Main Menu
User Menu

TP-25 - diskuze

Diskuse
Původní téma TP-25


Citace - bitaxe :

Po pravdě bych chtěl vidět jak je MB telefon (tedy i TP 25) napájen z baterie někde v ústředně. Docela by mne ta atrakce zajímala. Ono to totiž nejde.A proc by to nemohlo jit? A jak asi funguji normalni PTSN linky? Nebo snad nekdo, kdo ma klasicky obyc. telefon od bublinek ma v ni baterku?
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#225859Verze : 0
Milý xlibore, píšeš o něčem o čem nemáš ani minimální znalost. Přístroje v dnešní síti telecomu (O2) tedy PSTN jsou na úplně jiném principu a jsou v síti AUT tedy automatické dle starého rozdělení, existují v zásadě dva principy jak telefon napájet jedním je ÚB (sem patří i ten AUT) a druhým MB. Pro tvou informaci každý ten princip je jiný a pokud jsi alespoň poněkud vzdělán ve slaboproudém oboru mohlo by toi stačit vysvětlení výše, pokud ne máš prostě smůlu, Mimochodem ty sis někde všiml že by někdo kdo má telefon od O2 měl u něj kličku s induktorem aby se dozvonil na ústřednu? Pokud ano rád bych se na něj podíval a tuhle anomálii si zdokumentoval.
Rozdíl je jak už je výše napsáno v napájení mikrofonu, ten je u starších přístrojů uhlíkový(tedy sám nic nevytváří a jen mění svůj odpor dle hlasu) a právě proto je u MB (což znamená místní baterie) v obvodu ona baterie, proto aby mikrofon nebyl pod proudem stále je na "sluchátku" (správně se to jmenuje mikrotelefon) ten vypínač, u telefonů pro domácnost byl mikrofon odpojen tlačítkem "vidlice" která ale u TP-25 není. Pokud o sobě dotyčný jenž má přístroj MB chce dát vědět musí na ústřednu vyslat signál, protože ale nic takového baterie neumožňuje, je použit induktor, který po zatočení kličkou vyrobí střídavý proud, ten projde vedením a pokud je na druhém konci jiný přístroj zazvoní tam zvonek, pokud je tam ústředna (třeba TÚ-11) spadne signální klapka. Za mého mlada se tohle učilo tak asi v 8. třídě, předpokládám že až se do ní dostaneš vysvětlí ti to možná taky. Jinak srovnávat automatickou síť s telefonem který je principem shodný s přístroji z 1. světové války (jiný je jen tvar a ten bakelit) je opravdu poněkud mimo a jen dokazuje že v tématu nemáš ani minimální orientaci. Zkus si najít něco na netu, třeba ti to pomůže se zbavit této neznalosti. Zásadní výhodou MB (pro armádu docela velkou) je možnost spojit třeba i jen dva přístroje proti sobě a vytvořit tak spoj, to pochopitelně u jiných systémů nejde (chybí napájení a hlavně zdroj pro vyzvánění)
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#225865Verze : 0
xlibor: Myslím že bitaxe to v tom príspevku odkiaľ je citát vysvetlil.... Ak si myslíte že sa mýli, mohli by ste jeho tvrdenia vyvrátiť, ale zatiaľ sa Vám to nepodarilo.... (ale také zapojenie som nevidel, a to som s TP-25 prichádzal do styku denne 10 rokov a spojárov sme mali docela kvalitných, takže ak by to išlo, tak by sme to určite tak mali napájané a nekupovali každých pár mesiacov nové nabíjateľné články a zhruba raz za týždeň riešili poruchy spojenia spôsobené slabými článkami....)
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#225866Verze : 0
MOD

Citace - bitaxe :

Milý xlibore, píšeš o něčem o čem nemáš ani minimální znalost....Musim se smat, jak vas to zvedlo ze zidle Smile, principy samozrejme znam, ja nechci srovnavat PTSN linku s TP25, mel jsem na mysli jen tu teorii o napajeni z ustredny. Uz na zakladni skole jsem si hral s telefony a ta baterka stacila kdyz byla na jedne strane, tak nevim proc by ta jedna strana nemohla byt prave ta ustredna. Ale chapu ze vam slo o to hovorove trafo pres ktere stejnosmerna slozka neprojde, ja jen, ze i to je resitelne, ovsem sloziteji. Omlouvam se, nechtel jsem vytvorit flame.
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#225873Verze : 0
to xlibor, pokud jste si nejen hrál asi byste nepoložil tak nesmyslně formulovanou otázku. Vysvětlení bylo už v prvním příspěvku na obdobné téma. a jentak na okraj, jak byste s baterií v centru vyřídil třeba zvonění mezi dvěma samostatnými telefony? To že by se musela do obvodu zařadit "vidlice" beru jako drobnost. Armáda totiž řeší zcela jiné úkoly než PSTN (na rozdíl od vás jsem si s podobnou věcí nehrál, víc jak čtvrtstoletí mne živila, proto mne nesmysly podobného ražení od lidí kteří si "hráli" samozřejmě štvou, tím spíš když už jsem je jednou vysvětloval a pokud věci rozumíte aspoň v obecných rysech měl byste to celkem pochopit.).
Na okraj tohle není diskuzní fórum takže tyto příspěvky budou po krátkém čase smazány, takže pokud chcete pokračovat, obraťte se na mne přes SZ, nebo založte diskuzi .
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#225906Verze : 0
Hello from England,I've recently bought two TP-25s which I've got working via a 1.5v battery.I've connected the phones via 30m of Bell wire(small gauge wire used for door bells).It works well but on one hand set transmission is tepremantal.With this one "faulty" hand set I can always recieve but some times not transmit.
Is this a common fault,is there a maintenance routine I sholud follow or am I doing something wrong?
I'm sorry I don't speak Czech but can anyone help these are great phones and I'm impressed with the robustness.
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405624Verze : 0
Translation to CZ / Preklad do CJ


Dobrý den, z Anglie,


nedávno jsem si koupil dvě TP-25, které jsem připojil a rozchodil přes 1,5V baterii. Spojil jsem telefony 30m kabelem Bell (malý průřez vodiče, používá se na dveře, zvonky). Funguje to dobře, ale na jedné straně přenosu je to ??? tepremantal ??? (zřejmě vadný, dle kontextu dale). S tímto "vadným" telefonem mohu vždy přijímat, ale jen někdy vysílat.


Jedná se o nějakou známou / obecnou chybu, je tam nějaka běžná údržba či oprava, kterou bych měl provést, nebo dělám něco špatně ?


Omlouvám se, že nemluvím česky, ale budu rád za pomoc, tyto telefony jsou skvělé a já jsem unesen jejich robustností.
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405628Verze : 0
MOD
I've translated your message to czech language for others to easily understand it and be able to answer Smile please note that there is whole topic dedicated to this phone at

https://www.valka.cz/topic/view/37950/

and use the "[English Version]" link on top of your page to have it auto-translated via google translator from our language to english Very Happy (please note the flags by each post on right hand side next to the poster name, you can use that drop down menu to have that specific post only translated to selected language, that helps you understand even our crazy language Very Happy )
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405629Verze : 0
MOD
for cupotea 609
I think, You have bad contact in microtelephone switch, if You clean in, may be a telephone good. Contact is from silver (Ag)
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405642Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

I've translated your message to czech language for others to easily understand it and be able to answer Smile please note that there is whole topic dedicated to this phone at


https://www.valka.cz/topic/view/37950/


and use the "[English Version]" link on top of your page to have it auto-translated via google translator from our language to english Very Happy (please note the flags by each post on right hand side next to the poster name, you can use that drop down menu to have that specific post only translated to selected language, that helps you understand even our crazy language Very Happy )Thankyou for the help.I'm just trying to understand the format of the site.Thankyou for your assistance.I hope i've done the translator correctly!
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405668Verze : 0

Citace - om3cu :

for cupotea 609
I think, You have bad contact in microtelephone switch, if You clean in, may be a telephone good. Contact is from silver (Ag)Thanks om3cu .I'm checking this out right now!
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#405671Verze : 0
Na email som dostal otázku až zo španielska:


Píše mi že jednu TP-25 kúpil nedávno počas cesty po európe, ale nič o telefóne nevie.


Podľa toho čo píše nahradil pôvodnú 4,5V (?) batériu novou 1,5V (pozn.: pokiaľ viem, tak TP malo pôvodne 1,4V batérie), ale čo je hlavné, má dve otázky:


1. účel malého bieleho tlačítka a na možnosť prepojenia telefónu s PC (pre záznam komunikácie).


- načo tam vlastne to biele tlačítko je?
- myslím že priame prepojenie s PC možné nie je, nakoľko telefón je analógový a teda treba použiť nejaký A/D prevodník - videl už niekto niečo takéto?


2. Does the crack just recharge the battery or it is needed for transmit? - to "crack" môže byť myslené ako impulz induktora? (viem že induktor nedobíja batériu, ale slúži na "prezvonenie" linky)


P.S.: ak bude záujem, tak text emailu prepošlem.
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#411168Verze : 0
MOD
Štefan, biele tlačítko slúži na kontrolu celistvosti linky, pri jeho stlačení a súčasnom točení induktoru v prípade celistvej linky zvoní aj zvonček vo vlastnom TP.Pravda to sa prejaví aj pri skrate linky, nezvoní iba pri prerušení. Batéria nie je žiadnym spôsobom nabíjaná z induktoru.V základe ide o primárnu batžériu a rozdiel napätí je veľký a ešte aj induktor dodáva striedavé napätie oproti jednosmernému napätiu batérie. Pripojenie na PC by bolo možné zo zdierok pre prídavné slúchadlo, (medzi svorkami pre linku) ale osobne by som asi použil oddelovací transformátor s prevodom 1:1 a antiparaslelnými diódami pred pripojením na zvukovú kartu.
Viac povie obrázok. Tie diódy sú na orezanie špičiek signálu a pri zvonení ako ochrana PC.
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#411172Verze : 0
MOD
Mohl by mi prosím někdo vyfotit otevřený konektor mikrotelefonu? Používal jsem ho na skype a teď ho potřebuju dát dohromady Smile
URL : https://www.valka.cz/TP-25-diskuze-t65095#418147Verze : 0