Main Menu
User Menu

Zlatá Idka

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Zlatá Idka
Originální název:
Original Name:
Zlatá Idka
Další názvy:
Other Names:
(1349) Ida, (1459) Arany-Yda, (1612) Gulden-Eidten, (1630) Arany Ida, (1808) Zlatá Idka; maďarsky Arany-idka, Aranyida.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°45'09.52"N 21°00'22.85"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1349
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímskokatolícky barokovo-klasicistický z roku 1768, rozšírený z roku 1830.
Budova správy baní baroková z roku 1767, prestavaná v 1. polovici 19. storočia na hostinec.
Zvonica z roku 1823.
Štôlňa Brauner – založená v 40-tych rokoch 19. storočia.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Šmidke, Karol (1897-1952) komunistický politik, predseda SNR, pôsobil tu v rokoch 1923-25, 1927-29.
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.zlataidka.sk
URL : https://www.valka.cz/Zlata-Idka-t125075#425103Verze : 0
MOD