Vzdušné výsadkové sbory

Vozdušno-Děsantnyj Korpus - Vzdušný-Výsadkový Sbor


Byl určen pro taktické a některé operativní úkoly.


Do stavu sboru byly zařazeny:


- 3 Vozdušno-Děsantnyje Brigády (Vzdušné-Výsadkové Brigády)
- Tankový prapor
- Dělostřelecký oddíl
- Zabezpečovací útvar


Ve výzbroji výsadkářů byly lehké a těžké kulomety; 50 a 82 mm minomety; 45 a 76 mm horské kanony; tanky T-40 a T-38; plamenomety.
V prvních dnech války (po 22.červnu 1941) působily jako střelecké útvary zařazené ve stavu jednotlivých frontů v Pobaltí, Bělorusku a na Ukrajině. Část jenotek byla použita pro činnost v týlu protivníka.


Na konci roku 1942 byly Vzdušné-Výsadkové Sbory přeorganizovány na Vzdušné-Výsdkové Divize, které vedly bojovou činnost jako pravidelné jednotky pozemního vojska.


V létě 1943 namísto těchto divizí bylo zformováno dvacet Gardových Vzdušných-Výsadkových Brigád a tři brigády byly přeorganizovány na Vzdušné-Výsadkové Sbory.


Na konci roku 1944 a začátku roku 1945 byla velká část výsadkových divizí reorganizována na Střelecké Divize.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Vzdusne-vysadkove-sbory-t2224#7592 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více