Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.885

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Během souboje letadla zpravidla postupně ztrácejí výšku. Když se ocitnou těsně nad zemí, ohrožuje oba piloty další faktor – blízkost země. Kdo udělá chybu – zemře.

Boje v malých výškách jsou specifické. Prakticky se jedná o souboj ve dvou rovinách. V malých výškách nemají piloti možnost vyměnit výšku za rychlost, nemohou se odpoutat z boje střemhlavým letem.

Na druhou stranu motory netrpí nedostatkem kyslíku, jako v řídkém vzduchu ve větších výškách a podávají vyšší výkon. Také manévrovací schopnosti letounu se v malé výšce zlepšují, protože křídla v řídkém vzduchu neposkytují dostatečný vztlak na divoké manévrování.

Když dojde k souboji v malé výšce nad rovinatým terénem, není to tak vážné jako v horách, kde musí piloti kromě protivníka sledovat neustále se měnící profil terénu. Pokud jsou těmito horami Alpy, je situace o to horší, že na pár stech metrech se mění převýšení o stovky metrů.

V takových podmínkách došlo k souboji amerických P-51 doprovázejících bombardéry B-17. Ty byly napadeny formací více než 60 německých Focke Wulf 190.

Jeden z pilotů Mustangu se pustil do souboje s Focke Wulfem, který ho zatáhl mezi horské masívy a vždy ho překvapil obratností a rychlostí provádění obratů. Přestože měl být Mustang vyrovnaným nebo lepším soupeřem, nedařilo se mu protivníka překvapit, přestože prováděl manévry na hranici odolnosti organizmu. Teprve později zjistil, že Fw 190 byly dva a v horských údolích s ním hráli hru na kočku a myš.

Kdo bude nakonec myší, se dozvíte v úvodu osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

Když se na nebi objevily proudové letouny a na jejich zjišťování se začaly používat radary, staly se lety v malé výšce cestou, jak zabránit předčasnému zjištění vlastních letounů. V malých výškách byly radary slepé a toho se dalo využít k překvapení nepřítele.

V době korejské války se na nebi utkávaly dva téměř rovnocenné letouny MiGy-15 a F-86 Sabre. Kdo zvítězí, záleželo na vycvičenosti pilotů a na tom, zda se jim podaří protivníka překvapit.

Piloti Sabrů občas porušovali zákaz přelétat řeku Jalu a vydávali se na lov MiGů. Přestože byly letouny schopné dosahovat v přízemní výšce téměř dvojnásobné rychlosti proti letounům s pístovými motory, taktika se změnila jen nepatrně. Stále se jednalo o manévrové souboje s použitím střelných zbraní.

V jednom takovém souboji pronásledoval Sabre pilotovaný Jamesem Kaslerem čínský MiG-15. Protivník se snažil uprchnout směrem k moři přízemním letem. Situaci u pobřeží komplikoval mlžný závoj. Pilot MiGu pod palbou nezvládl řízení a narazil do bažiny. K nebi vylétl gejzír bahna a zasáhl Sabre letící v těsném závěsu. Zda se Jamesi Kaslerovi podaří vyváznout bez zranění, se dozvíte v hlavní pasáži osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

O patnáct let později se již proháněly stíhací letouny v malých výškách nadzvukovou rychlostí. Nicméně někteří piloti měli zkušenosti a první sestřely ještě z doby druhé světové války. Mezi ně patřil Robin Olds, dvojnásobné eso s dvanácti sestřely. Ten se při doprovodu bombardérů F-105 dostal do souboje s MiGem-17.

Lehoučký MiG měl převahu v horizontálním manévru, na straně Oldsova Phantomu byl přebytek tahu dvojice proudových motorů J79, který mu umožňoval nechat MiG kdykoli v prachu za sebou. Podařilo se mu MiG vymanévrovat a dostat se na jeho šestou hodinu.

Pilot MiGu se rozhodl hrát vabank.

Držel se v malé výšce, kde byl bezpečí před řízenými střelami Phantomu, které byly zahlcené falešnými odrazy od země. S čím nepočítal, byl příčný hřeben, který stál letounům v cestě. Podaří se jim hřebenu vyhnout, nebo skončí jako vraky na jeho úbočí? To se dozvíte v závěru osmé části seriálu Stíhači v boji, nazvané Nízko nad zemí.

Letadla:

B-17 Flying Fortress

Focke-Wulf Fw 190

Messerschmitt Bf 109

F-4 Phantom II

F-86 Sabre

F-105 Thunderchief

P-51 D Mustang

MiG-15

MiG-17F

AIM-9 Sidewinder

AIM-7 Sparrow

Ostatní:

Robin Olds

Související články:

Moderní letecké souboje

MiG-17F versus F-105

F-86 versus MiG-15 - 1

F-86 versus MiG-15 - 2

premiéru vysílá Česká televize dne 08.05. na  ve 20:00

reprízu vysílá Česká televize dne 12.05. na  v 06:55

Seriál

 1. Stíhači v boji II
 2. Stíhači v boji II - 01 První krev
 3. Stíhači v boji II - 02 Kamikaze
 4. Stíhači v boji II - 03 Zoufalá mise
 5. Stíhači v boji II - 04 Krvavý den
 6. Stíhači v boji II - 05 Noční lovci
 7. Stíhači v boji II - 06 Mustang
 8. Stíhači v boji II - 07 Souboje v Pouštní bouři
 9. Stíhači v boji II - 08 Těsně nad zemí
 10. Stíhači v boji II - 09 Thunderbolt
 11. Stíhači v boji II - 10 Rychlost jako zbraň
 12. Stíhači v boji II - 11 Tajné zbraně
 13. Stíhači v boji II - 12 Letci z Tuskegee
 14. Stíhači v boji II - 13 Kanonové sestřely ve Vietnamu
 15. Stíhači v boji II - 14 Porážka Luftwaffe

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔03.04.2009 📕16.885

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago