Main Menu
User Menu

Těžká útočná peruť 15 [1958-1959]

Heavy Attack Squadron 15 / VAH-15

     
Název:
Name:
Těžká útočná peruť 15
Originální název:
Original Name:
Heavy Attack Squadron 15
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.01.1958
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.02.1959
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.1958-DD.MM.1958 Naval Air Logistics Controll Office, Atlantic Unit
Dislokace:
Deployed:
15.01.1958-15.02.1959 Virginia Beach, NAS Norfolk

Velitel:
Commander:
DD.01.1958-13.06.1958 Trube, Alfred G. Jr. - acting (Lieutenant Commander)
13.06.1958-15.02.1959 Shepard, Trazewell T. Jr. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
DD.04.1958-DD.07.1958 North American AJ-2 Savage
DD.07.1958-DD.MM.RRRR Lockheed TV-2 Shooting Star
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL : https://www.valka.cz/Tezka-utocna-perut-15-1958-1959-t202109#577270Verze : 0
MOD