Main Menu
User Menu

Žurkina, Naděžda Alexandrovna

Nadezhda Aleksandrovna Zhurkina

Надежда Александровна Журкина

Staršina Žurkina-Kijok N. Alexandrovna
Журкина (Киёк) Надежда Александровна
- střelec-radista průzkumného pluku 15. letecké armády


*1920Plný kavalír Řádu slávy


Když začala válka, přihlásila jako dobrovolnice do armády a absolvovala kurzy radistek. Poté sloužila na pozemním stanovišti letecké navigace. Protože před válkou absolvovala kurzy létání v aeroklubu, nebyl problém, aby byla přijata jako střelec-radista k 99. samostat. gard. průzkumnému leteckému pluku. Bojový křest prodělala v bitvě u Kurska, v sestavě Brjanského frontu, kdy na letadle Pe-2 prováděla průzkumné lety. Přitom podávala rádiem zprávy o rozmístění sil protivníka a ještě palubním kulometem odrážela útoky nepřátelských stíhaček! Na konci července 1943 měla za sebou 7 úspěných bojových startů, za což dostala medaili "Za odvahu" a Řád Rudé hvězdy.


V dubnu 1944 završila svůj 30 bojový start, přičemž unikl 14 krát z pod palby protileteckých baterií a odolal devíti útokům německých stíhaček. Nejnebezpečnější byl útok dvou Bf-109, který Žurkina palbou kulometu přiměla k ústupu. 30. dubna jí byl udělen Řád slávy 3. stupně.

Za hrdinství při provádění průzkumných úkolů v Pobaltí, kdy ze svého letadla zaslala na velitelství 93 radiogramů s důležitými informacemi o postavení nepřítele, byla v říjnu 1944 vyznamenána Řádem slávy 2. stupně.


18. listopadu 1944 byl její stroj napaden dvěma Fw-190, v nastalém vzdušném boji se Naděždě Žurkině podařilo jeden z nich poškodit a druhý sestřelit. Za tento čin jí byl dodatečně 23. února 1948 udělen Řád slávy 3. stupně, čímž se stala plným kavalírem Řádu slávy, jako jedna ze 4 žen za druhé světové války.
URL : https://www.valka.cz/Zurkina-Nadezda-Alexandrovna-t22908#86665Verze : 2
Doplňuji fotografii úplné nositelky všech tří stupňů Řádu slávy, veteránky 2. světové války staršiny Žurkiny-Kijek, Naděždy, tentokrát z roku 2001.
(Vím, že je to podstatný rozdíl, mezi válečnou fotografií a dobovou, ale mladí zůstali jen ti, kteří ve válce padli a jejich hroby, ať již známé, či neznámé zůstaly roztroušeny po všech možných bojištích, kde VVS Rudé armády operovaly).
URL : https://www.valka.cz/Zurkina-Nadezda-Alexandrovna-t22908#88949Verze : 0