Megaopravy 03 Jaderná elektrárna

Autor : 🕔12.04.2010 📕11.014

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Tentokrát dosloužil rotor turbíny jaderné elektrárny Susquehanna ve státě Pensylvania. Je to drobná oprava, za pakatel - rotor váží 70 tun a jen přímé náklady spojené s opravou dosahují 3 milionů EURo. Zajímá Vás, jak se osazuje 70 tunové monstrum na vlas přesně? Dívejte se

 

Natáčení opravy v jaderné elektrárně není nic jednoduchého. Jen projít bránou je komplikovaná procedura. Osobní prohlídka, prohlídka všech zavazadel, sejmutí biometrických údajů a jejich zadání do počítače.

Všichni povinně vyfasují dozimetry a údaje o dávkách ozáření, které během pobytu obdrží, budou v centrální databázi. Kamkoli se pohnete, máte v patách ochranku s nabitými poloautomatickými zbraněmi. Jejím úkolem není chránit střelbou vás – ale reaktor. Kdyby vás napadlo dělat cokoli v rozporu s bezpečností provozu elektrárny.

Celá oprava je o jemné a přesné manipulaci s obřími břemeny. Budova reaktoru má stropní překlady z bezmála tři čtvrtě metru tlustého železobetonu. Ty je nutné sejmout, aby se montéři dostali k turbíně, respektive k jejímu vnějšímu krytu. Potom teprve mohou začít s další demontáží.

Vnější kryt váží úctyhodných 99 tun. Jen povolení desítek 30 kilogramů těžkých matic je práce na několik dní pro desítky montérů. Odstávka jaderné elektrárny je drahá – směny musí být nepřetržité. Pracuje se ve dvou poschodích, oddělených mřížovou podlahou se spoustou montážních otvorů. Kdyby matice spadla dolů a někoho trefila - je mrtev.

Potom přijde na řadu mnohem menší vnitřní kryt. Váží pouhých 38 tun. Problém je v tom, že pára, která jím prochází, může být radioaktivní a celá zóna má zvláštní režim vstupu. I nepatrná kontaminace radioaktivními částicemi znamená pro postiženého v nejlepším případě dlouhé drhnutí ve sprše a opakované přeměřování radiace. V nejhorším nemoc z ozáření.

V některých částech provozu je tak vysoká radioaktivita, že vnitřní obhlídku dělají dálkově řízení roboti. Případné závady řeší několik skupin montérů, kteří jsou pod neustálou kontrolou, aby nedošlo k překročení  ročních dávek ozářenípovolených hygienickými a bezpečnostními normami.

Uvnitř je rotor turbíny, který je třeba vyměnit. Váží přes 70 tun a je ho nutné osadit s přesností na tisíciny milimetru. Kdyby byl osazen nepřesně, nebo by nebyl přesně vyvážený,  mohlo by dojít k poškození celého soustrojí s nedozírnými následky.


 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔12.04.2010 📕11.014

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago