Vlkodlak

Werewolf
Werwolf
Wehrwolfové..to jest organice dodnes zahalena tajemstvím a legendou.tak jak to asi bylo..akce v Cechách koncem války a po válce.a nejen v Cechách.výstroj,vybavení,písemné zmínky,memoary,nálezy skladu a vubec vseobecne...
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#19374 Verze : 0
tajemstním? ani bych moc neřekl, byl to německý pokus o partyzánskou válku, který se nerealizoval protože k tomu chyběly podmínky. školy pro základní kádry velitelů a specialistů, tajné sklady, připravené úkryty a síť pomocníků v obyvatelstvu to vše dle obecně známých receptů partyzánské války + německé zkušenosti s potíráním partyzánů.
legendu z toho udělala propaganda - funguje dodnes stejně jako například u odvetných V-zbraní
tajemství je spíše jenom proto že se vlastní realizace nekonala, kdyby proběhla jak bylo plánováno podkladů by bylo více než dost.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#19406 Verze : 0
ahoj..okolo této tématiky zas tak literatury a jasných faktů moc vydáno nebylo..škoda..protože tesně po válce bylo v pohraničí asi..určitě pěkně rušno..
dnes už člověk asi jen těžko bude určovat co byla akce wervolfu či jiných organizací nebo to bylo dílem náhody nebo počasim... Smile
o teto organizaci každý ví ..lidé se báli..SNB provádělo spousty vyšetřování ,RG je taky naháněli společně s vojskem ..dost se o nich mluvilo...ale nikde zatím nemohu zavadit alespon o nějakou neoficiální statistiku nebo přehledy škod jimi napáchaných...asi to zbyde ne nás...takže když na něco kápnete,třeba i maličkost,tak to sem přihodtě..
mě se povedla sehnat na netu alespon nějaká konkrétní zmínka:
je to na www.specnaz.cz odkaz zajimavosti. je tam článeček od PaeDr.
Jana Havla "sudetoněmecký werwolf na ustecku".je to amaterský badatel,který se touto tématikou zabývá delší dobu..je to celkem zajimavě napsané...tak alespon první vlaštovka.. Very Happy .....zatim ahoj petr
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#20504 Verze : 0
ahoj..tak sem vyštoural další "konkrétno"je to čerpáno z časopisu koktejl..no dejme tomu..ale pamětníci této události to potvrzují...
...v unoru 1945 vznikla ve Starých Splavech u Machova jezera ve vile příslušníka NSDAP vycviková škola werwolfu...zfanatizovaní adolescenti tu mimo jiné trénovali v místech,kde železniční trat vede zaříznutá do skály,pokládáni vybušnin a vyhození vlaků do vzduchu....
na jejich hlavy padá také odpovědnost za smrt 17 československých vojáků,kteří zahynuli na silnici u Oken v červnu 1945 poté,co jejich nákladák najel na nastraženou minu.....
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#20729 Verze : 0
Nechci znevažovat zrovna tento konkrétní případ, ale na dokumenty z období po 9.5.1945 bych moc nespoléhal. Pokud neexistuje celkem dost spolehlivý zdroj může tak člověk při opravdu hloubkovém zjišťování okolností v místě událostí zjistit, že tzv. werwolfové byly vlastně příslušníci RG nebo podobné osvobozovací organizace, kteří si spletli naše pohraničí z divokým západem. Jinak werworf bych moc nedémonizoval v podstatě to byl pokus o partizánskou válku, který se nepovedl a to už z mnoha příčin.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#20731 Verze : 0
ahoj...v jádru s tebou souhlasím...jenom bych chtěl udelat pokus o zmapování tohoto kousíčku naší historie..proto se vyhýbam nějakým konkrétním závěrům,proto jen fakta nebo alespon "polopravdy",však si to už hlava přebere..
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#20732 Verze : 0
Tak to by bylo nejlepší začít v archívu nějakého muzea a asi bych doporučoval zajímat se konkrétní oblast. No jinak si myslím, že je to trochu boj s větrnými mlýny. Kdysi jsem v archívu Muzea SNB a vojsk ministerstva vnitra (dnes je to snad Muzeum Policie) pátral po skutečnostech o ochraně naší hranice útvarem SNB 9600 a částečně o činnosti zvláštního útvaru SNB "Slovensko" a můžu prohlásit, že archyváliema s roků 1946-52 (narozdíl od ochoty) zrovna neoplívali.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#20733 Verze : 0
K tématu RG (Revoluční garda) bych doporučoval citlivější přístup. Zdaleka ne všichni jejich příslušníci byli dobrodruhové a živly. Záleželo vždy na veliteli, příslušnících dané části a regionu. Byly operace a situace, jichž se příslušníci RG se slabou výzbrojí a nízkými bojovými zkušenostmi zhostily se ctí.
K organizaci Wehrwolf - Myslím, že začátkem r.1945 vytvořil K.H. Frank dokonce dvě divize Wehrwolfu, samozřejmě víceméně jen papírově a tabulkově se zdaleka ne naplněnými stavy. Avšak procházeli jejich příslušníci určitým výcvikem a k dispozici měli v nejrůznějších oblastech připraveny vybudované důmyslné podzemní úkryty, sklady zbraní. Po pádu německé fronty se k nim přidávali i někteří příslušníci SS.
Dodnes však bohužel toto téma není laické veřejnosti zcela přiblíženo. Mám však dojem, že nedávno snad vyšla kniha s podrobnou historií této organizace.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#21769 Verze : 0
dostala jse mi do ručky publikace
Hranice v Čechách v r.1945
autor:Jan Kryl


dovolil bych si citovat postup při obejevení buněk WW v tomto městečku:
"V Hranicích byly zjištěny stopy po činnosti něm.podzemní organizace Wehrwolf a proto ve dnech 4.-8.června 1945 byla zahájena akce k zajištění klidu v našem městě.Ztěchto důvodů se prováděli prohlídky všech domů ve městě.Současně byli zajištěni vlivní funkcionáři nac.strany a další podezřelé osoby a 9.6. za pomoci americké armády a jejich dopravních prostředků byli dopraveni do Plzně,do věznice na Borech.
Současně byly zabaveny všem Němcům zabaveny rozhl.přijímače.Všechny se musely odevzdat do 29.6 na poště v Hranicích..
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#53417 Verze : 0
o tom,že odboj měl informace o formování jednotek Wehrwolfu už koncem války by mohl nasvědčovat i tento článeček..:


Stránky obce Pěčín-partyzánský odboj-podle Trojanova-29.března 1945:


...Velitel skupiny upozornil na zprávu o tvoření německých partyzánských jednotek(později Wehrwolf) v sudetské oblasti.
Žádal o pátrání v tomto směru a nařídil potřebné protiopatření.
Škpt.František Markalous,vydal rozkaz zvl.oddílům poblíž hranic (Pěčín,Kunvald,Klášterec nad Orlicí,Jablonné nad Orlicí) k pátrání po něm.Wehrwolfech,jejich výcviku a skladech a shromaždištích....p.s.takže opět víc otazníků než odpovědí...


www.Pěčín:webzdarma.cz
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#53456 Verze : 0
Jednotky RG sem sice nepatří ale o jejich kvalitách svědčí dobový název rabovací gardy, příliš bych si je neidealizoval. Jistě v nich sloužili i slušní lidé a určitě udělali i kus slušné práce při zajištění našeho státu ale bylo mezi nimi mnoho lumpů a kolaborantů kteří se tak snažili předvést své češství.
Wehrwolf (tedy česky vlkodlak) měly být v podstatě teroristické jednotky které po přechodu fronty měli rozvracet týl armády nepřítele, nepočítalo se zřejmě s dlouhodobým bojem ale s tím že WH bude bránit území německa a WW mu bude sekundovat za frontou, nemělo jt o partyzánské oddíly jako v rusku žijící v lesích ale o normální lidi přes den pracující a v noci se měnící v bojovníky proto také název vlkodlak pro tyto jednotky. vzhledem k tomu že situace se vyvinula jinak než se předpokládalo k jejich činnosti prakticky nedošlo (nebo není alespoň hodnověrně doložena) Jedno z výcvikových středisek bylo ve Zlatých horách v Jeseníku, úkryty se zbraněmi a trhavinami byly budovány a některé byly nalezeny v 60´letech. Většina akcí připisovaných WW byla zřejmě spíš mstou odsouvaných němců a ne činností této organizace.
Démonizování opravdu není na místě jde o pokus který se nepovedl.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#62667 Verze : 0
foto ilustrace z jednoho z mála dokumentů o werwolfech,které se dostaly spojencům do rukou.Je to výcviková příručka s názvem "Wehrwolf:Pokyny pro lovecké jednotky".obrázek ukazuje,jak si měl příslušník Werwolfu vybudovat ukryt tkzv.Liščí doupě..


zdroj:Werwolf-.Charles Whiting
nakl.Baronet-2002
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#68469 Verze : 0
Fotografie jednotky Wehrwolf zformované na Vimpersku.
Zdroj: Krysí stezky, Roman Cílek.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#68473 Verze : 0
Dobre odpoledne, ctu ted knizku Hitlerova smrt, kde jsou, v souvislosti s poslednimi dny Rise jednotky werewolfu zminovany. Mluvi se tam o jakesi rune wolfsangel, kterou mela byt oznacena obydli nepratel. Nevite prosim nekdo, jak vypada? Diky
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#127347 Verze : 0
runa Wolfsangel vypadá takhle, Němci si v podobných "mystických" symbolech libovali a runy používaly i k označování jednotek (tuhle pokud vím také)
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#127405 Verze : 0
Takže najprv si ujasnime pojmy. Der Werwolf je slovo pomenovávajúce v nemčine vlkodlaka, bájnu bytosť, človeka, ktorý sa pri splne mesiaca mení na vlka. Toto hnutie bolo na konci vojny a v prvých povojnových rokoch poslednou baštou NS. Werwolfovia pôsobili hlavne v českom pohraničí a vo veľkých nemeckých mestách a viedli partizánsku vojnu proti "osloboditeľom".


Pojem Der Werwolf (doslova - ozbrojený vlk) je zasa slovo označujúce v nemeckých dejinách sedliackych a roľníckych vzbúrencov, ktorí boli hlavne v čase tridsaťročnej vojny nútení sa brániť, jednak proti nepriateľom a jednak proti domácim žoldnierom a banditom.


Jar roku 1945, ríša sa rúca. Posledné zvyšky Wehrmachtu, Waffen SS a Hitlerjugend sa zúfalo bránia aj po oficiálnej kapitulácii a vytvárajú skupiny vedúce partizánsku vojnu v lesoch, horách a ruinách miest. Ale pekne po poriadku.


Prvý plán na vedenie partizánskej vojny vypracoval Konstantin Hierl v roku 1943, vedúci RAD - Ríšskej pracovnej služby. V tomto období bolo však podľa niektorých vysokopostavených činiteľov NSDAP na partizánsku vojnu "priveľmi skoro" a tento plán bol prijatý s veľkou nevôľou, snáď až na niektoré výnimky z radov armády, ktoré videli situáciu na frontoch reálnejšie.


Tento plán v roku 1944 upravil a rozvinul Walter Schellenberg, šéf Tajnej služby SS, plán sa dostal od Himmlera až k Vodcovi a ho považoval prinajmenšom za zaujímavý. Plán podporil aj minister propagandy Goebbels a za vodcu budúcich partizánov bol menovaný obergruppenführer SS, bývalý šéf nemeckej polície na Ukrajine Hans Adolf Prützman. V Donskej oblasti ho považovali pri Stalingradskom ťažení za symbol smrti. Obergruppenführer si uvedomoval, že vybudovať takú partizánsku armádu, akú si predstavovali jeho nadriadení, je nemožné, ale urobil, čo mohol, a tak sa v radoch Werwolfu ocitla mládež z Hitlerjugend, zvyšky armády a SS a starší ľudia odhodlaní bojovať, ktorí už nemali čo stratiť, keď pri "oslobodzovaní" prišli o svojich blízkych.


6. mája 1945 ho zajali vo Flensburgu Angličania a on spáchal samovraždu. A funguje propaganda vysielaná z pojazdného vysielača Sender Werwolf a až do jeho odhalenia Američanmi v lesoch na bavorskej strane Šumavy. Vysielač vyhlasuje Hitlerovu smrť za lesť a Vodca má mať ešte stále k dispozícii dve divízie SS vyzbrojené úplne novými a "zázračnými" zbraňami ukrytými v Alpách.


Werwolf vedie partizánsku vojnu. Likviduje v pohraničí četníkov, komunistov, ničí železnice; o zbrane a vojenský materiál nie je núdza. 24. júna je bitka medzi četníctvom a Werwolfom tak silná, že sa musí zapojiť vojsko a dokonca tanky.


V Berlíne velí sovietsky generál Berzarin a uplatňuje teror víťazov - vyše pol milióna Nemcov, prevažne žien po "skúsenostiach" s "osloboditeľmi" spácha samovraždu. 17. júla je jeho auto zlikvidované strelou z pancierovky priamo v Berlíne. Ide o najvýznamnejšiu akciu Werwolf.


Vysielačku Sender Werwolf nahradí Transozean. Akcie sa stupňujú, lebo dochádza k teroru na nemeckom civilnom obyvateľstve v pohraničí. Všetci kriminálnici sa tu vydávajú za partizánov, väzňov z koncentračných táborov a obyvateľov z vypálených obcí - Lidíc a Ležákov; s cieľom čo najviac sa obohatiť. Príslušníci tzv. Revolučných gárd rabujú a spolu s ČS armádou zabíjajú nemeckých civilistov pri tzv. Divokom odsune bez ohľadu na to, či sú to starci, ženy, deti a či vôbec niekto z nich bol členom NSDAP.


Počet príslušníkov Werwolfu sa odhaduje až na 100 000. Werwolf ešte veria v predpokladanú vojnu medzi Spojencami, zvyšky SS sa bránia vo francúzskej pevnosti Boyard až do konca roku 1945 (!). Japonsko však tiež kapituluje a z Alpských pevností divízie SS neútočia. ČS vojsko preberá iniciatívu a prichádza zima. Na konci roku 1945 už ostávajú z Werwolfu len stovky, aj keď ešte stále akcieschopné a pomerne dobre vyzbrojené. Centrum v Nemecku zastavuje činnosť 1. mája 1946, ojedinelé skupinky však ešte stále sabotujú hospodárstvo, postupom času sú však odhalené, alebo zaniknú.


Zaujímavosťou je, že v radoch Werwolfu pôsobili aj príslušníci Stálej veliteľskej školy Hlinkovej Gardy, ktorí sa po páde slovenského štátu stiahli zo zámku v Bánovciach nad Bebravou do južných Čiech, Moravy a severovýchodného Rakúska. Mali tvoriť zálohu Werwolfu, neskôr už patrili k aktívnej zložke, bojovali samozrejme v civile a partizánskym spôsobom, tak ako celý Werwolf.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#160774 Verze : 0
Wehrwolf jako selská domobrana měl nejslavnější období ještě za náboženských "šmalkaldských válek" v 16. století, a podle knihy někdy z dvacátých let, pojednávající o tomto "odboji" (pod velmi nacionalistickým úhlem pohledu) měly být tyto nově zakládané partyzánské jednotky pojmenovány. Hodím sem časem sken jednoho článku snad z Reflexu, kde jsou taky nějaké základní údaje o jejich působení na českém území. Touto tematikou a příbuznými Němci vytvářenými "odbojovými skupinami" se zabývá také jeden z článků v přísně tajné z loňského roku, číslo teď nevím, ale na internetu je na stránkách jejich vydavatele (snadno dohledatelného) obsah všech dílů.


Jinak myslím, že toto téma by prozatím mělo být přesunuto do nějaké debatní části fóra.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#160789 Verze : 0
Zmiňovaný článek z časopisu Reflex, č. 17, ročník 2004. Druhý text, který jsem zmiňoval, je v revue Přísně tajné!, číslo 1, ročník 2005, a je to "Předjaří a jaro 1945: Svět mužů bez tváří, jmen a minulosti" od Romana Cílka, tuším, že zmiňuje ještě Skorzenyho Jagdverbände a Bundschuh.
K pojmu Werwolf/Wehrwolf: podle wikipedie znamená <wer> ve staré němčině muž (podobně latinské <vir>), <wolf> je jasné, tedy muž-vlk. Wehrwolf je pak jeden ze způsobů, jak bylo zapisováno právě jméno oněch sedláckých domobran a pozdější nacistické organizace, a kromě odkazu na vlkodlaka obsahuje i možost výkladu "ozbrojený vlk", nebo dokonce, jak je krásně na wikipedii, "military wolf", "válečný vlk".


Jinak musím opravit své původní tvrzení o šmalkaldských válkách, kniha Der Wehrwolf od Hermanna Lönse se opravdu odehrává během války třicetileté.


Wolfsangel by ve skutečnosti neměla být pravá runa, ale pouze zednická značka připomínající jednu z "regulérních" run, která byla později různými pseudoznalci "doplněna" mezi ostatní. Používána byla i jako erbovní znamení. V nacistickém Německu ji potom jako znak používala 2. tanková divize SS "Das Reich", 4. SS-policejní divize mechanizované pěchoty, 8. Panzer Regiment, 34. Grenadierdivision "Landstorm Nederland", a také Hitlerjugend a NS-Volkswohlfart.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#160790 Verze : 0

Diskuse

Wehrwolf není mýtus i když byl nadnesený poválečnou propagandou a některé činy ani nespáchaly.Hodně členů polské organizace bojující na straně Němců Armija Krajowa bylo označeno za Wehrwolfy.Útoky Wehrwolfů a jejich největší počet byl hlavně na Ústecku.Ale jejich největší koncentrace byla v Německu.Tam byl také největší počet útoků a to překvapivě,hlavně na Američany.
Wehrwolf;stručný popis:Záškodnická(dá se nazvat i teroristická) organizace nacistického režimu.Vznik 1944,zánik 1946.Ten velý bombový výbuch připisovaný Wehrwolfu v Ústí nad Labem,se jim nedá dokázat,ale ani vyvrátit.Spíš to byla špatná manipulace s výbušninami a poválečná propaganda toho využila.I když lidé si opravdu mysleli,že to byla práce Wehrwolfu,(a myslí dodnes)ale jediným relevantním důkazem se to nedá potvrdit.Ale vyvrátit úplně taky ne.
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#428508 Verze : 0

Citace - Werewolf45 :

Hodně členů polské organizace bojující na straně Němců Armija Krajowa bylo označeno za Wehrwolfy.Armija Krajowa na strane Nemcov? Nie som si istý, ale doteraz som mal nieln ja za to, že išlo naopak o protinemeckú ODBOJOVÚ ORGANIZÁCIU v Poľsku...
URL : https://www.valka.cz/Vlkodlak-t7610#531222 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více