Všechno bylo jinak - Viktor Suvorov

Diskuse

V.Suvorov - vlastním jménem Vladimír Bogdanovič Rezun. Původně důstojník RA, pracoval též 4 roky v Ženevě na Hlavní zpravodajské správě. V roce 1978 emigroval do Anglie, kde žije dodnes.
Zde se věnuje historickému bádání, především sbírání svědectví o počátku války na východní frontě.


Záměr knihy je výmluvně naznačen v jejím podtitulu - Kdo začal druhou světovou válku? V.Suvorov v ní krok za krokem vyvrací obecně známý průběh historických událostí spojených s 22.červnem 1941. Využívá přitom obecně přístupné a známé publikace o druhé světové válce, především z pera sovětských historiků a vojenských činitelů. Výsledkem je šokující analýza skutečnosti, že Sovětský svaz od roku 1939 naprosto cílevědomě připravoval útočnou válku v rámci "osvobozovacího pochodu" Evropou.
Autor napsal tuto knihu, jak uvádí, vlastní krví, a doslova proti svému otci, který došel s Rudou armádou až do Berlína. Ledoborec (název originálu-Ledokol) je svého druhu první literární počin, který se nekonečnou řadou nesmlouvavých faktů dotýká toho, co se v ruské historii 20.století stalo národní modlou. Tato kniha je fascinujícím zážitkem pro vojenské odborníky i širokou čtenářskou obec.


"Suvorov vstupuje do sporu s každou knihou, s každým článkem a filmem..., s každým komunistou i s každým antikomunistou, s každým neokonzervativním intelektuálem, s každou sovětskou písní, poemou, románem, s každou melodií, jež byly vyslechnuty, napsány, vyzpívány, vydány či interpretovány v průběhu posledních padesáti let. Již jen z tohoto důvodu je možno pokládat Ledoborec za nejoriginálnější dílo celých moderních dějin."
Times, 5 května 1990


vydalo Naše vojsko, Praha 1995
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#11146 Verze : 0
je fakt, že člověk řadu informací v knížce zaregistroval už i dřívě někde kolem, ale takhle poskládané to působí velice přesvědčivě....každopádně doporučuji k přečtení, ale asi se nepokoušejte o téhle knížce diskutovat s většinou našich dějepisářů, o absolventech "Vokovické Sorbony nemluvě"Smile


PS. Suvorov píše taky o funkčním létajícím tanku s křídly...nevíte někdo, kde by se daly sehnat podrobnější onformace?
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#86258 Verze : 0

Citace - FW190 :

píše taky o funkčním létajícím tanku s křídly...nevíte někdo, kde by se daly sehnat podrobnější onformace?myslím že jsem fotku viděl ve Vojenská letadla 3. díl, jestli je k tomu i podrobnější popisný text si už nevzpomínám.
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#86269 Verze : 0
No já bych tím co soudruh napsal zas tak nadšen nebyl, spousta faktů je sice originálně podaná a v mnoha věcech může mít i pravdu (třeba v tom že se sověti chystali zaútočit) ale mnoho věcí je dost mimo - třeba to kolem tanků BT je celkem dost vymyšlené a nedoložené.
Pokud jde o létající tank, šlo o Antonovův projekt KT-40 (krylja tanka) kdy se k lehkému tanku připevnily křídla a vzniklý kluzák měl být použit k přepravě této techniky spolu s výsadkáři do týlu nepřítele (taky vyloženě ofenzívní zbraň), protože se to v době bojů v SSSR(na ústupu) nedalo použít bylo to zrušeno po vyzkoušení jednoho kusu. Podobně byl před válkou zkoušen tančík T-27 v podvěsu pod bombardérem a svrhování lehkého tanku T-37/38 na povrch vodních ploch (opět podpora výsadku). Sověti v tomhle byli dost před světem a jejich úsilí bylo opravdu napřeno směrem k ofenzívě, ale pokud jde o spoustu reálií, je Suvorov dost vedle, hodně je to znát ve druhém díle. Ale s hodnocením "nejoriginálnější" se dá souhlasit.
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#86293 Verze : 0
díky za informace o KT-40, v tom Němečkovi jsem ho objevil
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#86945 Verze : 0
Pokud vím tak Viktor Suvorov je tak trošku ruský Michael Moore. Toto není jehoprvní knížka, kde popisuje reálné situace, případně reálnou techniku a podobně. Ovšem jeho schpnost kombinovat, trošičku si přimyslet a podat informace tak jak potřebuje je obdivuhodná. Tím rozhodně nechci jeho dílo odsoudit ale určitě zjistíte že pravděpodobně žádný z "uznávaných" historiku se v jiné literatuře na jeho díla neodkazuje, nebo je případně jen v minimální míře cituje a polemizuje o nich, a přitom by se tato možnost přímo nabízela. Kolik sovětských důstojníků uteklo na západ a mohli vypovídat o realitě života v SSSR?
URL : https://www.valka.cz/Vsechno-bylo-jinak-Viktor-Suvorov-t4000#276917 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více