X. letecký sbor [1939-1944]

X Air Corps / X. Fliegerkorps

     
Název:
Name:
X. letecký sbor
Originální název:
Original Name:
X. Fliegerkorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
02.10.1939
Předchůdce:
Predecessor:
10. letecká divize
Datum zániku:
Disbanded:
09.02.1944
Nástupce:
Successor:
Velící generál německého letectva v Řecku
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.10.1939-DD.04.1940 Letecká armáda 2
DD.04.1940-DD.05.1940 Říšský ministr letectví a hlavní velitel letectva
DD.05.1940-DD.12.1940 Letecká armáda 5
DD.12.1940-DD.12.1941 Generál německého letectva při Nejvyšším velitelství italského královského letectva
DD.12.1941-01.01.1943 Letecká armáda 2
01.01.1943-09.03.1943 Letecká armáda 2 / Velitelství letectva Jihovýchod
09.03.1943-09.02.1944 Velitelství letectva Jihovýchod
Dislokace:
Deployed:
DD.10.1939-DD.04.1940 Hamburg
DD.04.1940-DD.12.1940 Oslo
DD.12.1940-16.06.1941 Taormina
16.06.1941-09.02.1944 Atény-Kiphissia

Velitel:
Commander:
02.10.1939-31.08.1942 Geisler, Hans ( )
03.06.1940-20.09.1940 Kühl, Bernhard1) (General der Flieger)
31.08.1942-31.12.1942 Hoffmann von Waldau, Otto (Generalleutnant)
01.01.1943-31.01.1943 Holle, Alexander (Oberst)
01.02.1943-22.05.1943 Holle, Alexander (Generalmajor)
22.05.1943-09.02.1944 Fiebig, Martin (General der Flieger)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
18.11.1939-31.05.1940 Bombardovací skupina 100
DD.03.1940-DD.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 101
DD.03.1940-05.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
DD.03.1940-DD.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 103
DD.03.1940-DD.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 104
DD.03.1940-DD.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 105
DD.03.1940-DD.05.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 106
DD.03.1940-DD.06.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 107
DD.03.1940-DD.06.1940 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 108
08.04.1940-01.05.1940 I. skupina Těžké stíhací eskadry 1
10.04.1940-07.09.1940 I. skupina Těžké stíhací eskadry 76
11.04.1940-04.08.1940 Zaoceánská letka
20.04.1940-02.05.1940 II. skupina Bombardovací eskadry 54
DD.04.1940-DD.MM.RRRR 1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 120
DD.04.1940-DD.11.1940 Bombardovací eskadra 26
DD.04.1940-DD.11.1940 Bombardovací eskadra 30
DD.04.1940-DD.08.1940 Eskadra střemhlavých bombardérů 1
10.01.1941-DD.05.1941 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 9
09.02.1941-24.09.1941 7. letka Stíhací eskadry 26
DD.02.1941-DD.05.1941 1. letka Noční stíhací eskadry 3
DD.02.1941-DD.05.1941 Eskadra střemhlavých bombardérů 1
DD.02.1941-DD.12.1941 Letecké velitelství Afrika
DD.04.1942-DD.10.1942 II. skupina Bombardovací eskadry 100
20.09.1942-DD.10.1942 III. skupina Bombardovací eskadry 100
DD.10.1942-DD.04.1943 Bombardovací eskadra 100
10.04.1943-10.11.1943 Operační letka Bombardovací eskadry 100
DD.09.1943-DD.11.1943 II. skupina Bombardovací eskadry 51
24.10.1943-10.12.1943 5. letka Bombardovací eskadry 100
DD.01.1944-09.02.1944 Skupina dálkového průzkumu 4

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
1) zastupující
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Vierzehnter Band: Die Landstreitkräfte: Namensverbande / Die Luftstreitkräfte (Fliegende Verbände) / Flakeinsatz im Reich 1943-1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1980
https://www.ww2.dk/air/hq/xfk.htm
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/X-letecky-sbor-1939-1944-t9360#422081Verze : 2
MOD
Velící General:


Gen Hans Geisler, 2.10.39 - 31.8.42
Gen Bernhard Kühl , 3.6.40 - 20.9.40
Gen Otto Hoffmann von Waldau, 31.8.42 - 31.12.42
GenLt Alexander Holle, 1.1.43 - 22.5.43
Gen Martin Fiebig, 22.5.43 - 1.9.44


Náčelník štábu:


Obstlt Martin Harlinghausen, 1.11.39 - 31.3.41
GenLt Ulrich Kessler , 25.4.40 - 21.5.40
GenLt Günther Korten, 1.4.41 - 3.42
Oberst Sigismund Freiherr von Falkenhausen, 1.4.42 - 3.43
Maj Eckard Christian, 8.3.43 - 2.6.43
GenMaj Walter Boenicke, 6.43 - 6.1.44
?


Zformován 2.10.39 v Hamburg jako 10. Flieger-Division.


2.10.39 přejmenován na X. Fliegerkorps. V 3.44 část ze Štábu byla použita k formování Kommandierende General der Deutschen Luftwaffe in Griechenland. Zrušen 5.9.44.


HQ (hlavní stan):


10.39 - 4.40 Hamburg
4.40 - 12.40 Oslo
12.40 - 16.6.41 Taormina
16.6.41 - 1.4.44 Athens-Kiphissia
1.4.44 - 8.44 Angers
8.44 - 5.9.44 Wiesbaden-Erbenheim


Podřízen:


10.39 - 4.40 Luftflotte 2
4.40 - 5.40 ObdL
5.40 - 12.40 Luftflotte 5
12.40 - 12.41 Italuft/ObdL
12.41 - 1.1.43 Luftflotte 2
1.1.43 - 9.3.43 Luftflotte 2 a Luftwaffenkommando Südost
9.3.43 - 1.4.44 Luftwaffenkommando Südost
1.4.44 - 8.44 Luftflotte 3
8.44 - 9.44 Luftflotte Reich


V průběhu války velel následujícím jednotkám:


Fliegerführer Afrika, 2.41 - 12.41
Fliegerführer Kreta, 1943
Luftgaustab z.b.V. 200, 4.40 - 5.40
Luftgaustab z.b.V. 300, 4.40 - 5.40


Verbindungsstaffel/X. Fliegerkorps
Kurierstaffel zbV/X. Fliegerkorps, 2.40 - 4.41 (4.41 se stala Transportstaffel/Fl.Fü.Nord)
Flugbereitschaft/X. Fliegerkorps (Do 17, Fi 156, Fw 44, Fw 58, He 111, Ju 88)
Luftnachrichten-Regiment 40
URL : https://www.valka.cz/X-letecky-sbor-1939-1944-t9360#28573Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!