USA - Ka-bar

KA-BAR knives - historie firmy


V roce 1898 založilo 38 mužů v Titidoute ve státě Pensylvánie podnik na výrobu a prodej nožů. Tato firma dostala název Titidoute Cutlery Company a v roce 1900 zkrachovala.


Zbylý inventář odkoupil Wallace.R.Brown, který založil novou firmu Union Razor Company. Výroba břitev se stále více přesouvala k výrobě kapesních a loveckých nožů. Proto také v roce 1909 byl majitelem změněn název továrny na Union Cutlery Company. V roce 1910 se celý podnik přestěhoval do města Oleanu ve státě New York, kde mu byla nakloněna městská rada a tak mohl dále prosperovat.


Ve dvacátých letech pak vznikla značka Ka-Bar. Traduje se, že název vznikl na základě dopisu jednoho lovce kožešin, jenž byl na lovu napaden medvědem. Jeho zbraň selhala a tak medvěda skolil svým loveckým nožem značky Union. Vedení firmy si uvědomilo možnost originální reklamy a tak vznikl název Ka-Bar. Název byl vytvořen z písmen špatně čitelného dopisu, ve kterém lovec výrobcům děkoval, že s jejich nožem „killed a bear“ – zabil medvěda.


V roce 1924 zemřel W.R.Brown a firmu převzal jeho bratr Emerson. Po jeho smrti v roce 1931 se vedení firmy ujal Wallacův syn Danforth. Díky své kvalitě a oblibě firma prosperovala a tak byl v roce 1952 opět změněn název firmy a to na Ka-Bar Cutlery Inc.


V roce 1960 zemřel Daforth Brown a o rok později prodala rodina firmu několika místním podnikatelům. Těm se ale nedařilo a firma zkrachovala.


V roce 1966 značku Ka-Bar koupila firma Cole National Corporation. V roce 1982 však zkrachovala i tato firma a Ka-Bar byl znovu na prodej. Stal se tak majetkem American Costumer Products.


V roce 1996 firmu Ka-Bar koupil zavedený výrobce nožů firma Alcas Company. Tato firma zaměřila své úsilí na znovuuvedení jména Ka-Bar na přední pozici ve světě amerických nožů, kde již jednou byla.


V roce 2003 se Ka-Bar přestěhovala do nové budovy na Homer Street v Oleanu.


******************


Dobré jméno firmy Ka-Bar bylo spojeno s legendárním bojovým nožem historie, jenž byl vyroben pro americké námořnictvo USMC (United States Marine Corps) a který byl vyráběn během 2. světové války. Tento nůž vznikl v roce 1942 a stal se nejčastěji používaným osobním nožem příslušníků pozemních vojsk a námořnictva v USA. Navázal tak svým tvarem na starou a ověřenou tradici a spolu s dobrým materiálem čepele z vysokouhlíkové oceli a rukojetí z obráběné kůže se tak stal kvalitní zbraní pro boj zblízka.


Reputace firmy byla tak veliká, že se všechny nože tohoto typu začaly používat pod názvem Ka-Bar
URL : https://www.valka.cz/USA-Ka-bar-t6942#339289 Verze : 0
Pouze doplním, že se jedná o nůž relativně velký a těžký s čepelí typu bowie s druhým ostřím, u originálu jsou na rukojeti kožené pásky proti smeknutí ruky a ploška na hlavici rukojeti se dá použít jak úderům, tak např. k zatloukání hřebíků.
Ačkoli je dýka FS možná známější rozhodně jde o legendu.
URL : https://www.valka.cz/USA-Ka-bar-t6942#18056 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více