Main Menu
User Menu

Uniforma

Diskuse
Dobrý den,
přikládám fotografii dědy z 1.sv.války. Našla jsem korespondenci a jakýsi "deníček", kde píše o svém pohybu na italské frontě - u jezera Lago di Garda, město Riva a následně v přístavu Pola (dnes Pula?)v dnešním Chorvatsku,přesun přes Přímoří, Krajinu, Korutany a Tyroly, zřejmě Insbruck a místo Landek u švýc. hranic.
Přiznám se, o tématiku 1. sv. války se zajímám asi měsíc (začala jsem sestavovat rodokmen a narazila na tyhle domácí úžasné věci), navíc "ženská"....můžete mě někdo určit podle uniformy zařazení u vojska, u jaké "zbraně" apod.?
Přikládám na ukázku rodinné stříbro : mapku, kterou si děda "z dlouhé chvíle nakreslil" - užasla jsem, když jsem zadala na internetu do map "Riva" a vyjely mě přesné obrysy stavu krajiny okolí.
Teď tedy k mým infaltilním a začátečnickým otázkám :
- měli k dispozici mapy ?
- mohli opustit frontu? ve svém deníku píše o tom, že byl doma a zase se vrátil
- jak absolvovali cestu - vlakem? pěšky? lodí? (Pula je námořnická křižovatka, přístav, jak jsem zjistila na internetu)


Děkuji za případné odpovědi, pokud mě budete ochotni napsat, prosím na vratna.marie@seznam.cz
URL : https://www.valka.cz/Uniforma-t160239#488273Verze : 0
Na uniformy jsou tu jiní odborníci, takže k těm třem otázkám:


- mapy samozřejmě měli
- frontu mohl opustit, pokud dostal dovolenou (většinou na pár dní až týdnů) - v takovém případě voják zpravidla sedl na vlak a jel domů, po skončení dovolené se musel zase vrátit -, případně pokud byl raněn/nemocný a byl odeslán na léčení do některé nemocnice, kde mohl poté dostat "dovolenou na zotavenou" (podle toho co píšete jde ve Vašem případě zřejmě o první možnost)
- zcela zásadní úlohu při přesunu vojáků za první světové války hrály železnice, takže téměř jistě železnicí až k nejbližší stanici k místu nasazení; zbytek pak zpravidla museli dojít pěšky až na místo určení
URL : https://www.valka.cz/Uniforma-t160239#488335Verze : 0