Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Gebirgsjäger

Gebirgsjäger

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 23.303
Z toho faktografických příspěvků : 14.498
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • 21-cm-K 12 (E) 21cm železniční kanón

  Evropská železniční infrastruktura umožnila během první světové války rozvoj železničního dělostřelectva, které se postupně vyprofilovalo do životného zbraňového systému, schopného odpalovat na velkou vzdálenost projektily velmi těžkého kalibru a způsobovat tak obrovské škody v cílové oblasti – a jeho nasazení mělo psychologický dopad na civilní obyvatelstvo.

  4.003
 • 22. Panzer-Division

  Historie a bojové nasazení německé 22. tankové divize

  4.326
 • 25. Panzer-Division

  Historie a bojové nasazení německé 25. tankové divize

  3.970
 • 340. Volksgrenadier-Division

  Historie, organizační struktura a bojové nasazení divizí lidových granátníků na příkladu 340. Volksgrenadier-Division.

  4.013
 • AH-4

  Čínská ultralehká 155mm houfnice pro horské a výsadkové jednotky a síly rychlé reakce

  5.022
 • Američané v Kasserinském průsmyku: debakl, nebo užitečná lekce?

  Boje o Kasserinský průsmyk v únoru 1943 mezi nezkušenými americkými jednotkami a ostřílenými německými veterány jsou často, zejména americkými historiky, líčeny jako katastrofální porážka. Ve skutečnosti však Američané dokázali rychle získat ztracené území zpátky. Ještě cennější bylo získání cenných bojových zkušeností pro další africké a zejména evropské tažení.

  37.167
 • ArmaLite AR-10

  ArmaLite AR-10 je bitevní puška ráže 7,62 × 51 mm NATO vyvinutá v 50. letech Eugenem Stonerem a vyráběná společností ArmaLite, tehdejší divizí Fairchild Aircraft Corporation. AR-10 se poprvé objevila v roce 1956 a představila inovativní přímý design hlavně/pažby, fenolové kompozity a kované slitiny, čímž se lépe ovládala při automatické palbě a měla o více než 1 lb (0,45 kg) nižší hmotnost než ostatní pěchotní pušky té doby.

  3.959
 • Bäkův těžký tankový pluk

  Krátká, ale úspěšná historie pluku (vlatně spíše bojové skupiny) na východní frontě počátkem roku 1944

  5.861
 • Chorvatská legie

  Chorvatští dobrovolníci - příslušníci Posíleného chorvatského pěšího pluku 369, známého též jako Chorvatská legie - podpořili nacistické Německo během invaze do Sovětského svazu. Ve Stalingradu pro ně válka neskončila, na popud Sovětů vytvořili První jugoslávskou dobrovolnickou brigádu a znovu bojovali - tentokrát proti Němcům na Balkáně

  4.196
 • Edgar Feuchtinger

  Kontroverzní kariéra německého generála, který velel během bojů v Normandii 21. tankové divizi.

  7.918
 • Erwin Rommel

  Životopis německého polního maršála, jednoho z nejvýznamnějších polních velitelů druhé světové války.

  9.398
 • FG 42 - puška pro německé parašutisty

  Vývoj, konstrukce a bojové nasazení automatické pušky německých výsadkových jednotek

  5.006
 • Friedrich August Freiherr von der Heydte

  Friedrich August Freiherr von der Heydte se stal legendou německých výsadkových vojsk. Během 2. světové války bojoval na všech evropských bojištích i v severní Africe. Pro své silné katolické přesvědčení získal přezdívku "výsadkář s růžencem".

  24.726
 • Fritz Bayerlein

  Životopis německého generála, který během bojů v Normandii velel elitní Tankové instrukční divizi.

  7.903
 • Generál pěchoty Günther Blumentritt

  Životopis jednoho z nejschopnějších německých štábních důstojníků, který se v závěru 2. světové války osvědčil i jako polní velitel.

  9.072
 • Generál výsadkových jednotek Eugen Meindl

  Životopis německého dělostřeleckého důstojníka, který se za 2. světové války stal generálem výsadkářů.

  7.430
 • Gerd von Rundstedt

  Pruský aristokrat Gerd von Rundstedt je právem považován za jednoho z nejvýznamnějších německých generálů. Za druhé světové války zastával díky svým výjimečným schopnostem vysoké velitelské funkce i přes pokročilý věk a okázalý nezájem o politiku a nacionální socialismus.

  9.428
 • Götz von Berlichingen

  Götz von Berlichingen (1480-1562) - voják a dobrodruh, uznávaný velitel, žoldnéř, loupeživý rytíř a vůdce povstalců, se stal světově proslulým až více než 200 let po své smrti v roce 1773 díky stejnojmennému Goethovu dramatu. Na další "zviditelnění" čekal až do roku 1943, kdy jeho jméno dostala 17. divize tankových granátníků SS.

  32.252
 • Günther von Kluge

  Životopis německého polního maršála, schopného, avšak politicky naivního velitele, který v rozhodných okamžicích upřednostňoval povinnost před ctí.

  9.808
 • Heinz Pannwitz - vyšetřovatel atentátu na Heydricha

  Kriminální rada Heinz Pannwitz je znám zájemcům o historii především jako vedoucí Zvláštní vyšetřovací komise po atentátu na Heydricha. Méně známé je jeho působení ve Francii, kde se ve funkci šéfa zvláštní komise snažil rozkrýt činnost sovětské špionážní sítě -  Rudé kapely. Jako kriminalista dával Pannwitz přednost psychologickému nátlaku před brutálními gestapáckými metodami. Při svém působení v Protektorátu i ve Francii se snažil zneužít zatčené odbojáře ke zpravodajským hrám s Londýnem a později i s Moskvou. Nejasnosti panují kolem jeho údajné spolupráce se sovětskou vojenskou rozvědkou - GRU.

  42.052
 • Hermann Bernhard Ramcke

  Generál výsadkových vojsk Hermann Bernhard Ramcke prokázal během své dlouhé vojenské kariéry v obou světových válkách odvahu a velitelské schopnosti, za které byl vyznamenán Rytířským křížem s meči a brilianty. Za péči, jakou vždy věnoval vojákům pod svým velením, si vysloužil přezdívku "táta Ramcke".

  46.160
 • Leo Geyr von Schweppenburg

  Životopis generála, který velel německým tankovým jednotkám ve Francii před spojeneckou invazí a měsíc po dni "D".

  8.013
 • LRDG - Long Range Desert Group

  Long Range Desert Group (LRDG, Skupina dálkového pouštního průzkumu), britská průzkumná a přepadová jednotka působící v severoafrické Západní poušti za druhé světové války, se dá považovat za první moderní jednotku speciálních sil. Při svých  misích  způsobila silám Osy významnější škody než jiné britské konvenční jednotky o stejné síle, a to při minimálních vlastních ztrátách.

  35.256
 • Ludvík Svoboda

  Životopis vojáka a politika, jehož osud byl bytostně spjat s osudem Československa.

  6.189
 • Muslimské divize Waffen SS

  Ambice Heinricha Himmlera na vytvoření co největší soukromé branné moci přivedly do řad Waffen SS velké množství cizích jednotek. K nejbizarnějším z nich rozhodně patřily muslimské divize. Dobrovolníci z řad bosenských a kosovských muslimů  nevynikali morálkou ani bojovými kvalitami. Zato si za krátkou dobu svého nasazení, především v protipartyzánských bojích na Balkáně, získali pověst těch nejbrutálnějších válečných zločinců. Muslimské divize Zbraní SS nakonec zanikly spíše díky masivním dezercím, než kvůli  bojovým ztrátám.

  79.497
 • Nasazení německých malých obrněných bojových skupin na příkladu Panzer-Brigade 101

  V reakci na sovětské úspěchy během úvodní fáze Běloruské strategické ofenzivy proti Skupině armád Střed (operace Bagration) nařídil Hitler 2.7.1944 postavit malé, vysoce mobilní obrněné bojové skupiny schopné rychle a efektivně reagovat na nepřátelské průlomy. Zde je příběh jedné z nich.

  22.104
 • O jednom neobvyklém přátelství

  "Chtěl bych alespoň jednou v životě pilotovat Messerschmitt. Dovolte mi udělat jeden cvičný okruh..."
  (prosba podplukovníka RAF Douglase Badera adresovaná podplukovníkovi Luftwaffe Adolfu Gallandovi v srpnu 1941)

  17.303
 • Odstřelovač Vasilij Zajcev: jak vzniká legenda

  Odstřelovač Vasilij Zajcev,  ikona Velké vlastenecké války, bývá někdy považován za pouhý produkt sovětské propagandy. Jako každý, kdo úspěšně bojoval ve stalingradském pekle, si i Zajcev zaslouží úctu a obdiv. Byli to politruci a propagandisté, kteří jeho jméno a bojové mistrovství politicky zneužili. Polopravdy i naprosté výmysly o Vasiliji Zajcevovi začaly žít vlastním životem a jednotliví autoři historických i beletristických publikací je přebírají a navzájem je od sebe opisují. Korunu tomu všemu nasadil Annaudův film Nepřítel před branami.  Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem sovětský odstřelovač, ačkoli za druhé světové války působily desítky  sovětských odstřelovačů s větším počtem úspěšných zásahů.

  100.509
 • OF-40

  Výroba tanků Leopard 1 pro italskou armádu na základě licence zakoupené od německé společnosti Krauss-Maffei GmbH umožnila firmě OTO Melara SpA získat zkušenosti s výrobou moderních tanků. Po ukončení produkce zůstaly výrobní linky nevyužité a vedení společnosti se rozhodlo přijít na trh s hlavním bitevní tankem vlastní konstrukce (na první pohled inspirované Leopardem) určeným pro export do zemí Blízkého a Středního východu.

  4.861
 • Operace Elbrus (srpen 1942)

  Výstup na nejvyšší horu Kavkazu Elbrus, podniknutý německými horskými myslivci během letní ofenzivy na jižní frontě v roce 1942, neměl  vojenský význam. Nebyli by to však horští myslivci, kdyby odolali pokušení vynést říšskou vlajku na nejvýše položené místo, kam se mohl německý voják za 2. světové války dostat. Hitlera výstup na "ten idiotský vrchol" tak rozzuřil, že v návalu vzteku žádal pro "ty bláznivé horolezce" válečný soud. Tak daleko to samozřejmě nedošlo.

  51.075
 • Operace Greif (Ardeny 1944)

  Záškodnická operace německých speciálních jednotek během zimní ofenzivy v Ardenách pod vedením obávaného podplukovníka Skorzenyho.

  33.854
 • Operace Leopard, Kolwezi 1978

  Úspěšná záchranná mise paradesantní jednotky francouzské cizinecké legie (2REP) byla první přepadovou akcí operačního vzdušného výsadku, kterou provedly francouzské jednotky od roku 1956. Více než dostatečně ospravednila existenci a výcvik 2REP a prokázala, jak cenné je mít k dispozici jednotku schopnou rychlého nasazení a provedení přepadové akce vzdušným výsadkem.

  35.679
 • Panzer-Abteilung z.b.V. 66

  Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené kořistními sovětskými tanky. Tankový oddíl byl zformován pro plánovanou invazi na Maltu a po jejím odvolání odeslán na východní frontu.

  4.807
 • Panzer-Brigade 101

  Tanková brigáda Wehrmachtu navzdory své malé síle obstála v kritické situaci během ústupových bojů v Pobaltí v létě 1944 a obhájila nasazení malých obrněných bojových skupin proti sovětské přesile

  2.426
 • Panzer-Division Tatra

  Tanková divize Tatra se úspěšně zapojila do protipovstaleckých a protipartyzánskýchoperací na Slovensku, ale proti Rudé armádě neměla šanci

  5.030
 • Popského soukromá armáda

  Britská armáda neměla nikdy příliš velké pochopení pro nekonvenční osobnosti. Po vypuknutí bojů v severní Africe si však její velení rychle uvědomilo hodnotu výstředních jednotlivců, kteří znali Západní poušť a dokázali přežít v jejích nehostinných pustinách. Proto umožnilo a podporovalo formování takových legendárních nekonvenčních jednotek, jakými byly SAS a Pouštní skupina dalekého dosahu (LRDG). Od prosince 1942 pak působila v severní Africe (a později v Itálii) další nepravidelná jednotka - Popského soukromá armáda, nejmenší britská jednotka pod samostatným velením.

  25.454
 • První český špion Emanuel Voska

  Čechoameričan Emanuel Voska se dostal do obecného povědomí jako první český špion, přední činitel protirakouského odboje a blízký spolupracovník T. G. Masaryka.

  5.938
 • Ruční granátomet RGS-50

  Zbraň vyvinutá na popud sovětského KGB dodnes slouží policejním protiteroristickým jednotkám Ruské federace a dalších postsovětských republik

  4.512
 • schwere Heeres-Panzerjäger-Abteilung 93

  Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené těžkými stíhači tanků Nashorn

  4.922
 • Schwere Heeres-Panzerjäger-Kompanie 614

  Osudy jednotky vyzbrojené těžkými stíhači tanků Elefant jsou výmluvným svědectvím o agonii Velkoněmecké říše v předjaří posledního válečného roku.

  5.026
 • schwere Panzer-Kompanie Hummel

  Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené těžkými tanky Tiger od září 1944 do dubna 1945

  5.430
 • Steyr SK-105 Kürassier

  SK-105 Kürassier je rakouský lehký tank vyzbrojený kanónem ráže 105 mm v pohyblivé věži. Odhaduje se, že bylo vyrobeno více než 700 kusů, přičemž první dodávky proběhly v roce 1971. Hlavní zbraň CN 105-57 sdílí s francouzským tankem AMX-13, který byl hojně vyráběn a nasazován.

  1.654
 • Sturmgeschütz-Abteilung 242

  Zformována pro Afrikakorps, téměř zničena u Stalingradu, probila se celou Itálií až k podhůří Alp. Dlouhá cesta jednotky útočných děl do amerického zajetí.

  6.959
 • Sylvester Stadler

  Sylvester Stadler byl jedním z nejmladších německých generálů za 2. světové války. Velení 9. tankové divize SS "Hohenstaufen" převzal v pouhých 33 letech. Během války mnohokrát prokázal přímo na frontové linii, že je výjimečným velitelem. Jako jeden z 24 vojáků SS byl nositelem Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi a Meči. Jeho jméno nebylo nikdy spojováno s válečnými zločiny.

  35.673
 • T-42 (projekt supertěžkého tanku)

  T-42 byl projektem ing. Grotte z roku 1932, vycházejícím z projektu TG-VI. Tento okolo 100 tun vážící kolos, dlouhý okolo 15 m a chráněný pancířem tloušťky do 70 mm měl být poháněn Grottem navrženým motorem o výkonu 2000 HP (rychlost do 30 km/h) nebo dvěma motory AM-34 o výkonu 800 HP (rychlost 18 km/h).

  6.683
 • Třetí bitva o Charkov

  Charkov. Druhé největší město Ukrajiny, průmyslové centrum a významný dopravní uzel. Během druhé světové války se stal čtyřikrát místem těžkých bojů mezi německými a sovětskými jednotkami. V říjnu roku 1941 jej dobyla německá 6. armáda. Sovětský pokus o dobytí města v květnu 1942 Němci odrazili. O necelý rok později, v předjaří roku 1943, Rudá armáda Charkov získala a v zápětí zase ztratila. Během této, v pořadí již třetí bitvy o Charkov, prodělal svůj bojový křest 1. československý polní prapor. Definitivně přešlo město do sovětských rukou v srpnu roku 1943.

  41.563
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Francie 1940

  Rychlost, s jakou v roce 1940 porazilo nacistické Německo Francii, šokovala celý svět. Wehrmacht zvítězil nad francouzskou armádou, která byla považována po dvacet let za nejrespektovanější vojenskou sílu v Evropě, za méně než sedm týdnů. Příčinou německého vítězství (a francouzské porážky) byly především rozdíly ve vojenské doktríně obou zemí, operačním umění velitelských sborů a úrovni výcviku jejich vojsk. Na výsledku války měl podíl také odlišný přístup francouzské a německé armády ke sběru zpravodajských informací a zejména k jejich vyhodnocení a využití.

  34.308
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Kréta

  Operace Merkur, německá invaze na Krétu v květnu 1941, připravila Británii o cenný opěrný bod ve Středomoří. Němci však zvítězili za cenu nepřijatelných ztrát. Průběh bojů na Krétě významně ovlivnilo selhání zpravodajských služeb obou válčících stran. Zatímco němečtí útočníci vyráželi do boje se strašlivě nepřesnými představami o stanoveném cíli, obránci Kréty měli sice dostatek přesných informací, ale díky jejich špatnému vyhodnocení napřeli veškeré své úsilí špatným směrem.

  36.691
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Moskva 1941

  Krach operace Tajfun - německého pokusu o dobytí Moskvy - znamenal definitivní konec blitzkriegu na východní frontě. Blesková válka se změnila ve válku opotřebovací - a na tu nemělo nacistické Německo dostatek lidských ani materiálních zdrojů. Počáteční úspěch německé zimní ofenzivy umožnilo selhání sovětské vojenské rozvědky, která s útokem na Moskvu v této roční době nepočítala a nedokázala odhalit německé přípravy.  Tradiční podcenění síly Rudé armády ze strany Abwehru pak bylo jednou z hlavních příčin porážky Skupiny armád Střed, která jen díky Hitlerově zákazu ustoupit neskončila naprostou katastrofou.

  38.788
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: severoafrické bojiště

  Rommelovu Afrikakorpsu dopomohly k počátečním úspěchům v severní Africe informace o britských jednotkách a jejich plánech, získané zpravodajskou službou. Spojenci nakonec zvítězili hlavně díky početní a materiální převaze. Bez kvalitního zpravodajství by však jejich vítězství stálo více času, prostředků a hlavně životů.

  16.819
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Singapur 1942

  Singapur patřil mezi jednu z nejvýznamnějších britských základen na celém světě. Tento klenot v koruně Impéria umožňoval Britům ovládat důležité lodní linky vedoucí podél jižního pobřeží Malajsie. A jelikož právě touto oblastí vedly lodní trasy zajišťující obchod na obrovských trzích jihozápadní Asie, bylo japonským představitelům jasné, že pokud chtějí oslabit britský vliv v jihozápadní Asii, je třeba se Singapuru zmocnit.

  25.466
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Úvod

  "Žádnou válku nelze vést bez včasného a řádného zpravodajství"
  John Churchill, vévoda z Marlborough (1650-1722)

  20.617
 • Útočná puška Rheinmetall-Steyr RS-556

  Uspeje táto nová útočná puška v tendri Bundeswehru ako nástupca G36?

  5.123
 • Walter Model

  Životopis polního maršála, který je považován za jednoho z nejbrilantnějších německých stratégů druhé světové války.

  9.609
 • ZBD-03

  Čínské bojové vozidlo pro vzdušně-výsadkové síly, inspirované ruským BMD-3, výrazně zaostává za svou předlohou.

  4.370

Medaile a vyznamenání

Rytířský kříž www.valka.cz

Důstojnický kříž www.valka.cz

Železný kříž www.valka.cz

Kříž www.valka.cz


& bar (4)

Řád 17. května & Bar

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (7)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (27)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Medaile za zásluhy o zpravodajství III. stupně

Medaile za zásluhy o zpravodajství II. stupně

Medaile za zásluhy o zpravodajství I. stupně

Kříž za zásluhy o zpravodajství III. stupně

Kříž za zásluhy o zpravodajství II. stupně


& bar (42)

Kříž za zásluhy o forum 1. třídy

Kříž za zásluhy o forum 2. třídy

Kříž za zásluhy o forum 3. třídy

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně


& bar (8)

Kříž za příspěvky do Jednotek

Eichenlaub und Schwertern zum RK des EK

Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes


& bar (1)

Ehrenblatt Spange des Deutschen Heeres

Bayerische Tapferkeitsmedaille

Ehrenkreuz

Kriegsverdienstmedaille

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 1.Klasse

Spange 1939 zum Eisernes Kreuz 2.Klasse

Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)

European/African/Middle Eastern Campaign Medal

World War II Victory Medal

War Medal 1945

Armed Forces Medal

War Medal 1939-45

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!