Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Rad

Radek Enžl

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 4.218
Z toho faktografických příspěvků : 2.340
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • 56. peruť RAF

  Jedna z nejslavnějších perutí Královského letectva a vůbec nejúspěšnější jednotka RFC/RAF za první světové války.

  10.313
 • 95th Aero Squadron

  historie 95th Aero Squadron od První světové války po současnost

  8.255
 • Adjudant André Julien Chainat

  Ve své době jedno z vedoucích francouzských stíhacích es první světové války.

  11.399
 • Albert Ball

  Stíhací eso WWI.

  9.146
 • Alexandr Alexandrovič Kazakov

  Nejúspěšnější stíhací eso Ruska v WWI.

  10.933
 • Arthur Raymond Brooks

  Životopis amerického stíhacího esa 1. sv. války a průkopníka ve vývoji letecké rádiové navigace.

  8.134
 • Billy Bishop - kluk, který nemohl minout

  William Avery "Billy" Bishop je považován za nejúspěšnějšího stíhače britského impéria v průběhu 1. světové války. Co do počtu přiznaných vítězství jím také byl. Dnes, s rozvojem historického poznání, jež se snaží rozptýlit mlžný opar legendy, neodbytně vyvstává otázka, zda oprávněně...

  6.309
 • Bílý pták

  Roku 1927 vrcholilo soupeření několika různých týmů o přelet Atlantského oceánu a s tím spojený zisk prémie 25 000 dolarů, což tehdy byly obrovské peníze. Různé týmy sázely na různé typy letadel, jednoplošníky, přestavěné bombardéry apod. Dvojice nositelů řádu Čestné legie Charles Nungesser a Francois Coli vsadila na letoun Levasseur PL.8 "l'Oiseau blanc"...

  3.072
 • Bitva o Okinawu část 1. - Přípravy

  "Jedno letadlo za jednu válečnou loď. Jeden člun za jednu loď. Jeden muž za deset nepřátel. Jeden muž za jeden tank."

  Bitevní slogan japonské 32. armády bránící Okinawu

  30.802
 • Bitva o Okinawu část 2. - Bojové akce

  "Situace se stává skutečně obtížnou. Je zde asi 65 000 - 70 000 bojujících Japonců zavrtaných do děr na jižním konci ostrova. Nevidím žádný způsob jak je odtud dostat, než vyhazovat je do povětří yard po yardu."

  Generálmajor J. R. Hodge, velitel XXIV. armádního sboru

  30.347
 • Bitva u Abúkíru

  Na jaře roku 1798 Napoleon Bonaparte chystal velkou invazi do Egypta. Direktorium v jeho osobě cítilo hrozbu, proto ochotně dalo k tomuto tažení svolení. Smyslem této akce bylo odříznout Anglii od jejích kolonií a ohrozit kolonie v Indii.

  42.379
 • Bitva u Kodaně

  Koncem roku 1800 vytvořilo Rusko, Švédsko, Dánsko a Prusko koalici, která ostře vystoupila proti způsobu anglické blokády Francie. Ta spočívala v zajímání obchodních lodí plujících do francouzských přístavů. Anglie si dokonce osobovala právo zastavit a prohledat i lodi plující pod neutrálními vlajkami. Zajaté lodi pak byly eskortovány do anglických přístavů, kde o jejich dalším osudu rozhodoval speciální soud.

  28.493
 • Bitva u mysu Sao Vicente 14. 2. 1797

  Bitva, v níž své ostruhy získal pozdější legendární admirál Horatio Nelson.

  38.316
 • Boj o Sokolovo - 1. část

  První část seriálu věnovaného bojům 1. polního praporu u Sokolova v březnu 1943 se zabývá neutěšěnou situací čs. občanů, kteří se ocitli sovětských pracovních táborech. Je všeobecně málo známou věcí, že kolem 80 % příslušníků 1. polního praporu bylo tvořeno právě vězni z gulagů. 

  24.566
 • Boj o Sokolovo - 10. část

  Po tvrdém boji ztratili čechoslováci Sokolovo, avšak během následující  noci se vydali dobýt jej zpět...

  23.871
 • Boj o Sokolovo - 11. část

  Po tvrdých bojích u Sokolova hrozilo čs. praporu obklíčení. Proto dostal rozkaz k ústupu, během kterého však o dramatické okamžiky nebyla nouze... 

  26.234
 • Boj o Sokolovo - 12. část

  Boj u Sokolova skončil, avšak zotavení praporu nebylo jednoduchou záležitostí...

  24.312
 • Boj o Sokolovo - 13. část

  Čs. vojáci byli obyčejní lidé, jako ve všech armádách. Byli tu hrdinové, byli tu i zbabělci. Jedni i druzí jsou součástí úplné historie nasazení 1. polního polního praporu u Sokolova a nemá cenu tvrdit, že druhá kategorie neexistovala. Přesto nelze přehlédnout, že zbabělců bylo jen několik, zatímco těch, kteří neopustili své bojová stanoviště bylo mnohem, mnohem více... 

  27.644
 • Boj o Sokolovo - 14. část

  Závěrečná část seriálu o prvním bojovém vystoupení čs. jednotky na východní frontě se zabývá problematikou čs. vojáků zajatých v Sokolovu. 

  30.691
 • Boj o Sokolovo - 2. část

  Druhá část článku o bojovém vystoupení čs. vojáků u Sokolova odhaluje zoufalou situaci čs. občanů v gulazích a potíže, s nimiž se museli potýkat, když chtěli vstoupit do čs. jednotky.  

  19.328
 • Boj o Sokolovo - 3. část

  Politické zákulisí vzniku první československé jednotky v SSSR.

  18.635
 • Boj o Sokolovo - 4. část

  Výstavba praporu, výzbroj, výcvik a intriky. 

  21.712
 • Boj o Sokolovo - 5. část

  Samotný přesun čs. jednotky k Charkovu, kde měla nasazena v rámci Voroněžského frontu, nebyl jednoduchý. Sovětské železnice byly válkou dosti poničené, proto přesun do stanice Valuiki, odkud měli vojáci pokračovat pěšky, trval tři týdny.

  18.213
 • Boj o Sokolovo - 6. část

  Vojáci 1. polního praporu odjížděli na frontu jako rychlá jednotka, vycvičená a určená k vedení útočného boje. Po přidělení motorových vozidel se měli účastnit útočných akcí, které v té době vedl Voroněžský front. Zvrat v situaci na frontě však způsobil, že horečně museli zahájit budování obranných postavení a čekat na německé tanky... 

  23.983
 • Boj o Sokolovo - 7. část

  Přípravy k boji vrcholí, Čechoslováci budují obranu, jsou rozmisťovány zbraně. Bitva se blíží.  

  25.812
 • Boj o Sokolovo - 8. část

  Vzpomínky veteránů vtáhnou čtenáře přímo do hořícího Sokolova...

  26.124
 • Boj o Sokolovo - 9. část

  Německý pohled na boj o Sokolovo, nasazené jednotky a ztráty.

  32.984
 • Bojové nasazení systému S-75 (část 1. - Proti špiónům)

  Sovětský systém S-75 (tedy rodinka protiletadlových raketových komplexů verzí SA-75 Dvina, S-75 Děsna a S-75M Volchov) byl jedním z nejrozšířenějších raketových systémů minulosti. S lehkou nadsázkou jej můžeme prohlásit za "kalašnikov" mezi protiletadlovými raketami. Jeho protiletadlové řízené střely jsou, díky svým ladným tvarům, mimořádně "fotogenické" - během studené války bývala fota těchto raket často v novinách jak na západě, tak ve východním bloku. Řada méně poučených novinářů je s gustem používá jako ilustrační foto k článkům o balistických raketách dodnes. Svým způsobem nejsou daleko od pravdy, tyto střely mají výtečné letové vlastnosti a aerodynamiku, takže řada zemí (např. Čína, Srbsko, Irán atd.) je adaptovala na balistické rakety, v zemi svého původu zase vysloužilé střely slouží např. jako létající laboratoře. Kdysi šlo však o smrtící zbraň, tyto komplexy sloužily v desítkách zemí, bojovaly v celé řadě válek a sestřelily stovky letadel.

  24.727
 • Bojové nasazení systému S-75 (část 2. - Vietnam 1965-68)

  Systém S-75 (v tomto případě verze SA-75 Dvina) byl v nejširším měřítku nasazen během konfliktu ve Vietnamu. Tato válka se stala jakousi "sovětsko -americkou střelnicí", jakýmsi ověřovacím polygonem, kde obě strany testovaly novou výzbroj i taktiku. Jde o látku tak bohatou, že jsem ji musel rozdělit do dvou článků - v této části se seznámíme s bojovým nasazením severovietnamských protiletadlových raketových komplexů v první fázi americké letecké ofenzívy - během operace Rolling Thunder. 

  21.451
 • Bojové nasazení systému S-75 (část 3. - Vietnam 1969-73)

  Po ukončení operace Rolling Thunder nastalo období "klidu na frontě". Rok 1972 však přinesl dvě nejmohutnější letecké ofenzívy této války... 

  26.097
 • Bojové nasazení systému S-75 (část 4. - Blízký východ 1967-82)

  Jak se SSSR snažil exportovat socialismus do zemí Blízkého východu, dodával těmto režimům také nemalé množství nejrůznějších zbraní. Pochopitelně nechyběly ani protiletadlové raketové komplexy systému S-75.  Tentokrát jejich protivníkem bylo izraelské letectvo...

  19.421
 • Bojové nasazení systému S-75 (část 5. - 80. léta až současnost)

  Závěr pětidílné série článků o bojovém nasazení protiletadlového raketového systému S-75. Tentokrát se budeme věnovat konfliktům z konce 20. století. Ačkoliv tento systém byl již  té době zastaralý, v řadě zemí stále musel stát v první linii...

  25.369
 • Budeme se bránit - díl I. (Začátek cesty)

  Tento článek je první ze série, která se bude zabývat sebeobranou na ulici. Důvody, které mne vedly k jeho napsání jsou prosté: každoročně je v České republice spácháno asi 400 000 trestných činů. Asi 5 % z tohoto počtu (tedy kolem 20 000) jsou trestné činy násilné povahy. Znamená to tedy, že přibližně každých 25 minut je v této republice někdo přepaden, zbit, oloupen, znásilněn nebo zavražděn. Existují však lidé, kteří prostě nemají chuť se nechat mlátit, okrádat, mrzačit, znásilňovat a zabíjet, kdykoliv se nějakému gaunerovi zamane. A tito lidé mají právo se bránit!

  41.876
 • Budeme se bránit - díl II. (Paralyzéry a obranné spreje)

  Sebeobranu, podle jejího způsobu, dělíme na dvě hlavní kategorie: 1. obrana nesmrtícími prostředky 2. obrana beze zbraně a pomocí chladných a palných zbraní v tomto díle se více zaměříme právě na nesmrtící obranné prostředky. Protože však jde o téma velmi obsáhlé, soustředím se v této části pouze na obranu prostřednictvím elektrických paralyzérů a obranných sprejů. Plynovky a ostatní pomocné prostředky probereme příště.

  70.624
 • Budeme se bránit - díl IIa. (Plynovky, svítilny, osobní alarmy)

  V této části seriálu se budeme zabývat sebeobranou plynovkami a dále použitím intezivních svítilen a osobních alarmů. Ačkoliv v případě těchto prostředků (míněny svítilny a alarmy) již není možno  hovořit o sebeobraně v plném významu tohoto slova, avšak přesto se jedná o užitečné pomůcky v osobní bezpečnosti.  

  127.302
 • Budeme se bránit - díl III. (Sebeobrana a zákon)

  V minulém díle jsme hovořili o obraně nesmrtícími prostředky. Od tohoto dílu se budeme zabývat obranou v případě, že jsme plně odhodláni přenést veškerá rizika na útočníka a naprosto nás nedojímá představa útočníka, kterému po našem obranném zákroku teče krev. Avšak dříve než přejdeme k technickým aspektům sebeobrany, řekneme si něco o zákonných mezích obrany.

  39.046
 • Budeme se bránit - díl IV. (Boj beze zbraně)

  Je zvláštní, kolik lidí si sebeobranu spojuje pouze s chvaty neozbrojeného boje. Spoléhat se však v sebeobraně pouze na holé ruce, je dle mého krajně nebezpečné a krátkozraké. Přesto nelze v žádném případě boj beze zbraně zatratit - proč tomu tak je, se dozvíte v tomto článku.   

  15.065
 • Budeme se bránit - díl V. (Chladné úderné zbraně)

  Zbraň je trestním zákonem definována jako „cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším“. V této části bude řeč o zbraních chladných, zbraních které lidstvo provázejí po celou dobu jeho vývoje, zbraních o jejichž účinnosti netřeba pochybovat…

  23.143
 • Budeme se bránit - díl VI. (Improvizované zbraně)

  Článek navazuje na předchozí díl seriálu, v němž byly popsány možnosti sebeobrany prostřednictvím chladných úderových zbraní. Přesto může nastat situace, kdy v okamžiku napadení obránce buď není ozbrojen vůbec, nebo nemá čas na vytažení vlastní zbraně. Navzdory tomu nemusí čelit útočníkovi holýma rukama, kolem je nejrůznějších zbraní dost...

  4.838
 • Budeme se bránit - díl VIIa. (Sebeobrana čepelovými zbraněmi - nože a dýky)

  První část článku, jež se zabývá sebeobranným použitím čepelových zbraní jako jsou nože a dýky. Tato část je především zaměřena na klíčovou otázku, zda je nůž pro sebeobranu vhodnou zbraní a zejména na časté mýty, které se v této problematice vyskytují.

  3.265
 • Budeme se bránit - díl VIIb. (Sebeobrana čepelovými zbraněmi - nože a dýky)

  Druhá část článku o sebeobraně prostřednictvím čepelových zbraní předkládá krátký výčet vhodných zbraní pro tento druh sebeobrany a způsob jejich použití.

  1.282
 • Capitaine Albert Deullin

  Životopis francouzského stíhacího esa a spolutvůrce taktiky francouzského stíhacího letectva první světové války.

  12.087
 • Captain Arthur Roy Brown

  Životopis kanadského stíhacího esa 1. sv. války. Muže, který 21. 4. 1918 sestřelil Rittmeistera Manfreda von Richthofena.

  10.353
 • Captain Reginald Theodore Carlos Hoidge

  Je naprosto tragické, že ani o jednom z nejúspěšnějších stíhačů britské 56. squadrony a kanadských stíhačů vůbec nejsou dostupné podrobnější informace.

  12.824
 • Captain Richard Aveline Maybery

  17. září 1913 byl zařazen v hodnosti podporučíka (Second Lieutenant) k 21st Lancers. Jeho regiment byl později odvelen do Indie, kde se Maybery zřejmě zúčastnil neúspěšného útoku na Turecko. 15. září 1915 byl v těchto bojích vážně zraněn. Po uzdravení byl přeložen k Royal Flying Corps a absolvoval letecký výcvik v Egyptě. „Křidélka“ (pilotní odznak) získal 26. května 1917. .....

  7.792
 • Captain Stearne Tighe Edwards

  Stíhací eso 1. světové války, 17 sestřelů.

  7.508
 • Captain Stearne Tighe Edwards

  Životopis kanadského stíhacího esa 1. světové války.

  7.653
 • Carlos de Haya González de Ubieta

  Životopis španělského vynálezce a hlavně letce, držitele několika světových rekordů, který se po vypuknutí občanské války zapojil do bojů na straně pučistů. Stal se osobním pilotem generála Fanca a v roce 1938 padl ve vzdušném boji.

  7.713
 • Cecil Arthur Lewis

  Britské stíhací eso I. světové války, spoluzakladatel BBC, spisovatel, autor řady knih o stíhačích I. sv. války a jeden z nejvýznamnějších autorů letecké literatury tohoto období.

  11.402
 • Česká krev

  Účast českého krále Jana Lucmeburského v bitvě u Kresčaku roku 1346.

  51.771
 • Česká krev

  Jan Lucemburský byl vychován podle nejlepších rytířských zásad. Rytířem se v té době nikdo nenarodil. Titul rytíře se vztahoval jen na toho, kdo byl na rytíře pasován.

  30.928
 • Česká krev

  Objasňovat příčiny stoleté války by bylo složité a zdlouhavé. Stačí konstatování, že smrtí francouzského krále Karla IV. Krásného, třetího syna Filipa IV. Sličného (jeho starší bratři, králové Ludvík X. a Filip V, zemřeli také bezdětní), v roce 1328 vymřela kapetovská královská linie a koruna přešla na Filipa z Valois, bratrance Karla IV. Krásného, tedy potomka nejbližší vedlejší větve Kapetovců. Při své korunovaci francouzským králem přijal jméno Filip VI.

  23.019
 • Česká krev

  Pak se Jan Lucemburský obrátil na rytíře po svém boku: „Klimberče mladý, diemť krátce, pomni, že’s jměl dobrého otce, jehož nikdo zlým nevinil, a mnoho dobrého činil. A sám’s také rytieř smělý, mladý, dobrý, druh dospělý. Vědě, že mne neodvedeš, než úfám-ť, že mne dovedeš, kdež pokuši svého meče...“

  29.425
 • Česká krev

  Filip VI. se tedy vrátil zpět do Paříže, sebral všechny oddíly, které byly po ruce a začal Angličany pronásledovat. Zde nastává čas další hypotézy, podle níž se Jan Lucemburský stal velitelem předvoje celého francouzského vojska.

  19.072
 • Česká krev

  Soudí se, že druhý francouzský šik se rozvinul vlevo od Alençona a více za ním, naproti šiku Černého prince. Teorii o tomto postavení podporují dvě indicie.

  28.361
 • Česká krev

  Jména českých rytířů, kteří zahynuli spolu s Janem Lucemburským v bitvě u Kresčaku zmiňuje jedna pozdější veršovaná báseň, tato jména však nejsou potvrzena dobovými prameny.

  23.692
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 3.

  21.880
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 4.

  22.053
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 5.

  25.016
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 6. a poslední

  27.340
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 1.

  24.603
 • ČESKÁ KREV II.

  BRNO 1645

  Díl 2.

  22.816
 • Česká státní vlajka

  Státní vlajka slaví své 100. narozeniny. Za těch 100 let své existence toho „neprožila“ málo. Bývala slavnostně vztyčována, pyšně vlála, bývala i se smutkem a slzami spouštěna. Jako symbol vítězství zavlála nad mnoha bojišti druhé světové války, vlála jako symbol vzdoru v roce 1968. Dnes už naštěstí nemusí vlát při tak pohnutých událostech, ve větším počtu zpravidla nyní provází úspěchy našich sportovců. Na hokeji mává státní vlajkou kdekdo. Ale kolik z nás něco ví o její opravdové historii?

  71.191
 • Čestný pohár za vítězství ve vzdušném boji

  Ačkoliv nevypadá jako to, co si dnes zpravidla představujeme pod pojmem "vojenské vyznamenání", za 1. světové války šlo skutečně o ceněnou trofej...

  701
 • Charles Nungesser

  Stíhací eso WWI.

  9.682
 • Charles Nungesser

  Třetí nejúspěšnější francouzský stíhač 1. sv. války, filmový herec, jeden z vyzyvatelů Atlantského oceánu. V dějinách vojenského letectví možná nebylo výstřednějšího pilota než byl právě on. Nebál se nikoho a ničeho - muž pohrdající smrtí si vysloužil řadu přezdívek, avšak bezpochyby nejznámější byl pod přezdívkou Hussard de la Mort - Jezdec smrti.

  5.856
 • Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 1. – Největší mýty ranivé balistiky

  Co vlastně je a co není zastavující účinek střel?

  9.811
 • Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 2. – Působení střel na živou tkáň

  Jak se střely v tkáních pohybují a jaké jsou vlastně mechanismy jejich ranivého účinku? 

  5.773
 • Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 3. – Reakce na zranění

  Co vlatně vyřadí člověka z boje? Je to bolest? Když ne, jak rychle jej vyřadí ztráta krve? A co onen proslulý hydrostatický šok?

  5.085
 • Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 4. – Způsoby stanovení kritérií účinnosti střely

  Jak vlastně určit účinnost střely? Podle její energie či hybnosti? Nebo statisticky, podle výsledků ve skutečných konfliktech? Otázkou zůstává, zda lze vůbec něco takového objektivně stanovit...

  5.458
 • Chiméra zastavujícího účinku krátkých palných zbraní podruhé, část 5. – Hledání kouzelné střely

  Proč kouzelné střely? Protože požadavky, které někteří autoři kladou na obrannou munici, jako by patřily do pohádek. Existuje skutečně munice, která by člověka vyřadila na místě jedním zásahem?
  V závěru seriálu zkusíme najít odpověď, zda je možno nějakým způsobem definovat nejlepší obranný náboj...

  6.487
 • Christopher Draper

  Stíhací eso 1. světové války.

  8.065
 • Civilní verze Coltu 1911 a jeho klony

  Když Gerry James, význačný americký odborník a publicista  v oboru zbraní střeliva, před lety sestavoval pro časopis Guns & Ammo žebříček podle něj nejúspěšnějších krátkých zbraní 20. století, jeden jeho známý mu přitom položil otázku: „Kdybys směl mít jen jednu zbraň, co by to bylo?“ James mu bez zaváhání odpověděl: „Model 1911 v ráži .45.“ S tímto názorem se ztotožňuje jak řada jiných odborníků, tak početná skupina střelců z řad laické veřejnosti. Málo platné, ačkoliv drtivá většina lidí si jméno Colt spojuje s revolvery, nejúspěšnější krátkou zbraní slavné zbrojovky je právě Colt M 1911 a jeho variace. Na tom všem je ovšem nejpozoruhodnější, že slavná pistole loni oslavila 100. narozeniny.

  46.448
 • Colt Model 1851 Navy

  Šlo o jednu z nejúspěšnějších zbraní své doby. V průběhu občanské války jej měl u boku i věhlasný generál Robert E. Lee, po válce jej nosil prakticky po celou svojí kariéru Divoký Bill Hickok, nejslavnější pistolník Západu. Šlo o skvěle vyvážený revolver, přesný a spolehlivý. Byl jednou ze zbraní, jež pomáhaly utvářet legendu kolem zbraní značky Colt.

  4.969
 • CZ 805 BREN

  Útočná puška CZ 805 představuje vysoce variabilní zbraň vojáka 21. století. Jedná se o samočinnou pušku se závěrem uzamčeným pomocí rotačního závorníku, využívající k činnosti automatiky tlaku plynů, odebraných z hlavně, na píst s krátkým pohybem, uložený nad hlavní. Zbraň je vybavena dvoupolohovým regulátorem tlaku plynů.

  5.697
 • Desert Eagle 50 AE podruhé - praktická zkouška

  Protože jsem měl před časem možnost prakticky si ověřit chování jedné z nejznámějších pistolí světa při střelbě, rozhodl jsem se s vámi o tento zážitek podělit v krátké reportáži.

  37.915
 • DFW C.V

  Historie jednoho z nejúspěšnějších německých letounů své kategorie.

  11.764
 • Dongfeng-7 alias Tondar-69: Východní vítr vanoucí do Íránu

  V souvislosti s válkou na Ukrajině je zřetelně vidět, jaké nebezpečí pro města představují balistické rakety. Přitom se nemusí jednat o nijak nákladné zbraně. Článek popisuje balistickou střelu čínské provenience, "recyklovanou" z původně protiletecké střely středního dosahu.

  3.549
 • Eberhard Mohnicke

  Životopis málo známého esa 1. sv. války, muže, jenž sloužil bezmála jeden a půl roku u elitní stíhací jednotky Jasta 11, dokázal přežít všechny její kampaně a mnoho svých slavnějších spolubojovníků, avšak svému osudu letce nakonec stejně neunikl.

  2.610
 • Edward C. Mannock - Král vzdušných válečníků

  Mick Mannock byl jednou z nejsložitějších osobností, která během Velké války usedla za řídící páku stíhacího letounu. Na rozdíl od mnoha ostatních es neměl šlechtický původ, naopak pocházel  z nejchudších vrstev. Patrně právě to mu dalo do vínku neutuchající starostlivost o jeho podřízené, která však ostře kontrastovala se zavilou nenávistí k nepříteli... 

  Jeho piloti jej milovali a jeden z jeho spolubojovníků eso Ira Jones o něm po válce napsal knihu s příznačným názvem "King of Air Fighters" - Král stíhačů, nebo vzletněji - "Král vzdušných válečníků". 

  9.365
 • Elektromagnetická bomba - zbraň se směrovanou energií

  Zbraně se směrovanou energií jsou radikálně odlišné ve své činnosti a vlivu ve srovnání s jakýmikoliv jinými používanými zbraněmi. Zahrnují lasery, vysilače mikrovlnného vyzařování a zbraně s paprsky částic.

  55.952
 • Elitní jednotky v Perském zálivu

  Jak první, tak druhá válka v Perském zálivu se vyznačovaly širokou účastí elitních jednotek. Mezi obzvláště elitní formace patří speciální jednotky. Nasazení v obou konfliktech je do značné míry analogické. Druhé války se však na rozdíl od první nezúčastnily elitní a speciální jednotky Francie a arabských zemí.

  43.052
 • Elitní jednotky v Perském zálivu

  Průzkum byl stálou a nejdůležitější činností speciálních jednotek. Britští SAS údajně pronikli v převlečení až do Bagdádu, stejné jako příslušníci Delta Force.

  27.895
 • Farman MF.11 Shorthorn

  Víceúčelový dvoumístný jednomotorový dvouplošník, používaný Spojenci na počátku války k leteckému průzkumu a bombardování.

  3.366
 • Fernand Jacquet - první belgické eso

  Byl krátkozraký a létal na neohrabaných strojí­ch typu Farman. Přesto (nebo možná právě proto) se stal legendou belgického letectva a prvním belgickým esem...

  4.272
 • Frank Luke

  Stíhací eso WWI. Největší americké balónové eso s 18 potvrzenými sestřely.

  11.375
 • Frederick Sowrey

  Životopis britského stíhacího esa 1. světové války. Mezi jeho 13 vítězstvími je i vzducholoď Zeppelin L.32.

  7.028
 • Generalissimus Lennart Torstensson, hrabě z Ortaly

  V letech 1641-1645 vrchní velitel švédských vojsk.

  10.880
 • Generalleutnant Theodor Osterkamp

  Nejúspěšnější německý námořní stíhač I. sv. války, jeden z nejvyšších důstojníků Luftwaffe za 2. sv. války. dosáhl statusu stíhacího esa v obou světových válkách.

  15.399
 • Generaloberst Ernst Udet

  Bonviván, druhé nejúspěšnější německé letecké eso 1. sv. války, letecký showman a nakonec i jedna ze špiček druhoválečné Luftwaffe. To vše během svého pohnutého života stihl Ernst Udet.

  14.897
 • George Lanoe Hawker

  Stíhací eso WWI...

  9.217
 • George William Barker

  Jeden z najúspešnejších kanadských pilotov 1. svetovej vojny a jeho životný príbeh.

  7.926
 • Georges Guynemer

  Druhé nejúspěšnější francouzské stíhací eso 1. sv. války s 53 sestřely.

  12.217
 • Giorgio Pessi - stíhač černého půlměsíce

  Ti, kdo se zajímají o stíhače 1. sv. války, dříve nebo později narazí na zajímavě zbarvený Spad S.VII s černým půlměsícem na trupu. Někdy se však v popisu uvádí, že na něm létal Girogio Pessi, jindy zase Giuliano Parvis. Kdo tedy byl muž létající na stroji s černým půlměsícem?

  14.240
 • Giuseppe D'Agostinis

  Životopis italského stíhače, jenž bojoval ve Španělsku, Rusku i Středomoří a byl jedním z přemožitelů Jana Feráka.

  7.478
 • Gordon Campbell Wilson

  Půlku 1. světové války strávil v zákopech jako ženista, druhou jako pilot bitevních letadel. Zdá se, že neznal strach ani na zemi, ani ve vzduchu a díky tomu zkompletoval mezi australskými letci zcela unikátní sbírku vyznamenání...

  5.209
 • Guido Keller

  Básník, estét, filozof, ale také válečný hrdina a stíhací pilot. To vše byl dobrodruh Guido Keller.

  9.760
 • Hauptmann Oswald Boelcke

  Stručný životopist této legendy mezi stíhacími piloty. V okamžiku své smrti vedoucí eso německého letectva se 40 sestřely. Až do konce války, která po jeho smrti bude trvat ještě 2 roky, jej předstihne pouze 9 jiných německých pilotů.

  12.348
 • Hippel, Hans Joachim von

  Každý, kdo se zajímá o letectví 1. světové války, dříve či později narazí na jméno Hanse von Hippela. Tento muž však neproslul tím, že by byl stíhacím esem, nýbrž nápadným markingem svých letounů.

  4.129
 • HMS Victory

  Popis nejstarší stále činné válečné lodi světa. Vlajková loď admirála Nelsona v bitvě u Trafalgaru.

  14.412
 • Horatio Nelson - I. díl

  Narodil se 29. září 1758 v Burnham Thorpe v hrabství Norfolk jako šesté z 11 dětí reverenda Edmunda Nelsona. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že právě přišel na svět jeden z nejslavnějších britských admirálů a námořních vojevůdců všech dob.

  31.109
 • Horatio Nelson - II. díl

  K opravdovému bohatství, slávě a povýšení mohla Nelsonovi dopomoci účast na velkorysé akci plánované na rok 1780. Šlo o pokus zvrátit rozložení koloniálních sil v Jižní Americe na úkor Španělska. Podle tohoto plánu se měla britská vojenská expedice vydat proti proudu řeky San Juan, dobýt pevnost San Juan, zbudovat zde základnu a s její podporou postupovat  po řece dále do vnitrozemí až na jezero Nikaragua. Odtud pak měli být Španělé také vytlačeni, následně pak měla být dobyta města Granada a León a obsazen úzký pás pevniny dělící jezero od Tichého oceánu.

  22.468
 • Horatio Nelson - III. díl

  Nelson dorazil do Anglie koncem listopadu a ze své choroby se zotavoval v lázních Bathu. Ihned po uzdravení požádal o návrat do aktivní služby. Jeho žádosti bylo vyhověno, s pokračující válkou byl kapitánů válečných lodí stále nedostatek. V srpnu 1871 byl Nelson jmenován kapitánem 28 dělové fregaty Albemarle, původně francouzské obchodní lodi narychlo přestrojené na válečné plavidlo. V letech 1781-82 se s touto lodí Nelson věnoval převážně doprovodů konvojů obchodních lodí např. mezi Anglií a Dánskem či Kanadou.

  23.619
 • Horatio Nelson - IV. díl

  Nelson obdržel úkol odplout s fregatou Boreas do Západní Indie, konkrétně na Závětrné ostrovy, kde se měl hlásit u admirála sira Richarda Hughese.

  21.762
 • Horatio Nelson - IX. díl

  V květnu 1803 opět vypukla válka mezi Francií a Anglií. Nelson byl jmenován velitelem středomořské eskadry a 18. 5. vyplul na palubě řadové lodi Victory. Anglické loďstvo se soustředilo na blokádu francouzských přístavů, přičemž blokádní síly se dělily na tři eskadry – Nelsonova operovala v západním Středomoří, druhá zajišťovala blokádu severofrancouzských přístavů a  třetí hlídkovala v průlivu La Manche.

  24.375
 • Horatio Nelson - V. díl

  K anglickým břehům dorazil Nelson v červenci 1787. V listopadu pak byla posádka Boreasu rozpuštěna a Nelson odeslán na břeh s polovičním žoldem. Admiralita se navíc rozhodla odbojného kapitána nevrátit zpět do aktivní služby.

  24.701
 • Horatio Nelson - VI. díl

  Dne 29. 3. 1798 Nelson vztyčil svoji admirálskou vlajku na 74dělové řadové lodi Vanguard a odplul s ní k St. Vincentově eskadře. Ten měl pro Nelsona speciální úkol.

  22.323
 • Horatio Nelson - VII. díl

  Nelson si rozkaz „hájit všemi prostředky Království Obojí Sicílie“ vyložil po svém a začal naléhat na krále Ferdinanda IV., aby zaútočil na relativně slabá francouzská vojska operující poblíž neapolských hranic. K nátlaku na krále využíval vlivu lady Emmy Hamiltonové, manželky anglického velvyslance v Neapoli sira Williama Hamiltona. Lady Hamiltonová byla blízkou přítelkyní neapolské královny Marie Karolíny.

  22.509
 • Horatio Nelson - VIII. díl

  Anglie se chystala k další válce. Tentokrát její protivníci vyvstali na chladném severu. Rusko, Švédsko, Dánsko a Prusko  koncem roku 1800 vytvořilo koalici, která ostře vystoupila proti způsobu anglické blokády Francie. Ta spočívala v zajímání obchodních lodí plujících do francouzských přístavů. Anglie si dokonce osobovala právo zastavit a prohledat i lodi plující pod neutrálními vlajkami. Zajaté lodi pak byly eskortovány do anglických přístavů, kde o jejich dalším osudu rozhodoval speciální soud.

  23.839
 • Horatio Nelson - X. díl

  Nelson si odpočinul doma  na krátké dovolené. Admiralita však již byla pevně rozhodnutá definitivně skoncovat s francouzským nebezpečím. Spojené francouzsko-španělské loďstvo se nyní nacházelo v Cádizu, kde jej blokovala anglická flotila pod velením admirála Collingwooda. V září 1805 byl proto Nelson znovu vyslán na moře. 13. září odjel do Portsmouthu, aby opět vztyčil svoji vlajku na Victory. V přístavu jej přivítalo ohromné množství lidí, kteří chtěli svého hrdinu vyprovodit do rozhodující bitvy. Nelson se musel doslova prodírat davem, všem tiskl ruce a nahlas litoval, že může podávat jen jednu ruku. Pak odplul ke Cádizu, kde převzal od Collingwooda velení  a zformoval svou flotilu. Jeho úkolem tentokrát nebylo jen protivníka porazit, měl jej zcela zničit a tím skoncovat s nebezpečím invaze jednou provždy.

  31.470
 • Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

  Proč "hříbata"? Inu, proto, že Colt znamená anglicky hříbě a jeho emblém nosí zbraně značky Colt na svém boku. Málo platné, vzdor nepříjemnostem, které firmu postihly v poslední době, má jméno Colt stále svůj zvuk. Nenapravitelní romantici (jako jsem i já sám) milují legendami opředenou minulost této slavné zbrojovky. Jméno Colt se stalo legendou a synonymem kvality. Vždyť ještě dnes malí kluci říkají všem revolverům kolty. O to je překvapivější, že dnes málokdo ví, že Colt není jen revolver a co vše se za touto značkou skutečně skrývá. Právě proto přišel čas se s ní seznámit.

  68.879
 • Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

  Evropa v době Coltovy smrti přesedlávala na Lefaucheuxovy revolvery nabíjené jednotným kovovým kolíčkovým nábojem. V Americe pak začala revolvery na kovový jednotný náboj s okrajovým zápalem vyrábět firma Smith & Wesson. Pánům Horaceovi Smithovi a Danielovi B. Wessonovi se totiž podařilo získat patent mladého vynálezce Rollina Whitea.

  57.468
 • Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

  Po přelomu století přibyly do výrobního programu firmy Colt také samonabíjecí pistole. Začal je pro ni konstruovat snad největší génius v oblasti střelných zbraní John Moses Browning (1855-1926) původem z Utahu, který si jako první (20. dubna 1897) nechal patentovat samonabíjecí pistoli v podstatě moderního typu s vyjímatelným schránkovým zásobníkem v rukojeti. V letech 1900-1909 tak vzniklo sedm modelů samonabíjecích pistolí nazývaných zpočátku Colt - Browning, později už jen Colt. Zprvu byl dokonce na levé straně pouzdra závěru těchto pistolí ražen nápis „Browning’s patent - patented April 20. 1897“.

  39.699
 • Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

  Pro mnohé čtenáře, kteří si jméno Coltovy zbrojovky spojují jen s revolvery, bude možná překvapením, že firma Colt vyráběla i kulomety. Dokonce lze říci, že měla bohaté zkušenosti, protože již od roku 1866 produkovala rotační zbraně systému Gatling.  Její kulomety systému Browning později bojovaly v obou světových válkách, v Koreji i ve Vietnamu...

  41.577
 • Hříbata aneb nejslavnější vojenské zbraně značky Colt

  Dlouhými palnými zbraněmi značky Colt se kruh uzavírá. Firma Colt vyráběla vojenské pušky prakticky ihned od svého vzniku a shodou okolností je vojenská puška její vlajkovou lodí i dnes.

  32.707
 • Irák a jeho vůdce – konec Toho, kdo vzdoruje?

  Saddám znamená Ten, kdo vzdoruje. V minulých dnech byl dopaden. Je nepochybné, že konec jedné éry se blíží. Jaký to tedy byl režim?

  25.130
 • Irák a jeho vůdce – konec Toho, kdo vzdoruje?

  Bože! Sním o tom, že jednou budu jednat jako Saláh ad-Dín nebo Nabukadnezar.

  15.731
 • James McCudden

  Stíhací eso WWI.

  8.932
 • Jan Olieslagers, Antverpský démon

  Pokud někdy poletíte do Antverp a přistanete na letišti Deurne, možná si všimnete na parkovišti před letištěm sochy muže, hledícího k nebi. Tato socha zpodobňuje jednoho z nejvýznamnějších antverpských rodáků. Byl jím Jan Olieslagers - jeden z nejznámnějších aviatiků, průkopník vzdušného boje, a belgické stíhací eso 1. světové války. Muž, který ustanovil nebo překonal mnohé rekordy jeho doby. Za svého života byl znám jako Antverpský démon.

  5.877
 • Jean Jacques Etienne Lucas

  Francouzský námořní důstojník, kapitán lodi Rédoutable v bitvě u Trafalgaru.

  8.760
 • Jean Navarre

  Stíhací eso WWI.

  8.754
 • Jean Navarre - strážce Verdunu

  Na jaře 1916 se u Verdunu objevoval nad francouzskými zákopy červeně zbarvený Nieuport 11, předvádějící úžasné akrobatické kousky. Ztrápení pěšáci tato vystoupení milovali - věděli, že v kokpitu tohoto stroje sedí Jean Navarre, nejznámější eso té doby. Neřekli mu však jinak než la sentinelle de Verdun - Strážce Verdunu.

  5.385
 • John Allen Hilger

  Generál U.S. Air Force a jeden z účastníků legendárního Doolittleova náletu na Tokio.

  2.318
 • John Moses Browning

  Možná si vzpomenete, jak dobrý voják Švejk říká paní Müllerové o atentátu na následníka trůnu: „Já bych si na takovou věc koupil brovnink. Vypadá to jako hračka, ale můžete s tím za dvě minuty postřílet 20 arcivévodů, hubenejch nebo tlustejch.“ Ve slovníku cizích slov pod heslem „brovnink“ zjistíte, že jde o „automatickou plochou pistoli se zásobníkem v rukojeti“. Článek popisuje život muže, jehož jméno se stalo synonymem samonabíjecí pistole.

  11.040
 • José Falcó Sanmartín

  Životopis jednoho z průkopníků nočního stíhání v republikánském letectvu.

  6.458
 • Julius Arigi

  Životopis druhého nejúspěšnějšího stíhače Rakousko-Uherska v 1. světové válce. Argi se narodil na území Čech a po skončení války měl podíl na rozvoji čs. letecké dopravy. Koncem dvacátých let se ale odstěhoval do Rakouska, kde také zemřel.

  9.799
 • Kampfgeschwader Sachsenberg

  Historie letecké eskadry působící v rámci Freikorpsu v Pobaltí.

  13.229
 • Karonáda, melviláda, gasconáda - tři názvy pro jedno dělo

  Příběh jedné zajímavé dělostřelecké zbraně, která málem způsobila revoluci v námořním válčení.

  2.638
 • Lady Emma Hamiltonová

  Životopis milenky admirála Nelsona.

  13.300
 • ľEscadrille Laffayette

  ľEscadrille Laffayette byla bezesporu slavnou jednotkou. Její význam však nespočíval ani tak v jejích bojových úspěších - ačkoli její skóre bylo rozhodně kladné, počtem sestřelů se řadila spíše mezi průměr. Nešlo ani tolik o to, co dokázala, jak spíše o to, co symbolizovala - byla jednotkou amerických dobrovolníků, často z bohatých rodin, jejichž země dosud ve válce nebyla. Tito mladí muži mohli zůstat doma v komfortu, namísto toho se však rozhodli bojovat za to, co považovali za správné.

  30.505
 • Lewis Mk.I

  Letecká varianta jednoho z nejlepších kulometů první světové války.

  10.766
 • Lieutenant Arthur Percival Foley Rhys-Davids

  Arthur Percival Foley Rhys-Davids, DSO, MC and Bar patřil k nejschopnějším britským esům a bezpochyby jen brzká smrt mu zabránila, aby se stal takovou legendou jako byl např. Albert Ball, VC.

  11.081
 • L´Orient - bestie se 118 děly

  Příběh jedné z nejmocnějších plachetních lodí své doby, včetně jejího strašlivého konce. Admirál Nelson, velitel vítězné flotily, spí dodnes svůj věčný sen v rakvi zhotovovené z kusu jejího stěžně.

  3.774
 • M-2 Volchov-M

  Historie a popis prvního sovětského námořního protiledlového raketového komplexu, jenž byl v sovětském námořnictvu zařazen do činné služby. 

  4.798
 • Major Francesco Baracca

  Životopis italského stíhacího esa 1. světové války.

  7.645
 • Manuel Antonio Zarauza Clavero

  Manuel Zarauza Clavero byl jedním z nejúspěšnějších stíhačů občanské války – je považován za přední republikánské eso s 23 sestřely. Zarauza se pak v hodnosti kapitána zúčastnil Velké vlastenecké války proti Německu. Velel v jedné z letek 961. IAP (stíhacího pluku). Dosáhl údajně dalších sedmi sestřelů a nakonec byl povýšen na plukovníka.

  2.200
 • Manuel Clavero

  Manuel Zarauza Clavero byl jedním z nejúspěšnějších stíhačů občanské války – je považován za přední republikánské eso s 23 sestřely. Zarauza se pak v hodnosti kapitána zúčastnil Velké vlastenecké války proti Německu. Velel v jedné z letek 961. IAP (stíhacího pluku). Dosáhl údajně dalších sedmi sestřelů a nakonec byl povýšen na plukovníka.

  7.175
 • Max Ritter von Mulzer

  Ačkoliv dnes není příliš známý, na počátku 1. sv. války patřil mezi přední německá esa. "Bavorský Max", jak mu přezdívali jeho letečtí kolegové byl kamarádem "saského Maxe", legendárního Maxe Immelmanna, s nímž také vytvořil jednu z prvních stíhacích dvojic světa. Stejně jako on byl vyznamenán Pour le Mérite a stejně jako on zemřel mladý...

  4.735
 • Mellersh, Francis John Williamson

  Britské stíhací eso 1. světové války a svědek sestřelení Manfreda von Richthofena.

  3.876
 • Miguel Guerrero García

  Nacionalistické stíhací eso španělské občanské války a pozdější generál španělského letectva.

  4.693
 • Morane-Saulnier N

  Původně sportovní letoun předvedený poprvé v červnu 1914 na sletu v Aspern u Vídně. V rychlostní soutěži i závodě v nejrychlejším stoupání na něm zvítězil slavný Roland Garros.

  5.636
 • Mýtus zastavujícího účinku

  Aneb účinky střelby z krátkých palných zbraní na lidský organismus v souvislosti s výběrem ráže obranné zbraně.

  102.530
 • Mýtus zastavujícího účinku

  V sedmdesátých letech 20. století došlo k dalším rozsáhlým výzkumům v této oblasti. Klíčové prvky těchto studií tvořily experimenty se střelbou do speciální balistické želatiny. Tyto pokusy definitivně potvrdily teoretické úvahy badatelů Hungera a Woodruffa z 19. století.

  189.185
 • Náboj 45 Colt

  Historie a popis jednoho z nejstarších revolverových nábojů se středovým zápalem na světě. Náboj se stále vyrábí a před časem jej dokonce začala vyrábět i tuzemská munička Sellier & Bellot.

  5.643
 • Námořní válčení v dobách admirála Nelsona

  Admirál Nelson vstoupil do řad válečného námořnictva ve druhé polovině 18. století. Článek přibližuje problematiku námořní strategie i taktiky,  popis dělení tříd lodí i lodní výzbroje a neopomíjí ani život prostých námořníků  v oné epoše.

  60.002
 • Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 1. - Vznik)

  Desátého května 1940 začala operace Paula - německý útok proti zemím západní Evropy. Německá vojska vpadla mimo jiné také na území Francie. Jedni z těch, kteří se vetřelcům postavili se zbraní v ruce, byli také Češi a Slováci. Úspěšné nasazení československých letců v bitvě o Francii je všeobecně známo. Často se však neprávem zapomíná na příslušníky pozemního vojska - i oni zasáhli do bojů, i oni umírali. V první části článku se dozvíme něco o vzniku, organizaci, složení a výzbroji čs. pozemního vojska ve Francii.

  38.028
 • Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 2. - Bojové nasazení)

  Čs. divizní pěchota se v rámci bitvy o Francii účastnila těžkých ústupových bojů. Vojáci prakticky neustále pochodovali, místo odpočínku kopali zákopy a bojovali. Několikrát jen o vlásek unikli ze stahujících se smyček německého obklíčení. Navzdory ztrátám si udrželi kázeň i bojeschopnost. Je neuvěřitelné, co museli ti muži tehdy vydržet a co dokázali.

  26.860
 • Nasazení čs. pozemních jednotek v bitvě o Francii (část 3. - Seznam padlých)

  Příloha k článku o bojovém vystoupení čs. pěších jednotek v bitvě o Francii. Seznam se neomezuje pouze na vojáky, kteří padli v boji, ale zahrnuje též všechny padlé i zemřelé čs. vojska do konce roku 1940. Mnozí zemřeli ještě před vypuknutím bojů, jiní naopak po jejich skončení (následky válečných útrap na tom bezpochyby měly svůj díl), někteří dokonce vlastní rukou. Přesto je nechci nijak separovat. Všichni tito muži zahynuli jako čs. vojáci - a tak by se na ně  také mělo vzpomínat.

  25.054
 • Naši vojáci v Iráku - fotoreportáž I.

  Jsem skutečně velmi potěšen, že se na stránkách tohoto servru objevil článek o činnosti našich vojáků v Iráku, konkrétně o naší polní nemocnici. Jsem rád, že vztah naší společnosti k vojenskému řemeslu se pomalu, ale jistě mění k lepšímu. Snažíme se svou práci dělat nejlépe jak umíme. I já bych tedy chtěl přispět k tématu a to několika fotografiemi, které dokreslují stávající situaci v Iráku.

  27.406
 • Naši vojáci v Iráku – fotoreportáž II.

  Můj vynikající přítel Josef Šajdler (ať je dlouho živ a zdráv) si udělal chvilku a poslal další fotoreportáž.

  28.619
 • Nejslavnější přestřelka Divokého západu

  V historii Západu neexistuje souboj, který by víc poutal pozornost a jitřil fantazii lidí, než tento. Bylo o něm napsáno mnoho a mnohokrát také byl zfilmován. Dodnes se u ohrady O. K. v Tombstonu pravidelně divákům předvádí jeho divadelní verze. Přesto se dnes jen obtížně dobíráme skutečnosti, už proto, že těch několik svědků, kteří ho skutečně viděli na vlastní oči, ho pak každý popsali úplně jinak. Proto v žádném případě netvrdím, že právě tato verze je pravdivá – vznikla sice pečlivým porovnáváním různých pramenů, které se však často přímo diametrálně liší a proto se domnívám, že opravdovou skutečnost se už nikdo nikdy nedozví…

  53.465
 • Nejslavnější přestřelka Divokého západu

  V historii Západu neexistuje souboj, který by víc poutal pozornost a jitřil fantazii lidí, než tento. Bylo o něm napsáno mnoho a mnohokrát také byl zfilmován. Dodnes se u ohrady O. K. v Tombstonu pravidelně divákům předvádí jeho divadelní verze. Přesto se dnes jen obtížně dobíráme skutečnosti, už proto, že těch několik svědků, kteří ho skutečně viděli na vlastní oči, ho pak každý popsali úplně jinak. Proto v žádném případě netvrdím, že právě tato verze je pravdivá – vznikla sice pečlivým porovnáváním různých pramenů, které se však často přímo diametrálně liší a proto se domnívám, že opravdovou skutečnost se už nikdo nikdy nedozví…

  36.706
 • Nejslavnější přestřelka Divokého západu

  „Byl jsem vždycky naprosto čestným mužem a bojoval jsem za zákon a jeho dodržování...“ Wyatt Earp.

  43.727
 • Nejtvrdší z nejtvrdších

  Říká-li někdo, že nemá v boji pod palbou strach, nevěřím mu. Vždycky jsem při tom měl strach - jako kdokoli jiný. Pravda, SAS mají vynikající pověst, ale nedisponují nadlidmi; jejich příslušníci se možná vyznačují mimořádnou odvahou, jako všichni ostatní však nejsou imunní vůči strachu. Síla našeho pluku je v tom, že má lidi s vypěstovanou schopností strach ovládnout a aktivně reagovat na každé nebezpečí, před kterým se octnou.
  Desátník Chris Ryan, MM*, příslušník hlídky Bravo Two Zero 22. pluku SAS v Iráku, leden 1991.

  66.897
 • Nejtvrdší z nejtvrdších

  Nový příslušník SAS je přidělen k jedné „Sabre Squadron“, součásti pluku srovnatelné s rotou. Každá z nich má vedle štábní složky čtyři operační jednotky „Troops“ tvořené 15 muži a velícím důstojníkem. Taktickou podjednotkou každé „Troop“ je čtyřčlenná „Patrol“, základní kámen s nímž SAS plní všechny své úkoly.

  25.017
 • Nejtvrdší z nejtvrdších

  Činnost SAS v Severním Irsku představuje smrtelnou hru na kočku a na myš s dokonale vycvičenými, dobře vybavenými a všeho schopnými teroristy. Tato práce je bez půvabu a nebezpečná, ale nesmírně důležitá, a provádí se na nejvyšším stupni profesionality.

  27.446
 • Nejtvrdší z nejtvrdších

  Vojáci SAS ovládají značné množství zbraní. Polní děla, minomety, kulomety, řízené střely, miny a další nástrahy apod. Nás samozřejmě budou zajímat jen ruční zbraně, protože z těch bychom si teoreticky mohli vystřelit i my. Následující popis není běžnou charakteristikou zbraní s takticko-technickými daty, nýbrž subjektivním pohledem příslušníků SAS na jejich bojové vlastnosti.

  43.618
 • Nieuport N.28 C.1

  Továrna Nieuport se neustále snažila držet krok s vývojem letecké techniky na frontě I. svět. války postupným vylepšováním své proslulé konstrukce Nieuportu 17. Bylo však zjevné, že tudy už cesta nevede. Bylo třeba začít zcela od začátku.

  3.592
 • Oberleutnant Otto Kittel

  Životopis stíhacího esa Luftwaffe číslo čtyři. Muže, který se narodil v Rakousku-Uhersku, žil v Československu a padl v boji za nacistické Německo.

  15.724
 • Oberleutnant zur See Gotthard Sachsenberg

  Velitel jediné německé námořní stíhací eskadry a druhé nejúspěšnější německé námořní eso I. sv. války

  17.056
 • Operace Nimrod

  Není nic sladšího než úspěch. A vy, chlapci, jste úspěšní byli.  Margaret Thatcherová

  36.361
 • Orel z Lille

  Max Immelmann byl jedním z prvních velkých německých es. Okolo jeho osobnosti se v průběhu času utvořila řada mýtů. Připisuje se mu autorství zvláštního leteckého manévru, který od těch dob nese jeho jméno. Mezi nejčastější pak patří, že byl prvním německým pilotem, jenž létal na první německé stíhačce Fokker se synchronizovaným kulometem a dále, že byl také prvním letcem, který na tomto stroji sestřelil nepřátelský letoun. Těžko říci, jak tyto legendy vlastně vznikly, možná tomu tak bylo proto, že Max Immelmann poměrně brzy zahynul a tak se kolem něj začala rychle utvářet jakási gloriola výjimečného hrdiny. Přesto opravdu jeden primát získal - byl prvním německým esem na jednomístné stíhačce.

  11.972
 • Otec moderní ranivé balistiky

  "Od vietnamské války převládal v ranivé balistice „výzkum“, jenž byl motivován politicky. Ten používal chybné metody ke zveličování ranivých účinků, vážně matoucí současnou nauku. Objektivní určení množství, typu a místa poškození tkáně, nikoli domnělá rychlost střely, jsou klíčové informace, které by měl použít bojový chirurg k stanovení léčby. "

  Martin L. Fackler, 1992

  3.445
 • Otec SAMů

  Životní příběh Petra D. Grušina - muže, jenž se od konstruování letadel dostal až k jejich ničení - byl duchovním otcem početné rodiny sovětských protiletadlových raketových systémů, které Západ označoval jako SAMy (Surface-to-air-Missile).

  14.355
 • Otto Jindra

  Životpis nejúspěšnějšího rakousko - uherského letce české národnosti během 1. světové války.

  8.247
 • Paul-René Fonck

  Nejúspěšnější francouzské eso I. sv. války, famózní střelec, výtečný taktik, avšak také kontroverzní osobnost... 

  9.143
 • Přepadení Pearl Harboru

  Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku). Šest letadlových lodí viceadmirála Čúiči Naguma vyslalo dvě útočné vlny, čítající celkem 353 letadel, proti základně amerického Tichomořského loďstva v Pearl Harboru na Oahu.

  79.367
 • První sestřel

  Sedmého října 2009 uplyne přesně 50 let od události, která bez nadsázky změnila dosavadní pohled na letecké operace a vedení vzdušné války. Toho dne totiž byl na světě sestřelen první letoun protiletadlovou řízenou střelou. Tentokrát ovšem nešlo o cvičný sestřel rádiem řízeného cíle, takové se již uskutečnily dříve a v řadě zemí. Tentokrát šlo o zničení „reálného“ cíle, skutečného nepřátelského stroje.

  42.664
 • První úspěch RAF aneb „záhadné“ sestřelení rudého trojplošníku

  Před devadesáti lety, 1. 4. 1918 se britský Royal Flying Corps, tedy Královský letecký sbor patřící k pozemnímu vojsku, sloučil s Royal Navy Air Service, tedy Královskou námořní leteckou službou, a vzniklo tak první samostatné letectvo světa, slavné Royal Air Force, Královské vzdušné síly. Tento na první pohled pouze administrativní krok však zásadním způsobem zasáhl do života tří mužů. Tenkrát na obloze zuřila letecká válka a všichni tři v ní byli stíhači. Dva by se bez tohoto opatření nikdy nesešli u jedné jednotky a jeden z nich by tomu druhému nezachránil život. Třetí by pak nezemřel, tedy alespoň ne za okolností, o nichž vám budu nyní vyprávět...

  44.304
 • Puška Carcano 91

  Základní opakovací puška italské armády v obou světových válkách, která se navíc údajně účastnila i jednoho významného atentátu...

  7.098
 • Puška Lebel 1886

  Stručná historie a popis první moderní vojenské opakovací pušky světa.

  8.430
 • Řád Pour le Mérite - Modrý Max

  Modrý Max je familiární přezdívka nejvyššího pruského vyznamenání za statečnost z období první světové války. Po tomto vyznamenání toužila celá jedna generace mladých Němců, neboť se jednalo o vstupenku do nejvyšších pater společnosti a záruku obdivu žen z nejlepších rodin. S tímto tématem také roku 1966 vznikl film, jenž nesl název - jak jinak- Blue Max. Článek popisuje historii jedné z nejkrásnějších řádových dekorací světa.

  4.684
 • Rakety Le Prieur - první rakety vzduch-vzduch

  V průběhu první světové války patřily mezi ceněné průzkumné prostředky pozorovací balóny. Bylo velmi těžké je zasáhnout protiletadlovými děly. Obyčejných střel z kulometů z letadel by letci museli vystřílet stovky ran, než by z balónu uniklo dost nosného plynu. Proto se na frontě objevila tzv. "vzdušná torpéda" neboli první rakety vzduch-vzduch, které měly balóny smést z oblohy.

  2.992
 • Rakety SCUD v Perském zálivu v roce 1991

  V jednom svém starším článku o Saddámu Husajnovi jsem se dotkl otázky iráckých raketových útoků. Tehdy jsem slíbil, že se k tématu vrátím alespoň krátkým článkem a dnes tedy slovo plním.

  46.376
 • Raymond Collishaw

  Příběh jednoho z nejúspěšnějších stíhacích es britského letectva 1. světové války.

  6.913
 • Rédoutable

  Rédoutable byla řadová loď francouzského námořnictva třídy Téméraire se 74 děly. Zúčastnila se bitev francouzských revolučních válek v rámci brestské eskadry, v roce 1803 sloužila v Karibiku. Během bitvy u Trafalgaru její posádka svedla heroický souboj s lodí HMS Victory a během akce zabila viceadmirála Horatia Nelsona. Rédoutable se odmítala vzdát i v době, kdy zůstalo bojeschopných pouhých zhruba 20 % členů její posádky. Její kapitán na adresu svých mužů napsal: "Nikdy nebylo tolik projevů neohroženosti, srdnatosti a odvahy předvedeno na palubě jedné lodi; celá historie našeho loďstva se nemůže pochlubit tím, čím oni." 

  1.830
 • Regiment Altblau

  Byl jedním z nejstarších švédských uniformovaných pluků a současně nejdéle existujícím takovým plukem ve švédské armádě.

  8.266
 • Remington 1863 (New Army Model)

  Vývoj a techincký popis perkusního revolveru, vývojového vrcholu tohoto typu zbraně od firmy Remington.

  26.576
 • Revolver Enfield Mk II

  Příběh revolveru, jenž byl jako jeden z mála vybaven selektivním systémem vyhazování nábojnic - uměl současně vyhodit pouze vystřílené nábojnice a nevystřílené nechat v komorách.

  3.448
 • Revolver Smith & Wesson Model 1917 Hand Ejector

  Když se řekne "základní krátká palná zbraň U.S. Army v 1. sv. válce" většina lidí odpoví: "to je jednoduché, Colt 1911!" Je však v celku málo známou věcí, že pro U.S. Army bylo do konce roku 1918 vyrobeno něco málo přes 600 000 Coltů 1911 a dalších více než 300 000 revolverů, přičemž konstruktéři museli vyřešit zásadní otázku - revolver totiž musel plnohodnotně fungovat se služebním pistolovým nábojem 45 ACP...

  3.258
 • Revolver Webley Mk. VI

  Nejúspěšnější služební revolver slavné birminghamské zbrojovky, představující jak vrchol vývoje vojenských revolverů, tak konec jejich éry v britské armádě.

  11.643
 • Rittmeister Manfred Freiherr von Richthofen

  Eso es První světové války - legendární Rudý baron.

  12.218
 • Roland Garros

  Příběh slavného předválečného aviatika, průkopníka vzdušných bojů za 1. sv. války a prvního pilota v historii, jenž sestřelil nepřátelský letoun pevným kulometem přes okruh vrtule. Dodnes jeho jméno nese mimo jiné i proslulý pařížský tenisový stadion, na němž se hraje slavný French Open.

  13.155
 • Rosice u Brna a jejich osvobození 24. 4. 1945

  „Und wir werden doch siegen!“

   („A přece zvítězíme!“ – poněkud komicky vyznívající nápis, jenž nesl jakýsi chatrný povoz uzavírající kolonu Němců, evakuujících se z Ivančic těsně před tím, než město obsadila Rudá armáda postupující směrem k Rosicím.)

   

  47.592
 • Rosice u Brna a jejich osvobození 24. 4. 1945 2. část

  Na tuto hrozbu reagovalo velení frontu posílením západního obchvatného uskupení 64. mechanizovanou brigádou a 4. gardovým jezdeckým sborem. Tyto se spojily s jednotkami izolovanými v omických lesích a tím došlo k rozbití německých obkličovacích snah a stabilizaci situace na levém křídle. Sovětským vojskům se však nicméně na tomto úseku nepodařilo obnovit útočnou činnost a jednotky ležely v obranných postaveních ještě další tři dny. Území nikoho zatím jezdecké jednotky využívaly především k zásobování a za pomoci partyzánů je zajišťovaly průzkumem. Průzkumnou aktivitu v prostoru také vyvíjelo sovětské letectvo.

  31.774
 • Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (I.díl)

  Během následujícího vyprávění nehodlám líčit životopisy slavných stíhačů Velké války – jsou poměrně dostatečně známy a na serveru www.valka.cz jsem jich publikoval dost. Chci vysvětlit, kde se vlastně vzala stíhací esa, a jak je možné, že kult „rytířů vzduchu“ je dnes takřka stejně silný, jako byl v době svého zrodu. Zkusíme se podívat také na motivaci es, jejich bojové umění, uznávání sestřelů apod.

  41.969
 • Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (II.díl)

  Příběhy Garrose, Immelmanna, Boelcka a dalších prvních vzdušných válečníků položily základ legendy o stíhacích esech, jakožto o rytířích vzduchu. Při otázce proč tomu tak je, si musíme uvědomit, že I. světová válka byla prvním evropským konfliktem, kde nebojovaly malé profesionální armády, nýbrž miliony civilistů, oblečených do uniforem. Válka se nyní týkala celého národa v pravém slova smyslu...

  32.928
 • Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (III.díl)

  Kromě tří největších legend - Guynemer, Ball, von Richthofen, o kterých pojednával druhý díl článku, existoval za války celý zástup es. Mnohé jejich příběhy nám dnes znějí neuvěřitelně, protože si často neuvědomujeme způsob tehdejší vzdušné války. Tisk některé z těchto událostí pečlivě vybíral a ještě zatepla servíroval lačným čtenářům. A právě o nich je toto pokračování.

  48.409
 • S-75 Děsna

  Prostřední "sourozenec" z rodiny protiletadlových raketových komplexů označovaných dnes jako "systém S-75". Byl to právě tento typ PLRK, jenž srazil z oblohy U-2 nad Sverdlovskem...

  3.239
 • S-75M Volchov / SA-2 Guideline

  Zevrubný popis protiletadlového raketového prostředku S-75M Volchov.

  17.834
 • SA-75 Dvina a jeho verze

  Histórie a popis protilietadlového raketového systému, vyvíjaného mimo iného aj s cieľom zabrániť prieskumným letom amerických špionážnych lietadiel nad územím ZSSR koncom 50. rokov 20. storočia.

  6.515
 • Saddám konečně chycen!

  Je nepochybné, že zajetím Saddáma Husajna skončila první fáze americké přítomnosti v Iráku. Právě tak je jisté, že útoky proti americkým vojákům v oblasti budou ještě nějaký čas trvat. Předpokládá se ovšem, že postupně bude jejich četnost slábnout až ustanou úplně, neboť americké velení se domnívá, že tyto útoky byly řízeny právě bývalým iráckým diktátorem.

  Nechci se však zabývat spekulacemi ohledně budoucnosti, nýbrž se hodlám zaměřit na minulost, neboť ta je nevratná a údaje jisté. Nyní tedy zřejmě uzrál čas, abychom si připomněli, za jakých okolností byl svržen Saddámův režim a co pak následovalo.

  16.900
 • Saddám konečně chycen!

  Je nepochybné, že zajetím Saddáma Husajna skončila první fáze americké přítomnosti v Iráku. Právě tak je jisté, že útoky proti americkým vojákům v oblasti budou ještě nějaký čas trvat. Předpokládá se ovšem, že postupně bude jejich četnost slábnout až ustanou úplně, neboť americké velení se domnívá, že tyto útoky byly řízeny právě bývalým iráckým diktátorem.

  Nechci se však zabývat spekulacemi ohledně budoucnosti, nýbrž se hodlám zaměřit na minulost, neboť ta je nevratná a údaje jisté. Nyní tedy zřejmě uzrál čas, abychom si připomněli, za jakých okolností byl svržen Saddámův režim a co pak následovalo.

  16.201
 • Samonabíjecí pistole Browning FN 9 mm HP No.2 Mk. I

  Příběh nelehkého vzniku licenční kopie slavné belgické pistole FN HP 35, kterou vyráběla firma John Inglis Company z Toronta, původně společnost na výrobu kotlů  a turbín. Pistole nejenže úspěšně bojovala ve druhé světové válce, ale v kanadských ozbrojených silách slouží dodnes. 

  12.485
 • Samonapínací revolver Webley-Fosbery

  Samonabíjecí či samonapínací revolver? Není to trochu protimluv? Odpověď na tuto otázku a vhled do historie pozoruhodné konstrukce v dějinách vývoje palných zbraní, zkonstruované navíc nefalšovaným hrdinou, držitelem nejvyššího britského vyznamenání Victoria Cross, dává tento článek.

  5.259
 • Second Lieutenant EUGENE JACQUES BULLARD

  Narodil se 9. října 1894 v Columbusu, stát Georgia, USA. Nejenom, že Eugene byl černoch, ale jeho děd byl dokonce otrok a Bullardova rodina tak byla vystavena neustálým rasovým útokům.

  8.866
 • Seržant York

  Byl nejslavnějším americkým pěšákem v 1. sv. válce, fenomenálním střelcem a současně hluboce věřícím člověkem.

  8.354
 • Slavné zbraně a střelivo - Colt 1911 a .45 ACP

  V roce 2011 vypuklo ve střeleckém světě hotové šílenství. Důvodem bylo jedno neobyčejné výročí. Toho roku totiž uplynulo 100 let od vzniku Coltu M 1911, jedné z nejslavnějších samonabíjecích pistolí světa. Odborná periodika chrlila články o této zbrani, zbrojařské firmy vrhly na trh jubilejní modely a některé zbrojovky dokonce zahájily výrobu tohoto typu, ačkoliv do té doby se ve výrobním programu vůbec nenacházel. My na valka.cz pochopitelně též nemůžeme toto jubileum jen tak pominout, a tak i na těchto stránkách si tuto famózní pistoli připomeneme. Zdánlivě přicházíme takříkajíc "s křížkem po funuse", avšak ono to se vznikem slavné pistole nebylo tak jednoduché. Zbraň fakticky vznikla již roku 1910 a o rok později byla oficiálně přijata do výzbroje ozbrojených sil USA. První pistole však byly  z Coltovy továrny vyexpedovány až v lednu 1912, tedy před sto lety.

  88.274
 • SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Colt Single Action Army a .45 Long Colt

  Seriál o slavných zbraních jsem začal pistolí Desert Eagle kvůli její mediální proslulosti a rozhodl jsem se střídat pravidelně pistole a revolvery. Dnes je tedy řada na revolveru a jakou jinou zbraní bychom měli začít tuto část seriálu než revolverem, který se vyrábí už téměř 130 let.

  77.947
 • SLAVNÉ ZBRANĚ A STŘELIVO - Colt Single Action Army a .45 Long Colt 2. část

  Ještě se nelze nezmínit o modelu Buntline Special. Z hlediska  důležitosti se jedná o variantu naprosto nevýznamnou, v letech 1876 – 1877 vznikla série  pouhých třiceti revolverů, plus jednotlivé exempláře vyrobené mezi lety 1877 – 1888 na zakázku.

  50.421
 • Slavné zbraně a střelivo - Desert Eagle a .50 Action Express

  Kdo by neznal Desert Eagle? Asi neexistuje v Hollywoodu více „profláknutá“ zbraň. Tato pistole si zahrála snad ve všech akčních filmech. Pistole Desert Eagle (Pouštní Orel) přitom není slavnou zbraní v pravém slova smyslu. Přesto si tato zbraň získala velkou popularitu, zejména díky svým úctyhodným rozměrům, pozoruhodnému designu a impozantnímu výkonu. Je ale vážně tak dobrá?

  139.997
 • Smith & Wesson Safety Hammerless (New Departure) aneb nebezpečný "Odšťavňovač" (Lemon Squeezer)

  Příběh revolveru s na svou dobu nezvyklými konstrukčními prvky. Avšak co se nám dnes zdá neobvyklé, bylo ve své době považováno za progresivní. Obchodní úspěch této zbraně i jejích dnešních následovníků svědčí o tvůrčí invenci Daniela Wessona před bezmála 150 lety...

  5.705
 • Smrt admirála Nelsona

  Je zajímavé, že ačkoliv spousta knih či článků se věnuje životu slavného anglického admirála, jen málo z nich se zaobírá přesnými okolnostmi jeho smrti. Přitom se jedná o téma mimořádně zajímavé. V mnoha publikacích se čtenář dozví pouze, že Nelson byl během bitvy u Trafalgaru zasažen kulí z muškety, jindy je dodáno, že šlo o zásah ostrostřelce (či odstřelovače) a někdy je přidán veledůležitý detail, jméno francouzského střelce – Robert Guillemard. Jen málokdo se ale zamýšlí nad tím, odkud se vynořilo jméno muže, jenž měl vypálit nejúspěšnější jednotlivý výstřel ze zálohy všech dob.

  42.507
 • SPAD S.XIII C.1

  SPAD XIII byl jednou z nejúspěšnějších konstrukcí společnosti SPAD. Byl vyvinut s účelem odstranit největší slabinu jeho předchůdce SPADu S.VII, totiž malou palebnou sílu.

  4.062
 • SPECNAZ

  V roce 1981 kontaktoval plukovník polské lidové armády Ryszard Kuklińsky agenturu CIA a předal jí postupně 35 000 stran tajných dokumentů o plánech příprav mohutné ofenzívy Varšavské smlouvy, se kterou nesouhlasil. Dále Západu poskytl informace o 200 nejmodernějších sovětských zbraní.

  73.032
 • Stíhací esa

  Sám tento pojem se zrodil ve Francii. V době bitvy u Verdunu se ukazovala potřeba systému, který by stíhače i další letce povzbudil ke snaze předčit ostatní v počtu sestřelených nepřátelských letadel. Major de Rose, velitel letectva II. armády, tehdy nahradil dosud nesoustavnou evidenci sestřelů přesnými záznamy a současně byla stanovena i kriteria pro uznávání úspěchů, v prvé řadě svědectví vlastních pozemních jednotek. Pilot, který dosáhl pěti sestřelů, měl nárok na titul esa...

  49.414
 • Stíhací esa

  Válka ... Žádné jiné slovo lépe nevystihuje lidskou bezmocnost. Lidé vědí, že války jsou hrozné a nepřinášejí nic dobrého, přesto je však vedli, vedou a pravděpodobně je budou vést i nadále. Jsou, třebaže umožňují projevit nejhorší i nejlepší lidské vlastnosti, bezesporu tím nejstrašnějším, co lidstvo stvořilo. Provázejí vývoj člověka od jeho stvoření až do dnešních dnů. A protože s tím lidstvo stále nedokáže nic udělat, budou nejspíše bojovány i v budoucnu.

  26.172
 • Stíhací esa

  Pradávná lidská touha vznést se do vzduchu, oprostit se od zemské přitažlivosti, přiblížit se ptákům i Bohu, došla naplnění 17. prosince 1903. Toho dne se poprvé vznesl člověk do vzduchu na létajícím prostředku těžším vzduchu.

  28.461
 • Stíhací esa

  Situace v Evropě byla v roce 1914 neudržitelná. Imperiální výboje Trojspolku se křížily se zájmy Trojdohody. Bylo více než zřejmé, že dříve či později dojde ke konfliktu.

  24.632
 • Stíhací esa

  Bylo zřejmé, že stíhací letoun musí mít zcela osobité vlastnosti. Především musí být rychlejší, musí lépe a rychleji stoupat a musí být schopen operovat ve větších výškách. V neposlední řadě musí být silně ozbrojen a mít velmi dobré manévrovací schopnosti. Z těchto podmínek jasně vyplynula nutnost vysoce výkonného motoru a malé hmotnosti celého stroje.

  25.360
 • Stíhací esa

  Na západní frontě připravili Spojenci v roce 1915 několik ofenzívních operací, které měly v podstatě vyzkoušet možnost průlomu německých linií.

  21.703
 • Stíhací esa

  Na východě po bitvě ve Východním Prusku pokračovaly tvrdé boje.

  22.230
 • Stíhací esa

  Koncem léta 1916 budila německé válečné piloty ze spaní noční můra v podobě francouzského dvouplošníku Spad S.VII, se slovy „Vieux Charles“ napsanými na trupu, řítícího se střemhlav k zádi jejich letounu.

  26.605
 • Stíhací esa

  Jestliže na zemi se u Verdunu jednalo o „materiálovou bitvu“, pak ve vzduchu to nebylo jiné. Poprvé se zde začaly utkávat větší formace letadel. Počty vzdušných soubojů narůstaly závratným tempem.

  20.327
 • Stíhací esa

  Na duben 1917 plánoval generál Nivelle, jenž vystřídal ve funkci vrchního velitele francouzské armády generála Joffrea, prolomení německých obranných postavení na výšinách u Chemin des Dames. Byl to lákavý cíl, protože v případě úspěchu by spojenecká vojska ovládala široký prostor všude kolem výšin. Bylo odtud vidět do celé champagneské roviny a dalo se tak zajistit předmostí řeky Aisny. Tento plán byl však od počátku odsouzen k neúspěchu.

  21.824
 • Stíhací esa

  Angličtí piloti a mechanici si ve strašidelném příšeří hangárů, kde čekali na rozkazy, krátili čas vyprávěním hrůzostrašných příběhů. Šeptali si o letadlech, jež se vrátila na letiště s mrtvou posádkou, o letounech, které byly již týdny nezvěstné a přece byly znovu a znovu spatřovány ve vzduchu a zvěstovaly tak ztráty v řadách jednotky, nebo o pilotech, kteří, ač už dávno mrtvi, přicházeli beze slova do kantýny a zase z ní odcházeli a každý, s kým se setkali, dříve nebo později také odešel do říše zapomnění. Žádná z těchto bajek však nebyla příšernější než pověst o „Rudém baronovi“.

  21.279
 • Stíhací esa

  Kromě slavných vítězství však přišly i první porážky.

  25.994
 • Stíhací esa

  Po bitvě u Cambrai proběhla zima 1917/18 bez dramatických událostí.

  21.120
 • Stíhací esa

  Rytířské souboje patřily nenávratně minulosti. Doba, kdy oblohou plachtili osamělí dravci slídící po svých soupeřích, tato doba, kdy se utkávali slavní mistři, byla pryč.

  26.830
 • Stíhací esa

  Protože Itálie nedostala na počátku války od Trojspolku záruky o územním zisku, vyhlásila, i přes německý nátlak, 3. srpna 1914 svou neutralitu.

  23.130
 • Stíhací esa

  Německý generální štáb, vědom si patové situace na západní frontě, se pokusil rozhodnout konflikt na jiném válčišti.

  20.828
 • Stíhací esa

  V září 1918 velitelství RAF rozhodlo, že major Barker už toho pro britské impérium udělal dost. Byl proto povýšen do hodnosti Lieutenant - Colonel (podplukovník) a jmenován velitelem Letecké školy vyšší pilotáže v Hounslow v Anglii.

  21.305
 • Stíhací esa

  Po těžkých ztrátách se nakonec ofenzíva u Ypres zastavila. Letci RFC však neměli moc příležitostí k odpočinku, protože 20. dubna 1917 byla zahájena tanková ofenzíva u Cambrai a letky RFC byly určeny k přímé podpoře pozemních vojsk.

  21.704
 • Stíhací esa

  V té době došlo také ke stagnaci v chemické válce. Vojáci obou stran se už nenechali překvapit, zkušenosti je naučily rychle a účelně používat ochranné masky.

  23.415
 • Stíhací esa

  V době, kdy Collishaw trávil svou dovolenou ve Vancouveru, se doma v Kanadě nacházel i jiný vynikající britský stíhač. Byl jím William Avery Bishop, známý po celé Francii, Británii, Kanadě a Spojených státech jako „ten neuvěřitelný Billy Bishop“ - eso se 47 sestřely na kontě.

  20.752
 • Stíhací esa

  Už několikrát vzpomínaná mohutná německá jarní ofenzíva na západní frontě v roce 1918 byla umožněna zejména událostmi, které se odehrály na podzim roku předchozího v Rusku. Válečné operace na východní frontě vyžadovaly jiný přístup ve všech ohledech, i ve vzdušném boji. Hromadné letecké bitvy nad západní frontou zcela zastínily letecké souboje odehrávající se na východě. Přesto tu na obou stranách fronty sloužila řada vynikajících es.

  23.289
 • Stíhací esa

  Večer 3. 8. 1919 v den, kdy britští letci uspořádali slavnostní večeři na rozloučenou pro své ruské přátele, se Kazakov objevil v hangáru a přikázal připravit svůj Camel k letu.

  22.219
 • Stíhací esa

  Prvním lednem 1918 vstoupila světová válka do svého posledního roku, ačkoliv muži na frontě o tom samozřejmě neměli ani tušení. Nicméně se za to vroucně modlili. Poslední válečný rok však měl být stejně hrůzný jako všechny předchozí. Boje pokračovaly neztenčenou silou a i nad frontou se stále proháněli novodobí létající rytíři. Jezdci na okřídlených ořích se znovu a znovu hnali do svých vzdušných bitev. Odlétali a přilétali, honili se mezi oblaky, žili ve vzduchu a umírali v ohni.

  23.152
 • Stíhací esa

  V létě 1918 našli němečtí letci u jednoho padlého francouzského pilota výstřižek z francouzských novin, kde se hovořilo o jednom německém stíhači jako o „esu es“. Byla připojena jeho fotografie a jméno - poručík Udet. Po Richthofenově smrti měl skutečně Ernst Udet nejvíce vítězství ze všech žijících německých letců. Bojoval potom o to, aby se na této příčce udržel a nakonec se mu to podařilo. Stal se nejúspěšnějším žijícím německým stíhačem a druhým nejúspěšnějším celkově. Předcházely tomu však tři roky tvrdých vzdušných bojů.

  22.463
 • Stíhací esa

  Když byl Udet na dovolené, padl Richthofen. V JG I tak nastaly některé personální změny a Udeta jmenovali velitelem Jasta 4, patřící pod JG I. Osmého června navíc převzal velení JG I nadporučík Hermann Göring, tehdy eso s 21 sestřely. K jeho jmenování mu však nepomohly ani tak jeho schopnosti jako spíše známosti na vysokých místech.

  23.150
 • Stíhací esa

  8. 5. 1918 měl Coppens namále, když po třech bezvýsledných útocích na „jitrnici“ Němci balón odřízli a ten zespodu prudce udeřil do Coppensova Hanriotu. Stíhačka naštěstí sklouzla po jeho obalu...

  20.352
 • Stíhací esa

  V posledních válečných měsících spojenecké letecké síly zřetelně demonstrovaly svoji početní i materiální převahu. Německé letectvo, ačkoli zůstalo bojeschopné a nebezpečné až do konce, už je nemohlo zastavit. V případě některých spojeneckých pilotů se tak už válka zvrhla v úplné hony na německé letouny a soupeření o prvenství v tabulkách podle počtu sestřelů.

  22.984
 • Stíhací esa

  Je to skoro neuvěřitelné, že jsem tehdy tato vzrušující nebezpečí přežil... Člověk ale snese mnoho, když je mladý.
  Arthur Gould Lee, pilot Camelu u 46. squadrony RFC v letech 1917-18

  23.204
 • Stíhací esa

  Počty sestřelů nejúspěšnějších stíhačů.

  28.012
 • Stíhací esa

  Některá vyznamenání zmíněná v textu.

  25.414
 • Stíhací esa - První esa

  Morane s deflektory lze považovat za první stíhací letoun světa. Deflektory sice byly velmi primitivní, avšak, jak ukázala praxe, také velmi účinné.

  27.891
 • Story Divokého západu aneb zbraně, přestřelky a pistolníci 1. část

  Koho by nevzrušoval Divoký západ? Příběhy neohrožených pistolníků, chrabře kráčejících vstříc tlupě banditů na liduprázdné ulici v záři zapadajícího slunce. Příběhy odhodlaných šerifů, šikovných bankovních lupičů, úžasných superstřelců, ušlechtilých indiánů i čestných kovbojů. Jako kluk jsem tyto příběhy miloval. Avšak jak jsem dospíval, chtěl jsem o životě těchto legendárních hrdinů vědět víc a s úžasem jsem začal odkrývat svět skutečného západu - jenž sice nebyl o nic méně vzrušující, ale přece jen byl poněkud jiný.

  139.709
 • Story Divokého západu aneb zbraně, přestřelky a pistolníci 2. část

  Jak bojovali muži na Divokém západě? Jací byli střelci? Jak cvičili? Na to odpoví druhá část článku.

  56.902
 • Velkolepá odvaha

  Naším nejlepším letcem byl pravděpodobně Werner Voss, muž na čtvrtém místě. Měl vynikající oči, byl výborným pilotem a často létal sám.

  Joseph Jacobs (48 sestřelů, PlM).

  50.694
 • Výstava modelů na zámku v Rosicích u Brna 25.10. – 1. 11. 2003

  Již počtvrté pořádají rosičtí modeláři výstavu svých výtvorů. Ti z vás, kteří tu již byli, ji jistě netrpělivě očekávají. Vždyť první tato výstava se konala již v roce 1993, další pak následovaly v letech 1995, 1999 a nyní tedy 2003.

  14.007
 • Vývoj vojenských opakovacích pušek v předvečer 1. sv. války

  Koncem 19. století vrcholilo soupeření hlavních evropských mocností. Válka mezi nimi se zdála neodvratná, což vedlo k mohutným závodům ve zbrojení. Protože základním a nejpočetnějším druhem tehdejších pozemních armád byla pěchota, byla mimořádná pozornost věnována vývoji moderní pěchotní pušky. Druhá polovina 19. století se v této oblasti nesla ve znamení překotného vývoje. Během pouhých třiceti let byly ve výzbroji armád šesti hlavních evropských mocností předovky na černý prach vystřídány zezadu nabíjenými opakovačkami na jednotné náboje plněné bezdýmným prachem. Historii tohoto soupeření, této snahy získat nad budoucími protivníky jakoukoli byť sebemenší výhodu, popisuje tento článek.

  26.972
 • Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - 1. část

  Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

  28.011
 • Vznik a vývoj PLRK S–75 (SA-2 Guideline) - dokončení

  Protiletadlový raketový systém S-75 (rusky Зенитная ракетная система С-75) je souhrnný název pro početnou "rodinu" sovětských protiletadlových raketových komplexů, vyvíjených a vylepšovaných od poloviny 50. let 20. století. Ve své době představoval naprostý triumf sovětské raketové techniky. Jednalo se o první operačně nasazený protiletadlový raketový systém, který navíc i dnes, po téměř 60 letech služby, zůstává nadále ve výzbroji celé řady států.

  33.757
 • Webley Royal Irish Constabulary

  Revolver bratří Webleyů pro Královskou Irskou policii.

  8.627
 • Wild Bill Hickok

  Divoký Bill Hickok - nejslavnější ze slavných a nejobdivovanější z obdivovaných. Byl opředen mystériem legendy už za svého života a později byla skutečnost překryta vrstvou mýtů docela. Faktem však zůstává, že tento muž se stal nejvěhlasnějším pistolníkem Divokého západu.

  44.939
 • Wild Bill Hickok - 2. část

  ...V pátek 21. července bylo náměstí Public Square prázdné a přitom plné. Podél domů, na balkónech a v oknech se tísnily zástupy zvědavců. V devět ráno přišel Hickok na náměstí od Lyonského domu. Dave Tutt na něj už čekal na západním konci náměstí u soudní budovy...

  32.050
 • Wild Bill Hickok - 3. část

  Hickok byl nejspíš ohromně ješitný muž. Měl na svědomí tuny žvástu - a přitom o sobě nikdy neřekl ani slovo. Ani nemusel. Ostatní to dělali za něj.

  25.749
 • Wild Bill Hickok - 4. část

  „Když Bill Hickok vládl ve jménu dobrého občanstva, tak na to doplatil každý pistolnický expert, který se pokusil ovládnout město. Jeho zavraždění v Deadwoodu bylo jedním z nejzbabělejších činů, které těžební tábory pamatují.“

  27.727
 • Wilfrid Reid May OBE, DFC

  Wilfrid Reid "Wop“ May, OBE, DFC, letecké eso I. sv. války a letecký průkopník, jenž sehrál významnou roli při osídlování kanadského západu.

  8.268
 • Záhada revolverů Divokého Billa

  Je prozoruhodné, jak málo víme o zbraních nejvslavnějšího pistolníka Západu. Opravdu Divoký Bill Hickok používal Colty Navy Model 1851, nebo mají pravdu ti svědci, podle nichž šlo o čtyřiačtyřicítky? Kde jsou tyto zbraně dnes? Vážně měl v okamžiku smrti u sebe Smith & Wesson? A co zbraň, která jej sprovodila ze světa? Pojďme se společně vydat po stopách patrně nejslavnějších revolverů Západu...

  12.187
 • Záslužný řád sv. Ferdinanda

  Řád Království Obojí Sicílie.

  12.648

Medaile a vyznamenání

Komanderský kříž www.valka.cz

Rytířský kříž www.valka.cz

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (11)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května


& bar (5)

Řád redakce www.valka.cz s diamantovou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (95)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (74)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz


& bar (1)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Pozemní technika

Kříž za zásluhy - Zbraně a vybavení - Letectvo


& bar (6)

Medaile za příspěvky ke Zbraním a vybavení - Letectvo

Kříž za zásluhy o Jednotky


& bar (4)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Distinguished Service Medal

Za službu v zahraničí

Medaile 28.října 1918 - zlatá

Medaile 28.října 1918 - stříbrná

Medaile 28.října 1918 - bronzová

Medaile technika

Řád Přemysla Otakara II.

Řád Zlatého lva

Legionářský kříž

Medaile J.A. Komenského

Medaile Za zásluhy - bronzová

Vojenská medaile

Pamětní odznak VS AČR

Záslužný řád Vzdušných sil AČR - 3.třída

Freikorps

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes


& bar (5)

Ehrenblatt Spange der Luftwaffe

Ehrentafel Spange der Kriegsmarine

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

Tanto

Zuihóšó IV. třídy

Řád Vlastenecké války

Řád odvahy

Hrdina SSSR

Iraq Campaign Medal

Southwest Asia Service Medal

World War I Victory Medal

Commemorative Medal

Air Force Medal

Defence Medal

Military Cross


& bar (1)

Victory medal


& bar (1)

The RAF Star

War Medal 1939-45

The 1914-18 Star

Coronation Medal

Imperial Service Medal

Distinguished Service Medal

Distinguished Service Cross

Conspicuous Gallantry Medal

Conspicuous Gallantry Cross

Air Force Medal

Air Force Cross

Distinguished Flying Medal


& bar (1)

Distinguished Flying Cross

Order of British Empire

Defence Medal

Distinguished Service Order

Medaile c.k. zeměbrany

Stříbrný záslužný kříž s korunkou

Stříbrný záslužný kříž

Železný záslužný kříž s korunkou

Železný záslužný kříž

Záslužná medaile

Pamětní mince

Médaille Militaire

Croix de Guerre 1914 -1918

Ordre du Mérite Maritime

Médaille de l´Aéronautique

Croix de la Valeur Militaire

Ordre National de la Légion d´Honneur - Chevalier

Jatkosodan muistomitali

Suomen Valkoisen Ruusun IV

Suomen Leijonan II

Seriál "Stíhači v boji II"

Seriál "Letadlová loď Enterprise"

Seriál "Stíhači v boji"

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!