Main Menu
User Menu

Tóth, Jozef

     
Příjmení:
Surname:
Tóth
Jméno:
Given Name:
Jozef
Jméno v originále:
Original Name:
Jozef Tóth
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor in memoriam
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
25.05.1910 Onokovce /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
26.12.1994 Bratislava
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
náčelník štábu slovenských Vzdušných zbraní
velitel povstaleckého letectva během Slovenského národního povstání
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
důstojník Slovenské armády
účastník protifašistického odboje
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
URL : https://www.valka.cz/Toth-Jozef-t139579#454029Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Tóth
Jméno:
Given Name:
Jozef
Jméno v originále:
Original Name:
Jozef Tóth
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Reální gymnásium, Užhorod
Vojenské vzdělání:
Military Education:
06.10.1930-30.05.1931 Škola pro důstojníky pěchoty v záloze, Olomouc
30.09.1931-DD.MM.1933 Vojenská akademie, Hranice
15.02.1940-15.02.1942 Vysoká vojenská škola, Bratislava
DD.MM.RRRR-30.04.1947 Nejvyšší vojenská akademie K. J. Vorošilova, Moskva
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
16.07.1933 poručík
DD.MM.RRRR nadporučík
01.01.1940 stotník
01.07.1943 major
01.10.1944 podplukovník
07.03.1947 plukovník (s účinností od 01.01.1946)
01.05.1995 generálmajor in memoriam
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
16.09.1939-01.10.1939 Velitel : Samostatný pěší prapor III
29.06.1942-DD.10.1942 Náčelník štábu : Velitelství divisní oblasti 1
01.02.1944-30.08.1944 Náčelník štábu : Velitelství vzdušných zbraní
DD.09.1944-DD.10.1944 Velitel : Letecká skupina
25.05.1945-01.07.1945 Velitel : 4. divise
01.07.1945-28.10.1945 Velitel : Velitelství letecké oblasti 4
24.10.1947-30.05.1949 Náčelník štábu : Vojenská oblast 4

Ručně vyplněné položky:
01.10.1930-15.10.1930 Jezdecký pluk 10 – presenční služba
15.10.1930-DD.MM.1933 Hraničářský prapor 7 – presenční služba
16.07.1933-15.09.1936 Pěší pluk 15
15.09.1936-DD.MM.RRRR Pěší pluk 40
03.10.1936-31.07.1937 Letecký pluk 2
25.02.1938-15.09.1939 Pěší pluk 18 – velitel roty
27.03.1939-05.05.1939 Pěší pluk 41 - velitel praporu
05.05.1939-16.09.1939 Samostatný prapor III
16.09.1939-30.11.1939 Samostatný prapor III. horského pěšího pluku 6 – velitel
30.11.1939-DD.MM.RRRR Horský pluk 6 – pobočník velitele
22.06.1941-30.06.1942 polní letecký pozorovatel, Velitelství vzdušných zbraní
30.06.1942-DD.MM.RRRR Velitelství divisní oblasti 1 – náčelník štábu
DD.10.1942-10.07.1943 Zajišťovací divise – přednosta oddělení
24.08.1943-DD.MM.RRRR Velitelství vzdušných zbraní – přednosta oddělení
01.02.1944-29.08.1944 Velitelství vzdušných zbraní – náčelník štábu
29.08.1944-08.09.1944 Československá armáda na Slovensku – velitel letectva
08.09.1944-28.10.1944 Velitelství vzdušných zbraní - velitel
03.03.1945-06.04.1945 posádka Košice- velitel
07.04.1945-25.06.1945 4. čs. samostatná brigáda – zástupce velitele
11.06.1945-31.07.1945 4. divise – velitel
01.08.1945-DD.01.1946 Velitelství letecká oblasti 4 - velitel
DD.01.1946-30.03.1946 Velitelství leteckého týlu 4. oblasti - velitel
01.05.1947-31.11.1947 Vysoká škola válečná – profesor
24.10.1947-30.05.1949 Vojenská oblast 4 – dočasný náčelník štábu
31.05.1949-31.05.1958 VVÚ / Vojenská technická akademie, Brno
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1939

Pamětní medaile: Za obranu Slovenska v březnu 1939
Commemorative Medal for the Defence of Slovakia in March 1939
Pamätná medaila za obranu Slovenska v marci 1939
-

DD.MM.1943

Medaile Za hrdinstvo 3. stupně se štítkem
Bravery medal - 3rd Class with Merit Badge
Medaila Za hrdinstvo so štítkom "Za zásluhy"
-

DD.MM.1943

Medaile Za hrdinstvo 2. stupně
Bravery medal - 2nd Class
Medaila Za hrdinstvo 2.stupňa
-

14.03.1944 -

Válečný vítězný kříž IV. třídy
War Victory Cross 4th Class
Vojenný víťazný kríž IV. triedy
-

MM.DD.1944

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
-

DD.MM.1945

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

DD.MM.1945

Medaile za zásluhy I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
-

DD.MM.1945

Řád Slovenského národního povstání I. třída
Order of Slovak National Uprising 1st class
Rad Slovenského národného povstania I. trieda
-

DD.MM.1968

Řád rudé hvězdy
The Order of the Red Star
-

Poznámka:
Note:
1958 – odeslán do výslužby (zálohy?)
Zdroje:
Sources:
Láník, Jaroslav a kolektiv: Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Ministerstvo obrany ČR-AVIS, Praha 2005, ISBN 80-7278-233-9
vojenskaakademiehranice.ic.cz
Ján Štaigl a kol. - Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 - 2012, 2. vyd., Magnet Press, ISBN 978-8089169-25-2
URL : https://www.valka.cz/Toth-Jozef-t139579#454032Verze : 2
MOD