Wittek, Maria

Brig. general Maria Wittek - velitelka Armádní služby žen Zemské armády


(1899 - 1997)



Narodila se 16. srpna 1899 ve vsi Trabki u Gostyně v rodině mlynáře. Její otec, člen Polské socialistické strany odešel na Ukrajinu, kde Maria chodila do Polské školy zřízené pro přesídlence z Varšavy a vedené profesory Varšavské univerzity. Jako jediná dívka na matematické fakultě univerzity v Kyjevě, vstoupila Maria roku 1917 do polského podzemního hnutí. V roce 1918, ještě jako studentka, se stala členem polské vojenské organizace na Ukrajině. O rok později byla tato organizace bolševiky odhalena a celé její vedení zlikvidováno. Její příslušníci, včetně Marie Wittek pak přešli do nově vytvořené polské armády. Za sovětsko-polské války v roce 1920 se jako velitelka jednotky žen - dobrovolnic aktivně zúčastnila obrany Lvova a bolševici na její dopadení dokonce vypsali odměnu ve zlatě. Na její hrudi se zaskvěl Válečný kříž a řád Virtuti Militari 5. stupně.


V meziválečném období vedla Branný svaz žen, který měl před válkou 35 tisíc členek a v přidružených organizacích se jeho činnosti zúčastnilo až 700 tisíc žen. Její příslušnice byly mezi obránkyněmi Lvova i na podzim 1939, kdy její zástupkyní byla Haluszka Wasilewska, sestra Wandy, která pak s praporem ženské domobrany přešla k Andersově armádě v SSSR.


Za války s pomocí generála Tokarzewskiho, člena londýnské exilové vlády, zorganizovala Armádní služby žen Zemské armády, která díky svým předválečným organizacím začala koncem roku 1942 působit na celém území okupovaného Polska. Maria se skrývala pod krycím jménem „Mira“ v klášteře řádu Voršilek ve Varšavě a odtud řídila svou organizaci.


V létě 1944 se Maria zapojila do varšavského povstání, kterého se příslušnice Armádní služby žen zúčastnily jako sanitářky, spojařky i obsluhy kulometů . Za svou osobní udatnost byla Maria vyznamenána Křížem nezávislosti s meči, řádem Virtuti Militari 4. stupně a za prokázané velitelské schopnosti byla povýšena do hodnosti podplukovníka. V čele Armádní služby žen AK pak byla i po válce, od března 1946 do počátku roku 1948 se sídlem v Čenstochově, poté byla Zemská armáda definitivně rozpuštěna.


V roce 1949 byla zatčena a uvězněna, ale po několika měsících propuštěna na svobodu. Po nástupu Gomulky v roce 1957 byla rehabilitována a poté pracovala v polském rozhlase.
V sedmdesátých letech se podílele na vytvoření komise, která studovala historii účasti polských žen v odboji za druhé světové války a měla rozhodující podíl na vydání jmenného seznamu padlých účastníků odboje v roce 1988.


Plukovník v záloze – Maria Wittek podporovala zvolení Lecha Walesy za polského prezidenta v roce 1990. V devadesátých letech se angažovala při obnovení památníku vojákům padlým za polsko-sovětské války v letech 1919-21.
2. května 1991 ji pak prezident Walesa povýšil jako první polskou ženu do hodnosti brigádního generála. Zemřela 19. dubna 1997 ve věku 98 let.
URL : https://www.valka.cz/Wittek-Maria-t24405#90917 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více