Zbraně a vybavení
Články
JSF je program, který v sobě zahrnuje takové množství protichůdných požadavků, jaké nebylo nikdy předtím postaveno před žádný tým konstruktérů. Pro jejich splnění bylo nutné pečlivě zvolit základní konfiguraci, aby po minimálních úpravách vyhovovala všem ozbrojeným složkám participujícím na programu.
Program zkoušek letounu technologických demonstrátorů programu JSF byl bitvou dvou skupin sdružujících největší výrobce letecké techniky. Na výsledcích testů a závěrečném rozhodnutí komise záleželo, kdo získá kontrakt století, na zřejmě jeden z posledních pilotovaných útočných letounů.
Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.
Podle informací prestižního časopisu Time to tak vypadá, že američtí vojáci přestanou za pár let střílet. I v "horkém" Afghánistánu se dává přednost demonstracím a zastrašování, a smrtící palba je až tím posledním prostředkem. Přesto dochází k fatálním incidentům, jakým byl například letecký útok na svatební slavnost v Afgánistánu, což vede k dalekosáhlým diplomatickým důsledkům, a to je důvod, proč Pentagon vynakládá enormní úsilí na vývoj nezabíjejících zbraní.
Vývoj švédského systému včasné výtrahy jsme opustili v době, kdy došlo k rozpadu komunistického bloku, řada zbrojních systémů byla zrušena a nadbytečné zbraně se prodávaly „za babku“. Podívejme se, jak Erieye obstál v nových podmínkách.
Príbeh vzniku jediného obrneného vozidla sériovo vyrábaného v Nemeckej demokratickej republike.
Po vypuknutí Velké války se začala, tak jako v ostatních zemích zapojených do konfliktu, i v Rusku pomalu rozbíhat výroba obrněných automobilů a nejvyšší velení se zoufale pokoušelo dohnat promarněný čas vzniklý velmi zpátečnickým přístupem od vzniku prvního obrněného vozidla v ruské armádě...
V souvislosti s neúspěšnými španělskými zkušenostmi s bojovým využitím průzkumných letadel a stíhaček pro přímou leteckou podporu vojsk v podmínkách silné nepřátelské protivzdušné obrany 16. prosince 1937 náčelník výzbroje a materiálně–technického zásobování VVS KA při tvorbě plánu experimentální konstrukce letadel na rok 1938 a odborníci - vojenský inženýr 1. stupně P. A. Losjukov a vojenský inženýr 2. stupně P. V. Rudincev, se vší svou ostrostí nastolili otázku okamžitého zahrnutí do plánu výstavbu speciálního útočného letounu, „... operujícího v malé výšce a disponujícího výkonnými útočnými a obrannými zbraněmi a s motorem, který vyvíjí maximální výkon u země ...“
Článek pojednává o původu jmen a názvů některých sovětských a ruských lodí, letadel, zbraní a zbraňových systémů tak, jak to vidí Dmitrij Litovkin v jednom článku z deníku Izvestija. Překlad původního text je doplněn dalšími informacemi, postřehy a obrázky tak, aby byl srozumitelný i českému čtenáři, který vojenskou problematiku příliš detailně neovládá.
Tento text si klade za cíl poskytnout všem, kteří to potřebují, vysvětlení různých vojenských termínů
a principů funkce vojenských zařízení.
Témata
Podkategorie