Velká Británie (GBR)
Články
Názory na to, jak má vypadat ideální tank na bojišti, se liší. Tři základní parametry, palebnou sílu, mobilitu a pancéřovou ochranu znají všichni, ale každá konstrukční škola má svoje představy o tom, jaký je jejich ideální poměr a který z nich je důležitější. Britové měli na celou věc jiný názor než Sověti, Němci nebo Američané.
První FV 4201 dorazily do Německa, aby se ověřilo, jak nový tank obstojí během provozu u jednotek v první linii. Tankové pluky měly vyjádřit svůj názor a navrhnout případné změny, aby byl tank co nejdříve schopen zařazení do sériové výroby. Program byl proti plánu již beztak ve skluzu.
Británie byla kolébkou tanků. Ovšem v meziválečném období svou vedoucí funkci ztratila. Na čelo se dostávaly čile spolupracující Německo a Sovětský svaz. Británie pod tlakem rostoucího zbrojení na kontinentu byla nucena s tímto stavem něco udělat. Proto byl zahájen vývoj nových obrněných vozidel.
Nový tank A13 Mk.I Cruiser Mk.III se stal základem dlouhé řady obrněných vozidel. Velkou zásluhu na tom mělo použití podvozku typu Christie. Než se však Britové k úspěšným tankům dopracovali, museli odstranit dětské nemoci, které provázejí každou novinku.
Války provázejí lidstvo od nepaměti. A vyvíjejí se společně s ním. Dvacáté století znamenalo obrovský zvrat. Člověk vymyslel obrněná pásová vozidla a s jejich pomocí smetl všechny dosavadní zvyklosti vedení boje. Vraťme se teď na samý počátek všeho a krůček po krůčku sledujme vývoj pozemní techniky ve světě i v Československu.
Lehký tank 7 TP dvouvěžový byl vyvinut z anglického tanku Vickers E, zakoupeného Polskem v roce 1932.
Témata
Podkategorie