Main Menu
User Menu

Veľká nad Ipľom

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Veľká nad Ipľom
Originální název:
Original Name:
Veľká nad Ipľom
Další názvy:
Other Names:
Vilika (1238), Velike (1405), Vilyke (1773), Welika (1808), Veliká nad Ipľom (1927); maďarsky Vilke.
Veľké Dálovce (1327)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°15'37.84"N 19°36'58.29"E
Místní části:
Local Municipalities:
Veľké Dálovce, Malé Dálovce
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1238
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímsko-katolícky neskorobarokový z roku 1762, prestavaný v roku 1896
Pamätník padlým v rokoch 1914-1918
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Anton Emanuel Timko (1843-1903) ľudový spisovateľ
Tu pochovaní:
Rytier Viliam Mertens (Mertens, Vilmós), c. k. poľný maršal, (* 21. júla 1811, + 3. októbra 1887 ) a jeho manželka grófka Františka Forgáchová, (*1829, + 1890).
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená k Maďarsku. Pôvodná obec Veľké Dálovce sa v 16. stor. rozčlenila na Malé a Veľké Dálovce. Malé Dálovce po vzniku ČSR pripadli k obci Ipolytarnócz (Maďarsko). V roku 1948 opäť vznikli miestne časti Malé a Veľké Dálovce.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.velkanadiplom.sk
URL : https://www.valka.cz/Velka-nad-Iplom-t126425#428629Verze : 0
MOD