USA - LAD

Low Altitude Dispenser
LAD (Low Altitude Dispenser)


Letecká řízená skříňová puma určená k bombardování z malých výšek. Vyvíjena byla společností Brunswick Corporation zhruba od druhé poloviny sedmdesátých let 20. století.


V přední části pumy se nacházela naváděcí soustava bomby. Na ni navazovala modulárně řešená bojová část s možností nést různé druhy submunice. U provedení s bočními raketnicemi byla střední část trupu naplněna 96 kusy protitankové submunice KB-44. V úvahu dále připadal typ BLU-97/B CEM, případně zápalná submunice nebo protitankové miny. Submunice mohla být vystřelována pyrotechnicky nebo stlačeným vzduchem. Další provedení střední části počítalo s raketnicemi se svislým vystřelováním submunice. Dále se předpokládalo použití 98 kusů padákem bržděných protipancéřových pum, protibetonové submunice CADM k ničení VPD nepřátelských letišť, submunice BLU-106/B BKEP, nebo 10 kazet SFW (každá se 4 kusy submunice SKEET). Hmotnost submunice mohla činit maximálně 635 kg. V zadní části LAD se nacházely energetický zdroj, palubní počítač, řídící sekce se čtveřicí křížových křídel a pomocný raketový motor na TPH.


Data potřebná k navedení pumy na cíl (rychlost a výška letu, poloha letounu a cíle) bylo možno vložit do palubního počítače letounu-nosiče a pumy ještě před vzletem na bojový let. Pokud by toto nebylo možné, vkládala by potřebné údaje samotná osádka letounu.


Rozsah výšek shozu LAD se mohl pohybovat v rozmezí výšek 30 až 12 000 metrů při rychlostech 550 až 1 200 km/h (podle některých zdrojů až 1 297 km/h). Při shozu ve výškách 30 až 100 metrů nad terénem se dolet LAD činit až 13 km. Shoz ve výškách nad 200 metrů dolet zvětšil na cca 24 km. Puma byla schopna provést stranový i výškový manévr a trefit cíl vzdálený 4,5 km stranou od původní dráhy letounu při shozu.


Zkoušky LAD měly být zahájeny v roce 1979. Program LAD byl zrušen patrně ke konci osmdesátých let 20. století.
Technicko-taktická data
Maximální hmotnost: 1 089 kg


Rozměry:
- rozpětí křídel: 1,47 m
- délka: 4,17 m
- šířka střední části: 0,58 mZdroje
1) Šimek, K.: Letecké skříňové pumy, Letectvo a PVOS, ?/1983
2) Novotný, P.: VTR a ozbrojené síly NATO 4, Letectvo a PVOS, ?/1987
3) Archiv autora

USA - LAD - LAD podvěšená pod křídlem stroje F-4D Phantom II sériového čísla 66-8698 při testech, cca 1984. Zobrazený Phantom operoval patrně u 3246. Test Wingu na floridské základně Eglin. (USAF)

LAD podvěšená pod křídlem stroje F-4D Phantom II sériového čísla 66-8698 při testech, cca 1984. Zobrazený Phantom operoval patrně u 3246. Test Wingu na floridské základně Eglin. (USAF)
URL : https://www.valka.cz/USA-LAD-t67425#238160 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více