Anthrax

Autor : 🕔16.07.2003 📕16.671

Antrax je původem živočišná nemoc způsobená baktérií bacillus anthracis. Existují dva druhy této choroby, kožní a plicní. 95% případů z poslední doby z USA spadalo právě do kategorie plicního anthraxu. Kožní anthrax vypukne v okamžiku, kdy se bakterie z nakaženého zvířete dostanou pod kůži. Osoba postižená touto chorobou má malé vystouplé léze na pokožce, které se postupně mění na hnisající vředy s otokem. Pokud se léze objeví na krku nebo v okolí očí, může to znamenat komplikace. Inkubační doba pro kožní formu anthraxu je 1 - 7 dní. Pokud není pacient léčen účinnými antibiotiky, úmrtnost této nemoci je mezi 10 - 20%. Při správné léčbě je úmrtnost méně než 1%.

Plicním anthraxem se člověk infikuje při vdechnutí bakterií do plic. Nastává velmi rychlá infekce. Vzhledem k tomu, že anthrax nebývá včas diagnostikován, je úmrtnost v USA 90 - 100%!

Smrtelná dávka anthraxu se odhaduje na 10 000 spor. 80% lidí, kteří by vdechli tuto dávku, by zemřelo. Méně než jedna miliontina gramu je smrtelná od pěti dnů do jednoho týdne po vdechnutí. Podle amerických odhadů by sto kilogramů anthraxu rozptýlených z nízko letícího letadla nad velkým městem za jasné chladné noci zabilo mezi jedním a třemi miliony lidí.

Nemoc začíná po inkubační době mezi 1 a 6 dny v závislosti na vdechnutém množství. Nástup je postupný a nespecifický, nemoc se projevuje horečkami, malátností, únavou, lehkým kašlem. V některých případech dojde dokonce ke zlepšení. Tyto symptomy jsou po dvou až třech dnech následovány prudkým zhoršením, problémy s dýcháním a otravou organismu. Fyzické ohledání může dále zjistit otok plic a meningitidu. Rentgen plic odhalí široce rozšířené průdušnice. Smrt obvykle následuje mezi 24 a 36 hodinami od tohoto zhoršení stavu.

Epidemie plicního anthraxu v raném stádiu může být snadno zaměnitelná za řadu virových či bakteriálních infekcí. Dýchací potíže a rychlá smrt však další nemoci z možných vyřazují. Pacienti postižení morem či tularemií by jevili známky infekce plic a klinické příznaky pneumonie, která se nevyskytuje u případů s antraxem.

Témeř všechny případy anthraxu, kdy se s léčbou začalo až v okamžiku vypuknutí nemoci a odhalení jejích symptomů, byly smrtelné, a to bez ohledu na způsob léčby. V minulosti se používal penicilin podáváný každé dvě hodiny nitrožilně v dávce 2 miliony jednotek. Tetracyklin a erythromycin se používal u pacientů citlivých na penicilin. Velká vetšina anthraxových kmenů je v laboratorních podmínkách citlivá na penicilin, ale přesto i v přírodě existují kmeny odolné, a jeden byl dokonce extrahován z nakaženého člověka.

Při současných zkušenostech není těžké vytvořit kmeny odolné na antibiotika. Proti některým formám anthraxu existují vakcíny, ale jejich účinek proti velkému množství bakterií není zaručený. Vakcína je založena na ochranném antigenu bacillus anthracis a pomáhá výrazně snížit či zcela eliminovat nebezpečí nákazy. Omezené testy potvrdily, že po dokončení prvních tří dávek (2 a 4 týdny po první injekci a dále po 6, 12 a 18 měsících) je docíleno odolnosti proti anthraxu. Jak bylo ale uvedeno, účinek vakcíny může být eliminován nadprůměrnou dávkou spor.

V případě ohrožení či potvrzení biologického útoku anthraxem by se mělo zahájit preventivní léčení ciprofloxacinem nebo doxycyklinem. Těm, kteří ještě nebyli očkování, by se mělo podávat 0,5 ml vakcíny. Pokud byl opravdu útok potvrzen a anthrax přítomen, mělo by se pokračovat v léčení po nejméně 4 týdny u všech osob zasažených útokem.

Zdroj : www.wikipedia.com
Autor : 🕔16.07.2003 📕16.671

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago