Vítězství stíhacích pilotů Polských vzdušných sil na západě 1940-1945

Diskuse
Jacek Kutzner, Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza „Adiutor”, Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X.


Polský historik a publicista Jacek Kutzner předkládá zájemcům o dějiny bojů polských stíhacích letců působících na Západě v létech 1940 – 1945 velmi zajímavou práci. Není to popis jednotlivých událostí, ale svým způsobem komplexní shrnutí výsledků jejich bojové činnosti ve formě výkazů VŠECH jejich vzdušných vítězství ať už v rámci polských stíhacích perutí RAF nebo ve službě u spojeneckých squadron . Kniha obsahuje 392 stran a je rozdělena do dvou základních částí:
1) Jmenné výkazy nárokovaných a přiznaných vítězství seřazených dle abecedního seznamu pilotů, dle jednotlivých perutí ( 9 polských, 29 RAF a 2 USAAF), a chronologicky. Vykazuje rovněž vítězství přiznaná cizím státním příslušníkům dosažená ve službě u polských stíhacích perutí. Výkazy obsahují jméno, datum, jednotku, druh prováděného úkolu, hodinu, místo, typ a číslo vlastního letadla, počet a typ nepřátelského letadla a konečnou kvalifikaci vítězství.
2) Dokumentární část obsahující fotokopie originálů „Combat Reportů“ mnoha bojových letů, četné fotokopie „Rejstříku letů, vítězství a vyznamenání letce“ snad všech polských stíhacích es a 36 stran foto velmi vhodně doplňuje textovou první část knihy.
Náročný badatel může namítnout, že v ní chybí záznamy o sestřelech V1 nebo pokus o identifikaci protivníka, ale tato práce, jak se zdá, může skvěle sloužit jako podklad k následným bádáním na toto téma. Jejím zakoupením jsem si vhodně doplnil svou sbírku.


P.S. V polském knihkupectví v Českém Těšíně jsou k dispozici ještě dva exempláře v ceně 410 Kč. Pro případné zájemce jsem ochoten zajistit jejich koupi.

Titulní stránka
URL : https://www.valka.cz/Vitezstvi-stihacich-pilotu-Polskych-vzdusnych-sil-na-zapade-1940-1945-t66338#234816Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!