Main Menu
User Menu

Zapolární NPT

Заполярный ИТЛ

     
Název:
Name:
Zapolární nápravně pracovní tábor
Další názvy:
Other Names:
Zapoljarlag, Polární NPT
Určení:
Camp Purpose:
nápravně pracovní tábor
Doba existence:
Operational (since - to):
12.03.1941-25.01.1942
Odhadovaný celkový počet vězňů:
Estimated Total Number of Prisoners:
-
Odhadovaný počet obětí:
Estimated Casualty Toll:
-
Stát odpovědný za existenci:
State Responsible for Camp Founding:
Sovětský svaz
Nadřízený stupeň:
Upper Authority:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR GULPS
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR GULŽDS
Pobočky:
Subsidiaries of Camp:
-
Velitelé:
Commanders:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Stát, kde se tábor nachází:
Camp Location (State):
Rusko
Obec:
Camp Location (Town, Village):
?
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
00°00'00.00"N 00°00'00.00"E
Přístupnost:
Accessibility:
neznámý
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://memo.ru/history/nkvd/gulag/
URL : https://www.valka.cz/Zapolarni-NPT-t127362#430914Verze : 0
MOD
Zapolární nápravně pracovní tábor / Заполярный исправительно-трудовой лагерь



Hospodářská činnost:
- výstavba dočasného přístavu v Jugorském průlivu a dočasné zimní silnice (z vorkutské strany)
- výstavba železniční tratě Vorkuta—Chabarovo (z vorkutské strany)



Počet vězňů:
01.12.1941 — 999
01.01.1942 — 995
01.03.1942 — 571



Telegrafní kód:
nebyl



Doplňující informace:
Rozkazem z 12. 3. 1941 byl zřízen Polární NPT, který měl za úkol postavit přístav a závod v Chabarovu. Tento byl teoreticky podřízen GULPS. Druhým rozkazem z 25. 7. 1941 byly v rámci GULŽDS zřízeny dva tábory, které měly postavit přístav v Chabarovu a železniční trať z Vorkuty k Jugorskému průlivu. V třetím rozkazu z 4. 9. 1941 je poprvé zmíněn Zapolární tábor. Rozkaz současně vymezuje oblast činnosti Zapolárního a Jugorského tábora. Oba se měly podílet na stavbě zimní cesty, respektive železnice z Vorkuty k Jugorskému průlivu. Zapolární tábor směrem od Vorkuty, Jugorský směrem od průlivu.



Zdroje:
- https://memo.ru/history/nkvd/gulag/
URL : https://www.valka.cz/Zapolarni-NPT-t127362#430915Verze : 0
MOD