Válka jako peklo - E. Rauss, H.von Greiffenberg, W.Erfurth

Diskuse

Tato kniha je velmi výjimečná, odlišuje se od většiny knih o Druhé světové válce, které jsme byli zvyklí čítat. Nejedná se v ní o hrdninské líčení bojů na té či oné frontě, o sestřely, potopené lodě či zničené tanky. Tato kniha je prací několika německých generálů, kteří se zůčastnili bojů na Východní frontě, v oblasti od Leningradu a Murmanska až po Stalingrad, a kteří po Druhé světové válce v americkém zajetí sepsali své poznatky z boje v Sovětském svazu.


Kniha je tedy sbírkou taktických i strategických rad o boji na území Ruska, Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí, v podmínkách, které jsou pro Evropana téměř neznámé, a proti sovětskému vojáku, jehož mentalita je od těch "západních" velmi odlišná. A ačkoliv je této knize již téměř 50 let, v mnohém vám pomůže pochopit armádní politiku rusů v současnosti.


Kniha je rozdělena do 4 částí, první se věnuje ruským metodám boje, mentalitě sovětských vojáků i prostých obyvatel, hrůzám, které obě strany prožívali během bojů na Východní frontě, nezdolnosti i omezenosti ruského vojáka. Druhá část se věnuje bojům v evropském Rusku a jejich specifikům, kruté zimě, bahnu, oblastem kolem polárního kruhu. Třetí část se věnuje válce na Dalekém severu, tedy oblasti Leningradu, Murmanska, válce Finů s Rusy. Poslední část je zaměřena na boje v ruských lesích a močálech.


Celkově je tato kniha velmi zajímavá, i když si člověk musí občas odmyslet poznámky německých generálů o "těch dobrých němcích, kteří to vlastně mysleli dobře", kniha je sice vydána pro armádu Spojených států amerických, ale do jejího textu nebylo nijak zasahováno, a každá část knihy jen obsahuje upozornění, že názory v knize obsažené jsou názory oněch generálů a ne oficiální interpretací US Army.


Vyšlo v nakladatelství Naše vojsko, 260 str., prodejní cena cca 199,- Kč
URL : https://www.valka.cz/Valka-jako-peklo-E-Rauss-H-von-Greiffenberg-W-Erfurth-t5982#14035 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více