Megaopravy 02 Oprava letadla

Autor : 🕔12.04.2010 📕14.004

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Když je něco hodně velké a hodně rozbité je tu Sean Riley s televizním štábem, aby Vám ukázal, jak se to opravuje. Na letišti Charlese de Gaulla nacouval řidič tahače s Boeingem 767 do odražeče výstupních plynů. Ze zdánlivě nepatrné trhliny v potahu trupu se vyklubala proražená přetlaková přepážka, kterou je potřeba vyměnit. Zajímá Vás jak probíhá třítýdenní oprava za 21 milionů EURo? Dívejte se

 

Proražená přetlaková přepážka trupu letadla je nebezpečná. Za letu by mohlo dojít k dekompresi s fatálními následky. Existují dva typy dekomprese za letu. Pomalá, kdy tlak v kabině pomalu a nenápadně klesá a explozivní, která prostě vytrhne kus potahu.

Přestože explozivní dekomprese vypadá hrůzostrašně, tak bez ohledu na nesmysly, kterými krmí diváky na celém světě Hollywood, nemusejí být ztráty na životech velké. Samozřejmě pokud se trup letounu zcela nerozpadne. Při letu Aloha 243 do Honolulu v roce 1988 došlo k explozivní dekompresi ve výšce 7300 metrů. Přesto piloti dokázali přistát a zahynul jen jediný pasažér.

Pomalá dekomprese je nebezpečnější. Nikdo si nemusí ničeho všimnout. Jen postupně všichni ztratí schopnost logického uvažování a upadnou do bezvědomí. Všichni včetně pilotů. Smrt přijde pomalu a nenápadně. Průvodce pořadu předvede na jednoduchém testu s kartami, jak reaguje lidský mozek na nedostatek kyslíku.

Přetlakovou přepážku je v každém případě nutné vyměnit. Ale jak, když je vestavěná v trupu? Nejprve je nutné svěsit svislou ocasní plochu, aby technici získali dostatečnou světlou výšku pro manipulaci se zadní částí trupu. Potom je nutné všechna vedení, potrubí, kabely a lanovody rozpojit – včetně vývodu z toalet – ideální práce pro nováčky.

Trup je nutné roznýtovat, zadní část odpojit, přepážku vyměnit a potom vše namontovat zpět. Na přepravu samotné přepážky je nutné najmou ruský obří nákladní letoun An-124 Ruslan. Při přepravě je potřeba dbát na úzkostlivou opatrnost – na skladě žádná další přepážka není a výroba nové by trvala měsíce.

To všechno jsou nástrahy, s kterými se musí technici vypořádat. Přestože rozeberou celou ocasní část letadla, na konci opravy musí vypadat, jako by se na něm žádná oprava nikdy nedělala.


 

 

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔12.04.2010 📕14.004

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago