USA v první světové válce.

Diskuse

USA v první světové valcé.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#1931 Verze : 0
Byla rozhodnutí prezidenta Woodroua Wilsona, vstoupit do války, správne?
Byla účast USA ve válce nutná?
Nebo to byla jenom pomsta za Němci potopené lodě USA?
Sem pište, co si o tom myslíte.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#1932 Verze : 0
Pritomnost USA definitivne rozhodla valku ve prospech GB+FR ... oproti nevelkym ztratam si USA upevnily pozici svetove velmoci a rozsirily svuj vliv ... myslim si, ze to byl setsakra dobrej tah ... nechaly Evropu tri roky krvacet, a potom to laskave vsechno zachranily Smile
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#2490 Verze : 0
není pochyb o tom že přítomnost USA byla rozhodující. za pozornost stojí ale fakt v jak nepřipraveném stavu armády vstup proběhl.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#2496 Verze : 0
To áno. Američania boli nepripravení. Nápríklad sa to týka aj výzbroje. Oni síce mali pušky Springfield M-1903, ale tie nestačili pre to množstvo vojakov, ktorí mali smerovať do Európy. Preto museli kupovať pušky od Angličanov (Lee-Enfield Pattern US-17) a kanadské Ross Mk.3 v počte 20 000, ale aj rôzne iné.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#3893 Verze : 0
S puškami to ve Velké válce vůbec bylo všelijaké. Britové použili kromě svých Enfieldek také větší množství japonských Arisak (a docela je chválili), u turecké armády se na Gallipoli objevily americké Winchestrovky, Rusové pálili vedle Mosinovek i z Berdanek... zkrátka, správný zmatek Very Happy .
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#3940 Verze : 0
Amíci mali do vojny vstúpiť skôr, tan ich izolacionizmus som nikdy nemal rád, brrr
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#4005 Verze : 0
Dobre vedeli, do ceho se nemaji hnat ... prece jen uz tri roky bylo jasne, ze Evropa je jeden velky mlynek na maso, a boje nemohou prinest vyznamnejsi rozhodnuti, pokud jsou obe strany silne a pripravene bojovat. Pockali, az se Evropa vycerpa. A take si mnozi jeste pamatovali na valku obcanskou, kdyz ne primo, tak pres vzpominky rodicu a prarodicu, a zverstva, kterych se byli schopni dopustit prislusnici jednoho naroda a jedne zeme sami na sobe ... to podle me hralo take velkou roli.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#4013 Verze : 0

Citace :

...Rusové pálili vedle Mosinovek i z Berdanek...Pušky Berdan vo WW1? Veď to boli jednoranové pušky, ktoré boli zastaralé už v čase vývoja pušky Mosin-Nagan 1891. Ale aj pušky Mosin by boli jednoranové, keby sa do ich vývoja nezapojili bratia Nagantovci z Belgicka (tí chceli použiť záverový systém Mauser s integrovanou nábojovou schránkou).


Ale čo sa týka pušiek Berdan, tie boli použité asi len preto, že zbojovky nestíhali vyrábať pušku Mosin pre potreby bojujúcej armády.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#4092 Verze : 0
Souhlasím s adminem. USA správně čekaly až bude jistější na čí stranu se úspěšně připojit. Je dobře, že do I.sv.války zasáhly, ale s trochou vypočítavosti to bohužel nějakou dobu trvalo.
O vycvičenosti Američnaů nemá smysl se podrobněji rozepisovat. Americká armáda vždy vítězí ředevším díky svému týlovému zabezpečení. Tehdejším zkušeným spojeneckým jednotkám na západní frontě se nemohli Američané rovnat. Z prvotních nemalých a často zbytečných ztrát byli potom značně rozčarovánim, protože ta válka z bezprostředního pohleu vypadala trošku jinak než z pozice za oceánem.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#5333 Verze : 0
USA mali vstúpiť hneď a nielen sa nabaliť na vojne, ale boli to izolacionisti
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#6607 Verze : 0
Chudáci Amíci!
Když nejsou izolacionisti, musí být imperialisti..
Ale vážně, takový Woodrow Wilson,člen váženého zednářského řádu Velký Orient asi těžko bude izolacionista,natožpak část tehdejší U.S. politické reprezentace.
Tedy asi jen tím izolacionismem to nebude..
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#6625 Verze : 0
To som netvrdil, navyše ani o Wilsonovi. Môžeš však ešte napísať, že ani Monroeova doktrína nebola izolacionistická.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#6635 Verze : 0
To tedy ozaj nebola,však to Monroe od marxistických takyhistorikú schytával dost často..
Za vstup USA do války si mohli víceméně Němci sami,ten nešťastný telegram je dorazil..
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#6646 Verze : 0
Ono je třeba si uvědomit, že nynější podání historie je nemálo ovlivněno tím, kdo v I. sv. válce zvítězil a také jak se ta válka v celkovém pojetí vyvíjela.
Tehdy v r.1914 nebylo tak lehko určitelné, kdo je ten "dobrý" a kdo je ten "špatný". Proto nelze zazlívat USA, že hned v r.1914 nevstoupily do války na straně těch "dobrých". Materiálně tehdy podporovaly obě strany. Šlo jim o obchod. Veřejné mínění v USA navíc, odtržené oceánem částečně i od reality, nebylo tak jednoznačně na straně Spojenců.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#17231 Verze : 0
No USA na tom dobře vydělaly o tom není pochyb, ostatní válčící země skončily zadlužené až po uši
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#17937 Verze : 0
Izolacionimus ci nikoliv, proste se USA do valky nechtelo, kdyz videli, co se v Evrope deje ... hospodarsky zisk k tomu (btw, je zajimave, ze pri oslavach konce prvni svetove valky kladli v Parizi vence zastupci treba Svedska a Svycarska, coz jsou zeme na valkach vzdy dosti profitujici ...) ... Navic vystoupeni americanu bylo rozpacite, sice bojovali statecne, ale po tri nebo ctyri roky zkuseni frantici s britama a nemcema se s nimi nemohli srovnavat, zato to byly cerstve sily se skvelou materialni zakladnou ... a souhlasim i s pohledem, ze tehdy nebylo zcela jasne, kdo je ten zly a kdo ten dobry, navic podpora tech "zlych" za druhe svetove valky v USA byla take pomerne siroka, stejne jako treba ve Velke Britanii, tedy urcite rozpaky mohly plynout i z tohoto stretu.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#17951 Verze : 0
Souhlasím s tím, že v bojeschopnosti se těžko mohli Američané tehdy srovnávat s jinými spojeneckými armádami na západní frontě.
Pro nepřipravenost na vedení boje v tehdejší krvavé zákopové válce a pro malé bojové zkušenosti, měli Američané brzy nemalé ztráty.
Jako zajímavost si například vzpomínám, že utvářeli organické jednotky z černochů, které posílali na těžké úseky své fronty, kde měly tyto jednotky nemalé ztráty. Také se zde však dost příslušníků těchto černošských jednotek vyznamenalo v boji. Byli vyznamenáváni a povyšováni, i když mnohem "méně ochotně", než ostatní příslušníci americké armády (rozuměj bílé pleti). Bohužel se stávaly někde i případy, že běloši nerespektovali vyznamenané černochy, odmítali zdravit a poslouchat černé poddůstojníky. Francouzi toto počínání Američanů tehdy moc nechápali. Zajímavé je však to, že se brzy tyto problémy dařilo řešit. Američané začali chápat, že v zákopech a častých útocích je třeba se moci spolehnout na sebe navzájem.
Pokud se bavíme o USA v I.sv.válce, je třeba též nezapomínat na americké letce na západní frontě, tuším zpaměti, že např. eskadra La Fayette (ve znaku hlavu indiána). Rozhodně si nevedli ve vzduchu špatně.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#18365 Verze : 0
Nedá mi to přispět, i když to možná bude už trochu Out Off Topic....
O američanech a WWI píše hezky Anton Myrer v knize Jednou orel...je to sice román, ale co vím, tak má Myrer své romány faktograficky zmáklé...
..z knihy vyplývá, že západní fronta měla hodně daleko do honění mexikánců a indiánů jak si zpočátku představovali a že tam Yankee dostávali pěkně na frak. Samozřejmě podle knihy za to může francouzská generalita, která posílala Američany na nejtěžší úseky fronty....ale na druhé straně ukazuje jak bídně byli Američani připraveni na opravdovou válku a to nejen materiálně.
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#83469 Verze : 0
to jest sice prvda ale do války zasáhla v poměru síly velkým dílem......
URL : https://www.valka.cz/USA-v-prvni-svetove-valce-t352#113351 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více