Main Menu
User Menu

XVII. sbor [1921-1933]

XVII Corps

     
Název:
Name:
XVII. sbor
Originální název:
Original Name:
XVII Corps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
29.07.1921
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.10.1933
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
29.07.1921-01.10.1933 6. armáda
Dislokace:
Deployed:
29.07.1921-DD.04.1922 not organized
DD.04.1922-26.05.1926 Little Rock, ?
26.05.1926-01.10.1933 Omaha, ?

Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR -, - ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
09.12.1921-DD.08.1923 Hopkins, Jay P. (Lieutenant Colonel)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steven E.: U.S. Army Order of Battle 1919-1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations, Combat Studies Institute Press, US Army Combined Arms Center, Fort Leavenworth, KS, 2010

URL : https://www.valka.cz/XVII-sbor-1921-1933-t190415#550784Verze : 2
MOD