Ždaňa

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Ždaňa
Originální název:
Original Name:
Ždaňa
Další názvy:
Other Names:
(1270) Sudan, (1288) Sodan, (1415) Sadaan, (1427) Sadan, (1630) Sadany, (1808) Žadany, (1920) Ždáňa, (1945) Ždaňa; maďarsky Szadány, Hernádzsadány.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'14.24"N 21°20'46.62"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1222
Vojenské objekty:
Military Objects:

V blízkosti obce bolo v rokoch 1937 - 1938 vystavaných 66 objektov opevnení vz. 37 typov: A-120, A-140, A-160, A-180, A-200 a typy B1-80, B2-80, B2-90, B2-100, typ C1 a C2 a typ E v rámci stavebného úseku K-IV Ždaňa (VI. sbor). Do dnešnej doby sa nedochoval žiaden objekt, všetky boli zničené začiatkom 40-tych rokov maďarskou armádou.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol reformovaný tolerančný z konca 18. storočia.
Kostol rímskokatolícky postavený v secesne historizujúcom slohu z roku 1907.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938 – 1945 bola obec pripojená ku Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.zdana.sk ; https://dbase.ropiky.net/dbase.php?usek=1075697751
URL : https://www.valka.cz/Zdana-t125078#425107Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!