Main Menu
User Menu

Žádost o pomoc - Maďarsko/Bukovina

Diskuse
Dobrý večer,
chtěl bych poprosit kohokoliv, kdo by mi jako nezasvěcenému (toto období není má doména) přiblížil pár věcí.


Od své babičky vím, že můj prapraděda byl v 1. světové válce a jedinou informací kterou mám je to, že přijel ve značně zuboženém stavu, nemocný vlakem snad údajně z Maďarska. Mohl by mi prosím někdo říci co se v této lokalitě dělo?


Jinak z druhé rodové větve mám některé dokumenty které byly (dle dopisu o zapůjčení z ČAF) zapůjčeny v letech 1968 československému armádnímu filmu za účelem tvorby dokumentu s názvem 1. světová válka. Produkčním byl Karel Škop. Má někdo informace o tom, zda nějaký takovýto dokument z této doby existuje?


A nakonec bych se chtěl zda má někdo nějaké informace o K.u.k. Inft.-Regt Nr 1 9. Komp II. ZNG? (za římskou 2 zkratka nečitelná) Korp - Černý?


Příslušníkem byl Karel (Karl) Kudrnka


která se měla 16.-23.4.1916 nacházet na Bukovině (dle informací bylo ošklivo a chvilku co chvilku pršelo).


Uvítám jakékoliv odkazy, info, fotky, atd.
URL : https://www.valka.cz/Zadost-o-pomoc-Madarsko-Bukovina-t145454#468025Verze : 0
Druhý sedící zleva na fotografii je Karel Lukáš. Jde o mého prapradědu který se měl vrátit vlakem z Maďarska. Mohl by mi někdo prosím vysvětlit tu zkratku na tablu ZVV?
URL : https://www.valka.cz/Zadost-o-pomoc-Madarsko-Bukovina-t145454#468027Verze : 0
Dobrý den


K.u.k. Inft.-Regt Nr 1 9. Komp II. ZNG = 1. pěší pluk, 9. rota (čili 3. prapor), II. četa (německy zug, nikoliv zng), desátník Černý asi velel této četě


1. pěší pluk byl doplňován z doplňovacího obvodu opavského, jehož hranice najdete zvýrazněny zde: maps.google.com


1. pěší pluk byl v inkriminované době nasazen na východní frontě na její nejjižnější části, u rumunských hranic (tedy v Bukovině) v rámci 5. pěší divize (rakouská 7. armáda). Postavení 5. divize 4.6. 1916 je vidět zde: https://ee.valka.cz/doc/img/1152.jpeg, pozice na konci dubna byla s největší pravděpodobností stejná (fronta zde byla de facto nečinná od konce roku 1915 až do června 1916).


To, že přijel nemocný vlakem z Maďarska, znamená zřejmě, že se z východní fronty vracel po železnici - ty vedly přes Maďarsko. Mohl tam být také nejdříve hospitalizován v některé z mnoha tehdejších válečných nemocnic a teprve z ní se vrátit domů.


Fotka je poválečná, takže by zkratka mohla znamenat něco jako "sdružení válečných vysloužilců", ale to je jen čistý odhad a nenapadá mě, co by mohlo být tím prvním slovem, aby začínalo na "Z" a nikoliv "S"...
URL : https://www.valka.cz/Zadost-o-pomoc-Madarsko-Bukovina-t145454#470816Verze : 0