Main Menu
User Menu

Určení uniforem

Diskuse
Prosím o pomoc s určením uniforem. Na první fotografii se nachazejí legionáři na druhé pak rakousko-uherský voják, který sloužil na haličské frontě.

URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242116Verze : 0
Myslím že četař na dolním snímku má standardní sako zavedené od roku 1908 a čepici ze stejného stejnokroje. Vzhledem k tomu že štítek čapky je ještě černý jde asi o fotku z dob před válkou nebo na jejím počátku. Na rukávu je proužek který by ukazoval na to že jde o "jednoročního dobrovolníka" . Berte to ale s rezervou, uniformy nejsou mé hobby Smile
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242130Verze : 0
Neměl bys představu k jakým legionářům by patřili ti z horní řady? Jsou to uniformy ruských legií?
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242597Verze : 0
Uniformy opravdu nejsou moje oblíbená parketa, ale ti na horním snímku mají myslím uniformy podobné francouzským, ti sedící by mohli být zprava jeden z italských legii (uniforma odpovídá "Arditi" důstojníkovi) další dva odpovídají francouzům ten s dvěma pásky na rukávu (dole) by měl být důstojník a ten s véčky (ve tmavé blůze s medailemi) má na rukávu 4 lomené pásky, každý by měl odpovídat 6 měsícům služby (pokud je to na rukávu proužek pak by mělo jít o podporučíka - ten mezi ním a "italem" je asi kapitán - má dva proužky). Jak přesně vypadali uniformy legií přesně nevím, jen pokud se píše byly to vlastně uniformy původních armád (tedy francouzské, ruské a italské) s drobnými úpravami. Vzhledem k tomu že ruské legie si v době anabáze šily uniformy sami mohly se dost odchýlit od původního vzoru. Na fotce ale myslím není žádná která by se podobala ruské z období WWI, myslím že sedící úplně vlevo je už v nové ČS uniformě (límcové výložky jsou myslím "ČS") u mužů stojících v druhé řadě se nedá moc rozeznat, ale 1. a 3. zprava mají asi taky uniformy z francie (podle výložek na límci) ale jist si nejsem. Celé to ber s rezervou protože uniformy mne opravdu moc nezajímají Smile takže se mohu klidně plést.
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242630Verze : 0
Podle mne nejde ani o uniformy legionářů ani o vojenské uniformy. Většina se podobá spíš uniformám četnickým z první poloviny 20. let minulého století. Pouze sedící muž v tmavém saku má vyznamenání, která mohl získat v legiích.
Určení uniforem - Četnická uniforma asi z roku 1923 - 1925

Četnická uniforma asi z roku 1923 - 1925
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242650Verze : 0
Pokud se podíváš na výložky na límci tak tvarem těm ČS odpovídají jen ty u toho co sedí zcela vlevo, ten s otevřeným límcem (italská uniforma?) ani ten vedle nemají tenhle tvar (naopak je to tvar odpovídající francouzské uniformě, ten má i stojící zcela vpravo). Jestli jde o legionáře bych si netroufl spekulovat, podle mne je to fotka někdy krátce po WWI (1919 -20) kdy ještě byly užívány uniformyz dodávěk spojenců. Všimni si také označení na rukávech dole je typické právě pro francouzskou armádu. Žádný ze sedících nemá stejnou uniformu s někým dalším (u stojících to nejde moc poznat kvůli nekvalitě fotky) nestejné jsou i třeba opasky a zřejmě i barvy uniforem. To nevypadá na jednu složku jakou bylo četnictvo, to bylo pokud vím původně v rakouských a později nových ČS uniformách. Spíš to vypadá na armádu (ta používala řadu stejnokrojů z RU, Francie, Ruska i Itálie) Armáda i vysvětluje právě toho vpravo (tedy s otevřeným límcem.
Pokud se podíváš pořádně tak zjistíš že na uniformě četníka co jsi vložil jsou patky kapes pětiúhelníkové, oba muži vpravo je ale mají obdélníkové, tvarově kapsám odpovídají jen ty u muže zcela vlevo, nesedí ale počet knoflíků (6 nad opaskem a 4 nad opaskem - celkem 6 na celém saku - u muže vpravo) Typ opasku je zcela odlišný (je zapínám jen "na jednu dírku" zatímco četník má dohodu), osobně mám i pocit že kapsy saka muže vlevo jsou delší (sahají až k opasku) ale to může být zkresleno tím že muž sedí.
Zdá se že stejnou uniformu mají jen dva muži kteří stojí jako první zprava a třetí zprava (možná i sedící druhý zprava) není ale moc vidět tvar kapes u toho třetího stojícího (zdá se mi že není obdélníkový, ale možná je to jen podhrnutý okraj). nicméně i tyhle dva vypadají jako francouzský stejnokroj z WWI (oba mají ale jiný opasek než sedící)
Ale tohle je opravdu pro někoho kdo se specializuje na uniformy WWI a těsně po válce.
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242671Verze : 0
Je nanejvýš pravděpodobné (ikdyž ne jisté), že fotografie vznikla po válce, neboť tomu druhému vpravo v horní řadě (nejvyšší) bylo 18 let v květnu 1918, takže pokud nevstoupil do legií pod falešnými údaji, je pravděpodobnější, že se zúčastnil až některého z konfliktů doma.
URL : https://www.valka.cz/Urceni-uniforem-t68915#242702Verze : 0