vodičů. Přestože mají průměr jen pár centimetrů, při délce stovek metrů váží tuny. Nový vodič je nutné navléknout jako nit do ouška jehly. V tomto případě dochází k odstávce dodávky elektrického proudu, což je drahé. Práce musí postupovat rychle.

 

 

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.04.2010 📕8.882

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago