Main Menu
User Menu
Reklama

Zbraň pro ochranu života, zdraví, nebo majetku.

Diskuse
Jakou palnou zbraň by jste si vybrali k ochraně života, zdraví, nebo majetku? Samozřejmě v souladu se zákonem 119/2002 Sb. , tedy kratkou palnou zbraň do ráže 12 mm.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#795Verze : 0
samohybne delo do 12 Cm Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#798Verze : 0
MOD
Takže ISU-122 už ne Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#800Verze : 0
nesplnuje pozadavky zakona Very Happy


Ps. to mi pripomina ten ftip :
Jde si to takhle obcan tmave pleti po prechodu, a ze zatacky se vyriti nakladak, srazi ho a zabrzdi. Na to cele z povzdali koukaji dva policajti.
Nakladak nahle zaradi zpatecku, a neboheho prejede znova sem a tam, a tak jeste dvakrat, nacez odjede pryc.
Policajti se na sebe podivaji, a ten jeden tak kyvne hlavou a prohlasi :
To byla ale nestastna sebevrazda !!!
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#801Verze : 0
MOD
Každá ruční palná zbraň je skvělá, pokud je to revolver Very Happy Very Happy Very Happy . Já bych volil mezi značkami Colt, Webley & Scott nebo Freedom Arms.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#818Verze : 0
Do revolveru bych se moc nehrnul, posledni dobou jsem sledoval dva pripady, kdy na jednoho ozbrojenyho cloveka zautocilo nekolik utocniku. V asi predminulej streleckej revue byl dobrej clanek, pocitali tam, podle podle nejaky knizky o sindefendologii, co jsi schopen udelat, pokud proti tobe stoji nekolik utocniku ve vzdalenosti 5m. Vyslo jim, ze jsi schopen vyradit maximalne 3 utocniky. Myslim si, ze nizsi presnost revolveru (kvuli vetsimu osporu spouste) je pri strelbe ve stresovej situaci na tuhle vzdalenost dost problem. #Sniper
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#820Verze : 0
Osobně se domnívám, že na sebeobranu (avšak pouze na sebeobranu) je revolver lepší. Koneckonců jeden vlastním (Colt King Cobra, čytřpalec, nerez, .357 Magnum). Tohle je téma spíš na megačlánek nebo sérii článků, takže to nebudu víc rozvádět. Snad jen tolik, že velký odpor spouště není zas takovou překážkou při dobrém výcviku (a člověk se špatným výcvikem by vůbec neměl nosit zbraň) a to mluvím z vlastní zkušenosti - mě osobně DA problém nedělá; co se týče té přesnosti - sebeobranná situace se zpravidla řeší v těsném kontaktu (těžko ti bude někdo chtít ukrást peněženku s nožem v ruce a bude přitom od tebe stát 20 metrů), proto si myslím, že v takovém okamžiku je větší odpor spouště naopak výhodou, zabrání totiž nechtěnému výstřelu (zkušenosti německé policie dokazují, že nejvíc poranění si policisté způsobili vlastní pistolí v SA režimu). Většina moderních samonabíjecích pistolí proto zvolna opouští systém DA/SA a používá DAO (CZ 100) nebo SfA (Glock). Američané si udělali statistiku, ve které jim vyšlo, že 97% ozbrojených střetů (a to prosím v USA, kde se střílí jak na Divokým západě) vyřeší 3 výstřely. Když na tebe zaútočí chumel útočníků a ty sundáš prvního, nemůžeš čekat, že ostatní se dál na tebe pohrnou. Ale každý se na věc samozřejmě dívá jinak. Někdo preferuje hodně nábojů v zásobníku, já osobně dávám přednost menšímu počtu nábojů, ale jejich většímu výkonu, abys útočníka spolehlivě zneškodnil první ranou. Jinak u nás na střelnici se vždycky říkalo:
"Když svýho chlapa nedostaneš prvníma pěti ranama, tak ten zbytek už je ti na nic."
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#874Verze : 0
MOD
Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#878Verze : 0
MOD
Ve streleckej revue 5/2003 str51 popisovli pripad: "V hostinci, kam se v noci A prisel najist, je obtezovan a posleze napaden nekolika pritomnymi opilci. A vytahne pistoli a vyzve je, aby jej nechali v klidu zaplatit a odejit. Výtrznici se na neho vrhnou. A vyřadí dva útočníky střelbou. Třetí (označme zo B) se mu snaží vytrhnout pistoli z ruky. A mu přitom prostřelí ruku a zasáhne jej do břicha. Zasazeny klesne na kolena; v tu chvili vychazi dalsi rana, jez zasahne B do srdce..."


Pokud uz povazuju za nutny nosit zbran, tak musim pocitat i s takovouhle variantou. Je samozrejmi, ze spousta situaci se vyresi ukazanim pistole a upozornenim, nebo nanejvys vystrelem do vzduchu(to by byla ale kapitola sama pro sebe). O tech se ovsem nedocteme, protoze to nikdo neresi. Zminujete ale reseni problemu v tesnem kontaktu, pokud si to vykladam spravne, tak je to na dosah ruky a to je podle mne uz prilis pozde, protoze prumerne sikovny utocnik vam zabrani zbran pouzit(skousel jsem to s paintballem).


Ja osobne mam zbrane ze sportovnich a sberatelskych duvodu, obcas ale nosim Glocka 17. Pokud bych se ovsem opravdu bal, tak si poridim Glock 31 (357 Sig.). Dal jsem si do Glocka jinou stojinu, tak mam tet odpor misto standardnich 2,5kg 1,9-2,0kg(kvuli tvaru Glockovsky spouste jsem to nemohl presne zmerit). Skousel jsem to na strelnici a byl jsem spokojen, jsem zvedav, jak se to osvedci zitra na zavodech Wink .


Ps1.: Kolik mate na spousti vy Confused:
Ps2.: S jakym vysledkem strlite (pokud strilite) disciplinu 4+4 rany za 10s (nevim jak se to presne oznacuje).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#929Verze : 0
Pokud považujete za nutné mi vykat, prosím, budu to respektovat.
Ad.1) - jestliže to má být reakce na mé tvrzení, že zneškodněním prvního útočníka ostatní kapitulují, měl to být pochopitelně pouze příklad. Těžko se odhaduje chování jedinců pod vlivem alkoholu nebo omamných látek. Na druhou stranu, počítal-li jsem dobře, padly v tomto případě čytři rány, to znamená, že tuto situaci bylo možno vyřešit i s revolverem.


Ad.2) - souhlasím, že člověk musí počítat s nejhorší variantou. Pro někoho je ovšem nejhorší variantou selhání náboje samonabíjecí pistole v kritické situaci. Volba zbraně pro sebeobranu je věcí silně individuální a osobní, je to též otázka osobního vkusu apod. Nikomu nevnucuji v žádném případě svůj názor. Právě tak se osobně domnívám, že hrozba střelnou zbraní je vůbec nejhorší možná varianta. Obránce by měl zbraň tasit pouze v okamžiku, kdy je to naprosto nutné a kdy je absolutně odhodlán střílet. Představme si pana A z Vašeho příkladu, ketrak pohrozí útočníkům svojí pistolí. Útočníci opustí lokál a počkají si na pana A při jeho odchodu. Udeří jej zezadu klackem do hlavy a jestliže z toho vyvázne pouze s ukradenou pistolí (o níž útočníci vědí a pro kterou si jdou) může mluvit o štěstí.
Samozřejmě, že obrana na dosah ruky je velmi nevýhodná. Čas, způsob, místo útoku, ale volí útočník, který také útočí s překvapením. Proti dokonale provedenému útoku obrana neexistuje. Nedá se předpokládat, že útočník vytáhne svůj nůž ve vzdálenosti 20 m a rozběhne se směrem k vám. Jestliže zaútočí v okamžiku, kdy se spolu míjíte na chodníku, musíte být připraven situaci řešit i v těchto nevýhodných poodmínkách. Tato problematika je však velmi rozsáhlá.
JInak mne ovšem těší, že máte stejné záliby jako já. Sám vlastním dvě paintballové zbraně, takže se třeba možná někdy potkáme na hřišti. Bude mi ctí.


Ad.3) - Glocka Vám naprosto schvaluji. Je to vynikající zbraň, bohužel mně osobně se špatně drží, s čímž se právě u Glocka nedá mnoho udělat, snad jen pryžovými návleky na rukojeť, ale ani to není to pravé ořechové. Ale nejlepší nástřely svého života jsem dosáhl právě s Glocky. Jeden můj kamarád má Glocka 22 .40 SaW, také s touto sportovní spouští o níž hovoříte. Druhý měl Glock 21 .45 ACP.


Ad.4) - 5 kg
Ad.5) - bohužel já nestřílím žádné sportovní disciplíny nebo soutěže. Jen občas s kamarády soupeříme, kdo dřív shodí 5 poprů. Myslím, že se mi celkem daří a to střílím z revolveru, zatímco oni mají Glock nebo ČZ 75.


Doufám, že závod dopadl dobře. #2gunfire
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#942Verze : 0
MOD
Vykani rozhodne za nutne nepovazuji, ale dlouho jsem na foru nebyl a tak jsem si nejak odvyk... a taky jsem videl, ze nemas v profilu vyplneny zadny udaje, tak jsem z toho odvodil, ze si chces drzet odstup, tak jsem nechtel jsem urazit.


Odpor spouste 5kg je podle mne pro presnou strelbu pomerne dost, ale velmi zalezi, jak rovnomerne je rozlozen narust odporu. Kdyz mas na strelnici dost casu (cca. 2 sec na ranu), tak to asi problem nejni. Skus si dat terc (treba stojici postavu) na 10m,zbran a vystrilej do nej 5 ran v limitu 5s a uvidis. 10m je sice daleko, ale terc se nepohybuje a je jeden. Uvidis, jakej je v tom rozdi. Jo a pak napis, zajimaly by mne skusenosti cloveka "z druhyho teamu" Laughing .


Kdyz jsem ja strilel poprve v casove tisni (je to asi 14 dni), tak se mi z vysledku postavily vlasy hruzou na hlave. Bylo to na moji druhy soutezi(jeste s originalni stojinou, ktera ma na konci chodu velkej narust odporu). Strilela se polozka: Otocny terce 4+4 za 10s na 10m. Zacinalo se s rukama sa hlavou a zbrani v pouzdre bez naboje v komore, na 10s se ukazaly 4 terce(cerny stredy z mezinárodního pistolovyho 50/20 na hnedy obdelnikovy lepence velikosti cloveka). Do ty doby jsem jese nikdy nestrilel na volnym prostranstvi a nemenil zasobniky, tak jsem byl zmatenej jak lesni vcela Smile , no a vysledek tomu odpovidal (tri naboje mi zbyly a jedenou jsem minul). Kolegove ale rikali, ze tam obcas chodi borci s revolverama a v pohode srihaj rychlo nabijecem prebijet...


Ps.: Myslim si, ze Glock ma idealni pomer ukazatelu: odolnost a trvanlivost, kapacita zasobniku, cena, spolehlivost, presnost (vic me tet nenapada, ale urcite by se jeste naslo... Wink ). Samozrejme proto jsem si ho taky koupil 8) .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#946Verze : 0
Jo, jiste revelver je bezesporu spolehlivejsi, nez samonabijeci pistole. Dneska jsem na te soutezi ale poprve videl zadrzku na revolveru. Na zduraznuji sportovim revolveru (nekdy ze 70.let) prasknul udernik a velmi nesikovne se vspricil, takze zbran uz nebyla strelby vschopna.
=> Kdyz ma mit clovek smulu, tak si ho proste najde, at dela co chce Wink .


Ad hrozba strelnou zbrani: Mas pravdu, ze je to velmi dvojsecna zalezitost a da se jen tesko rict, kde se zbavit vyhody momentu prekvapeni.
Znamemu se stala vec, kdy toto bylo velmi ucinnym resenim. Jednou v noci zjistil, ze mu rodinny dum obchazi muz (pozdej zjistil, ze mluvi rusky) a kouka do oken... (byl za nedodelanym plotem na jeho pozemku) Vybehnul ven s CZ vz. 27 v ruce kricel na nej at vypadne a vystrelil do vzduchu. Od ty doby mel klid.


Doporucuju ti poohlednout se po nejaky strelecky soutezi, je to vazne sranda a clovek se seznami s hodne lidma...


Jo a na ty soutez jsem byl 11 z 23. Ta stojna je supra a taky se mi povedla munice 8) .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#948Verze : 0
Dobrá, tak na tykačku. Very Happy . Já totiž hlavně nejsem žádnej počítačovej mág a dost dlouho mi trvalo, než jsem tu tabulku údajů znova našel. Už jsem tam něco šoupl.


Odpor spouště 5 kg je jistě hodně pro přesnou střelbu, ale pro přesnou střelbu se u revolveru používá singl a ten mám něco málo přes kilo. Než se mi po výstřelu zbraň vrátí na terč, stihnu znova palcem natáhnout kohout. 5 poprů vc různých vzdálenostech (od 10 do 35 m) takhle shodím za asi 12 s. To s tou figurou cvičím běžně, ale zpravidla střlím jen po dvojranách s tasením. Ale zkoušel jsem všech šest ran v 5 s. Hodně se tím zvětší rozptyl. U těch dvojran dablem mám zásahy 10-15 cm od sebe, ale u těch šesti ran už se hodně zvětší rozptyl ve vertikále a zpravidla jedna (někdy i dvě - ale pssst Wink ) jdou mimo. Osobně se ale domnívám, že to není spouští, ale mohutným zpětným rázem, vychrlit šest .357 M rychle za sebou, to člověka rozhodí.


Se speedloaderem mám přebití za 3-4 s. Je to bída, ale rychlejc to nezvládám, světovej rekord je 12 ran ze šestiranovýho revolveru do dvou terčů s přebitím za 2, 9 s.


Glock je opravdu výborný, ale mě osobně nesedí. Nemám nic proti pistolím, ale dávám přednost ocelovým zbraním, především Coltu 1911 a ČZ 75.


Když ti praskne úderník, tak je už všecko fuk... Ať máš revolver nebo pistoli. Burn


Na soutěže asi nejsem dost dobrej střelec, ale teď mě láme kámoš. Tak uvidíme.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#949Verze : 0
MOD
jako zbran do 12 mm pro osobni ochranu bych si vybral tommy guna .45 acp nejspis model 1928 s bubnakem na 90 naboju
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#950Verze : 0
To Georgie S. : Jó, tak tohle Ti schvaluju, to je skutečná "argumentační" zbraň Very Happy . Kdysi jsem ji držel v rukou v jednom britském muzeu, bohužel byla přidělaná k řetězu Crying or Very sad a bylo docela skvělé zkusit ji 10 sekund držet ve střelecké poloze a k tomu si představit tu palbu, stisknout spoušť, před sebou mít tak pět šest parchantů a nasypat to do nich, jako při Svatovalentinském masakru.... ra-ta-ta-ta-ta-ta-ta....jééééje, nádhera.... Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#955Verze : 0
To Georgie S. : Zni to hezky, skoda jen ze zakon 119/2002 Sb. radi automaticke zbrane do kategorie A Crying or Very sad .


To Rad: No na soutezich (pokud nevlezes na nejakou prislusnickou akci) je spousta lidi, co si jdou zastrilet jednou za mesic jen tak pro zabavu, zadny prebornici. Kdyz nenastrilis dobre, tak si z tebe nikdo utahovet nebude a pak absolutne propadnout muzou i ti nejlepsi. Zrovna dneska jsem prestrilel dva borce, kteri sice maj v kanclu poharu az oci prechazeji(a to nejen za takovejhle srandazavodu), ale rok temer nestrileli a pak to na ty soutezi po...


Tak me napada, uvazoval jsi nekdy co se stane, kdyz se pri zcela legitimni nutne obrane netrefis... to muzes jit sedet za neumyslne zabiti ani nemrknes.


Me Glock sedne do ruky perfektne... Skousel jsi Walther P99 ma vymennou zadni cast pazvy, ta by ti mozna do ruky sla. Nemam moc informaci o tyhle zbrani, podle toho co jsem ale slysel a co jsem si skusil, tak to asi nebude tak trvanliva zbran jako glock, ale da se u ni spousta veci poladit.


Ps.: Co rikas mojemu logu?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#956Verze : 0
Tak jsem si pročet vaše příspěvky a vidím,že toho o pistolích(revolverech) vím velký kulový.Ale mám malou zkušenost:5 výstřelů z revolveru z krátkou hlavní Very Happy (typ po mě nemůžete chtít)Možná že jde jenom o zvyk,ale při výstřelu mně překvapila ohlušující rána,ale hlavně ten zpětný ráz.Neumím si představit rychlou střelbu.V tom vidím výhodu samonabíjecí pistole s méně dimenzovanou prachovou náplní.To je můj laický názor. Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#958Verze : 0
Samozřejmě , že přemýšlel. Zrovna tak můžeš prostřelit útočníka skrz naskrz a kulka letí dál...


Walther P99 jsem zkoušel a moc mě nenadchl. Když už plasťák, tak se mi dost líbí (i dobře drží) Steyr M9, ale na ty trojhranný mířidla bych si musel móóc zvykat.


Logo je super, můj kámoš má taky na tom Glocku 22 lištu buď s kolimátorem nebo tam dává optickej zaměřovač, ale ještě jsem tuhle jeho novinku nezkoušel.


Jestli to byla .357 Magnum, tak se nedivím. Zodpovědně ti můžu říct, že pistole v ráži .45 ACP nebo .40 SaW kope úplně stejně. Zase když si vezmeš revolver .38 Special tak to je pohoda džez. Díky za poklonu. Je mi děsně sympatický, že dokážeš přiznat, že něčemu nerozumíš. To moc lidí nedokáže, ani já ne. Wink Very Happy


Otázka v úvodu zněla, co bych si pořídil na sebeobranu. Co mám to už víš, ale mám ji už 5 let, takže už čím dál víc pošilhávám po něčem novým. Mám dva mazlíky - Taurus 85 Multialloy, titanová dvoupalcová pětiranová osmatřicítka, hmotnost pouhých 383 g a Colt Defender Plus, .45 ACP, 8 ran, hmotnost 638 g, nerez a hliník, 3 palce hlaveň.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1079Verze : 0
MOD
Nenechám dopustit na Sa-58V, s tím se dá ubránit hodně majetku.
Ale jelikož je debata zaměřena na pistole/revolvery, tak teď vážně.
Záleží na tom, na co je člověk zvyklý a z čeho je takříkajíc "vystřílený". Jestli si někdo zvykl na pistoli s víceranným zásobníkem, pak mu těžko někdo vnukne myšlenku, že lepší je revolver (někde jsem četl, že vycvičený střelec dokáže za stejnou dobu vypálit stejný počet ran jak z pistole, tak i z revolveru).
Asi pro osobní obranu je možná lepší revolver. Jak zde bylo předesláno nemůže se mu zlomit úderník, nebo vzpříčit náboj jako u pistole (pak ji zbývá hodit sokovi vší silou do obličeje).
Jenže...lepší je to vždycky ukecat. Kdo má chodit po těch soudech. Neutral
P.S. Pomněte: "Když dá Pán Bůh, tak i motyka spustí!"
Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1690Verze : 0
Koukám, že je to tu samej střelec Wink


Mám na Vás dotaz, co to obnáší mít u sebe legálně zbraň?
T.j. kolik stojí udělat si zbrojní průkaz, jak hodnotíte obtížnost zkoušek, jak často se musí chodit na přezkoušení?


Díky za info.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1697Verze : 0
Dobrá, když chcete, aby se seriózní debata zvrhla, tak nejlepší na sebeobranu jsou samočinné brokovnice, třeba SPAS 15 Very Happy


Sa58V je dobrá volba, ale já jsem vždycky líp nastřílel s Pádlem.


Úderník se může zlomit i revolveru.


Když jsem já dělal zbroják (5 let) tak zkouška stála 1000 Kč a za každou skupinu se platí 500 Kč. Doktor si vezme kolem 300 Kč.
Platnost zbrojního průkazu se prodlužuje bez zkoušek.


HLAVA 4 ZBROJNÍ PRŮKAZ

§ 16
Zbrojní průkazy a jejich skupiny
(1) Zbrojní průkaz je veřejná listina, která fyzickou osobu opravňuje k nabývání vlastnictví a držení zbraně nebo střeliva do těchto zbraní v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu a v rozsahu těchto oprávnění k jejich nošení. Doba platnosti zbrojního průkazu je 5 let. Zbrojní průkaz lze vydat podle posudku o zdravotní způsobilosti s dobou platnosti kratší než 5 let.
(2) Zbrojní průkaz se rozlišuje podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin


a) A - ke sběratelským účelům,
b) B - ke sportovním účelům,
c) C - k loveckým účelům,
d) D - k výkonu zaměstnání nebo povolání, nebo
e) E - k ochraně života, zdraví nebo majetku.


Vydání zbrojního průkazu
§ 17
(1) Zbrojní průkaz vydává příslušný útvar policie na základě žádosti podané fyzickou osobou na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Obsahem žádosti o vydání zbrojního průkazu musí být
a) osobní údaje a
b) údaj, o kterou skupinu zbrojního průkazu žádá.
(2) K žádosti o vydání zbrojního průkazu je žadatel povinen připojit
a) posudek o zdravotní způsobilosti držet nebo nosit zbraň a střelivo (dále jen „zdravotní způsobilost“),
b) doklad o odborné způsobilosti držet nebo nosit zbraň a střelivo (dále jen „odborná způsobilost“),
c) 2 fotografie o rozměru 35 x 45 mm, odpovídající současné podobě žadatele, zobrazující žadatele v čelném pohledu s výškou obličejové části hlavy od očí k bradě minimálně 13 mm, v občanském oděvu, bez brýlí s tmavými skly a bez pokrývky hlavy, není-li její použití odůvodněno důvody náboženskými nebo zdravotními; v takovém případě nesmí pokrývka hlavy zakrýt obličejovou část způsobem znemožňujícím identifikaci žadatele, a splňující požadavky technického provedení stanoveného prováděcím právním předpisem (dále jen „fotografie“) a
d) jde-li o žádost o vydání zbrojního průkazu skupiny C, též ověřenou kopii platného loveckého lístku; ověření může provést i příslušný útvar policie při předložení žádosti.
(3) Pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takový doklad předložit, protože mu jej tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23).
(4) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu ještě v jiném členském státě Evropské unie, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.
(5) Posudek podle odstavce 2 písm. a) nesmí být starší než 3 měsíce, doklad podle odstavce 2 písm. b) nesmí být starší než 1 rok a doklad podle odstavců 3 a 4 nesmí být starší než 6 měsíců ke dni podání žádosti.
(6) Příslušný útvar policie přeruší řízení o vydání zbrojního průkazu v případě, že proti žadateli o vydání tohoto dokladu bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin uvedený v § 22.


§ 18
(1) Příslušný útvar policie vydá zbrojní průkaz fyzické osobě, která splňuje tyto podmínky:
a) má místo pobytu na území České republiky,
b) dosáhla předepsaného věku (§ 19),
c) je způsobilá k právním úkonům,
d) je zdravotně způsobilá (§ 20),
e) je odborně způsobilá (§ 21),
f) je bezúhonná (§ 22),
g) je spolehlivá (§ 23) a
h) je držitelem platného loveckého lístku, jde-li o zbrojní průkaz skupiny C.
(2) Příslušný útvar policie žádost o vydání zbrojního průkazu zamítne, jestliže žadatel nesplňuje některou z podmínek uvedených v odstavci 1.
(3) Příslušný útvar policie může žádosti o vydání zbrojního průkazu nevyhovět, jestliže je žadatelem cizinec, 6 ) který není občanem členského státu Evropské unie nebo členského státu Organizace Severoatlantické smlouvy, i když splní všechny podmínky uvedené v odstavci 1. Na řízení podle tohoto ustanovení se nevztahuje správní řád. 22 )


§ 19
Věková hranice pro vydání zbrojního průkazu
(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D nebo E lze vydat jen osobě starší 21 let.
(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.
(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(5) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.


§ 20
Zdravotní způsobilost pro vydání zbrojního průkazu
(1) Zdravotní způsobilost žadatele o vydání zbrojního průkazu zjišťuje a posudek o zdravotní způsobilosti vydává posuzující lékař na základě výsledku lékařské prohlídky, popřípadě psychologického vyšetření a dalších potřebných vyšetření. Posuzujícím lékařem se pro účely tohoto zákona rozumí praktický lékař, u kterého je žadatel o vydání zbrojního průkazu nebo držitel zbrojního průkazu registrován k léčebné péči; v případě žadatele o vydání zbrojního průkazu skupiny D je posuzujícím lékařem lékař zařízení poskytujícího zaměstnavateli závodní preventivní péči.
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny D je povinen se podrobit lékařské prohlídce u posuzujícího lékaře do 1 měsíce po uplynutí 30 měsíců od vydání zbrojního průkazu.
(3) Zjistí-li posuzující lékař u držitele zbrojního průkazu změnu zdravotního stavu, která má za následek ztrátu jeho zdravotní způsobilosti, je povinen vydat nový posudek o zdravotní způsobilosti a zaslat jej bez zbytečného odkladu příslušnému útvaru policie; u držitele zbrojního průkazu skupiny D je povinen též informovat bez zbytečného odkladu zaměstnavatele.
(4) Každý lékař, který zjistí nebo nabyde důvodné podezření, že držitel zbrojního průkazu trpí nemocí, vadou nebo stavem, který vylučuje nebo omezuje držení nebo nošení zbraně, poučí jej o této skutečnosti a oznámí ji bez zbytečného odkladu posuzujícímu lékaři. Posuzující lékař pak postupuje podle odstavce 3.
(5) V případech uvedených v odstavci 3 je držitel zbrojního průkazu povinen dostavit se na vyzvání posuzujícího lékaře v určeném termínu k tomuto lékaři a podrobit se před vydáním nového posudku o zdravotní způsobilosti potřebnému vyšetření. Nemůže-li se držitel zbrojního průkazu k vyšetření dostavit ze závažných důvodů, musí tak učinit nejpozději do 1 měsíce od termínu určeného posuzujícím lékařem. Pokud se držitel zbrojního průkazu k vyšetření nedostaví, posuzující lékař tuto skutečnost oznámí bez zbytečného odkladu příslušnému útvaru policie.
(6) Požadavky na zdravotní způsobilost podle odstavce 1, druhy prohlídek, jejich obsah, obsah lékařského posudku a dobu jeho platnosti, dále určení nemocí, vad a stavů, kdy nelze vydat kladný posudek nebo kdy jej lze vydat pouze za předpokladu odborného vyšetření specialistou, stanoví prováděcí právní předpis.


§ 21
Odborná způsobilost pro vydání zbrojního průkazu
(1) Žadatel o vydání zbrojního průkazu prokazuje odbornou způsobilost zkouškou vykonanou před zkušebním komisařem. Ten po úspěšném vykonání zkoušky vydá žadateli doklad o odborné způsobilosti.
(2) Zkušebního komisaře určuje příslušný útvar policie.
(3) Zkouška odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu se skládá z teoretické a praktické části. Obsahová náplň zkoušky se musí lišit podle skupin zbrojního průkazu (§ 16 odst. 2).
(4) Teoretická část zkoušky se provádí formou písemného testu a žadatel při ní osvědčuje znalost
a) tohoto zákona a právních předpisů vydaných k jeho provedení,
b) zvláštních právních předpisů upravujících oprávněné použití zbraně,
c) nauky o zbraních a střelivu a
d) zdravotnického minima.
(5) Praktická část zkoušky se skládá ze
a) zjištění znalostí bezpečné manipulace se zbraněmi a střelivem a
b) střelby na pevný cíl.
(6) Ke zkoušce odborné způsobilosti se žadatel o vydání zbrojního průkazu přihlašuje na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Přihláška obsahuje údaje uvedené v § 17 odst. 1 a podává se u příslušného útvaru policie, který podané přihlášky eviduje v seznamu žadatelů o vykonání zkoušky odborné způsobilosti podle data doručení a nejpozději do 1 měsíce od podání přihlášky oznámí žadateli termín a místo konání zkoušky. Oznámení o konání zkoušky musí být žadateli doručeno nejpozději 10 dnů přede dnem konání zkoušky.
(7) Pokud žadatel při zkoušce odborné způsobilosti neuspěl, může se znovu přihlásit ke zkoušce podle odstavce 6 nejdříve po uplynutí 3 měsíců ode dne neúspěšného vykonání zkoušky. Požádá-li o určení jiného zkušebního komisaře, příslušný útvar policie jeho žádosti vyhoví.
(8) Náklady spojené s provedením zkoušky odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu hradí žadatel; může je hradit i držitel zbrojní licence.
(9) Obsahovou náplň teoretické a praktické části zkoušky a celkové vyhodnocení zkoušky odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu a výši odměny zkušebního komisaře stanoví prováděcí právní předpis.


§ 22
Bezúhonnost fyzické osoby
(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem
a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, záškodnictví, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, obecného ohrožení, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let; v případě mladistvého trest odnětí svobody na 5 až 10 let,
b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a lidské důstojnosti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň 20 let,
c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen, neuplynulo alespoň
1. 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
2. 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky, nebo
d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.
(2) Za bezúhonného podle tohoto zákona se také nepovažuje ten, kdo byl v cizině pravomocně uznán vinným činem, jehož skutková podstata odpovídá skutkové podstatě některého z trestných činů uvedených v odstavci 1. Doba, po kterou není osoba považována za bezúhonnou, je obdobná jako v odstavci 1.
(3) Příslušný útvar policie požádá za účelem posouzení bezúhonnosti fyzické osoby o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů. 12 ) Při posuzování bezúhonnosti fyzické osoby se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle zvláštního právního předpisu. 13 )


§ 23
Spolehlivost fyzické osoby
Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten,
a) jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno, a dosud neuplynula zkušební doba nebo lhůta, v níž má být rozhodnuto, zda se osvědčil,
b) kdo byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku na úseku zbraní a střeliva nebo na úseku používání výbušnin,
c) kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky, 11 ) nebo
d) kdo představuje nebezpečí pro vnitřní pořádek a bezpečnost svým jednáním, za které byl v posledních 3 letech opakovaně pravomocně uznán vinným z přestupku
1. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,
2. na úseku obrany České republiky,
3. proti veřejnému pořádku,
4. proti občanskému soužití,
5. proti majetku, nebo
6. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení.


§ 24
Vydání nového zbrojního průkazu
(1) Příslušný útvar policie vydá držiteli zbrojního průkazu po uplynutí doby jeho platnosti nový zbrojní průkaz na základě žádosti podané na předepsaném tiskopise podle § 17 odst. 1, 2 písm. a), c) a d) a odst. 4. Žadatel o vydání nového zbrojního průkazu skupiny C je povinen předložit doklad o pojištění. 14 )
(2) Žadatel o vydání nového zbrojního průkazu, který se v době od vydání dosavadního zbrojního průkazu více než 6 měsíců nepřetržitě zdržoval mimo území České republiky, je povinen předložit doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takový doklad předložit, protože mu jej tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného podle § 22 nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého podle § 23.
(3) Žádost o vydání nového zbrojního průkazu předkládá držitel zbrojního průkazu příslušnému útvaru policie nejméně 2 měsíce před uplynutím doby platnosti dosavadního zbrojního průkazu.
(4) Při rozhodování o vydání nového zbrojního průkazu posuzuje příslušný útvar policie také bezúhonnost a spolehlivost žadatele o vydání nového zbrojního průkazu podle § 22 a 23.
(5) Vyhoví-li příslušný útvar policie žádosti o vydání nového zbrojního průkazu, vydá nový zbrojní průkaz výměnou za průkaz dosavadní s dobou platnosti uvedenou v § 16 odst. 1 navazující na dobu platnosti stávajícího platného zbrojního průkazu.
(6) Příslušný útvar policie žádost o vydání nového zbrojního průkazu zamítne, nebudou-li splněny podmínky zdravotní způsobilosti, bezúhonnosti nebo spolehlivosti stanovené pro vydání zbrojního průkazu nebo v případě zbrojního průkazu skupiny C žadatel o vydání zbrojního průkazu nebude držitelem platného loveckého lístku.


§ 25
Rozšíření skupin zbrojního průkazu
(1) O rozšíření skupin zbrojního průkazu žádá držitel zbrojního průkazu příslušný útvar policie formou žádosti na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis, obsahující údaje podle § 17 odst. 1.
(2) K žádosti o rozšíření skupin zbrojního průkazu je žadatel povinen připojit
a) doklad o odborné způsobilosti pro požadovanou skupinu, který nesmí být starší 1 roku,
b) posudek o zdravotní způsobilosti, který nesmí být starší než 3 měsíce, a
c) 2 fotografie.
(3) Vyhoví-li příslušný útvar policie žádosti o rozšíření skupin zbrojního průkazu, vydá nový zbrojní průkaz výměnou za průkaz dosavadní s dobou platnosti původního zbrojního průkazu.
(4) Příslušný útvar policie žádost o rozšíření skupin zbrojního průkazu zamítne, jestliže žadatel nesplňuje podmínky pro vydání zbrojního průkazu skupiny, jíž se žádost týká.


§ 26
Zánik platnosti zbrojního průkazu
(1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
a) uplyne doba jeho platnosti,
b) je ohlášena jeho ztráta nebo odcizení,
c) nabylo právní moci rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu (§ 27),
d) je poškozen tak, že zápisy v něm uvedené jsou nečitelné nebo je porušena jeho celistvost,
e) obsahuje neoprávněně provedené změny,
f) obsahuje nesprávné údaje,
g) jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky, nebo
h) jeho držitel zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého.
(2) O zániku platnosti zbrojního průkazu podle odstavce 1 písm. d), e), f) nebo g) rozhodne příslušný útvar policie. Souhlasí-li držitel zbrojního průkazu s rozhodnutím, provede se záznam do protokolu. V opačném případě se vydá rozhodnutí.
(3) Zanikla-li platnost zbrojního průkazu podle odstavce 1 písm. b), d) nebo f), vydá příslušný útvar policie po předložení 2 fotografií bez žádosti nový zbrojní průkaz s dobou platnosti původního zbrojního průkazu. Z nově vydaného zbrojního průkazu musí být patrné, že nahrazuje zbrojní průkaz odcizený nebo ztracený (duplikát).


§ 27
Odnětí zbrojního průkazu
(1) Příslušný útvar policie rozhodne o odnětí zbrojního průkazu, jestliže držitel zbrojního průkazu
a) pozbyl způsobilost k právním úkonům,
b) pozbyl zdravotní způsobilost,
c) přestal splňovat podmínky bezúhonnosti podle § 22 nebo spolehlivosti podle § 23, nebo
d) skupiny B nebo C mladší 18 let přestal splňovat podmínky pro vydání zbrojního průkazu uvedené v § 19 odst. 3, 4 nebo 5.
(2) Příslušný útvar policie rozhodne o odnětí zbrojního průkazu skupiny C, přestal-li jeho držitel být držitelem platného loveckého lístku.
(3) Okresní úřad neprodleně oznámí příslušnému útvaru policie odebrání loveckého lístku nebo ukončení jeho platnosti. Střední škola nebo střední odborné učiliště, v jejichž osnovách je zahrnuta výuka myslivosti, neprodleně oznámí příslušnému útvaru policie ukončení studia držitele zbrojního průkazu skupiny C mladšího 18 let. Občanské sdružení (§ 19 odst. 3), které doporučilo vydat zbrojní průkaz skupiny B členovi mladšímu 18 let, neprodleně oznámí příslušnému útvaru policie ukončení jeho členství ve sdružení, pokud je mladší 18 let.
(4) Odvolání proti rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu podle odstavce 1 nebo 2 nemá odkladný účinek a držitel zbrojního průkazu je povinen tento průkaz neprodleně odevzdat příslušnému útvaru policie.


§ 28
Oprávnění držitelů zbrojních průkazů
(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet pro sběratelské účely
a) zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C, nebo
b) střelivo do zbraně kategorie B nebo C, nejvíce však 3 kusy téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení.
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, 14 )
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.
Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.
(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny D je oprávněn při výkonu zaměstnání nebo povolání
a) nosit nebo držet zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou má jeho zaměstnavatel vydán průkaz zbraně k účelům, pro které byla vydána zbrojní licence, a
b) nosit nejvíce 2 zbraně uvedené v písmenu a) v místech, kam má veřejnost volný přístup; krátkou zbraň nesmí nosit viditelně.
Zaměstnanec obce zařazený do obecní policie nebo zaměstnanec České národní banky zajišťující fyzickou ochranu objektů banky může krátkou zbraň nosit viditelně jen v souvislosti s plněním svých pracovních povinností.
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.
(5) Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, 14 ) nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.


§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
(1) Držitel zbrojního průkazu je povinen
a) dbát zvýšené opatrnosti při zacházení se zbraní, střelivem, střelným prachem a zápalkami,
b) zabezpečit zbraň kategorie A, B nebo C a střelivo do této zbraně (§ 58),
c) zabezpečit zbrojní průkaz a průkaz zbraně proti zneužití, ztrátě nebo odcizení,
d) dodržovat podmínky přechovávání a skladování střeliva, střelného prachu a zápalek,
e) předložit na výzvu příslušného útvaru policie zbrojní průkaz, zbraň kategorie A, B nebo C, střelivo do této zbraně a příslušné doklady ke kontrole,
f) neprodleně ohlásit kterémukoliv útvaru policie ztrátu nebo odcizení zbraně kategorie A, B nebo C, střeliva do této zbraně, zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně,
g) provést u příslušného útvaru policie výměnu zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně za nový, pokud došlo ke změně jména, příjmení nebo místa pobytu držitele zbrojního průkazu nebo průkazu zbraně; musí tak učinit do 10 pracovních dnů ode dne, kdy změna nastala, a zároveň odevzdat doklady původní,
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně,
i) odevzdat zbrojní průkaz do 10 pracovních dnů ode dne zániku jeho platnosti podle § 26 písm. a), c) nebo g) příslušnému útvaru policie; je-li držitelem zbraně, střeliva nebo zakázaného doplňku zbraně, odevzdá též zbraň, střelivo nebo zakázaný doplněk zbraně a průkaz zbraně,
j) ohlásit do 10 pracovních dnů příslušnému útvaru policie změnu ráže zbraně nebo opravu zbraně mající za následek změnu kategorie zbraně,
k) podrobit se při nošení zbraně na výzvu příslušníka policie orientační zkoušce, popřípadě lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, 11 )
l) neprodleně ohlásit příslušnému útvaru policie každé použití zbraně pro účely krajní nouze nebo nutné obrany a
m) umožnit příslušnému útvaru policie vstup do obydlí za účelem kontroly zabezpečení zbraní, je-li držitelem zbraně kategorie A.
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny D je dále povinen do 2 měsíců po uplynutí 30 měsíců od vydání zbrojního průkazu odevzdat doklad o zdravotní způsobilosti příslušnému útvaru policie.
(3) Držitel zbrojního průkazu nesmí
a) převést vlastnictví ke zbrani, střelivu nebo zakázanému doplňku zbraně na osobu, která k jejich držení není oprávněna, nebo je přenechat takové osobě,
b) nosit zbraň nebo s ní jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek, 11 ) léků nebo v důsledku nemoci, nebo
c) nosit zbraň kategorie A, B nebo C, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně.
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C nesmí přechovávat větší množství bezdýmného prachu než 1 kilogram a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce.
(5) Držitel zbraně zkonstruované pro střelbu s použitím černého loveckého prachu nesmí přechovávat větší množství tohoto prachu než 3 kilogramy a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce.
(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat držené zbraně na místa, kde je oprávněn je nosit, pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití. Držitel zbrojního průkazu skupiny B je povinen přepravovat držené zbraně na místa, kde je oprávněn je nosit, pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití a v uzavřeném obalu.


§ 30
Zkušební komisař
(1) Zkušebního komisaře jmenuje na základě žádosti fyzické osoby na dobu 5 let ministerstvo. Dokladem o jmenování zkušebním komisařem je průkaz zkušebního komisaře, který vydává ministerstvo.
(2) Zkušebním komisařem může být jmenována pouze fyzická osoba, která splňuje tyto podmínky:
a) dosáhla věku 30 let,
b) má minimálně úplné střední vzdělání nebo úplné střední odborné vzdělání,
c) prokázala zkouškou odbornou způsobilost před zkušební komisí jmenovanou ministrem vnitra,
d) je držitelem zbrojního průkazu a
e) není podnikatelem v oboru zbraní a střeliva.
(3) Žádost o jmenování zkušebním komisařem podává fyzická osoba na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Ministerstvo podané žádosti eviduje v seznamu žadatelů o jmenování zkušebním komisařem podle data doručení a žadateli oznámí termín a místo konání zkoušky. Oznámení o konání zkoušky musí být žadateli doručeno nejpozději 10 dnů přede dnem konání zkoušky.
(4) Obsahem žádosti o jmenování zkušebním komisařem musí být
a) osobní údaje a
b) číslo zbrojního průkazu.
(5) K žádosti o jmenování zkušebním komisařem je žadatel povinen připojit doklady prokazující splnění podmínek pro jmenování zkušebním komisařem uvedených v odstavci 2 písm. a), b) a d), čestné prohlášení o tom, že není podnikatelem v oboru zbraní a střeliva, a 2 fotografie.
(6) Zkouška odborné způsobilosti zkušebního komisaře se skládá z teoretické a praktické části.
(7) Teoretická část zkoušky se provádí formou písemného testu a ústního pohovoru. Žadatel při ní osvědčuje znalost
a) tohoto zákona a právních předpisů vydaných k jeho provedení,
b) zvláštních právních předpisů upravujících
1. ověřování střelných zbraní, střeliva, pyrotechnických předmětů a
2. oprávněné použití zbraně,
c) nauky o zbraních a střelivu a
d) zdravotnického minima.
(8) Praktická část zkoušky se skládá
a) ze zjištění znalostí bezpečné manipulace se zbraněmi a střelivem,
b) ze zjištění znalostí postupu při řízení střelby a
c) ze střelby na pevný cíl.
(9) Ministerstvo odvolá zkušebního komisaře před uplynutím doby, na kterou byl jmenován, jestliže
a) přestal splňovat podmínky podle odstavce 2 písm. d) nebo e); tuto skutečnost je zkušební komisař povinen bezprostředně oznámit ministerstvu,
b) závažným způsobem nebo opakovaně porušil právní předpisy upravující zkoušku odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu, nebo
c) požádal o odvolání.
(10) Ministerstvo pozastaví činnost zkušebního komisaře před uplynutím doby, na kterou byl jmenován, jestliže
a) mu byl zajištěn zbrojní průkaz (§ 57); tuto skutečnost je zkušební komisař povinen bezprostředně oznámit ministerstvu, nebo
b) je důvodně podezřelý, že závažným způsobem nebo opakovaně porušil právní předpisy upravující zkoušku odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu.
Ministerstvo obnoví činnost zkušebního komisaře, pokud důvody pozastavení pominou.
(11) Obsahovou náplň teoretické části zkoušky, způsob provádění praktické části zkoušky, celkové vyhodnocení zkoušky odborné způsobilosti zkušebního komisaře a způsob vydání průkazu zkušebního komisaře stanoví prováděcí právní předpis.


Uf, #Turn-l
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1710Verze : 0
MOD
To Rad


To jsem potěšen, že jsem našel příznivce "dlouhých hlavní". Určitě Sa-58 s pažbou, tedy pádlem pro střelbu jako takovou je vhodnější. Když si střelec ale zvykne na sklopku, tak je to v pohodě (tím spíš, když si může za den/noc vystřílet celý truhlík nábojů sám a na věži má zodpovědného člověka, který mu věrohodně staví figury) Very Happy
Jinak špatný není ani UKL 59 - perfektní napáskovat náboje ob jeden (náboj - prázdné místo - náboj). Střelec se sice namaká - po každém výstřelu je třeba znovu natáhnout závěr, ale přesnost střelby je exelentní #Turn-l


Kolegové mi prominou a neměl jsem v úmyslu se nijak dotknout této debaty.
Dík za pochopení a příznivcům krátkých zbraní zdar!
Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1717Verze : 0
Na ochranu majetku používá množství lidí (zejména v Africe a Ázii) starej-dobrej AK-47 Kalašnikov. Ale co se týče mně, já bych bral něco kompaktnější--třeba IMI Uzi nebo Ingram MAC-10. Ale myslím, že celkem by stačila nějaká pořádna pistole--napr. Colt M-1911A1 .45 nebo FN Five-Seven.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1738Verze : 0
No, já právě nejsem moc velký příznivec dlouhých zbraní, ale s osmapadesátkou dělám a nedám na ni dopustit. Sklopka je samozřejmě celkově výhodnější, ale člověk musí mít štěstí a nesmí klechtat její kloub.


UKL 59 byl konstruován tak, aby bylo možné jej používat jako nouzovou odstřelovčskou pušku se zaměřovacím dalekohledem, pro střelbu krátkými dávkami. Osobně zastávám názor podepřený vlastní zkušeností, že z devětapadesátky nelze minout.


Řeč byla samozřejmě o naší republice - "zbraň pro ochranu zdraví, života a majetku" je citace ze zákona, který přesně vymezuje, jaká zbraň splňuje kritéria, aby bylo možno ji za tímto účelem držet a nosit. Všechny různé teorie o samopalech nebo puškách jsou sice pozoruhodné, ale bohužel náš zákon použití těchto zbraní za tímto účelem zakazuje.


Co se týče Coltu 1911, dnes už je považován za příliš velký a těžký, ale já si myslím, že je to stále vynikající volba. FN Five-seveN mi připadá pro sebeobranu naprosto nevhodná, pro obrovskou počáteční rychlost její střely a její malý průměr. Má tudíž extrémní průbojnost, zatímco od střel určených k sebeobraně se očekává, že zůstanou v těle útočníka, aby nedošlo k ohrožení nezúčastněných osob. Náš zákon neumožňuje použití expanzívních střel, které by tento nedostatek odstranily.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1757Verze : 0
MOD
Tak Five-Seven ne. Sad A co třeba Glock 18 nebo Walther P-99. Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1758Verze : 0
Glocky hodnotím vesměs kladně, viz mé starší příspěvky v tomto fóru. Model 18 je opět samočinný, tudíž u nás zakázaný, tudíž jsem z něj nikdy nestřílel. Nemohu jej tedy hodnotit, ale zajímala by mě jeho ovladatelnost při střelbě dávkou - je poměrně lehký a amá velký rozdíl mezi hmotností s prázdným a plným zásobníkem. Takže se bude velmi výrazně měnit těžiště. Asi to bude chtít cvik, řekl bych, že jak z něčeho takového začneš střílet, musí ti to ruku katapultovat nahoru. Podobnou srandu vyráběla i naše ČZ a italská Beretta - ta měla kupříkladu omezovač dávek na tři výstřely, zřejmě právě z tohoto důvodu. Ale jak říkám, sám jsem to nikdy nezkoušel.


Co se týče P99, viz mé předchozí příspěvky. Zbraň je to bezpochyby dobrá, ale mě nijak neoslovila, já si ostatně moc nepotrpím na plasťáky, mám radši nerez nebo titan.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1778Verze : 0
MOD
A co brokovnice?
Lovecké, pumpovací, poloautomatické ty jsou povoleny zákonem? Protože co se týče brokovnic, tak Benelli M-1014 a Franchi SPAS-15 jsou moje oblíbené.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1927Verze : 0
To Red: díky za vyčerpávající odpověd Shocked
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1934Verze : 0
Conan: Nemáš zač


Zbrojní průkaz se rozlišuje podle účelu užívání zbraně nebo střeliva a podle rozsahu oprávnění do skupin


a) A - ke sběratelským účelům,
b) B - ke sportovním účelům,
c) C - k loveckým účelům,
d) D - k výkonu zaměstnání nebo povolání, nebo
e) E - k ochraně života, zdraví nebo majetku.


Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.Zbraně a střelivo se pro účely tohoto zákona rozdělují na
a) zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen „zbraně kategorie A“),
b) zbraně podléhající povolení - kategorie B (dále jen „zbraně kategorie B“),
c) zbraně podléhající ohlášení - kategorie C (dále jen „zbraně kategorie C“) a
d) ostatní zbraně - kategorie D (dále jen „zbraně kategorie D“),
e) střelivo do zbraní kategorií A až D, které není zakázané (dále jen „střelivo“).
(2) Zbraněmi zařazenými do kategorií A až D se rozumí též hlavní části zbraní, kterých jsou nebo mají být jejich součástí.
(3) V pochybnostech o zařazení typu zbraně nebo střeliva do kategorie podle odstavce 1 rozhoduje Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva (§ 74 odst. 7). 8 ) Postup Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva při zařazování typu zbraně nebo střeliva do kategorie podle odstavce 1 stanoví prováděcí právní předpis.


Zbraně kategorie A
Zbraněmi kategorie A jsou
a) zbraně
1. vojenské, s výjimkou pušek, samonabíjecích a opakovacích pušek, pistolí a revolverů, ověřených pro civilní použití, pokud podléhají ověřování podle zvláštního právního předpisu,
2. samočinné,
3. vyrobené nebo upravené tak, že lze utajit jejich účel, nebo u kterých byly původní charakter a podoba změněny tak, aby se jejich použitím mohly způsobit těžší následky, anebo zbraně maskované jako jiné předměty (zákeřné zbraně),
4. palné nevyrobené z kovů, pokud nejsou identifikovatelné jako zbraně při kontrolách osob a zavazadel pomocí detekčních a rentgenových přístrojů,
5. plynové nebo expanzní, nejde-li o dovolené výrobní provedení,
6. střelná nástrahová zařízení a
7. s pevně vestavěnými tlumiči hluku výstřelu nebo s pevně vestavěnými laserovými zaměřovači;
b) střelivo
1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,
3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení, a
4. vojenská munice;
c) doplňky zbraní
1. tlumiče hluku výstřelu,
2. zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů a
3. laserové zaměřovače.


§ 5
Zbraně kategorie B
Zbraněmi kategorie B jsou
a) krátké opakovací nebo samonabíjecí zbraně,
b) krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem,
c) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka je menší než 280 mm,
d) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,
e) dlouhé samonabíjecí zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora nemohou dohromady pojmout více než 3 náboje a u nichž je podávací ústrojí odnímatelné, anebo u nichž není zaručeno, že nemohou být přeměněny běžně dostupnými nástroji na zbraně, jejichž zásobník nebo nábojová schránka a nábojová komora mohou dohromady pojmout více než 3 náboje,
f) dlouhé opakovací zbraně, jejichž délka hlavně je menší nebo je rovná 600 mm, a dlouhé samonabíjecí zbraně s hladkým vývrtem hlavně, jejichž délka hlavně je menší nebo je rovná 600 mm,
g) samonabíjecí zbraně, pokud mají vzhled samočinných zbraní, a
h) signální zbraně pro použití signálních nábojů ráže větší než 19 mm.


§ 6
Zbraně kategorie C
Zbraněmi kategorie C jsou
a) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka se rovná nebo je větší než 280 mm,
b) jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně neuvedené v § 5 písm. d) až f),
c) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou paintbalových zbraní, a
d) více než dvouranové zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů.§ 9
(1) Zbraň kategorie A je zakázáno nabývat do vlastnictví, držet nebo nosit, pokud není dále stanoveno jinak. Zákaz podle věty první se nevztahuje na vývoz nebo dovoz uskutečňovaný podle zvláštního právního předpisu. 9 )
(2) Policie České republiky (dále jen „policie“) může udělit výjimku držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, který provádí
a) sběratelskou nebo muzejní činnost,
b) přepravu, střežení mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek nebo střežení objektů mimořádné důležitosti, anebo objektů důležitých pro obranu státu,
c) výrobní nebo obdobnou činnost, při které ke zkoušení výrobků nutně potřebuje zbraň kategorie A,
d) výuku a výcvik ve střelbě ze zbraní kategorie A, nebo
e) filmovou nebo divadelní činnost; v takovém případě musí být zbraň nevratně upravena tak, aby při střelbě z ní mohly být použity pouze cvičné náboje a nábojky.


Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud tento zákon nestanoví jinak.


Příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud má k tomu žadatel řádný důvod. Za řádný důvod se považuje
a) provozování muzejnictví nebo sběratelské činnosti,
b) uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti nebo příprava na povolání,
c) provozování koncesovaných živností v oboru zbraní a střeliva,
d) zajišťování ostrahy majetku a osob,
e) zabezpečování úkolů podle zvláštního právního předpisu, 10 ) nebo
f) ochrana života, zdraví nebo majetku.
(6) Příslušný útvar policie vydá povolení k nošení zbraně kategorie B, uvádí-li žadatel důvod uvedený v odstavci 5 písm. b), c), d), e) nebo f).


Zbraň kategorie C nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet pouze držitel zbrojního průkazu příslušné skupiny nebo zbrojní licence příslušné skupiny, který je povinen nabytí vlastnictví této zbraně ohlásit příslušnému útvaru policie. Tuto zbraň může držitel zbrojního průkazu nosit pouze v rozsahu oprávnění stanovených pro jednotlivé skupiny zbrojních průkazů až po její registraci (§ 41).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#1947Verze : 0
MOD
To Roland:
Walther P-99 je myslenkou velice zajimava zbran. Kombinace skrytého bicího mechanismu a DA-SA spoustoveho systemu je neobvykla. Strilel jsem s ni jen jednou, tak nemuzu obektivne posoudit, jak moc je povedena. Kazdopadne jeden muj zamej (zbrojir) rika ze v jednoduchosti je sila a kdyby mel volit mezi P99 a GLOCKem, tak jednoznacne GLOCK.


Jeste k Five-Seven, je to vejenska zbran, takze spada do kategorie A a ani munice nema svoji civilni verzi.


Brokovnice by ti asi taky neprosla, nepodarilo se mi v 119/2002 Sb. sice najit presnou definici zbrane pro ochranu Zivota, zdravi, nebo majetku ale urcite to tam nekde bude.


Ve starym zakone (288/1995 Sb.), ktrej uz neplati to bylo definovany v §3 takhle:


m) zbraní určenou k ochraně zdraví, života a majetku pistole nebo
revolver o celkové délce zbraně menší než 350 mm pro použití
náboje s nábojnicí kratší než 35 mm a palné zbraně
zkonstruované k vystřelování pryžových nebo obdobných
sférických střel s energetickým zatížením průřezu střely
nejvíce 25 J/cm2,
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2000Verze : 0
Obávám se Piti, že nemáš pravdu. Já jsem teď ten zákon studoval opravdu podrobně + testové otázky ke zkoušce odborné způsobilosti a žádná definice zbraně k ochraně zdraví, života a majetku tam není. Proto jsem do tohoto fóra vložil výňatky zákona, které s tím souvisí.
Zdá se, že si lze dnes pořídit prakticky cokoliv, má to ale dva háčky. Jeden je povolení a druhý je povolení nošení a to ti asi nikdo k brokovnici nedá. Na druhou stranu uznávám, že třeba člověk, který má rozsáhlou vilu někde na samotě, dá spíš přednost dlouhé zbrani uložené doma pro případ nouze, než zbrani krátké.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2081Verze : 0
MOD
Povoleni nosit zbran je drobnost, akorat ti napisou do zbrojaku: "Opravnen nosit zbran Kateg. B" To muzes ziskat i s jinou zbrani. Pokud tam presna definice nejni a ja rikal, ze jsem ji nenasel... , tak §28 (4) te opravnuje nosit zbran kategorie A,B,nebo C. Takze kdyz budes nosit pumpovou brokovnici skryte, tak... Laughing a pak Palba .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2123Verze : 0
Nevim, jak je to na Slovensku ale v Cechach to nejni tak jednoduchy. Pro drzeni zbrane k loveckym ucelum musis mit zbrojak kategorie C a lovecky listek (nebo musis bejt clenem mysliveckyho sdruzeni). Nevim to presne. Nejsem myslivec. Pokud mas takto drzenou zbran, tak ji ale muzes nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde jsi k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu (§ 48 zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti). Tahle debata je ale o noseni za ucelem ochrany života, zdraví, nebo majetku, tedy kdekoli.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2174Verze : 0
sem na razil na takovej velice zajimavy souvicejici clanek
www.neviditelnypes.cz
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2217Verze : 0
Pro zmenšení rizika bych doporučil třeba čsl. pistoli DUO ráže 6,35mm Very Happy


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2245Verze : 0
To Anonymní:
1) Je zde slusnosti podepsat se alespon prezdivkou.


2) Pokud nosis palnou zbran male raze s tin, ze nechces nikoho zabit, tak jsi blazen. Strc ji do trezoru a nech ji tam bejt, protoze takhle riskujes, ze te utocnik, kteryho postrelis (nebo netrefis, protoze strilis na mista, kde ho muzes jen zranit) obere o zbran a mozna te zastreli, nebo s ní bude páchat trestnou cinnost.
Uvedom si, ze pokud chodis takto ozbrojen, tak musis chranit nejen svuj zivot, ale take zbran proti zneuziti.
Pokud si beres ssebu nekam zbran tak musis byt odhodlan ji pouzit s durazem odpovidajicim situaci, pocitat s tim, ze pri tomto konani muzes nekoho zabit a take byt pripraven za to nest nasledky.


Byl jsem svedkem incidentu s pouzitim plynovky. Kamarada za bílého dne napadl chlap, dal mu dve rany pesti do obliceje (jak znamo uder pesti do hlavy muze byt smrtelny) po te kamarad vyndal plynovku a vystrelil z ni,chlap se stihl sehnout, plynovka se kamaradovi po prvni rane zasekla a on dostal dalsi ranu. Pote pouzil plynovku jako pestno klin, coz na utocnika udelalo dojem a nechal ho byt. Za chvilku se z poza rohu vynorilo par mladiku, kteri pak policajtum tvrdili, ze kamarad strilel jako pravni atd. Pokud z cehokoli vystrelis, tak pocitej s tim, ze se najde minimalne jeden svedek, kterej odprisahne, ze sis zacal. Pokud je utocnik schopen jeste proti tobe svedcit, tak mas velkej problem(to ti rekne i kazdej rozujnej pravnik).


7,65 Br. nema stopefect, takze pokud se chces ubranit sfetovanymu chlapovi s nozem, tak musis strilet na hlavu.
Mluvil jsem s klukama ze zasahovky a rikyli, ze se jim stalo, ze Skorpoïkem (7,65 Br.) ctyrikrat zasahli chlapa a ten po nich jeste 20 s strilel. Pokud se to zda nekomu malo, tak ja za 10 vterin (s Glockem 17) vystrelim 8 ran s vytazenim zbrane natazenim zaveru, jednou bymenou zasobniku a vsechny rany mam na 10m v mezinarodnim pistolovim terci 50/20. A to nejsem zrovna moc dobrej strelec.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2246Verze : 0
To PITI:Souhlas.Chlap,u kterýho jsem už třikrát obnovoval zbroják (a pokaždý úspěšně) a je to hodně vysoko postavený četník,říká:"Když už nosíš pistoli,chovej se jako běloch.A když už se rozhodneš ji vytáhnout,tak ji použij.A když už ji použiješ,tak ji použij tak,abys zabil.Mrtvý svědek nemluví!!!"Je to drsný,ale je to fakt.Mít u sebe hračku,abych se mohl frajeřit před holkama,a mít pistoli,chodit střílet,znát zákony (i když sporné) a řidit se jima je krapánek rozdíl.Na téma plynovka: I drban dneska může mít ostrou.A teď si představ,že na něj vyndáš plynovku a on vyndá Beretu.No a ty uděláš pšouk a on BUM.A kdo je v právu?Zákon mluví dost jasně.Jiný problém je v použití zbraně na ochranu vlastního majetku.Tam máš problém,když ti na zahradu vleze UK a tvůj pes ho kousne.Ty máš mít psa zabezpečenýho tak,aby nemohl ublížit.No a zároveň máš právo na ochranu majetku.TJ-ten drban tam nemá co dělat,ale ty ho nemůžeš poškodit použitím zbraně (a pes je zbraň),protože on chudinka na tebe vůbec neůtočí,on tě chce jenom okrást!!!!!Tde je kurva,v tomhle logika?????????????????
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2256Verze : 0
Naprosto souhlasím s Pitim a Martym. Náboj 7, 65 Browning byl v Americe označen za "nejničemnější náboj" v tom smyslu, že nemá zastavovací účinek. Podle jejich statistik pouze v 50% případů dochází ke zneškodnění protivníka první ranou. Navíc poznámka o strachu z prostřelení útočníka a dalším ohrožení je naprosto nesmyslná v souvislosti s nábojem 7, 65 mm, který má kvůli svému malému čelnímu odporu poměrně slušnou průbojnost. Z tohoto pohledu je asi nejlepší .45 ACP - má malou rychlost a velký čelní průřez, navíc je střela těžká a zanechává značný objem ranivého kanálu. K sebeobraně ideál.


Vše ostatní co říká Piti je naprostá pravda a jsou to zásady, kterých by se měl držet každý, kdo nosí zbraň na sebeobranu.


K náboji 6, 35 Browning se odmítám vyjadřovat, to je hroznej šmejd.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2267Verze : 0
MOD
Ad podpis: Jeste se tu da zaregistrovat. Je to lepsi, protoze tu pak nikdo nemuze psat nic tvim jmenem a ma to i dalsi vyhody.


Ad raze: Vyskousej si nekdy co dela 7,65 Br. s kusem drev (velkim) a co dela treba 9 mm Luger. Pokud pouzijes 9mm Luger Subsonic (tezka kulka pomalej prach) tak zjistis, ze 7,65 Br. Prosla mohem dal. Tahle raze je nevhodna nejen pro maly vykon ale take pro stabilitu kulky, nízkou hmotnost, malycelni prurez a schopnost spusobovat hladke prustrely => preda malo energie!!!. Pokud ho stelis do nohy, tak to na 95% projde. A ohrozujes tim dalsi lidi vic, nez vykonnejsi munici, protoze u vykonnejsich naboju je mozne pouzit naboje treba celoplastovana strela s plochou spickou (nemyslim poloplast s dutinou, to je sokova strela a spada do kategorie A => je zakazana).


Ad utocnik: Pokud utocnika neodradi uz to, ze na nej vytahnes zbran namiris na nej a reknes mu, ze pokud ten nuz nezahodi a neudela krok zpatky, tak je evidentne mimoradne mitivovany. Tim si ztratil vyhodu prekvapeni(ze zbrane) a zautoci-li, tak proti nemu musis zasahnout s maximalni razanci! Jinak ohrozujes sebe i zbran. Kdyz mu prostrelis nohu, tak ho jen nastves a on te v pohode propichne. Je nejlepsi utocnika vyradit jednou ranou. Jak pro obhajobu u soudu, tak proto, ze ti zbran muze selhat! Kdyz utocnika strelis do nohoy zbrani treba raze .357Sig. nebo .45 ACP (atd.), tak ho spolezlive otoci kolem vlastni osy Laughing a nebude mit moznost se k tobe vubec priblizit. Jo ale stejne, kdyz prezije tvou obranu, tak se s tebou bude soudit a zacne se rejpat do toho, jestli jsi ho dost varoval... pravdepodobne skoncis ve vazbe, kdyz budes mit stesti, tak vyvaznes jen s podminkou a budes mu do smrti platit odskodny.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2271Verze : 0
Koukam, ze oz tomu zacinas prichazet na kloub Very Happy . Uvedom si, ze s kazdou dalsi ranou, kterou musis do utocnika vypalit roste riziko, ze projde, nebo ze se netrefis a zbloudila kulka... Take jsi pod tlakem (zasahl jsi ho 7,65kou a on utoci dal) a muze se stat, ze samovolne stisknes spoust jednou navic, dostrelis ho a to uz neobhajis(viz priklad, ktery jsem uvadel ze zacatku tehle diskuse).


Podtrzeno secteno: Utocnik je hrozbou pro spolecnost a ucelem obrany je co nejrychleji a nejefektivneji tuto hrozbu eliminovat, bez zbytecnych strat na zivotech. Spousta cumilu si to neuvedomuje ale chranis tim i je...


Ps.: Volil bych razi 9mm Luger a vykonnejsi, protoze u Lugra je velmi velky vyber laboraci... 9mm Browning S&B dodava jen s klasickou celoplastovou ogivalni strelou, coz take najni idealni, ale zbrane komorovane na tento naboj jsou lehke maji z pravidla pevnou hlaven a dinamicky zaver, takze jsu jednoduche a presne.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2291Verze : 0
Koukal jsem do chytre knihy a nenasel jsem 9mm naboj, pod ktery by se podepsal Tokarev, takze predpokladam, ze jsi myslal Makarov...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2292Verze : 0
Plynovky jsou podle mne opavdu na nic. Jestliže při nějakém incidentu vytáhnu plynovku a můj sok má skutečnou zbraň, tak mám naprostou smůlu i při případných vyšetřováních státními orgány eventuálního konfliktu (ledaže bych se před tasením zbraně prokázal slovní výzvou: "Pozor, vlastním plynovou pistoli! :!Smile, jenže takové prohlášení asi není nikde zakotveno. Very Happy Končím s humorem, nyní vážněji a prosím za prominutí mého slovního výlevu. 8)
Snad by se plynovky dalo použít např. ve volné přírodě proti volně pobíhajícímu psovi, který mne napadl, ale to by asi nesměl být poblíž myslivec, či opět vlastník opravdové zbraně, který by stál na straně zvířete.
Mimo jiné přátelé, nemá někdo zkušenost, zda je možné zvíře plynovou pistolí paralyzovat?
Jinak si pamatuji, že kdysi v dopravních letadlech ČSA létali policisté, kteří měli zamezovat ozbrojeným únosům letadel a ti byli vyzbrojeni revolvery Grand ráže 9 mm se střelami, které byly vyrobeny z nějakého plastu (střela měla oranžovou barvu). Údajně zásahem takového náboje mohl být eventuální únosce paralyzován a osobám v letadle nehrozilo nebezpečí, že by došlo k prostřelení pláště letadla a došlo by tak ve velkých výškách k porušení hermetičnosti kabiny. Kdysi jsem takový náboj vlastnil, ale někdo ho už ode mne před dávnými časy vyloudil.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2295Verze : 0

Citace - Tom :

Děkuji, stojí to za zamyšlení, mylsel jsem že ráže 7,65 má malou schopnost pronikat materiálem. Znamená to tedy, že pokud použiji zbraň ráže 9mm tokarev, nebo browning, bude učinnek střelby pro protivníka větší, ale pro okolí menší?Tento problém je velmi složitý a já o něm proto hodlám v dohledné době napsat článek. V krátkosti jen tolik. Průbojnost střely t.j. její schopnost pronikat materiálem je dána její počáteční rychlostí a čelním průřezem. Právě z této druhé veličiny plyne odpor, který bude prostředí střele klást. Třetí, ale nejméně důležitou veličinou je hmotnost střely, protože také setrvačnost tu hraje jistou roli.


Čím má střela menší průměr a větší rychlost, tím má větší průbojnost. Pro srovnání: 7, 65 Browning - V0 = 318 m/s, .22 Long Rifle (průměr střely 5, 56 mm) - V0 = 330 m/s, 9 mm Luger - V0 = 360 m/s (údaje platí pro munici vyráběnou ve Vlašimi). Bylo dokázáno střelbou do balistické želatiny, že kupříkladu tato dvaadvacítka má průbojnost srovnatelnou s devítkou lugrem.


Z hlediska omezení průbojnosti jsou tedy nejvýhodnější střely relativně pomalé s velkým průměrem - .45 ACP - V0 = 260 m/s (průměr 11, 43 mm). Tento typ střel byl také dlouho považován za ideální obrannou munici z hlediska maximálního předání energie v cíli. Dnes se tento pohled značně změnil, ale přesto se stále jedná o munici velmi účinnou a z obranného hlediska maximálně vhodnou.


Co se týče samotných nábojů 7, 65 mm Br. a 9 mm Br., ten druhý bude jistě mít o něco nižší průbojnost (průměr střely je větší a rychlost nižší - 254 m/s). Účinnost je přibližně stejná - menší rychlost 9 mm Br. je kompenzována větší hmotností střely). V obou případech se však účinnost této munice považuje za nedostatečnou.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2425Verze : 0
MOD

Citace - Fridrich :

Mimo jiné přátelé, nemá někdo zkušenost, zda je možné zvíře plynovou pistolí paralyzovat?
Jinak si pamatuji, že kdysi v dopravních letadlech ČSA létali policisté, kteří měli zamezovat ozbrojeným únosům letadel a ti byli vyzbrojeni revolvery Grand ráže 9 mm se střelami, které byly vyrobeny z nějakého plastu (střela měla oranžovou barvu). Údajně zásahem takového náboje mohl být eventuální únosce paralyzován a osobám v letadle nehrozilo nebezpečí, že by došlo k prostřelení pláště letadla a došlo by tak ve velkých výškách k porušení hermetičnosti kabiny. Kdysi jsem takový náboj vlastnil, ale někdo ho už ode mne před dávnými časy vyloudil.

Ad zvirat : kamarada napadnul toulavej vlcak, strelil ho slzakem z bezprostredni blizkosti a pes to nerozchodil, ale bylo to toulavy zvire, tak se neda rict, jestli to byla jedina pricina.


Ad policiste v letadlech: Osobne znam jednoho policajta, ktery driv lital v letadlech ČSA. Rikal, ze strely ktere pouzivaly byly jako váček s brokoama (nebo necim takovym) ten se po vystrelu rozvinul, cimz mel velky celni odpor a tak rychle klesala jeho energie. Na druhou stranu take na tech nekolik metru na ktere se v letadle da strilet byly velmi ucinne, protoze predaly maximum kineticke energie. Nejsem si jisty ale myslim ze rikal ze tim nekoho sejmuli a ze to vypadalo, jako by vyplivnul plíce...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2428Verze : 0
Žádná zbraň používající plyn, ať už sprej nebo plynová pistole nepoužívají pralyzující látky. Vždy se jedná o látky dráždivé budď na bázi kajenského pepře nebo látky CS. Na zvířata však mohou tyto látky mít odlišné účinky než na lidi.


Co se týče těch revolverů Grand (mimochodem vynikající zbraň) v ráži .38 Special (průměr střely je skutečně 9 mm) se vyrábí jak náboje se střelou pryžovou tak se střelou Short Stop. Druhý jmenovaný má místo klasické střely srolovaný plastový sáček s olověnou drtí nebo miniaturními broky. Po výstřelu se sáček rozmotá do šíře asi 2, 5 cm a dopadá tak na cíl plochou 5 cm čtverečních. Tyto střely ztrácejí samozřejmě se vzdáleností rychle na účinku a přesnosti, do 10 m se ale jejich účinek přirovnává ke "slonímu kopnutí". Do 6 m je zásah touto střelou min. z 50% smrtelný.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2468Verze : 0
MOD
Hmm rozhodne naj...... je perkusny Colt Navy.Vystrelis a stratis sa utocnikovi v oblaku dymu.(vlastna skusenost) Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2469Verze : 0
Souhlas, já jsem střílel z Dragoonu a to je ještě lepší Very Happy . Nicméně tyhle zbraně odvedly svůj kus práce jak na Divokém západě, tak za války Severu proti Jihu.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2492Verze : 0
MOD
... a kdyz ti dojdou rany, tak je to dobrej pestni klin Smile.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2536Verze : 0
A když s tím hodíš,tak se to taky blbě rozchází....Teda pokud se trefíš třeba do hlavy.....
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2541Verze : 0
Pokud se trefis do hlavy, tak uz druha nejni urcite treba. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2545Verze : 0
Druhá už je hanobení mrtvoly:)))))))))
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2551Verze : 0
To je fakt, to by pak mohlo vypadat trapne Wink.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2552Verze : 0
Víte houby, co je romantika... Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2636Verze : 0
MOD
I romantika ma svoje meze Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2644Verze : 0
MOD
Romantika nastala ked som s kamaratom ktory mal Remingtona odstrielal asi po 30 ran a v tu ranu dobehol chlapik ze reku uz som chcel volat hasicov tolko je tu dymu.No veru z dilky to vyzeralo ako zacinajuci sa poziar. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2659Verze : 0
romantika bola ked som dostal zo stabu (rozumej mamka s tatkom) rozkaz aby som sa postaral o toho jelena co nam celu zimu chodil na chalupe obhryzat stromy. pravda povodny rozkaz bol zamerany na to aby som opravil plot, ale ja hrdinsky bojovnik som ukecal kamarata co sa niekde dostal k mauzerovi aby si so mnou na toho jelena isiel pocihat.


zaujali sme palebne postavenie (schovali sme sa v stodole) a ked sa v noci jelen priplichtil a zacal obhryzat tatkovu oblubenu hrusku priamo pred dverami, old shatterhand (moj kamarat) starostlivo zamieril a vystrelil. Palba prestrelil dvere a okno naproti nim (necakal som ze to ma taku prieraznu silu) a jelen si v klude utiekol.


tak sme romanticky zasklievali okna a maskovali dieru ktora je takmer uprostred dveri. (kopa tmelu a trocha laku to vyriesila). no a tiez sme opravovali ten plot Confused
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#2666Verze : 0
Cte se to dobre, ale... Pokud jsem dobre pochopil tak slo o pusku Mauser vz. 1898. Ta je komorována na náboj 8x57JS, ktery ma v laboraci s HPC kulkou od Sellier & Bellot podle tabulek usťovou energii 3893j, ve vzdalenosti 100m 3219j a v 300m 2158j. Pro srovnani myslivecý zákon ukláda, ze naboj se kterym jdes na jelena musi mit ve 100m minimalne 1500j. Maximalni distrel tehle zbrane je kolem 4 km (nejsem si presne jist) a ma smrtici ucinky po celou drahu letu. Podtrzeno secteno meli ste stesti, ze jste se nedostali do poradnyho pruseru.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5747Verze : 0
Take premyslim nad koupi zbrane. Co myslite, je lepsi klasicka 9mm Luger nebo 0.40 SW ? Napriklad u CZ100 ? Take jsem uvazoval o stare dobre Bohemian Rhapsody (CZ75) v razi 9mm Luger.
Sagittarius
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5764Verze : 0
K cemu tu zbran chces? Kvuli sportu, nebo na sebeobranu?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5765Verze : 0
K vycviku ve strelbe a k sebeobrane, bude-li to nutne. Na VK jsem strilel ze Vz.52 a Vz.82, ale nejlepsi byl Sa.vz.58 (same 10 Smile. K Uk.vz.59 me bohuzel nepustili. Rad bych si udelal zkousky a zacal se udrzovat trochu v kondici. Uvitam kazdou radu. sagittarius
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5766Verze : 0
V prvni rade ČZ 100 v zadnem pripade nekupovat !!!!!!!!! Je to absolutni shit Evil or Very Mad . Ma spoustovy mechanismus DAO (Dual Action Only) Arrow vysoky odpor spouste pri kazdem vystrelu Arrow nizka presnost strelby.


Výkon náboje .40 S&W je velice pekny, ale za cenu pomerne velkych tlaku v komore zbrane (tezka kulka + relativne vysoka enerhie = velke tlaky v komore). Nedavno jsem se bavil s puskarem, nadaval na tenhle naboj. Rikal, ze zbranim casto praskaj komoru (krome Glocka). Dale .40 S&W stoji dvojnasobek (cca.8 Kc) co 9mm Luger, takze na nejaky velky strileni na strelnici to nejni. Dalsi nevihodou tohohle naboje je nabojnice, ktera ma tendence se nafukovat (je moc tenka na tlaky, ktere musi utěsnit). Proto se da prebit max 5x. Dalsi problem je s Glockem v teto razi(pouze v teto razi!), ktery ma kratsi komoru a nabojnice ma tendence se nafouknout ve vyrezu vyhazovace. .....
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5768Verze : 0
Diky, vypada to na CZ75 9 mm Luger. Jakou verzi asi koupit, je velky rozdil v presnosti compactu a normalni delky ? Je v Budejicich nejaka pripravka na zkousky ?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5770Verze : 0
.... Naproti tomu 9mm Lugej se da prebit .cca 40x, ja to ale tak nehrotim, protoze Lugra strili minimalne kazdej druhej a tak se da snadno nasbirat. Cena je rozumna (cca. 4 Kc) a pokud clovek prebiji z koupenych komponent(krome nabojnice), tak je nekde na 2kc. To ale neznamena, ze bude strilet levnejc, ale vic.


ad ČZ 75: Pokud bude rv. do 1992 tak bych se ji nebal. To totiz jeste Cezeta pouzival specialni oceli z kladensky Polnovky. Dneska to delaji z lisovanejch plechovek od rybycek a podle toho taky vypada zivotnost. 7 000-10 000 ran do prvni zavady. Pro srovnani Glock dava zaruku 5 let, nebo 30 000 ran. Znamej (puškař) ma na Glockovi pres 100 000 je to prej na nem znat, ale zbran je porad presná.


Dalsi ceho bych se nebal jsou kopie zbrani od Norinko. Maj dobry ceny a materialy, ale cistota obrabeni pokulhava. Pokud se ale doladi, tak jsou obcas lepsi nez originaly.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5771Verze : 0
Co se tyka zkousek, tak si zajdi na Borek a tam te kluci proskoli. Pokud nevis kde to je, tak az tam pristi tejden pojedu (autobusem), tak te muzu vzit sebou.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5773Verze : 0
Dik za info, co se tyka Borku, zas tak to nespecha. Kdyz tak bych se ozval. Na 2nd handy CZ75 uz jsem koukal, prislo mi to lepsi nez vrazit 20k do nove zbrane.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5774Verze : 0
Kde jsi ji videl, za kolik a jakej to byl rok vyroby. Jen tak mimochodem ta zbran uz nemusi bejt davno presna a dokud si z toho nevystrelis, tak to neboznas. Nebo bude mit vytlucenou komoru, coz by me u ČZ po roce 92 neprekvapilo. Kdyz potom prebijis nabojnici z takovy zbrane, tak se dost nadres, nez ji protlacis pres kalibrovaci matrici.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5775Verze : 0
To uz je dyl, bylo to na Narodni v Praze, takze detaily si uz nepamatuju.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5777Verze : 0
Aha, tak to je jina Wink . Doporucuju se kouklout www.zbraneonline.cz.www, nebo tady v Budejcich k Abrhamovi. Ma tam nejaky starsi zbrane. Kopii Tokareva TT33 v Lugru (za 5 500,-) a Star model B taky v Lugru (je to spanelska kopie legendarniho Colt 1911)(za 8 500). Na sebeobranu bych si to nevzal,ale na to zjistit, co si od toho predstavuju to staci. Nebo tam ma ty Norinka. Kamarad koukal konkretne kopii Sig 228 a rikal ze je na Norinko i velice dobre opracovanej a stoji kolem 11 000,-.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#5780Verze : 0
Asi nepřekvapí, když budou mé názory na sebeobranu krátkou palnou zbraní zcela odlišné od Pitiho, ale to je zase ta výhoda, že člověl si to pak může přebrat jak chce.


Ani mě nesedí spoušť u ČZ 100 (má moc dlouhý krok), ale Double Action Only je podle mne na sebeobranu jednoznačně lepší, zvlášť když uvážíme, že 85% sebeobraných situací se řeší na vzdálenost menší než 3 metry a víc než polovina z této sumy pak na vzdálenost natažené paže. z tohoto pohledu je pak přesnost střelby do jisté míry irelevantní, důležitější je spolehlivost, zastavující účinek a malé rozměry a hmotnost zbraně. Zbraň určená pro sebeobranu také nemusí mít velkou životnost, předpokládá se u ní jen kondiční střelba, která nezahrnuje stovky vystřílených ran týdně. Ale taková zbraň je skutečně určena pouze pro sebeobranu, nikoliv pro další, např. sportovní aktivity.


Osobně nejsem velkým příznivcem použití pro účel sebeobrany velkokapactiních služebních pistolí typu ČZ 75 ráže 9 mm Luger. Jsou dost velké a těžké. Když už takovou zbraň, tak aspoň odpovídající ráži (357 Magnum). Ideálnější jsou malé lehké zbraně, např. Taurus 85 Multialloy, pětiraná dvoupalcová osmatřicítka, titan, 16 cm, 383 gramů, cca 14 000 Kč.


Co se týče té stovky, zkoušel jsem nedávno ČZ 110 s předepnutým úderníkem na způsob Glocku a fakt dost dobrý, mě se totiž rozhodně drží líp než Glock.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6264Verze : 0
MOD
AD ČZ 110 slysel jsem, ze ma spoustovy system znatelne lepsi, nez ČZ 100, ale zase je drazsi a ja proste nejsem pritelem novejch ČeZet.
Zacinam cim dal tim vic uvazovat o tom, ze si poridim pro sebeobranu Glock 33 (subkompakt raze .357 Sig.) malej ale vesmi vykonnej (9g. kulka, 764j.).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6282Verze : 0
Nevím, kolik stojí stovka, ale ta 110 stojí kolem 12 500,-,což je podstatně míň než Glock. Ale já nežeru plasťáky vůbec.
Když něco kapesního, tak Colt Defender, třípalcová pětačtyříctka.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6315Verze : 0
MOD
Prepáčte, som z toho volajaký zmetěný Smile. Teď jsem četl v novinách, že policejním CZ-75D Compact praskají rámy, takže asi opravdu nebrat. Revolver je určitě jednodušší a tudíž i spolehlivější. Pro sebeobranu je určitě lepší zbraň menší, lehčí a ovladatelnější. A mechanismus DA je bezpečnější. Ale zase mi trochu vadí malý počet nábojů a zřejmě i nižší přesnost pro kondiční střelbu. Asi si budu muset koupit 2 zbraně Sad.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6395Verze : 0
To Rad: Ja koukal na stranky ČZ Uhejsky Brod, tam za ni chtej 14570,-


To sagittarius: Koukam ze jsi tomu uz prisel na kloub Wink . Zadna zbran neni idealni a proto hodne lidi nezustane u jedne. Ja jsem si jako prvni poridil starou zbran a kdyz jsem zjistil co chci, tak jsem "pokracoval" dal...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6448Verze : 0

Citace - piti :

Koukal jsem do chytre knihy a nenasel jsem 9mm naboj, pod ktery by se podepsal Tokarev, takze predpokladam, ze jsi myslal Makarov...[/quote


Tokarev existuje. Je to náboj do voj pistole TOKAREV ráže 7,62 mm. Prodej těchto pistolí je v současné době zakázán nebo jen na povolení policieČR z toho důvodu, že zmíněný náboj bez problémů prostřelí policejní "neprůstřelnou vestu. ]
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6449Verze : 0
1) Ja samozrejme vim o existenci 7,62 Tokarev, ale rec byla o 9mm.


2) Prodej pistoli raze 7,62 Tokarev v zadnem pripade zakazan neni. Tyto zbrane, stejne tak jako vsechny samonabijeci pistole spadaji podle zakona 119/2002 Sb. do kategorie B, tedy zbrane na povoleni. Neplati pro ne ale zadna prisnejsi pravidla. Neni ani problem do zadosti o povoleni uvest jako duvod Ochranu života zdraví, nebo majetku.


3) Pro tento naboj nejsou komorovány pouze pistole Tokarev (TT30,TT33), ale take nase ČZ 52, ktera se u nekterych utvaru dodnes pouziva.


4)Na nasem trhu se nedavno objevily pistole TT33 z roku 52, ktere byly pravdepodobne vyřazeny z nedotknutelnych zasob ruske armady (jsou nestrilene). Jejich cena se pohybuje pod 6000,-
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6450Verze : 0
To sagittarius: Mohl by jsi prosim sehnat cele zneni toho clanku o ČZ 75D? Velice by me to zajimalo.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6464Verze : 0
Kamarád má styky Very Happy , takže ji koupil se slevou, ale prý by dokázal sehnat další za těch 12 500.
Pokud jde o malý počet nábojů, americké statistiky (kde se na ulici střílí mnohem víc než u nás) tvrdí, že 97% sebeobranných situací vyřeší 3 výstřely a u nás na střelnici se vždycky říkalo, že "když svýho chlapa nedostaneš prvníma pěti ranama, pak ten zbytek už je ti na nic".


Nepochopil jsem přesně tu narážku na kondiční střelbu a malou přesnost revolveru. Kondiční střelbou ze sebeobranné zbraně se rozumí nácvik střelby, příslušející dané zbrani. To znamená nácvik tasení a střelba na krátkou vzdálenost, tedy tak, jak by byla zbraň skutečně použita. Pokud jde o terčovou střelbu na velkou vzdálenost, je možno samozřejmě napnout kohout a střílet SA. I s dvoupalcem není problém se takto na 25 m udržet unvitř černého na mezinárodním terči.


Ale na terčovku se skutečně hodí jiné zbraně, třeba šestipalcový Holek Sport 261 ráže 22 LR.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6484Verze : 0
MOD
to Rad > Předpokládám, že malý šikovný revolver s krátkou hlavní bude méně přesný při střelbě na delší vzdálenost.


To piti : MF Dnes, sobota 6.9., strana A1+A4
Podstata článku je asi taková: ČZ Uherský Brod zatím dodal PČR asi 20 000 nových pistolí, z nich 8 000 má rám z nekvalitní slitiny. při střelbě se objevují trhliny. Policejní prezident pozastavil přezbrojování.
Jan Gazdík na straně A4 píše: 8 tisíc policistů je vyzbrojeno vadnými pistolemi. Rámy CZ-75D Compact jsou z nekvalitní slitiny a při střelbě praskají. Kolář poslal do zbrojovky auditory, pistole budou zřejmě vráceny výrobci k opravě. Další vada je v rozměrech úchytu na svítilnu, na který nejde svítilna připevnit. Když se tam narve silou, po třech výstřelech vypadne. Náměstek ČZ pro V&V vše rázně popřel. Z 15 členů výběrové komise 14 hlasovalo proti kontraktu, ale Gross jej přesto podepsal.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6489Verze : 0
To sagittarius: To samozřejmě bude, ale co to je větší vzdálenost a co to je menší přesnost? Z krátkých zbraní se střílí zpravidla na vzd. max. 25m, na tuto vzdálenost má "malý šikovný revolver" rozptyl cca 20 cm (průměr černého středu mezinárodního pistolového terče 50/20). Sportovní speciály mají rozptyl na tutéž vzdálenost pod 30 mm, ale pro sebeobranu (o níž byla původně řeč) je takový rozdíl na takovou vzdálenost zcela nepodstatný.


Ve střelecké revui psal chlapík, který se rozhodl ověřit toto tradované tvrzení o malé přesnosti krátkohlavňových revolverů. Vždycky vypálil na terč (nejdřív úplně zblízka) a když zasáhl, posunul ho dál. Tvrdil, že poprvé minul terč až na 100 m (!) a to ne proto, že zbraň by už na takovou vzdálenost postrádala přesnost, ale proto, že už mu mířidla (u této kategorie revolverů je hledí tvořeno drážkou prostě vyfrézovanou ve hřbetě rámu) zakryla terč.


Ing. Ivo Picek (mistr republiky ve střelbě na kovové siluety) zase tvrdí, že do 50 m střílejí všechny trochu kvalitnější zbraně zhruba stejně a rozdíly se projeví až na větší vzdálenosti.


Já nevychvaluji určitý druh zbraní na úkor jiných, jen konstatuji, že není radno podceňovat krátkohlavňové revolvery, co se týče přesnosti. Sám jsem byl překvapen a musel jsem si trochu poopravit zažité mínění o jejich nepřesnosti.


Já jsem si pořídil zbraň v roce 1998, tedy v době, kdy kupní síla obyvatelstva nebyla tak velká a podle průzkumů v odborných časopisech si tehdy většina lidí pořizovala velké služební zbraně, jkao kompromis jak pro sebeobranu, tak pro sportovní či rekreační střelbu. Dnes je situace jiná, většinou si lidé skutečně pořizují dvě zbraně, speciálně pro každý účel.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6492Verze : 0
MOD
Chci jen podotknout, ze u kratsich zbrani (mam na mysli male revolvery i pistole) nejde jen o presnost zbrane vlastni, ale predevsim o delku zamerne. Vlastni zbran muze byt presna, ale pokud jsem ve stresu a mam na zamireni 1-2 vteriny, tak to bude velice znat. U mensi zbrane miridla "hure najdu".
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6494Verze : 0
Jen malá připomínka ,právě pistolí vz .52 byl smrtelně zraněn jeden pražský policista při zadržování nebezpečného pachatele,druhý unikl smrti jen proto,že že se kulka 7.62 mm Tokarev odrazila od jeho zbraně,samopalu vz.58.Tento samopal měl prostřelenou hlaveň a byl nebojeschopný.
Dle méno názoru nejde o zbraň ale o to co z ní střílíte,v tomto případě šlo o munici s ocelovým jádrem,která skutečně penetruje přes Vestu II Třídy odolnosti. S keramickou vložkou už je to něco jiného..,ta střelivo zastaví.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6525Verze : 0
Munice do pistolí vz. 52, tedy i do pistolí TT, tedy náboje ráže 7,62 mm jsou vysoce účinné. Vždyť se jedná o samopalovou munici - samopaly PPŠ-41 "Špaginy" a další.
Kvůli průbojnosti zmíněného střeliva byl jednu dobu prodej pistolí s touto municí zakázán, protože prostřelovala standardní policejní neprůstřelné vesty.
Jinak podle mého soudu obě dvě pistole du ruky moc nesedí. Osobní zkušenost mám s čsl. pistolí vz. 52 (dost "házela" a špatně se držela) s počtem přibývající výstřelů se u mne horšila přesnost zásahu 8) Tři nástřelné byly ucházející (24 bodů), ale pak to šlo tzv. hore kopcom.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6536Verze : 0
To Fridrich: Ja bych spis rekl, ze Špagin a Sudajev strili pistolovou munici(stejne jako např.: H&K MP5), protoze chytra kniha (Náboje do ručních palnych zbraní) pise toto: "Náboj pro pistoli zkonstruovanou Fjodorem Vasilijevičem Tokarevem a zavedenou do sovětské armády v roce 1930. Náboj byl odvozen z náboje 7,63 Mauser, ale není s ním totožný a zaměnitelný..."


Mimochodem skutecna raze tohoto naboje je 7,92 mm.


AD ČZ 52: Me padne do ruky, jako kdyby ji pro me delali Wink . Vystrilel jsem z ni v kuse nejvic cca. 50 ran nejlepsi zasahy jsem mel ale v posledni serii (to se mi stava i s jinejma zbranema). Bolela me potom ale trochu dlaň (rychle to preslo, ale s jinou zbrani se mi to nestalo Laughing ).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6545Verze : 0
To piti


Naprostý souhlas. My se nakonec vždycky shodneme, alespoň zatím Very Happy


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6547Verze : 0
To Panzeranton: Mas pravdu zalezi na munici. Bezne dostupna vlašimská munice (S&B) s mekkym jadrem zdaleka tak ucinna neni. Slyšel jsem však, že na černem trhu se da sehnat vojenska munice vz. 52 (s ocelovym jadrem) vyrobená v padesátých letech. Ta ma rychlejsi pach a vyšší výkon, ale má prý zásadní bevýhodu, neni jiz kvalitni a tudiz obsahuje velke procento selhačů.


Chci ale upozornit, ze munice vz. 52 spada do kategorie A (zakazana munice), takze ji lze drzet pouze jedno nejmensi spotrebitelske baleni (od kazdeho vyrobniho provedeni) pro sberatelske ucely. Nikoliv s ni strilet.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6548Verze : 0
To piti:


Citace :

Chci jen podotknout, ze u kratsich zbrani (mam na mysli male revolvery i pistole) nejde jen o presnost zbrane vlastni, ale predevsim o delku zamerne. Vlastni zbran muze byt presna, ale pokud jsem ve stresu a mam na zamireni 1-2 vteriny, tak to bude velice znat. U mensi zbrane miridla "hure najdu".To je věc názoru a zbraně, třeba Colt Defender má podle mne mířidla vynikající. Pokud jde o hledání mířidel, je-li od tebe útočník na dosah svého nože (nejčastější lupičská zbraŇ), t.j. při střelbě na max. dva metry - tam mířidla nepotřebuješ (a pokud ano, tak je to s tebou špatný).


Za poslední - ten pražský policista, kterého zmiňuje Panzeranton, právě měl na sobě neprůstřelnou vestu...


Jinak souhlasím s FRidrichem, taky používám v hokně 52 a je to děsnej šmejd...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6550Verze : 0
MOD
Musis ale pocitat, ze budes muset strilet i na delsi vzdalenost nez 10m. Uvedu priklad z praxe. Na znameho vypustili dva pitbuly. Necekal az u nej budou blizko ale zacal strilet kdyz od nej byli cca 15m (vzdalenost presne nevim, bylo to ale rozhodne dal nez 10m).


Nechtel jsem tim rict, ze se mensi zbrani nemuzes trefit,ale ze s mensi zbrani musis mit vetsi cvyk. A hlavne ja rikal ze pokud mas na zamireni 1-2 s. Kdyz je od tebe utocnik na dosazh noze, tak uz cas nemas temer zadnej.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6595Verze : 0
No a pak by měly nastoupit chladné zbraně, jejichž téma, které bylo na forumu založeno zeje prázdnotou Confused:


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6642Verze : 0
Osobně z vlastní zkušenosti nevidím problém v přesné a rychlé střelbě z malé zbraně do 25 m, mě spíš na malých zbraních vadí malé rukojeti - špatného úchopu bych se při rychlém tasení bál víc, strhneš ani nevíš jak. Velké zbraně (hlavně ta moje Very Happy ) mají zase velký odstrašující účinek a lze je použít jako úderového prostředku. Malé zbraně lze zase rychleji tasit i nacílit, jsou ale zase hůř ovladatelné, obzvláště při rychlopalbě - neblahá kombinace malé hmotnosti, posunutého těžiště, silného náboje (např. Defender) apod. Ale problém se samotnou přesností já prostě nevidím.


Bohužel se nelze ozbrojit tak, abys eliminoval všechna možná napadení. Při boji zblízka je nezbytné ovládat kryty a bloky, které jsou totožné s bojem beze zbraně, s nožem i pistolí, takže za určitých okolností máš šanci i když útočník je těsně u tebe. pokud budeš uvažovat možnost, že se zapleteš do konfliktu se čtyřmi Ukrajinci s kalašnikovy, musel bys mít aspoň samonabíjecí brokovnici, abys to ustál.


Podle mne tvoří krátká palná zbraň a nůž neoddělitelnou dvojici (koneckonců mého chladného mazlíka jsi viděl), někdy použiješ jednoho někdy druhého.


Samozřejmě to lze dělat jako to dělají američtí bodyguardi, ti nosí velkokapacitní pistoli, nůž a malý revolver a podle situace použijí výhodnější zbraň.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6649Verze : 0
MOD

Citace - Rad :


Podle mne tvoří krátká palná zbraň a nůž neoddělitelnou dvojici, někdy použiješ jednoho někdy druhého.
Samozřejmě to lze dělat jako to dělají američtí bodyguardi, ti nosí velkokapacitní pistoli, nůž a malý revolver a podle situace použijí výhodnější zbraň.Velice správná kombinace zbraní 8)


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6650Verze : 0

Citace - Rad :

Podle mne tvoří krátká palná zbraň a nůž neoddělitelnou dvojici (koneckonců mého chladného mazlíka jsi viděl), někdy použiješ jednoho někdy druhého.Zni to logicky, ale kdybych rano vyndaval do krabicky mali zelezarstvi, tak by to bylo tak na 10 min a hlavne by ze mne meli vsichni srandu. To je pro moje uceny nepouzitelny. Skoda, ze tet nemam volny penize, sel bych do toho Glocka 33 nejraci hned.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6655Verze : 0
to je právě to, že každýmu vyhovuje (taky podle možností) něco jiného. My dva se možná shodneme, že Desert Eagle asi není úplně nejvhdonější obranná zbraň, ale určitě existují jedinci, kteří ho tato používají k plné spokojenosti.


To máš blbý, že nemůžeš nosit kapesní nůž v práci Sad


Já bych chtěl buď titanovej Taurus 85 nebo Colt Defender a taky na ně nemám. Sad


Nejlíp oba!!! Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6658Verze : 0
MOD
To Rad: Aby jsme se tu nebavili o necem pro ctenare imaginarnim... Jak dlouhou cepel ma tvuj vreckovy nozik?


Mas pravdu, existuji jedinci, kteri maji zvlastni pohled na "kapesni" zbran Smile. Coz me privadi zpet k myslence, jestli policajti povoli dlouhou zbran kategorie B pro sebeobranu Laughing . Musim se tam dojit zeptat, protoze mit pod dlouhym plastem brokovnici nejni zas tak uplene nezajimavy (akorat drobet neprakticky).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6675Verze : 0

Citace :

Aby jsme se tu nebavili o necem pro ctenare imaginarnim... Jak dlouhou cepel ma tvuj vreckovy nozik? Mas pravdu, existuji jedinci, kteri maji zvlastni pohled na "kapesni" zbran"Ty vtipálku, to má být narážka na mě?! Very Happy Very Happy Very Happy


Ano můj vreckový nožík je trošku rozměrnější (přesto ho nosím bez problémů a i tasení je jednoduchoučké - Piti může potvrdit). Jedná se o nůž Vaquero Grande firmy Cold Steel. Jde o zavírací nůž typu "onehand" do hluboké kapsy. Klips je na pravém boku. Čepel z nerezové oceli (57 HRC) je dlouhá 6" (150 mm), zavřený 180x52x15 mm. Hmotnost necelých 150 g. Čepel je typu volský jazyk, střenky z Kratonu.


S tímto nožem se dá prořezat i z pekla!!!
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6757Verze : 0
MOD
Narazkou na tebe byl samozrejme jen ten prvni odstavecek, ale takhle to zni lepsi Laughing .


Muzu potvrdit, ten "nožik" budi respekt. Muj Viktorinox, kterym jsem si krajel svacinu se rozbrecel, kdyz ho videl Wink .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6762Verze : 0
Nu, kdybych já chtěl nosit při sobě nějaký pěkný nůž, vybral bych si nepálské kukri, jež nosí Gurkhové. Skvěle se s ním uřezávají uši !! A nejen ony !! Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6765Verze : 0
K nožúm..
Nerad bych byl obviněn z reklamy ale ježto pracuji v bankovnictví a núž s pevnou čepelí pro mne není vhodný,koupil jsem si před léty núž Wenger provedení Ranger.
A vyhovuje,múžu ho tahat na opasku i v kapse a bezpečáci mě s ním neotravujou..
A teď jsem si ho nechal strojově přelíznout a je ostrý jako moje ministryně financí..
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6771Verze : 0
To Scotty: Gurkhové si tímto "řízným" způsobem vydobyli "dobrou" povest, ale to uz odbihame od tematu ...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6772Verze : 0
To Scotty: Také odbočím. Jeden italský válečný veterán mi vyprávěl, že s uřezanýma ušima chodili i Australani a údajně je měli na opascích Crying or Very sad


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#6846Verze : 0
Pridam jeden pribeh v ktorej bol pouzity mobil ako imitacia strelnej zbrane.Na jednej cundrakci sa zrazu objavil kamarat sama modrina.Reku ze co sa ti stalo.Ale ,vravi on. Ja som tu uz od vcera a tak podvecer ma napadlo asi tak 12 romov.Tak som od zufalstva tasil od opasku mobil obtiahol som ho a zamieril. Drzal som ich v sachu na kolenach asi tak 20 minut a potom mi zacala moja pistol............zvonit. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10489Verze : 0
Moc pěkný příběh! Very Happy
Musím obdivovat jeho duchapřítomnost, ale jen díky štěstí celá věc neskončila tragicky, tak se jí můžeme smát.
Stále se potvrzuje, že nošení zbraně na sebeobranu není otázka paranoiy, nýbrž opatrnosti.
Zbraň pro ochranu života, zdraví, nebo majetku. - Můj mazlík...
Tedy Colt King Cobra se čtyřpalcovou hlavní, nerezová, na šest nábojů 357 Magnum.

Můj mazlík...
Tedy Colt King Cobra se čtyřpalcovou hlavní, nerezová, na šest nábojů 357 Magnum.

URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10626Verze : 0
MOD
O víkendu jsem na jedne soutezi zaslechl zajímavý příbeh. Nejaky policajt mel problimi s inspekcí... Nejaky drban mu skočil na haupnu a chtel se projet, vypadalo to pry jako v americkym filmu. Policajta to ale brzo prestalo bavit, vyndal pistoli a pravdepodobne ho zastrelil (nejsem si jist). Vyšetřovateli nejak nešlo do hlavy, jak je možny, že jednou rukou řídil a druhou střílel, když nesmí mít náboj v komoře. Když jim ukázal jak natahuje pistoli mířidlama o stehno, tak ho nechali Laughing .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10653Verze : 0
To piti: Znal jsem borce, co bleskurychle natahovali závěry pistolí po jejich vytažení z opaskového pouzdra. Ta rychlost byla neuvěřitelná a erární pouzdra dokonale likvidována. 8)


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10654Verze : 0
Jaky to byly zbrane?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10656Verze : 0
Naše Pi-50 8)


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10658Verze : 0
Ta nema moc tuhou vratonu pruzinu, s Glockem by to slo hur Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10659Verze : 0
Pro Glocky vyráběj Rakušáci speciální pouzdro, pistoli nejdřív stlačíš dolů a pak už ji vytáhneš s nábojem v komoře.


Izraelci zase usilovně cvičí techniku rychlého tasení i s natažením závěru.


A ČZ 100 měla na hřbetě takový výstupek na natahování jednou rukou o nějakou pevnou hranu, ale myslím, že už to tam nedávají.


Stejně si myslím, že dobrá pistole by měla být bezpečná i s nábojem v komoře, co myslíš ty Piti, koneckonců, já jsem revolverář, já takový problémy nemám Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10660Verze : 0
MOD
To piti: To víš, že ta "padesátka" to nebyla žádná sláva. Taky jsem toho z ní nikdy moc netrefil, snad s "dvaapadesátkou" to bylo lepší 8) - alespoň člověk věděl, že nosí pořádný kus železa.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10662Verze : 0
To Rad:
Ad1: To s tim pouzdrem jsem nevedel, ale u toho co pouzivaj rakousky celnici to nejde.


Ad2: Neprovokuj Twisted Evil Smile . Podle toho co je v literatuře, i když si uvedomis, jak Safe Sction Glocka vypada, tak s Glockem nemusis mit strach. Kdyz ale podle predpisu nesmis mit naboj v komore, tak si musis pomoct jinak...
Manipulace s pistoli s nabojem v komoře klade vetsi naroky na "obsluhu". Problem podle me spociva spis v nechtenem macknuti spouste.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10664Verze : 0
Předpis je předpis Evil or Very Mad , ale já jak znám naše policisty, tak je to vpořádku - ti troubové by se fakt mohli navzájem postřílet...


Taky už nevím, kde jsem o tom čet - možná to by l jen nějaký prototyp, už fakt nevím.


Glocku věřím, kamarád ho má, ale taky ho nosí bez náboje v komoře. S tím nechtěným výstřelem máš pravdu, ale to natahování tě zase může stát život...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10742Verze : 0
MOD
Může. Je to blbá a horší varianta. Kazdopadne soutez Evropský Policejní Parkůr (EPP) se prestala strilet s navojem v komore pote, co si nejaka Bééruška prostrelila stehno...
Myslim si, ze pokud budes mit cas na taseni zbrane, kterou mas pod satama, tak ji stihnes i natahnout. I pres ten problem potreby obou rukou. Pokud ti nekdo z pozarohu da basebalkou do oblyceje, tak stejne nestihnes rict ani boruvkovej koláč Very Happy .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10748Verze : 0
Tak jsem si to precetl vse....uf to byla makacka Very Happy A musim konstatovat, ze je to velice zajimave i poucne.
Ja jsem asi moc staromodni, ale myslim si, ze zbrane pouzivane ve tricatych letech a za WW2 a tesne po ni jsou nejkrasnejsi!
A proto se mi libi tyto zbrane: Walter ppk a p-38
Webley mk IV
Mauser c-96
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10964Verze : 0
Jenže zbraň pro sebeobranu je především kvůli tomu aby ses ubrániln ne abys s ni někde dělal parádu. Všechny ty zbraně, ktere jsi vyjmenoval, jsou sice hezke a maji zajimavou historii, ale maji také nějakou zasadní nevíhodu vyplyvající ze stáří jejich konstrukce. Buď je to náboj, nebo jedno řady zásobník atd...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10965Verze : 0
I když piti má asi praktickou pravdu, čistě osobně podpořím M.Č. I mně se nejvíce líbí zbraně meziválečného a "ranně" poválečného období.
A tak i z dnes běžně používaných pistolí cítím víc "pistolovější" dojem např. ze značky Beretta /92,8000.../, než z různých moderních "plastikových" modelů.
Ale každému, co jeho jest.
Např. P-38 užíval však ještě donedávna Bundeswehr, a mohli jsme jej vidět i ve výzbroji Doyla /CI5/. A o Waltheru PPK v kabelkách možno psát romány Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10968Verze : 0
to piti: mas pravdu, ale kdyz mam treba ppk, tak nemam bouli na saku. Very Happy
Jinak s tou kapacitou zasobniku....malokdy se stane, ze mne prepadne sedm a vice utocniku (to se stava snad jen v akcnich filmech Very Happy ) a ja nepocituji potrebu prostrilet utocnika jak reseto!
to Hasen: Dekuji za podporu 8)
Jinak se domnivam, ze zalezi na jedinci, ktera zbran mu vyhovuje nejlepe!
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10970Verze : 0
To Hasen: Praktické použití pistole Walther P 38 je překrásně popsáno v knize "Hodina mrtvých očí" od autora Harryho Thürka Exclamation


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10971Verze : 0
Přátelé,


dovolil bych se vás dotázat na jednu otázku, i když vím, že odbočuji trochu od tématu. Snad mi to prominete, ale zakládat zvláštní téma je myslím zbytečné, neboť tato otázka s osobními zbraněmi tak trochu souvisí.


K věci: setkal jsem se s opaskovým pozdrem ruské (sovětské) armády na armádní pistoli Makarov ráže 9 mm. Ze sběratelských důvodů jsem si pozdro chtěl zakoupit (cena prodejce 380,-Kč), ale zarazila mne jedna věc Idea
Uvnitř pouzdra je totiž evidentně čsl. značení OTK a čísla. Nedovedu si vysvětlit, jak se tam totot čsl. značení mohlo dostat Confused: Kromě ruské (sov.) armády vím, že tyto pistole měla bývalá armáda NDR.
Ale v našich ozbrojených složkách si nevybavuji, že by byla.


Tato skutečnost mne od vlastní koupě odradila. Poradil by mi někdo, nebo spíše pomohl objasnit to čsl. označení kontroly Confused: Pořitovací cena by snad mohla odpovídat, neníliž pravda Idea


Předem děkuji.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10972Verze : 0
Já bych osobně preferoval dvojstřely... ale pokud ti stačí 8 nábojů, tak už bych zvažoval revol ráže 357 Magnum. 5-6 naboju ale o hodně vyšší výkon a spolehlivost. Pokud si ssebou někam beru zbraň, tak většinou v podpažáku a když jsem se svim Glockem 17 přišel na sraz, tak si toho nikdo nevšiml... Nikdo ale netvrdí, že si musiš koupit "dospělou" zbraň. Na nošení se s oblivbou použivaji ruzne kompakty a subkompakty. P38 rozhodně nejni menši, než např Sig. 228. Pokud chci něco velikosti PPK, tak prič ne Glock 26 (ráže 9mm Luger), nebo Glock 33 (ráže 357 Sig.) a další subkompakty na výkonné náboje.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10979Verze : 0
Jo a ještě jedna věc, pokud ma člověk k distozici vic nábojů, tak se nemusi bat jeden obětovat na varovny výstřel...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10980Verze : 0
Po takové pistoli jako je DUO ráže 6,35 mm na saku každopádně žádná boule nevznikne.
Na druhou starnu se ty malé pistole lehko ztrácejí Exclamation


Rolling Eyes


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10981Verze : 0
Cokoliv ráže 6,35 Browning neni zbraň, ale hračka pro velký děti na strašení malejch. 6,35 Browning má 93 j (9mm Luger má 447 - 570 j)(uvádím hodnoty munice od S&B). S tim bych se bál i na zajice. To neprostřelí kabát, natož aby to někoho zastavilo!!! Už jsem v tomto fóru zmiňoval případ, kdy byl útočník zasažen několika výstřely ze zbraně této ráže a pote v pohodě přeskočil plot a utekl.


Zbraň na slabší náboj, než 9mm Brovning je nebezpečná vic majiteli, nez agresorovi Exclamation
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10984Verze : 0
Piti mas naprostou pravdu, ale jak jsem se zminil mam rad stare zbrane!
Myslim si, ze ppk je i v 9 mm provedeni nebo se pletu?
Jak jsem se jiz jednou zminil....zalezi na jedinci, co si vybere a s cim bude nejvice spokojen! Exclamation
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10985Verze : 0
Podle mě je volba revolver či pistole čistě na každém střelci; přečetl jsem spoustu studií použitelnosti s hlediska průmerného počtu výstřelů, rychlosti přípravy, profilu atd. Já sám se přikláním k moderním pistolím v kompaktním provedení. SIG 228 a Glock 23 jsou skvělé volby, bohužel cenově poněkud přehnané. Na papíře je velmi zajímavá ČZ 100 v ráži 40S&W, bohužel podle střelců je to propadák.
Ale ráže není vždy hlavní vodítko účinnosti; pokud se někdy dočkáme uvedení FiveseveN na civilní trh, tak munice 5.7x28 UCC teprve ukáže, co můžou být malorážky zač...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10990Verze : 0
To M.Č. :PPK se opravdu dělá i v 9mm Browning, ale to take neni zrovna idealní ráže.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#10995Verze : 0
Právě se těším, jako člen KHV /Klub Her na Vojáky/ z funkční repliky pistole Beretta CougarG 8000 na BB 6mm /od fy Tokyo Marui/. To je právě takový model klasického provedení.
Nám, starým weteránům, udělá radost i to, když se proběhneme po lese i s takovouhle pistolkou, uděláme si pár šrámů od zásahů plastikovými BB, a pak zcela zplavení si vzájemně rekapitulujeme své taktické nápady Smile, a porovnáváme účinnost jednotlivých zbraní.
Tak už to chodí, lepší už to nebude Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#11155Verze : 0
To Piti: A mohu se zeptat, proc 9mm Browning nebrat? Nejsem totiz tak znaly tehto broblemu a proto se radsi zeptam! Embarassed Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#11158Verze : 0
Odpoved je velice prosta (pokud se nepletu, tak se na tomto foru jiz vyskytla...) Tento navoj ma malou energii. Pro ilustraci naboj od Sellier & Bellot ma 254 J (9mm Luger ma 447 - 570j) a ma lehkou kulku pouze 6 g (9mm Luger ma 7,5 - 9g). Pro sebeobranu je jsmozrejme lepsi pomala ran tezkou kulkou.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12180Verze : 0
Vcera jsem mel moznost vystrelit si z ČZ 110. Uznavam, že velikost pažby (byla mi mala) neni kriterium pro hodnoceni kvality zbrane, proto se omezim na konstatování, že ma naprosto tragickou spoust a neporadi si s delsim nabojem (mel jsem naboj dluhy 29,41 mm a tabulkove maximum je 29,59mm) tvar kulky byl komoly kuzel, ale dost spicaty. V Glocku Chodi tyhle naboje jako "vino". Vystrelil jsem ale pouze 4 rany a mel jsem jednu zadrzku, tak tento nazor neni zcela objektivni.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12181Verze : 0
Vážení priatelia, prečítal som si dosť pozorne toto fórum a najprv by som sa chce podeliť o dojmy.


Jeden z dojmov je dobrý. Spôsobuje ho vedomie, že jedna skupina fóra polemizuje o tom ktorá zbraň spĺňa kritériá zbrane na ich osobnú ochranu a na tento účel by si ju zvolili alebo ju majú. Z toho sú odvodené názory aký druh zbrane a ktorá konkrétna zbraň padne najlepšie do ruky, najlepšie sa s ňou strieľa, je najpresnejšia a spĺňa ostatné kritériá jednotlivých účastníkov na dobrú zbraň.


Druhý z dojmov je menej dobrý. Navodzuje totiž pocit, že mnoho ľudí si stále nechce, alebo nevie uvedomiť to, že môcť držať a nosiť zbraň (hovoríme o strelnej zbrani) je v prvom rade veľká zodpovednosť a "skúška dospelosti osobnosti". Niektoré názory vo mne vyvolávajú dojem, že treba mať zbraň aby som "bol chlap" a v každom prípade, kedy si myslím že bolo hrubým spôsobom dotknuté moje EGO, treba ju tasiť a podľa možnosti dotyčného tupiteľa môjho EGA skoliť. O tom, čo sa však považuje za hrubý spôsob útoku na moju osobu, teda taký, že môžem použiť zbraň a ak ju použijem nebudem za to trestne postihnutý, nikto nehovorí.


Treba však dopredu domýšľať následky použitia strelnej zbrane, najmä s ohľadom na zásadu nutnej obrany obsiahnutej v príslušnom paragrafe tretného zákona, ktorá hovorí, že povaha obrany nemôže byť neúmerná povahe útoku. A práve z niektorých príspevkov vyplýva, že - zjednodušene povbedané - aj na opilcov, ktorí útočia iba verbálne, treba tasiť zbraň a "ukázať im", kto je pánom situácie. Lenže to už je neoprávnené použitie zbrane.


Tretí pocit je ešte nepríjemnejší a aj smutnejší. Je to skutočnosť, že niektorí z nás sú ochotní dopustiť sa pytliactva len preto, že sú leniví urobiť opatrenie aby im zatúlaná a hladná zver neobhrýzala stromy. Najsmutnejšie na tom je, že sa s tým ešte aj vystatujú akoby boli veľkí hrdinovia.


Nie som žiadny moralista, ani mentor. Ako človek, ktorý dlhé roky dennodenne nosil zbraň si však myslím, že zbraň by naozaj nemal mať každý. Mal by ju mať naozaj len ten, kto si uvedomuje zodpovednosť za jej prípadné použitie a dopredu zvažuje následky takého konania. V dnešnej dobe, kedy sme zo strany určitej skupiny spoluobčanov (rôzni zbohatlíci pochádzajúci z galérky a im podobní) vystavení ich arogancii, svojvôli a vynucovaniu si ich "pravdy" by sme týmto javom nemali podliehať a nemali by sme si brať z týchto ich zásad príklad.


Preto naozaj - zbraň na osobnú ochranu ÁNO!!!, ale v duchu zásad vlastnej obrany a uvedomenia si následkov jej neoprávneného použitia.


Apropó páči sa mi COLT PYTHON 357 so 6 palcovou hlavňou. Spokojný som však aj s pištoľou FN ráže 7,65 mm.


P.S.
Nikoho som sa nechcel dotknúť, ani nikomu neupieram nárok prezentovať svoje názory. Nemám ani predstavu, že by iní mali uvažovať ako ja. Tak isto ako oni som len vyjadril svoj názor.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12231Verze : 0
Já naprosto souhlasím. Problém však dnes možná bývá v tom, že paradoxně lidé "normálnější" zbraň nemívají, a naopak kdejaký lotr, či blázen, ano.
Lotři je mají běžně bez pasu, blázni i s pasem, ale každopádně je zde situace, kdy má zbraň kdekdo, což by samo o sobě ještě nebylo možná nejhorší, kdyby nebylo právě tolik lidí, schopných jí použít jakkoli a kdykoli.
Každou chvíli slyšíme o tom, jak někdo na někoho vystřelil, někoho zastřelil... o té situaci se zvěří nemluvě.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12241Verze : 0
Hasen má absolútnu pravdu. My, ktorí rozmýšľame racionálne a správame sa podľa morálnych zásad, sme vo veľkej nevýhode práve proti takým strelcom. Naše ratio nás totiž zväzuje práve tým, že domýšľame následky streľby a právne dôsledky takého činu. Súhlasím aj s názorom : "Darmo si spravodlivý keď si mŕtvy, alebo na vozíčku" na druhej strane dobro a ratio má víťaziť nad pudmi a všeobecnou zlobou.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12296Verze : 0
Myslim si, ze okolnosti za kterych je kazdy jeden z nas schopen a ochoten pouzit zbran jou prilis osobni a ovlivnuje je prilis mnoho promennych, nez aby bylo forum na toto tema obektivni. Kdyz jsem toto tema zakladal, tak jsem jej smeroval na pouzitou zbran, ikdyz v prubehu diskuse jsem k "tematu pouziti" zbrane take nekolikrat sklouzl.


To SKOT: Jakou FN mas? Neni to nahodou model 1922?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#12351Verze : 0
Já osobně zastávám názor , že nošení střelných zbraní venku je špatné. Už to tu bylo rozebíráno ohledně stresu atd...a pak rvaní se o zbraň.
Cvičím už 17 let karate a prát se o zbraň se dvěma utočníky není žadná sranda.
A proto říkám , že stř. zbraně jen na střelnici a na ochranu domova kde máte převahu domacího prostředí.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#13048Verze : 0
Tedy pánové, pěkně jste s tím pohnuli, co jsem tu nebyl.


Zcela souhlasím, s tvrzením, že zbraň na sebeobranu je velkou zkouškou sebekázně. Člověk, který ji nemá by neměl nosit zbraň.


Naprosto nesouhlasím s myšlenkou karatistů, kteří se domnívají, že střelná zbraň na ulici nepatří. Bohužel každý člověk není karatistou a i křehké dívky nebo staří lidé, kteří nemají potřebnou fyzickou kondici mají právo na obranu. Střelná zbraň představuje nejúčinnější druh zbraně, jaký může člověk použít. Přitom je snad každému jasné, že obrana musí být ve značné převaze vůči útoku (samozřejmě ve omezení daném přiměřeností ve smyslu zákona), aby vůbec mohla být úspěšná. Chtěl bych vidět kohokoliv, jak se brání dvěma útočníkům s noži holýma rukama. Pokud je pistole použita správně, k žádnému rvaní o zbraň nedojde.


Colt Python hodnotím velmi kladně!!


Spoušť 110 mi nepřišla tragická, pokud si tedy člověk namáčkl na první ozub.


Pokud jde o výkon nábojů, jsem ještě radikálnější než Piti a i 9 mm Luger nepovažuji za nic moc. Na druhou stranu jsem ochoten přijmout zbraně např. v ráži 38. Spec. pokud toto vyváží malými rozměry a nízkou hmotností.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#13583Verze : 0
MOD
To Rad


Práve to, čo si napísal v treťom (veľkom odstavci) je jednoznačne situácia, kedy by použitie strelnej zbrane malo byť posudované ako primeraná obrana. ALE POZOR!!! Môže to mať jeden veľký háčik. V prípade, že by došlo k poraneniu jedného alebo oboch útočníkov, a pri vyšetrovaní by sa preukázalo, že s tými nožmi na obrancu neútočili, resp. nehrozili bezprostredným a neodvratným útokom, ale len ich ukazovali a hovorili o možnom použití nožov, mohol by si súd osvojiť názor, že nešlo o priamo a bezprostredne hroziaci útok na chránený záujem spoločnosti (ktorým je v tomto prípade život a zdravie) a teda, že povaha obrany nebola primeraná povahe útoku. Ak by potom obranca z takého prípadu vyšiel bez odsúdenia, alebo len s formálnym odsúdením bez trestu, mohol by hovoriť o veľkom šťastí.

A práve to sú veci o ktorých som písal vo svojom prvom vstupe do tohoto fóra. Tieto nuansy totiž niekedy nemusia byť radovému "pištoľníkovi" jasné, alebo v strese zbrklo vyhodnotí situáciu ako nebezpečnú pre seba a zbraň použije. Potom sa niektorí nestačia diviť, že za "obranu" sú obvinení a v mnohých prípadoch aj odsúdení.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14129Verze : 0
Jistě, jenže záleží na každém, aby situaci vyhodnotil a řešil. Pokud toho není schopen, nemá mít právo vůbec nosit zbraň. já sám nosím prakticky denně svůj revolver už 5 let. Za celou tu dobu jsem nepoužil nikdy ani verbální hrozbu, že by k jejímu použití mohlo dojít. Zbraní se nechlubím ani ji neukazuji. Nicméně v okamžiku, kdy by hrozil bezprostřední útok na mou osobu nebo na mou rodinu, použil bych ji bez váhání.


Zastávám názor, že nemám zapotřebí nechat se okrádat a bít jen proto, že se nějakému gaunerovi zamane.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14132Verze : 0
MOD
Absolútne s Tebou súhlasím.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14134Verze : 0
Ahojte,


procetl jsem cele forum, toto tema. Spousta nazoru na ruzne zbrane. Mam nekolik dotazu, a myslim, ze toto je prave misto pro ne.


1) Kupuji-li starsi zbran co je treba zkontrolovat a na co si dat pozor.
2) Jiste Glock je super a nejlepsi, ale co nova zbran do 10000,Kc?
3) Jaky vliv ma kompensator na strelbu ano ci ne (vim ze neni jednoznacna odpoved, ale par zkusenosti by se hodilo)


Diky


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14600Verze : 0
Zasadni otázka: budes chtit s tou zbrani strilet souteze, nebo ji nosit, a obcas si z ni vystrelit na strelnici?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14614Verze : 0
Pro Milana:


Ad.1 To záleží na tom, jestli je to revolver nebo pistole. Každopádně povrch bez koroze, totéž v hlavni, vůle (nemělo by tam nic klechtat), spolehlivost pojistek pokud jsou, chod mechanismů apod. Zkus to trochu konkretizovat a já to víc rozvedu. Jsem spíš na revolvery.


Ad.2 Jestli je Glock super a nejlepší je diskutabilní, je to bezpochyby skvělá zbraň, ale mě osobně nesedí. Takže je to věc individuálního názoru. Piti je glockmen, ten ti ho vychválí do nebes.
Nová zbraň do 10 000 ,-? Buď čínské Norinco (vyrábí kopie slavných zbraní - Colt 1911 A1, Sig Sauer P-226, Tokarev TT-33, Mauser C-96 apod. Kvalita materiálu vynikající, zpracování nic moc, ale když se to trošku zaleští tak to jde. Ten Sig je celkem slušný, Colt se taky dá) nebo brněnskou Alfu (revolvery kolem 7000,-), kolem mě to pár lidí má a musím říct, že poměr kvality a ceny je velmi dobrý.
Napiš co tě zajímá, víc to rozvedu.


Ad.3) Kompenzátor má samozřejmě kladný vliv na zdvih zbraně po výstřelu (u různých zbraní a ráží se projevuje různě, ale obecně platí, že čím výkonnější náboj, tím je účinnější). Na druhou stranu se to dost špatně čistí. Nejvíc záleží na tom, k čemu to chceš. Při sportovní rychlopalbě se považuje za nutný, u sebeobrany se osobně domnívám, že dobrým střeleckým postojem a úchopem je možno dosti účinně zpětný ráz i zdvih hlavně eliminovat.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14616Verze : 0
MOD
To Rad: Ty revolvery ja pistole... Smile


Ad.3: Do kompenzatoru ti pri noseni polezou chlupy a dalsi neporadek, snizuje ti energii kulky. Na nekterych soutezich je zakazany a pro mirence je podle me spis ke skode. Podtrzeno secteno podle me ma smysl jen u zbrane ladene na rychlé sportovni discipliny. Ja jsem si osobne koupil zbran bez nej.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14621Verze : 0
Diky za odpoved a vyuziji tve nabidky na dalsi informace a rozvedu svuj zajem.


1) Uprednostnil bych pistoli, ale jsem si vedom toho ze v dane cenove relaci jsou castejsi revolvery. Obecne by se mi libila raze 9mm. U vetsi se obavam velkeho zpetneho razu a mensi zase mensiho ucinku (ted nemyslim co do zraneni osoby, ale spis co do rychlosti jejiho vyrazeni). (Tolik co jsem nastudaval Smile) Pokud by jsi mel par rad co se tyce koupe starsich pistoli bylo by to fajn.


2) Jak lze poznat z bodu 1, uprednostnuji pistole. I tu zbran do 10000 bych rad v provedeni pistole (idealne 9mm), nicmene mensimu revolveru bych se pri obvzlastnich doporucenich take nebranil. Uprednostnil bych vetsi mnozstvi naboju (e.g. 15), mensi mnozstvi naboju bych skousl u zbrane vyznacujici se malou velikosti a nebo vetsi razi a vyjimecne malem zpetnem razu. (Je mi jasne ze pistole 9mm L s dvouradym zasobnikem na 17, kratsi, s mensim zpetnym razem, s rozumnou presnosti do cca 15m, co by mi vydrzela rekneme 10000 ran, za 10000 je na urovni 7 divu sveta, ale idealy jsou od toho aby se k nim priblizovalo.


3) Diky za nazor na kompenzator. cetl jsem na nej vcelku pozitivni reakce, ale vzdy s poznamkou ze nekteri jej za dobry nepovazuji Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14627Verze : 0
No když je to takhle, tak ten Sig od Norinca, 15 nábojů 9 mm Luger, dobře se drží, akorát má hlaveň trochu vysoko nad rukou, tak to chce cvik na zvládnutí zdvihu. Nový stojí myslím 11 nebo 12 000,-.


Já osobně na kompenzátory nedržím a Piti jak si viděl taky ne, ale je to tvoje věc. Ten sig se s otvory v hlavni nedělá, pokud vím, takže bys musel koupit přídavný. To stojí peníze a prodlužuje zbytečně délku zbraně.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14631Verze : 0
MOD
Diky za nazory i doporuceni,


Sig od Norica je zajimava volba. Nicmene pri cene nove zbrane 12t uz bych radeji za 16,5t koupil glock17. Ve sve podstate vaham mezi levnejsi zbrani a Glock17. Ono nejsem zavodni strelec (ted uz ne) a na strelnici hodlam zajim max. 2x do mesice. Takze hledam spolehlivou zbran na obranu za slusne penize. A tim padem pokud bych se pouzitelne zbrane pohybovali kolem 12t, tak radeji zvolim kvalitu (tedy pro bezneho tvora). Neco jineho je pouzitelna zbran pod 10000. Tam vidim usporu natolik velkou, ze si odpustim pridanou hodnotu kvality. Mohu-li se jeste zeptat (naznacil jsi ze mas v oblibe revolvery), dostal jsem cenove zajimavou nabidku na revolvery zn. TAURUS. Mas s nimi nejake zkusenosti?


Diky


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14634Verze : 0
Taurusy jsou dobré. Ty novější rozhodně. Já osobně pošilhávám po Taurusu 85 Multialloy - ten je z titanu a stojí do 13 000,-


U taurů je potřeba někdy zaleštit vnitřní mechanismus a občas nedoklepnou zápalku v DA režimu, ale jen pokud se spouští příliš pomalu - při rychlém plynulém stisku to nedělají. Jinak jsou teď asi druhé nejlepší za SaW, ale cenově jsou vynikající.


Pokud teda trváš na těch cenách, tak Norinco 1911 je rozhodně k mání do 10 000,- (stojí myslím ještě míň, svého času stávalo kolem 7000 a teď ještě myslím nepřekročily 9000). A je to pětačtyříctka Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14637Verze : 0
MOD
Tak jsem teď jen tak mrknul na Net a Norinco 1911 stojí necelých 10 000, Sigy 226 a 228 (to je kompakt s hliníkovým rámem) kolem 11 000 (+ - 200,-) a Norinco 75 (kopie ČZ 75) stojí 9000,- Ta číza má prý hromadu dílů zaměnitelných s našima originálama, takže je výhodný mít zdroj levných náhradních dílů.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14638Verze : 0
MOD
Ty náhradní díly na ČZ nejsou zdaleka tak levne jako byvaly. Pokud jsem videl dobre, tak ČZ Uhersky Brod za poslední dobu ceny nekterych náhradních dilu snad ztrojnasobila. Glock ma levnejsi nahradni dily.


Dulezity ale je vzit si tu zbran do ruky a vyzkouset, jestli ti bude sedet. Ja mam dluhy prsty, tak mi mensi zbrane vadi. Glock je poloplast, tak ma i podle toho teziste vepredu, ale na to si zvyknes.


Rozhodne ale neuvazuj o ČZ 75 z české produkce. Včera jsem jednu videl. Majitel si stěžoval, že mu jde 10 ran "na flek" a pak mu dve uplne ulitnou. Tak jsme ji rozebrali a koukly na uzamykani. Mela ohlazenou hranu jednoho uzamykacího ozubu na horni casti hlavne. Takze nebyla vzdy spravne uzamcena...


To ze chvalim Glocka neznamena, ze je to jedina dobra zbran. Tech je spousta, ale ne za tykhle male penize a pak Glock je delanaj tak, aby byl nenarocnej a presnej. Pro rize sportovni uziti je ale spousta zbrani, ktere jsou lepsi.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#14713Verze : 0
To Rad,


Diky za doporuceni. Mrknul jsem se na tem obchod a ty kopie CZ75,85 veru nevypadaji spatne. Kvalita bude asi cinska, ale co by clovek chtel za ty penize Smile Myslim, ze budu muset projit par for abych zjitil jak si lidi chvali Norico Smile Patri ti muj dik, protoze jak jsem poprve zahledl Noriko s poznamkou cina, tak jsem to vynechal (nemam duveru v cinske ocely), ale nyni se vratil na seznam.


To Piti,


Take jsem (tusim na psovi) cetl neco o velkem zdrazovani, pry po vzoru zahranici pche. Ono nebyt toho ze CZ85 je drazsi jak glock17 tak bych o ni vazne uvazoval. To je pekelny. Misto toho abych mel doma cesky veci, tak to vypada na cinsko-rakouske hratky. Poslys v jenom foru se ozvaly nezavysle dva lidi a trvdili ze asi po 3000 vystrelech se jim zacal trepi ram (snad ze od zasobnike ?? mozna to pletu), podle jednoho to pak prestalo, druhy si stezuje ze nikoliv. Nicmene strelbu to pry neovlivnilo. Take jsem cetl ze jednou ze slabin glocku je rychle obrouseni miridel. Jak to vidis ty?Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15062Verze : 0
No, ja jsem tenhle problem nezaznamenal, ale ram stoji 1500 Kč a zaruku mas 5let, nebo 30 000 ran, tak to snadno vyreklamujes. Videl jsem Glocka jeste se starym ramem. Nevim jak dlouho se delaji s novim ramem, ale nejakej rok uz to bude. Mel uz asi nabouchano az běda, zvenku to nebylo moc videt, tale mel trochu vetsi vule v uzamykani. Puskar to hodnotil slovy: "Na Glocka jsou ty vule dost velky, ale nelam si s tim hlavu, jsou stejny jako na ČeZetě, když je nová."


Pokud by jsi kupoval starsi zbran, tak koukni na spodni cast zaveru. Jak mas na zaveru vystupek ktery ti nabira náboje ze zasobniku, tak ten pokracuje jako lista dozadu. Zjisti, jak moc je ohlazenej a jestli na nem nejsou zuby (pokud jsou tam zuby, tak to neni moc dobry) na tom poznas kolik to ma nastrileno. Pokud to ma browningovo uzamykani, tak vloz hlaven do ozubu a vyzkousej vule, pak se koukni jak pevne je hlaven uzamcena v predni casti (nemela by se hnout). Take koukni na ozuby (samozrejm pokud je to Browning prvni generace) jestli nejsou ohlazeny (obly) hrany. O cistote vyvrtu a stavu drazek nemluvim, to je samozrejmost. Vem si naboj, skus vuli komory, neco tam byt musi, protoze se ta nabojnice nafoukne, ale nesmi toho bejt moc. Pak vem ten naboj a skus ho strcit ze predudo hlavne, nesmi tam jit! Pokud se ti podari tam tu kulku volne vlozit, tak ma ta zbran nafouknutou hlaven a je hotová. Jo a pokud budes mit moznost si z toho vystrelit, tak koukni na vystreleny nabojnice, jestli nejsou nafouknuty, nebo praskly.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15226Verze : 0
To Piti,


diky, to si vytisknu a urcite to pouziju. Rad bych novy glock17, ale dost mozna zvolim nejakou levnejsi cestu, Ty Norica co doporucil Rad nevypadaji az tak zle, ale nejdriv jeste pohledam, na slepo do toho nepujdu. Pises, ze mas zkusenost s Glocky, jen s jednim nebo jsi jich zkousel vic? Zajimalo by me jaky je rozdil mezi 9mm, 10mm .40 co se tyce zpetneho razu. Mam zkusenosti jen se starymi sluzebnimi cz, a malorazkami, takze mam trosku obavy z kopani (sa vz. 58 ma muj vkus kope moc, pro predstavu).


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15232Verze : 0
Mno, "doporučil" takhle bych to v souvislosti s Norincama neřek. Ty sis dal finanční limit a já ti odpověděl. Co se týče těch čínských ocelí, jsou jedny z nejkvalitnějších na trhu, podobnou tvrdost používají jen Izraelci.


Pokud jde o mne, já osobně bych do Norinca nešel, i když se tvrdí, že ten Sig je fakt dobrej a hromada součástek pasuje z originálu.
Osobně bych nešel do ničeho z toho, co tu padlo. Zastávám názor, že zbraň, které budu svěřovat svůj život, by neměla být zrovna z těch laciných.
Pokud bych měl volit mezi Taurusem, Norincem a Alfou, vybral bych si Taurus pokud jde o novější model, pokud je to něco staršího, tyhle taury nebyly moc dobrý, vzal bych si tu Alfu, Norinco až na posledním místě.


Pokud jde o tu střední třídu, kdybych měl volit mezi čízou za současnou cenu a glockem, vybral bych si glock i když mě osobně tato zbraň nesedí. Ale kamarád ho má v ráži 40 SaW + výměnnou hlaveň v ráži 9 mm L. a musím říct, že zbraň je to spolehlivá a přesná. 40 samozřejmě kope výrazně víc než 9, ale na sebeobranu si myslím je tento výkonnější náboj vhodnější. To s těma mířidlama je fakt, muška se ti časem může zaoblit - kamarád má proto tritiovou (1500,-).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15252Verze : 0
MOD
Ad Glock: Ja mam novou 17, kamarad ma tu starou 19 o ktere jsem mluvil, jedena puskar ma 17, ktera ma nastrileno pres 100 000 a nedavno jsem byl na dnech s Glockem, kde jsm si vystrelil z asi deseti Glocků ruznych velikosti a razi.


Zpetny raz .40 S&W je samozrejme vetsi, ale vsechno je o zvyku. Mimochodem zpetny raz se odviji od mnoha faktou. Nezalezi jen na naboji, ale take na velikosti, vaze a tezisti zbrane(momentalne me vic nenapada, ale urcite jsem neco opomel). Dulezite ale je, ze cim ucinejsi naboj, tim mensi sance ze "bude potrebovat druhou" ja bych s Lugrem nejspos pro jistotu pouzil dvoustrel. Kdyz "ho" ale prvni ranou otocis kolem svisle osy, tak neni co resit. A pak cim vetsi celni prorez kulky tim vetsi sance ze preda vic energie => mensi sance, ze ohrozis nezucastnene lidi.


A dalsi vec, nemuzes srovnanat zpetny raz, ktery se ti opira do ramene a ktery se ti opita do dlane. Vsecko je ale relativni a nejpozdeji po 1000 ranach si zvyknes skoro na vsechno ("normalni").
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15292Verze : 0
Ad Norinco: Nic proti nemu nemam, ale pocitej s tim, ze je to treba "dodelat doma" jsou na tech zbranich stopy po obrabecich strojich a ty je treba zahladit, aby mela zbran hladky chod...


Osobne bych se nebranil Coltu 1911 od Norinca,ale do sbirky, ne na noseni.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15293Verze : 0
Pro Rad a Piti,


Obema Vam dekuji. Nymi uz mam celkem dobry zakladni prehled. Uvidime kolik splasim penez a jaka bude nabidka v dobe kdy budu kupovat (tak ctvrt roku odhaduji). Pak se urcite podelim o sve zazitky s umne protrelenym kolenem behem cisteni zbrane Smile


(Norico, prosel jsem net, a zda se ze u Norika je to kus od kusu. Otrepy pripominali prakticky vsichni. 1911 celkem chvalili. Kopii cz75, uz mene. )Milan
#2gunfire
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15360Verze : 0
Tak ať ti to střílí, rádi jsme pomohli!! 8) Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15402Verze : 0
MOD
Neni zac. Budu rad, kdyz das potom vedet, jak ses rozhodl.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#15411Verze : 0
no každá zbran v krizi dobrá
ale to co nosim po kapse je jen pro lepší pocit
a je to Beretta 21a
malá lehká neučiná
jinak pokud můžete , nedám dopustit na 45. ale je trochu větší tak ji nosim jen náhodně


doplnění brokovnice(lupara) 12 je lepší nezanechává balistický otisk
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16149Verze : 0
To spawn
Prosím Ťa, vysvetli mi, čo si myslel tým pojmom : "...balistický otisk...".
To som totiž vôbec nepochopil o čo ide. My čo sa tomu nerozumieme, by sme to radi vedeli. Nikde, dokonca ani v učebniciach kriminalistiky, ani v kriminalistických príručkách o balistike sa takýto pojem neuvádza.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16173Verze : 0
Spawn tím bezpochyby myslel ony charakteristické znaky vysyktující se na střelách k jejich identifikaci. Je pravda, že na brocích z brokovnic nic takového nenajdeš.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16183Verze : 0
MOD
ano to tím myslím
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16184Verze : 0
Stejně nechápu proč o tom vůbec byla řeč. Konkrétně lupara (tedy zkrácená brokovnce) by byla nejspíš kvalifikovaná jako zakázaná zbraň a jestli zbraň zanechává "balistický otisk" spíš asi zajímá zločince, než člověka ozbrojeného za účelem ochrany zdraví, života a majetku.


pro spawn: jakou máš tu pětačtyříctku? Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16244Verze : 0
MOD
Dneska jsem mel cestu k policajtum, tak jsem se ptal jestli ze zbrojniho zakona dobre chapu, ze muzu nosit k ochrane života, zdraví, nebo majetku i dlouhou zbraň, pokud tak budu činit skrytě. Rekli mi, ze alno, ale nesmim samozrejme zbran zmenit proti provedeni v jakym byla schválena, jako například kdyz bych chtel dat pumpovej brokovnici misto pazby pistolovou rukojet. To ale plati i obecne napriklad pro sportovni ucely...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16309Verze : 0
To Rad
Všetky zákerné zbrane (kedy si sem patrili plynové zbrane, lupary, zbrane s tlmičmi a pod) sú zakázané, resp. nemôžeš bežne dostať povolenie na ich držbu ani nosenie. Na druhej strane sa veselo používajú v štátnych zložkách, ktoré svoju prácu pre blaho nás všetkých vykonávajú na 90 % nelegálnym (rozumej nezákonným) spôsobom.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16320Verze : 0
ne tak zcela luparou mám já osobně na mysli brokovnici (dvojku) s krátkými hlavněmí (450-500mm délky hlavně celá pažba) někdy se jim taky řikalo dostavníkové (v USA /lupara je termín z sicílie)
asi není v souladu s soudní terminologii
a taková to zbran asi už nesplnuje požadavky na zařazení do skupiny B(ale na A dostaneš vyjímku - sportovní účely western)


co asi ? 45. od čínanů ale v plánu je Kimber
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16353Verze : 0
To spawn
No ja si myslím, že čiastočne si to aj sám nadhodil. Lupara je skutočne, aspoň podľa kníh o mafii, výraz zo Sicílie a označuje podomácky upravenú brokovnicu, na ktorej sa upilujú hlavne tak, že sa z nej stane krátka zbraň. Lenže práve tým sa stáva záíkernou zbraňou. Technika streľby s takouto zbraňou je totiž jediná. Z bezprostrednej blízkosti to "našiť" do obete, takže do nej strelec urobí dieru ako "do sveta". V tom spočíva tá zákernosť.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16419Verze : 0
Ahoj,


osobne se domnivam, ze za jiste schody okolnosti se muze nezanechani "balisticke otisku" hodit i obranci (nekdy se branite, konate dle zdraveho rozumu spravedlive, ale on zakon na to ma svuj vlastni pohled). Nicmene to by jsme take mohli dojit k zaveru, ze idealni je granat, nebot nejenze nezanecha otisky, ale nebudete mit v ruce ani zbran, a pokud as nechyti se zbrani v ruce, tak to ma pravnik o mnoho tezsi Smile)
Dalsi alternativou jsou kuse. Tiche. Na obcanku. Sipka je sipka, zadna jedinecnost. Pravda mene skladne, ale delaji se i male kuse.


Berte toto s humorem Smile


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#16890Verze : 0
Kuši beru Smile


Jinak, asi budu za exota, ale vyhovují mi zbraně chladné. Taková vrhací/víceúčelová dýka, příp. lehčí sekera se vždycky hodí. A jako těžký kalibr jedenapůlručák...


No jo proti pistoli asi fakt ne. Tak nic. Ale stejně je to hezčí pocit třímat v ruce bastard...


Promiňte, asi jsem se nechal trochu unést. Omlouvám se všem milovníkům střelných zbraní. .45 je prostě argument nade vše.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17111Verze : 0
To Milan, Akkon 1291
Práve preto, že to berieme s humorom, Ti musím odpovedať. Počul si už niekedy o kriminalistických vedných odboroch : Mechanoskopia, Daktyloskopia, Biológia a niektoré ďalšie ? Totiž tak, ako môžu niektoré vedné odbory a činnosti poslúžiť k spáchaniu trestného činu, tak isto môžu veľmi výdatne pomôcť pri odhalení jeho páchateľa. Wink Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17113Verze : 0
Ostatně, nevíte někdo, co říká o používání a nošení chladných, příp. mechanických střelných (ta kuše) zbraní zákon? Jeden nikdy neví, na čem je...
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17297Verze : 0
no nezakazuje chladné zbraně
ale nesmíš je mít u sebe -(policista ti je klidně zabaví třeba když jdeš s kamarády fandit oblíbenému klubu nebo jdeš demonstrovat za ...)
skutečně nevim proč


co se týče kuší není dovoleno jejich nošení(výklad dle zákona) jen přeprava vylučující okamžité použití (i když to není vůbec jednoduché mít je v takovém stavu)
z hlediska práva se kuš a luk považují za zákežné zbraně(výklad u soudu pokud jimi je spáchán zločin , ne dle zákona o zbraních astřelivu)


a ještě pokud se bráníš chladnou zbraní (nožem ) a dojde k těžkému ublížení nebo smrti posuzuje se také přiměřenost obrany jako u střekné zb
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17302Verze : 0
Ahoj,


promin, muzes upresnit kde je v zakone ten zakaz noseni nozu? Ja se domnival, ze je nesmim nosit viditelne, ale mohu je nest skryte.Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17366Verze : 0
no pravě není to oficialní
ale prasátka tě prošacujou a seberou ti je a není odvolání
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17522Verze : 0
A co takhle M 16 A1 se 100náboji ve dvojitém bubnu
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17541Verze : 0
Pokud vim, tak ani civilni verze neni u nas schvalena s takhle velkym zasobniken, tak asi stuha. Pokud nejsi masovy vrahn tak moc nedoporucuju.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17545Verze : 0
no M16A1 nedoporučuji je velmi poruchová
a dvojitý buben se hezky vyjímá ve filmu ale prakticky se nedá použít(testováno)
pokud máš zbytečných 60tis. není problém koupit M4 od bushmanna (lépe řečeno pušku co je totožná s M4 až na to že z ní nelze střílet dávkou ani na to upravit)
ale AK 47/74 (nebo AKSU) je lepší
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17695Verze : 0
Zdravim : Taková malá chuťovčička.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17924Verze : 0
S tim chodis kazdy rano do prace Laughing ?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17980Verze : 0
To si beru jenom jenom když potřebuji přidat na platě Laughing Laughing 8)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17984Verze : 0
Smile Nevim jak tvuj ale muj plat by na minutu palby asi nestacil Smile)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17985Verze : 0
Tak si stím dojdu do banky Laughing Laughing Laughing
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#17988Verze : 0
Zdravím pánové, týden jsem tu nebyl a zas to pěkně přibylo. Very Happy


Aby se zase debata vrátila do seriozní roviny - zaujal mne rozhovor o nožích a chladných zbraních za účelem sebeobrany.


Zákon nijak neomezuje nošení chladných zbraní ani nevymezuje způsob jejich nošení. Pokud jdete po ulici na čundr v maskáčích a na opasku máte Ka-bar policie vás stavět nebude. Ani pokud jdete v obleku s Ka-barem u pasu, neměla by vás policie stavět, neboť se ničeho nedopouštíte, ale mohou mít pochybnosti o vašem duševním zdraví.


Dřívější zákon o zbraních a střelivu zakazoval oprávněným držitelům zbraní nosit své legálně držené zbraně na různé akce (např. kulturní) s velkým shromážděním osob. Odtud tedy zmíněné šacování na stadionech. Máte-li u sebe nůž, policie však není oprávněna vám jej zabavit, ale neměla by vás s ním vpustit na stadion.


K samotnému použití nože v sebebraně - nůž je nejstarší chladná zbraň na světě. Jeho použití je snadné a rychlé, proto je to zbraň oblíbená jak v rukou obránců, tak útočníků. Izraelské ozbrojené složky mu dávají přednost v boji zblízka před pistolí.


Použití vrhacích nožů v sebeobraně nelze doporučit. Je to příliš nespolehlivé a obránce se sám odzbrojí.


Připojuji foto mého milášška - El Vaquero Grande od Cold Steelů
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18005Verze : 0
MOD
Nůž má ale jeden drobný nedostatek při obraně, obránce nemá odstup od útočníka .Palná zbraň by ji ve většině případů zajistila aniž by se muselo vystřelit.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18017Verze : 0
A toto je moje oblibene.


Nuz v sebeobrane, je opravdu velice pohotovy a nebezpecny. Vyzaduje o neco vetsi bojovou zdatnost nez pistole. Take vetsi psychickou odolnost. Je "jednodussi" vystrelit na hlavu, nez nozem prejet oci.


Nuz se da drzet tak, ze neni na prvni pohled videt a to znej cini zakernou zbran (tedy, rekneme proti-utok). Misto noze lze podobne pouzit i jine veci denni potreby, kovovou tuzku, rozbity pullitr, kus ostreho plechu, ale konec koncu i spicaty kus dreva muze dost dobre poslouzit. Nicmene pruprava na takovy boj je nesrovnatelne narocnejsi s pripravou strelce.


Vrhani nozu ma smysl na vzdalenost 4-9 metru, ale clovek musi vedet co dela. V historii se vrhani zrani vetsinou (pominme tomahawky) pouzivalo k oslabeni protivnika pred samotnym boje (musketyr vrhnul dýku z boty a tasil kord, samurai vrhnul torpedo a tasil katanu, shinobi vrhnul shaken a zdrnul, prchajici pechota za sebou nahazela jezky aby zdrzela pronasledovatele). Pro naz pripad sebeobrany je asi lepsi vrhnout cokoliv co mame v ruce do vyhledu utocnika a tasit pistoli.


Coldsteel je take muj oblibenec. Nicmene Tanto od coldsteelu je pouze mym snem v momentalnim arsenalu se nachazeji trosku levnejsi hracky Smile


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18021Verze : 0
To Milan.
Som rád, že sa do tohoto fóra zapísal ďaľší výborný odborník, ktorý navyše presne pochopil, čo je jeho podstatou a k čomu má toto fórum slúžiť. S Tvojim príspevkom sa stotožňujem. Kiež by takýchto prispievateľov bolo viacej.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18030Verze : 0

Citace :

Nůž má ale jeden drobný nedostatek při obraně, obránce nemá odstup od útočníka .Palná zbraň by ji ve většině případů zajistila aniž by se muselo vystřelit.Tento názor je nebezpečným stereotypem. Samozřejmě platí za předpokladu, že útočník zahajuje svůj útok ze vzdálenosti deset metrů, což se ale prakticky nestává. 90% sebeobraných situací obránce musí řešit na vzdálenost menší než tři metry. Tuto vzdálenost průměrný člověk při útoku překoná cca za 1 sekundu. Tasení pistole trvá asi 1,5 s. Tasení nože samozřejmě není o mnoho rychlejší, ale má-li dojít k těsnému zápasu, je lepší mít v ruce nůž. O pistoli se s vámi útočník tahat může, když by to zkusil s vaším nožem, uřízne si ruku.


Izraelci zastávají tento názor: je-li jejich ozbrojenec náhle přepaden ze vzdálenosti menší než tři metry, tasí na svoji obranu nůž, nikoliv pistoli, neboť výhody nože v takovémto boji jsou zřejmé.


Velmi často také dochází k situacím, kdy nelze obrannou situaci řešit střelbou (mohlo by dojít ke zranění samotného obránce v těsném zápase, ke zranění nezúčastněných osob, k výbuchu apod.). Nůž je proto cennou a plnohodnotnou obrannou zbraní.


Proto opakuji svoji teorii , která již na tomto fóru zazněla:
Nůž i krátká palná zbraň tvoří neoddělitelnou dvojici, s jejíž pomocí lze vyřešit velký počet (samozřejmě ne všechny, to je prakticky nemožné, člověk by u sebe musel někdy mít aspoň kulomet) obranných situací.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18042Verze : 0
MOD
To SKOT: snazim se Smile)


To forum:
- V jedne beletrii o WWII byla zminka ze americka nam. pechota nasazena v japonsku si odtud odnesla mece, ktere pouzivali v boji zbliska.


- Sebeobrana a vzdalenost pri ni.
a) Vzdalenost kdy jsou bojovnici telo na telo (0-0,5m)
b) Vzdalenost kdy jsou bojovnici v dosahu svych pazi (zbrani) (cca 1-2m)
c) Vzdalenost kdy jsou bojovnici mimo dosah svych zbrani >2m
d) Vzdalenost kdy jsou bojovnici velmi vzdaleni >5m


a) Boj beze zbrane, kratke udery, paky, uchopy. Prakticky neni sance tasit zbran dokud se nevybojuje prevaha. Na tuto vzdalenost vam zkuseny utocnik zasadi uder behem 0,2s.
b) Boj beze zbrane (cokoliv vcetne kopu) ci boj nozem, kratkou holi etc, pokud je zbran jiz v ruce. Pokud je zbran v pouzdre, je treba nejdrive ustoupit z dosahu a tasit a nebo pocitat s tim, ze na konci taseni bude vzdalenost typu a).
c) Zde bych se poprve odvazil tasit pistoli, pokud bych to mel dobre nacviceno a byl to schopen ucinit automaticky a za soucasneho pohybu a sledovani situace. Je zde velmi malo casu na to rozhodnout se zda utok jeste trva ci ne, takze po taseni asi prijde okamzite strelba a nejspise v pohybu smerem od utocnika. Pouziti nozu a tyci, vyzaduje zkusenost, protoze je zde pomerne velka doba na reakci, navyplati se utocit. Neco jineho je dlouha hul.
d) Pistole je idealni, navic na tuto vzdalenost lze i zastrasit.


Neni to probuh universalni navod. Je to moje pojeti sebeobrany, pri mych fyzickych a psychickych shopnostech. Bavime se o obrane, kdy ma obrance vubec sanci rozpoznat ze se jedna o utok, pred tim nez je vyrazen z boje. Bud mel podezreni a pri priblizeni se pripravil, a nebo prezil prvni ranu, vyuzil jeji energii bud k protiutoku a nebo ke ziskani vzdalenosti.


Zaverem doporucuji kazdemu, kdo nema boj s nozem, alespon trochu nacvicen aby jej nepouzival, protoze neni az zas takovy problem ho o ten nuz obrat a pouzit proti nemu.


Protoze jsem byval strelec sportovni, tak sebeobrana strelba az tak moc nerika. Proto bych uvital souhr rad nejakeho mistniho zabijaka o zakladnich pravidlech sebeobrane strelby.


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18048Verze : 0
Pro Milana:


Navrhuji založit si malé podfórum o použití nožů.


Ad. vrhání nožů: Je třeba si uvědomit, jak malý cíl je nutné zasáhnout vrženým nožem, aby způsobil nějakou škodu, spojte to s tím, že útočník se pohybuje, doplňte o to, jak hluboko se taky nůž musí zabodnout, aby způsobil dostatečné zranění a připočítejte riziko, že i když zasáhnete, čepel se může odrezit od zipu, cvočku nebo čehokoliv a vyjde vám, že nestojí za to riskovat, že se sami takhle odzbrojíte.
Vrhání nožů se všeobecně dost přeceňuje a vinu na tom má zřejmě film a televize. Onen mušketýr by např. dýku takřka jistě nehodil, protože levoruké dýky tehdy tvořily naprosto nerozlučnou dvojici s kordem a měly své neměnné místo v tehdejším šermu. Sám by se tak připravil o výhodu. Pochopitelně se lišila situace od situace, ale obecně myslím paltí, co jsem napsal.


Ad. Tanto od Coldsteelu, osobně nejsem příznivcem těchto zbraní ani východních bojových systémů, ale myslím si že coldsteelovské tanto má příliš dlátovitý hrot. Lepší je myslím si tanto od SOGa s krásným pozvolným oblým hrotem tanto, jako mají katany.


Ad. boj nožem v obraně. K prostému použití nože není třeba ani fyzické síly ani zvláštního tréninku. Prosté použití nože může znatelně zvýšit šanci na úspěšnou obranu i tehdy, že člověk není mistrem v boji na na nože.
Obrátit proti někomu jeho vlastní nůž, nebo jej odzbrojit není až tak snadné, jak to vypadá.
Stačí se podívat do novin, kde manželky běžně ubodávají své fyzicky mnohem silnější manžele. Obrana proti noži je extrémně obtížná a nebezpečná.
Jakákoliv sbeobrana (beze zbraně s nožem i strřelnou zbraní) by se samozřejmě měla důkladně a pravidelně cvičit. Jinak se sami můžete přivést do záhuby.


Ad. sebeobrana střelnou zbraní - jedná se o tak rozsáhlé téma, že je nemožné ho tady shrnout do několika vět. Doporučuji prostudovat nejméně dvě knihy a to: Zbraně a sebeobrana (Novotný , Kreml, Helebrant) a Základní kniha o střelných zbraních pro sebeobranu (Havel) plus např. Jak přežít v betonové džungli, články ve střeleckých periodikách apod.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18049Verze : 0
MOD
To Rad,


Male podforum? No proc ne, zkusim zjistit jak se to tu dela.


Vrhani Nozu: Souhlas, jak jsem rekl spise na oslabeni protivnika pred bojem.


Tanto: inu proti gustu Smile


Boj s nozem: Tady bych trochu odporoval. Boj s nozem vyzaduje jak zdatnost, tak predevsim vycvik. Je pravda, ze rozzureny utocnik s nozem, jde obtizne zastavit, ale obrana s nozem je krapet neco jineho. A obrance, ktery nevi jak poradne nuz chytit jedine o co se pokusi tu vypad na utocnika, kdyz se porpve prudceji hne, muze skoncit velmi tragicky. Netvrdim, ze je sranda odzbrojit stejne zdatneho (psych. fyz. doved.), ale zminoval jsem pripad, nezkuseneho obrance a zkuseneho utocnika. Lze predpokladat, ze utocnik je zkuseny a jako cil si voli potencialne slabsi.


Palna zbran: Skoda, doufal jsem ve strucny uvod do problematiky Smile)


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18052Verze : 0
Ano jistě, pokud se na boj nožem díváš takto, máš jistě pravdu, takže jak to vidím já, máme oba kus pravdy a osatní se v tom musí nějak přebrat. Very Happy


Sebeobrana palnou zbraní (máme-li již zbrojní průkaz a tudíž určitou technickou, zdravotnickou a právní průpravu):


1. Opravdu potřebuji zbraň?
2. Co od ní očekávám - měla by být palná?
3. Mám dostatečnou sebekázeň?
4. Opravdu bych ji dokázal použít se všemi důsledky? Toto je extrémně důležité, možná by to mělo být za 1. Nic si nenalhávejte!
5. Jaká by to měla být zbraň a jak ji budu nosit.
6. Výcvik v tasení, střelbě, bojových technikách, střelecké postoje, taktika, defenzívní střelba, psychický výcvik.
7. Nácviky reálných obranných situací a hlavně způsoby jak se nebezpečným situacím vyhnout.


To je jen velmi obecné schéma. Jak říkám je to téma na pěkně tlustou knihu. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18055Verze : 0
MOD
To Rad: Souhlas Smile


S temi body souhlasim to je sebeobrana obecne.
Bod 4. je klicova otazka a ta cini pripadneho obrance slabim.


Bod 6. a 7. je vec ktera by si zaslouzila rozvest.


Kdo ma zajem o noze je to nove forum.


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18058Verze : 0
To Milan: Musím přiznat že na tom něco je , když se nad tim zamyslím tak ve tvém přehledu vzdáleností a obrany bych doporučoval pro bod C zbraň, nejlépe revolver s krátkou hlavní velké ráže (pro zajištění dostatečného efektu při první ráně) např. 357mag , 45LC, 38spec , ale určitě né 9 para (na feťáky někdy nezabere říkal mi to jeden kamarád policista) Zdravím. 8)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18123Verze : 0
To Rad, Milan
Zase to má racionálne jadro a chválim vás oboch, že to vediete do medzí, v ktorých by sa toto fórum naozaj malo pohybovať.


To Pistolník
Som prekvapený, najmä druhou časťou Tvojho príspevku. Na jednej strane súhlasíš s racionálnym ponímaním zbrane, ako predmetu, ktorý má za úlohu poskytnúť istotu ochrany života a zdravia, teda zaručiť osobnú integritu, ale na druhej strane z Tvojej odpovede páli mráz. Načo veľká ráž palnej zbrane, ak ju potrebujeme na ochranu a na 90 % ako psychologický prostriedok na odstrašenie potenciálneho útočníka? Strelná zbraň je na krátku vzdialenosť v rukách vycvičeného človeka razantná a účinná bez ohľadu na veľkosť ráže tým, že vystreľuje projektily, ktoré majú za úlohu zraniť. Ty však naznačuješ, že chceš aby čo najviac devastovala a ublížila (podľa môjho názoru je za tým dokonca očakávanie privodenia najmenej ťažkej ujmy na zdraví, ak nie smrti tomu druhému, ako odplata za to, že si dovolili Ťa atakovať).


Rád by som sa mýlil, ale som na to už dosť skúsený psychológ aby som tieto názory a myšlienky dokázal presne identifikovať.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18124Verze : 0
To Skot : Prosím nerad bych aby došlo k omylu (že bych byl nějakej pomstychtivej sadista ) chtěl jsem jenom poznamenat že třeba např. řáže 22LR může za jistých okolností nadělat výce škody něž užitku (5x 22LR je dozajista horší než jedna 45LC nebo něco podobného.a o balistice přece jenom trochu něco vím). Ono totíž zranit utočníka ještě neznamená vyřadit ho z boje. A je li utočník ovlivněn alkoholem nebo jinou látkou jeho prách bolesti je velmi snížen, vyděl jsem na vlastní oči opilce který upadl na obrubnik a měl na čele cca 10cm dlouhou tržnou ránu až na kost a on to vůbec neregistroval a dál pokračoval v chůzi.A ještě bych chtěl poznamenat ze když vydím jak se ve zdělovacích prostředcích pořád přetřásá že útočník byl odražen nepřiměřenou obranou to se mi zdá trochu zvrácené protože nikoho nezajímá co se stalo oběti.Přitom by podle zdravého selského rozumu měla být chráněná oběť a když se náhodou stane něco útočníkovi tak by to měl být přece jen a jen jeho problém vždyť ho přece nikdo nenutil aby prováděl trestnou činnost.S pozdravem pistolník Wink
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18135Verze : 0
Vidíš, a ja som raz musel dať do cely predbežného zadržania človeka, ktorý uvažoval ako ty, stal sa mu podobný prípad ako opisuješ, ale bohužiaľ, aj keď policajný vyšetrovateľ, alebo prokurátor (státní návladní -zástupce) a prípadne aj sudca sú ľudia a chápu veci ľudsky, litera zákona ich nepustí a musia človeka, ktorý sa len bránil zavrieť pre spáchanie trestného činu. A to len preto, že sa to vzhľadom k povahe obrany a následku nedalo kvalifikovať ako nutná obrana.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18148Verze : 0
Snad se někdy dočkáme zákonů které mají hlavu a patu a které stojí na straně normálních lidí a že už se přestanou v novinách oběvovat články tipu 19x trestaný XY byl pro ten a ten čin odsouzen po dvacáté. Ten systém třikrát a dost má něco do sebe . Zdravím všechny pistolnik. 8)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18152Verze : 0
To: SKOT, pistolnik


Pokud se mylim opravte me:


Zakon stanovy ze v ramci nutne obrany mohu pouzit primerenych prostredku k odvraceni bezprostredne hroziciho utoku.


Problemy pouziti pistole, noze:
Myslim, ze zakon nebude cinit rozdil mezi nozem a pistoli.
Co se tyce primerenosti. Tezko chlap 90kg obhaji strelbu z pistole na 60kg strizlika, ktery ho napadne pestmi. Taktez dira v zadech (at uz nozem, ci pistoli) asi nebude vypovidat o odvraceni utoku (a to ani v pripade, ze dotycny prcha s vasim majetkem).
Ac to nema prilis logiku, obavam se ze lepe se obhaji jedna rana .45 nez 5×22, i kdyz zastaveni utocnika to muze byt ekvivalent.
V pripade ze se utocnik vloupa k vam domu, existuje duvodna obava, ze vas chce ohrozit a proto neni treba cekat na to az vas vylozene napadne, nicmene, nelze ho strelit, kdyz uz byt opousti.
Vidim to tak tak ze pri posouzeni primerenosti je treba vzit v uhavu, fyzickou zdatnost utocnika (spise velmi vyzadnou prevahu). Pokud ma zbran, tak ja mohu take pouzit zbran. Dle zakona je zbrani vse co cini utok na telo duraznejsim. Nicmene strelit chlapa na 10m jen proto ze na vas rve a ma v ruce baseballku asi taky neprojde.


At se nam tyto zakony libi ci nikoliv jsou takove. Je treba si uvedomit, ze takovyto zakon nas i chrani. Predstava, ze Vas nekdo odpraskne jen proto, ze jste zabloudili a zkratili si cestu pres jeho pozemek. nekdo vam rekne ze jste debil, vy mu date facku a on vytahne krochnu a vyprazni do vas zasobnik taky asi neni kosher. Souhlasim vsak ze vetsi pravni ochrana obrance by neskodila. Ceske zakony, vsak bohuzel na ceskeho obcana hledi jako na potencialniho zneuzivace zakonu Sad


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18158Verze : 0
To Milan: S tim nezbývá opravdu nic jiného než souhlasit.Zdravim pistolnik 8)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18173Verze : 0
Naprosto souhlasím s použitím zbraní velké ráže k sebeobraně a to z několika důvodů (ono se o tom hodně diskutovalo na předchozích stranách):


Zbraně malých ráží mají malý zastavující účinek. Proto ke zneškodnění útočníka musíte zasáhnout životně důležité orgány jeho těla. Naproti tomu při zásahu velkou ráží dochází ke značnému otřesu a šoku i při zásahu do periferních částí těla.

Velkou ráží tedy chráníme sebe, protože jen absolutní kliďas je ve stresu, jenž provází obrannou palbu, schopen umisťovat zásahy jako na střelnici. My ostatní tak máme šanci útočníka zneškodnit i při špatném zásahu.
Paradoxně tak do jisté míry chráníme i jeho, protože k jeho zneškodnění mu nemusíme prostřelit hlavu a nakonec také chráníme nezúčastněné osoby, protože jednak nemusíme vypálit tolik ran a druhak střelám velkých ráží (.45 apod.) klade lidské tělo velký odpor a tudíž je minimalizováno riziko prostřelení útočníka.Pokud jde o přiměřenost obrany, je třeba si uvědomit, že posuzován není prostředek (jak to, že jste použil pistoli, když útočník měl jen nůž) nýbrž možný následek jeho jednání.


Tedy je-li protivník ozbrojen nožem, možným následkem jeho útoku trvajícího nebo přímo hrozícího (je-li ovšem možno jeho jednání takto kvalifikovat) může být smrt obránce. Ten je potom oprávněn použít k obraně takové prostředky, jejihž použití může také vést k umrcení útočníka.


Pokud do vás strká opilec v šalině, těžko ho můžete postřelit, protože možným následkem jeho jednání mohlo být max. lehké zranění a tak by byla "obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku".
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18177Verze : 0
MOD
To Rad: Sám bych to neřekl lépe. Něco podobného jsem chtěl říci o několik příspěvků výše ale pravděpodobně jsem se vyádřil dostí nepřesně . Zdravim pistolnik. #Sniper Smile Smile
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#18300Verze : 0
Nevím jak vy , ale já bych si vybral na obranu nejspíše
ČZ vz. 61
ráže: 7,65
kapacita zásobníku: 10-30 nábojů
celková délka: 270mm;a v rozloženém stavu517mm
hmotnost:1,28kg
pažba. sklopná ramení opěrkaz ocelového drátu,s plastovou nebo dřevěnou pistolovou rukojetí
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20474Verze : 0
Pánové, už mě unavujete. Pokud chcete vtipkovat takovýmto způsobem, založte si nějaké fórum, kde si můžete vyhrát se všemi svými samopaly, rotačnímu kulomety a samočinnými brokovnicemi.


Tady se prosím držme v seriózní rovině. A když už plácneme takovýhle fórek, aspoň doplňme odlehčující smajlíky...


Bylo-li to míněno vážně, pak je to ještě smutnější...
Samočinné zbraně jsou totiž podle našich zákonů zbraně zakázané.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20482Verze : 0
MOD
Rad má pravdu, navíc piti při zakládání tohoto fóra předeslal, že to má být v souladu s naším zákonem, tudíž zde ony automatické zbraně opravdu nemají co dělat. Pokud bych měl mluvit za sebe, líbil by se mi některý z revolverů větší ráže, ale fakt jen líbil. Pokusd bych měl zbrojní průkaz a měl bych si vybrat něco rozumného, sháněl bych se po Browningu M1910/22 v ráži .32 ACP . S ničím jiným bych se totiž v saku, džínsce, koženém kabátě nebo v ledvince rozhodně netahal. Tuto pistoli mám v "kuličkovém" provedení a vím, kam se mi vejde. Navíc pracem J.M.Browninga věřím. Tohle by byl můj osobní výběr.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20486Verze : 0
To není špatná volba, Browningy jsou všechny dobré, ale dvaatřicítka neboli 7, 65 Br. je ráže o ničem. Ale každý preferujeme něco jiného - někdo větší ráži, někdo zase malé rozměry zbraně.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20489Verze : 0
MOD
To Scotty:
ad 1) Díky.
ad 2) Browning 1910/22 bych nedoporučoval proto, že tato zbraň nemá vytahovač nábojnice. Jeho funkci supluje zápalník, který zůstane po výstřelu zablokován v přední poloze "zapíchnut" do zápalky a tím ji pomáhá vytahnout ven. Tím se však nadměrně opotřebovává a často se láme.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20494Verze : 0
Ráže 7,65 Br je opravdu ráže o ničem , na obranu se moc nehodí (velmi malí zastavovací účinek ale v případě že mineme cíl je problém protože i ve velké vzdálenosti má solidní průbojnost - ve vzdálenosti cca 50m zvládne přes 10cm dřeva) a minout malou zbraní cíl opravdu není velký problém. A na závody se už vůbec nehodí (tak do papírového terče) ale při střelbě na kovové terče (popry) které jsou padací , tak ten terč prostě k zemi nedostanete (vyděl jsem při jednom závodě vypálit 19 ran!!!! ze vdálenosti 22metrů a terč si vesele stál dál. A kupovat takové náboje za cca 5,80kč to je přece jenom dost hustý kafe. Sad
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20579Verze : 0
Chápu zmíněné protiargumenty, ale já se domníval, že pokud se má jednat o zbraň pro ochranu mého života či zdraví, potažmo majetku který si třeba ponesu s sebou v ruce, pak bude potenciální útočník stát ode mně maximálně dva yardy (znám dva mé přátele, kteří byli přepadeni z poněkud větší blízkosti, než zmíněných 182 cm, a k obraně jim postačil i deštník od Vietnamců a pohotový kop do kolene útočníka Very Happy ). Když budu mít břitvu na krku, bude mi k ničemu i Desert Eagle. Počítám tedy, že ten bastard bude po mně něco chtít a bude stát kousek přede mnou. Pokud už by to bylo nutné abych střílel, tak na to, abych se do dvou metrů netrefil, bych musel jistě být poněkud blbý. Předpokládám, že nebudu tasit a pálit jako na Divokém Západě, ale že moje pistole bude už pár chvilek mimo pouzdro. Tudíž se (možná ve své naivnosti) skutečně domnívám, že při palbě na zmíněnou vzdálenost mi 7,65mm bude stačit. Nehodlám zastavovat tank, stejně tak jako pochybuju, že ožralej debil s kudlou v ruce bude mít na sobě neprůstřelnou vestu.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20590Verze : 0
Je pravda ze je dost nepravdepodobne, ze "ozralej debil" bude mit neprustrelnou vestu, ale nadruhou stranu, protoze je ozralej, tak ma posunutej prah bolesti a "nevsimne si" ze je prostrelenej a nez se zhrouti (pokud se zhrouti), tak te propichne. Proto ho ta rana musi hodit zpatky, aby na tebe nedosahl.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20593Verze : 0
Že by ráže 7,65mm dotyčného na takovou vzdálenost nesložila, nebo aspoň neporazila? Myslel jsem, že je to dost rozšířené střelivo a že se pro takový účel bude hodit... Jeden človíček také tvrdí že "když už musíš střílet, střílej tak, abys zabil - mrtvý nemluví" nebo něco na ten způsob (modří již vědí, že?). Pak by tedy bylo rozumné střílet do obličeje a tam už to jistě způsobí nějakou paseku i u ožraly, což?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20603Verze : 0
7,65 Browning se pouziva proto, ze umoznuje konstrukci malych zbrani s dymamickym zaverem, ale to uz jsem v tomto foru nekolikrat resil... Na to ze budes strilet na hlavu pri pudove strelbe zapomen. Pro nervozniho strelce je hlava velmi maly cil. Statistika uvadi, ze jen 4% zasahu pri sebeobranne strelbe je do hlavy (nevim kde tohle cislo bylo, jam to mam od jednoho puskare).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20605Verze : 0
lidi a co nějaká zbraň, když ho nechci zabít ani zmrzačit, jen poučit a odstrašit? co říkáte třeba teleskopickým obuškům, je to k něčemu?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20611Verze : 0
Souhlasím s Pitim. Jednak nikdy není jisté, že v obrovském nervovém vypětí, ketré provází obrannou palbu zasáhnete správně cíl - a při špatném zásahu třeba do končetiny ho zneškodní jen zásah výkonnou střelou.


Tohle si zkuste při paintballu – já se považuji za slušného střelce a jednou se mi stalo, že protivník stál ode mne asi 1 m, mezi námi úzký strom, oba jsme ve spěchu a stresu vypálili rychle pár ran a ani jeden jsme navzájem nezasáhli. On pak zmizel v křoví a já tam stál a nevěřil vlastním očím.


Náboj 7, 65 byl označen "za nejničemnější náboj", protože pravděpodobnost zneškodnění útočníka jednou ranou se pohybuje kolem 50 %, to je dost málo. Je ovšem fakt že 100 % nemá žádný náboj, je znám případ člověka, který dostal do hrudi zásah .44 Magnum, přesto si zavolal sanitku a pak jí dokonce vyšel vstříc.


Možná jste před pár dny viděli ve zprávách, jak napadl ten cvok v Americe svýho právníka revolverem (pravděpodobně .38 Spec.). Právník se krčil za stromem, útočník stál od něj asi 1, 5 metru a vystřílel všech šest ran, potom klidně schoval zbraň a odcházel, načež ho zneškodnil policista. Právník se normálně napřímil udělal několik kroků a zkolaboval. Měl prostřelený nos, končetinu a hruď!! Přesto nebyl střelami sražen ani bezprostředně vyřazen z boje. Hladina adrenalinu, která prudce v takové situaci stoupne může člověk dost podržet. Vzpomeňte si třeba na výkony mnohačetně zraněných vojáků za WWII a přitom vojenské zbraně jsou mnohem výkonnější než ty malé kapesní.


Pokud jde o ten browning, to má Piti pravdu, to je slabina toho modelu. Ale na druhou stranu u obranných zbraní se nepředpokládá velký počet vystřílených ran (to všichni výrobci zdůrazňují) takže nižší životnost není považována za závadu.


Hm, teleskopický obušek není právě to nejlepší, když nechceš útočníka zranit nebo zabít. Co se týče odstrašení, to je vždycky ošemetné s jakoukoliv zbraní a naopak hrozba může útočníka vyprovokovat. No a když bys musel ten obušek použít, musíš s celkem značnou silou, jinak je ti nanic. No a taková rána obuškem člověka zabije nebo zmrzačí celkem spolehlivě. V takovém případě je asi lepší volit spreje.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20624Verze : 0
MOD

Citace - Rad :

Pokud jde o ten browning, to má Piti pravdu, to je slabina toho modelu. Ale na druhou stranu u obranných zbraní se nepředpokládá velký počet vystřílených ran (to všichni výrobci zdůrazňují) takže nižší životnost není považována za závadu.To je sice fakt, ale u 50 let stare zbrane nepoznas kolik ma ten udernik, nebo cokoliv z mechanismu nastrileno... .
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20631Verze : 0
To je pravda, ale nový úderník ti udělá jakýkoliv puškar za 300 kč. Můžeš ho tam vsaddit hned jak si tu bouchačku koupíš.
Já osobně bych do týhle zbraně taky nešel (vůbec bych nenosil na sebeobranu starou zbraň), ale pokud někdo vysloveně touží po nějakém modelu, myslím si, že není problém tu zbraň nechat prohlédnout odborníkům a upravit, co je třeba.
Určitý emocionální vztah k té zbrani hraje dost velkou roli. Pokud si koupím zbraň, která je třeba konstrukčně nebo uživatelsky vynikající a přitom semi třeba nelíbí, nikdy s tou zbraní nenavážeš ten správný vztah - jinými slovy, nikdy ze zbraně, ze které tě střelba netěší, nebudeš dobře střílet.
Proto jsou volby některých lidí třeba trcochu iracionální z našeho pohledu, ale je třeba je respektovat.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20637Verze : 0
MOD
Poměrně dobrá volba pro sebeobranu by mohla být brokovnice ráže 12 (já vím že se nedá nosit skrytě ale jsou určité situace jako třeba doma nebo na chatě kde by byla použitelná) a kromě toho pro brokovnice se vyrábí přímo neuvěřiteně mnoho druhů a provedení nábojů a střel. Potenciální obránce má podstatně větší výběr střeliva , vždyť do něj nemusí hned meldovat jednotnou střelu nebo broky 6mm (to by asi vyřídilo i slona) ale co plastové střely - vyrábí se provedení s jednou gumovou střelou , 2 gumové střely a gumové broky (ty broky se prý dají použít už ze vzdálenosti cca 2,5m ) Nevým momentálně jak je to s dostupností tohoto střeliva a jak je to s použitím pro obranu podle zákona (ještě jsem nesehnal poslední znění novelizace tohoto zákona) Ale toto střelivo prý téměř nikdy nezabije a při tom útočníka vyřídí . Rolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20645Verze : 0
Dobrá když se vám nelíbí čz vz61,tak je pro mne alternativa Pistole Five -seveN ráže 5,7x28 mm
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20651Verze : 0
to pistolnik: Na tom něco je. Nevim presne jak je to s dostupnosti tehle nesmrtici munice,ale kazdopadne to ma neco do sebe. Mimochodem ne vsechny brokovnice, ktere maji moznost vymeny pevne pazby za pistolovou rukojet jsou takto (jako zbran kategorie B) schvaleny.


Posledni novela zakona 119/2002 Sb. se vstahuje na praci s vybusninami, potazmo s nevybuchlou munici a pridalo se pro tuto specializaci pismenko.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20713Verze : 0
Podle mne zásah i méně smrtící municí může zabít zvláště na krátkou vzdálenost . (např:do hlavy,a do jiných životně důležitých orgánů)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20716Verze : 0
To může i rána klackem... Nahoda je proste blbec. Rekl bych ale, ze u soudu pak budes mit podstatne lehci pozici.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20722Verze : 0
Lepší pozici budeš mít,když někoho umlátíš klackem , nebo zastřelíš?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20776Verze : 0
Nevim, jak bude koukat soudce na brokovnici s mene nez smrtici munici a jak nak klacek, ale pri srovnani obrany s touto munici a s jednotnou strelou to je snad jasny. Kdyz nic jinyho, tak ti ztuha prokazou umysl, takze by ses dostal maximalne do "druhy cenovy" a to uz nejni tak hrozny.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20807Verze : 0
Už vidím ten titulek v novinách .Zloděj vnikl do domu asi ve22:00,Vzápětí byl sražen výstřele z brokovnice ráže 12 s méně smrtící municí . Svým zraněním podlehl. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#20827Verze : 0
Ahoj odbornici a machri v oboru.


Mam takovy dotazek. Mensi raze jako 6.35 7.65 ci jine podobne tu jsou pranyrovany za maly zastavovaci ucinek. Ok a ted co stim? Existuje rekneme drazsi munice, ktera to kompenzuje? Lze uzit sinejsi napln (nikoliv pro beznou strelbu, ale prave jen pro tech 6 nutnych vystrelu)? A co uprava "kulek" (nariznuti, podkaliberni munice (odbornici netrhejte mne na male a jeste mensi kousky) atd. Pripadne odpovedi prosim zkuste vest ve dvou rovinach. Poprve v prisnem ramci teto diskuze (tj. v souladu se zakony teto zeme), a podruhe teoreticky (rekneme dle pravnich norem ulambataru, tj. bez zakonych omezeni).


MIlan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21737Verze : 0
No to je zajimavá otázka zkusím na ni odpovědět , takže co se týká zákona tak není povoleno dodatečně upravovat náboje pro zvětšení ranivého účinku v cíly (nařezávání kulek , průrazné jádro , navrtávání atd. adt.) . No a nyní se to pokusím rozebrat po technické stránce. Zvýšení výkonu je u těchto ráží problém protože se většinou jedná o zbraně s neuzamčeným závěrem , slabou hlavní a malou nábojovou komorou. No a úprava střeliva: aby naříznutí a navrtání střel prokázalo alespoň nějakou účinnost musí být úsťová rychlost alespoň cca 350 - 400 m/s. ale spíše výce. Pak je tu změna těžiště střel (posun do zadní části projektilu ) ale je tu problém opět v rychlosti cca 800 m/s a více. To samé se týká i podkaliberních střel . Jediná pravděpodobně možná cesta by mohla vést v navíšení hmotnosti střel ale muselo by se to důkladě otestovat (zvětšení tlaku v hlavni , bezpečnost ).Takže nejlepší cesta je zřejmě zbraň jiné ráže (třeba pistole KEVIN 9 mm ( bohužel nevím jestli 9 para nebo 9 mm makarov) na obranu vyhovující. Zdravim.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21742Verze : 0
To Pistolnik.


Dik za kvalifikovanou odpoved. Pokud jsem to pochopil pohybuje se tato moznost na hranicich realizovatelnosti. Slysel jsem, ze spoustu techto zbrani bylo ci je pouzivano armadami (napr.: jako zalozni zbran (myslim pripad zminovaneho Kevinu ci cz50). Potom tyto zbrane jiste mohou pouzivat vojenskou munici. Co je zac? Ma silnejsi napln? Jinou kulku (treba tvarove)?
Ted placnu uplne, co treba plocha kulka ci z neceho mekkeho?
Co stribrne kulky Smile))


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21749Verze : 0
Co se týká naší armády tak ta většinou používala do pistolí náboje standatního výkonu ale kulky měli ocelové jádro (podstatně větší průraznost ale paradoxně menší zastavovací efekt) Extrém byla čz 52 která používá samopalové náboje 7,62 tokarev která s tímto střelivem zvládla i některé druhy neprustřelných vest.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21753Verze : 0
Zkusím také vstoupit do hry. Takže - dodatečné upravovaní nábojů je obtížné a neefektivní. Obzvláště když se standardně vyrábí munice s expanzní dutinou, která je ovšem u nás zakázána. Samozřejmě, že prosté odseknutí špičky střely tak, aby vznikla ploška, o nějaké to procentíčko zvýší zastavující účinek.


Kevin má ráži 9 mm Br., ale nikdy jsem neslyšel, že by tyto zbraně používala nějaká armáda, pouze policie.


Vojenské střelivo se skutečně liší jen průbojným jádrem.


Pokud jde o pistoli vz. 52, nejedná se zase o takový extrém a také náboj 7, 62 Tokarev není samopalový náboj. Tento náboj byl vyvinut z německého pistolového náboje 7, 63 Mauser a objevil se v souvislosti s pistolí Tokarev TT-33. Teprve později byly pro tento náboj zkonstruovány samopaly Děgťarev a Špagin.


Náboj 6, 35 je tak mizerný, že s ním nelze nic udělat. Náboj 7, 65 Br. a také např. .38 Spec. se vyrábějí také v laboracích +P a +P+, což jsou náboje se zesílenou dávkou prachu. Ne každá zbraň však může tuto munici používat (ve skutečnosti jich je minimum). Ani pak ale nejde o plnohodnotný obranný náboj.


Nicméně se tady točíme stále kolem téhož problému, návrat k předchozím stranám by mnohé osvětlil. Znovu tedy uvedu, že záleží na každém jak se k tomuto problému postaví. Jestliže je pro někoho prioritou malá hmotnost a rozměry zbraně, musí být připraven obětovat výkon a naopak.


Ještě se vrátím k "malému" zastavujícímu účinku ráže 7,62 Tokarev. Zkušenosti z II. svět. války prokázaly značnou účinnost tohoto náboje. Jeho tajemstvím je extrémmně vysoká rychlost a z toho plynoucí značný šokový účinek, který se účinně podílí na vyřazení soupeře. Nevýhoda tohoto náboje spočívá ve velké průbojnosti - za války je to samozřejmě v pořádku, ale v míru je příliš vysoké riziko prostřelení cíle a následné poranění nezůčastněných osob.


No a nasposledy se vyjádřím k pistoli Five-seveN. Opakuji jen to,co o této zbrani zaznělo na třetí a čtvrté straně, stačí si příště to přečíst,abysme se pořád nemotali v kruhu - tato zbraň i munice je u nás též zakázána, protože jde o vojenskou zbraň i munici. I kdyby nebyla, parametry střeliva jsou ještě nevýhodnější než u 7, 62 Tokarev (průbojnost je ještě mnohem větší) takže její použití pro běžnou obranu je příliš riskantní.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21759Verze : 0
MOD
Ještě jsem zapomněl reagovat na dvě věci:

Citace :

co treba plocha kulka ci z neceho mekkeho?
Co stribrne kulkyad plochá kulka) Poměrně běžně se dnes vyrábí střely různých ráží ve tvaru komolého kužele. Takový tvar má samozřejmě lepší výsledky z hlediska zastavujícího účinku. U samonabíjecích pistolí (především starších konstrukcí) však může tato změna tvaru oproti klasickému ogiválu způsobit potíže při nabíjení - skluzavka náboj špatně vede a ten se vzpříčí.


ad měkká kulka) Bezplášťové střely, tedy pouze olověné překvapivě vykazují horší výsledky z hlediska stopefektu než střely poloplášťové, ty totiž dokáží vytvořit větší trvalou dutinu a způsobit tak větší ztrátu krve.


ad stribrne kulky) Velmi dobré na vlkodlaky, upíry apod. Jinak poměrně finačně náročné, při účincích na lidi obdobných jako při použití běžného olova.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21853Verze : 0
MOD
Ještě jedna věc, opět otevřu diskusi na téma Browning 1910/22. Piti nás pěkně mystifikoval a já mu naletěl. 1910/22 nepoužíval úderník jako vytahovač, nýbrž jako vyhazovač. I tak je samozřejmě tato důležitá součástka zbytečně namíhána navíc, ale zbraň předtím bez rpoblémů sloužila v policejních sborech několika států a její preference jsou stále velmi dobré.


FN 1910/22 má klasický odpružený vytahovač na pravé straně závěru upevněný kolíkem. Zbraň se též vyráběla v ráži 9 mm Br., což je si myslím mnohem výhodnější náboj než 7, 65 Br. (viz diskuse o těchto nábojích na předchozích stranách), aniž by došlo ke změně kapacity zásobníku, tedy 9 nábojů.


O kvalitě pistole svědčí fakt, že za WWII ji Německo zařadilo do své výzbroje a pistole se vyráběla až do poloviny 70-tých let.


Takže Scotty, jestli ji opravdu chceš, není co řešit!
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21858Verze : 0
MOD
Ad FN 1910/22 omluvam se za mystifikaci, nejak jsem si po prehodil, když jsem to psal. Tak jako tak to ale na vetsim namahani uderniku nic nemeni. To ze ji prevzali Nemci nic nedokazeje, protoze ti "prevzasi" snad vsichny kratke zbrane v zabranych zbrojavkach (viz FN HP 1935, ČZ vz.27..., + kupovali např STAR mod. B).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21882Verze : 0
Já si myslím, že každá zbraň je dobrá na obranu, ale musím přiznat, že v dnešnim světě tyto zbraně už nejsou tak obranné a je vidět jak se lidi mezi sebou nemají rádi. Tento svět spěje do špatných konců!
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21886Verze : 0

Citace :

To ze ji prevzali Nemci nic nedokazeje, protoze ti "prevzasi" snad vsichny kratke zbrane v zabranych zbrojavkach (viz FN HP 1935, ČZ vz.27..., + kupovali např STAR mod. B).Ted zase kecáš, protože třeba klasickou FN 1910 Němci prohlásili za nevhodnou vojenské služby, takže si přece jen vybírali. Navíc třeba tebou zmíněná FN 1935 je považovaná za jednu z nejlepších zbraní vůbec, takže to nebyl zrovna nejlepší příklad.


Co se týče toho namáhání, je to samozřejmě pravda, ale evidentně to nezpůsobovalo zas takové problémy, když tuhle zbraň zavedly armády Belgie, Holandska a Jugoslávie a navíc zaznamenala značný komerční úspěch.


Prostě si myslím, že tuhle zbraň nelze šmahem odsoudit, protože osobně znám mnohem horší.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21888Verze : 0
MOD
to Rad: Urcitou selekci samozrejme delali, ale ja tim chtel rict, ze tech modelu zbrani bylo relativne velke mnozstvi a ze si vybirali v ramci zbrojovky. Kdyby zvolili jeden model a rekli ten je nejlepsi, ten budou vyrabet vsechny zbrojovky, tak to svedci o nejakych vyjmecnych vlastnostech te zbrane. Takhle to byl vzdy jen kompromis.


FN HP 1935 jsem uvedl naprosto zamerne jako kontrast s ČZ vz. 27, aby bylo evidentni, ze se pouzivaly zbrane, ktere se nedaly vykonem vubec srovnat, ale co jednem chybelo na výkonu, o to byly rychleji a levneji vyrobene a naopak.


FN 1910/22 jsem smahem odmitl jen jako zbran pro sebeobranu, z mnouha duvodu, ktere u jiz padly,ale hlevne, protoze jsem uz vyrostl z toho, abych sveril svuj zivot zbrni, kterou vyrobyli driv, nez se narodili moje rodice a u ktere musim vymenit vsechny casti o kterych se vi, ze jsou bolesti teto zbrane, abych mel jistotu, ze nejsou pred koncem sve zivotnosti. Tech soucastek, ktere mohou odejit u pistoli i revolveru je mnoho, tak "proc to pokouset" se starou zbrani?


ps1: Ten predchozi prizpevek jsem musel napsat za necelou minutu a proto jsou tam preklepy. Ty uvozovky mely koncit za "vsechny", ale i tak mi pripadne ze slovo "snad" dostatecne ukazuje, jde o urcitou nadsázku. Myslel jsem si ale ze se na tomhle webu neslovickari.


ps2: FN 1910/22 je jedna ze zbrani, ktere chci poridit, ale pouze za sberatelskym duvodu.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21896Verze : 0
To Rad: Dekuji za vycerpavaji odpoved ohledne ucinejsi munici malych razi.
Takze jsem pochopil ze s dobrou zbrani mohu pouzit naboj s vetsi laboraci. Navic je zrejme mozne pouzit naboj se seriznutou spickou (komoly kuzel), problem s rizikem zaseknuti by se dal vyresit, tak, ze v hlavni by byl seriznuty naboj a v zasobniku, rekneme normalni strelivo (pripadne se silneji laboraci). To je dobre dekuji.


Nemel jsem na mysli vz. 52, ale vz.50 (prip 70) coz by melo byt 7.65 br. Co se tyce uziti Kevinu jako zalozni pistole v armade, tak jsem to tipnul dle http://katalog.czech-aop.cz/ (vybrat pismeno Z a firmu zvi).


Ocenuji uplnost odpovedi i v pripade stribrne kulky Smile


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21897Verze : 0
Ad vojenska munice: Podle informaci, ktere mam k dispozici je vojenska munici vykonejsi, nez civilni. Rozdil je vska raze od raze jiny. U 7,65 Br. je to velmi maly rozdil a hlavne pro sebeobranu je to naprosto kontraproduktivni. U 9mm Luger je to zanat vic, protoze konstrukcni rezerva zbrane je vetsi. Vse se odviji od jednoducych vztahu: 1) kulka s ocelovym jadrem, nebo plastem(ve sluzebni 7,65 Br. je pod medenym plastem olovo, pak ocelovy plast a pak zase olovo) je lehci, nez olovena(stejnych rozmeru). Cim lehci kulka tim mensi tlak v komore. Proto je treba vic prachu, tim se zveda ustova rychlost. Lehci kulce ale rychleji klesa dopadova energie.


Vojenska munice ma jinou myslenku, nez civilni! Jak jiz Rad povial vojaci potrebuji velkou prubojnost (lehka rychla kulka s malym celnim prurezem). Pro sebeobranu ale potrebujes spis vetsi zastavujici ucinek (tezka pomala kulka o velkem celnim prurezu).


Do jakeho koli upravovani kulek bych se nepoustel, protoze to proste u soudu neobhajis. A pak neudelas to nikdy presne symetricky a u kazde kulky stejne, tak nemuzes nikdy s urcitosti rict, jestli ti to spolehlive vystreli... (prip prebije)
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21898Verze : 0
To piti: Diky za radu. Do uprav munice se poustet nehodlam, ale je dobre o tom vedet, jeden nikdy nevi, kdy se mu bude jaka znalost hodit. Jde mi spise o to jakou munici nakoupit pro jaky ucel (terc, obrana etc.)


Trochu me mate, ze olovena kulka je tezsi nez ocelova(ci plastovana), ale jak jsem z predchoziho pochopil, ma mensi zastavovaci ucinek.


Beru to tak ze kineticka energie se spocte jako 1/2 mv2,tedy rychlost by se mela na energii pocitat daleko vice. Je tedy dulezitejsi nez vaha. Potom, tvar a material kulky ma vliv na to kolik energie a jakym zpusobem se preda. Mekky material spotrebuje cast energie na deformaci sebe sama. tvrdy material tuto energii vyuzije spise k prurazu. Cim aerodinamictejsi tvar (hrube receno), tim vetsi pruraz a mensi deformace. To je muj nazor na zeklade meho technickeho vzdelani, takze to prosim nekdo poopravte.


Co se tyce chovani lidskeho tela, jde o to ze strela muze:
a) udelat diru kudy potece ven krev
b) srazit jedince
c) zranit dulezity organ
d) neco na co jsem zapomel Smile


a) Takze krvaci je neco co jiste kazdeho vystrasi i kdyz to treba neni vazne. typuje cim vetsi raze tim vetsi krvaceni. Tvarove rozmanita kulka asi take zpusobi vetsi diru. Nicmene kdesi jsem cetl ze mala kulka kdyz narazi na kost se v tele odrazi a ve vysledku zpusobi vetsi zraneni.
b) Asi to chce velkou plochou strelu.
c) To chce zejmena presnou musku Smile


Tak tak to vidim ja amater. Jakekoliv informace me potesi Smile


Milan
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21899Verze : 0
Lide,


na www.volny.cz
jsem nalezl vetu:
Zejména v poslední době s nástupem střeliva s řízenou deformací se podařilo zvýšit účinek v cíli. (o 7.65 br.)


Vite co je to střelivo s řízenou deformací (pripadne cena a kde se to da splasit)?
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21900Verze : 0
Strelivo s rizenou deformaci = strelivo konstruovane pro zvseni raniveho ucinko => je zakazane pro sebeobranu => neda se v krame koupit (legalne). Jeste, kdyz platil stary zakon, tak jsem ho ale prodavat videl. O zakazane munici pro sebeobranu moc neuvazuj, kdyby ti kontrolovali zbran treba v souvislosti s necim jinym, tak bys mel zbytecny problemy.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21902Verze : 0
Vite někdo něco ráži6,35 pro české pistale Fox
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21903Verze : 0
Ráže 6,35 Br. je z dnešního hlediska prakticky k ničemu . Pro závody malá přesnost zbraní (krátká hlaveň). Pro obranu prakticky žádný výkon (cca 93 J oproti cca 190 až 250 J u ráže 22 LR , cca 500J u ráže 9 para a cca 960 J u ráže 357 magnum).I když nepopírám že z konstrukčního hlediska je to zajimavá ráže(při těch rozměrech že to ještě funguje ). Krátce řečeno za dlouhé peníze skoro žádná muzika. Jinak o pistoli FOX toho moc nevím ale pravděpodobně jsem z ní střílel před několika lety a bylo to docela zajimavé(byla pujčená a na tip zbraně jsem se bohužel nekoukl).
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21904Verze : 0
Dobrá takže pistole Fox 6,35je špatná volba pro obranu a co tedy7,65Praga je sice starsí ale mohla by být dobrá. Co váš názor.
URL : https://www.valka.cz/Zbran-pro-ochranu-zivota-zdravi-nebo-majetku-t139#21951Verze : 0