Main Menu
User Menu

Strážní prapor XIV [1937-1938]

14th Guard Battalion

     
Název:
Name:
Strážní prapor XIV
Originální název:
Original Name:
Strážní prapor XIV
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.09.1937
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.05.1938
Nástupce:
Successor:
Hraničářský prapor III/4
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.09.1937-01.05.1938 Ženijní skupinové velitelství IV
Dislokace:
Deployed:
15.09.1937-01.05.1938 Hrabyně, kasárny /

Velitel:
Commander:
15.09.1937-01.05.1938 Jindra, Jan (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Strazni-prapor-XIV-1937-1938-t50161#576118Verze : 2
MOD
Strážní prapor XIV [1937-1938]
Velitelství praporu vzniklo 15. září 1937. Nacházelo se v Hrabyni, podléhalo Ženijnímu skupinovému velitelství IV [1936-1938] a od srpna 1937 velitelství Hraničářského pluku 4 [1937-1938]. Prapor střežil vybudované objekty těžkého opevnění v prostoru Ženijního skupinového velitelství IV [1936-1938].
Součástí praporu bylo:
velitelství praporu s pomocnou četou,
Strážní rota 1/XIV [1937-1938] (září 1937 – květen 1938),
Strážní rota 2/XIV [1937-1938] (září 1937 – květen 1938),
Strážní rota 3/XIV [1937-1938] (září 1937 – květen 1938),
Strážní rota 4/XIV /kulometná/ [1937-1938] (září 1937 – květen 1938).
Velitelství praporu bylo 1. května 1938 přejmenováno na velitelství Hraničářského praporu III/4.


Velitelem praporu byl:
podplukovník pěchoty Jan Jindra (září 1937 – květen 1938).


Literatura:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie Branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Strazni-prapor-XIV-1937-1938-t50161#193238Verze : 0
MOD