Stíhací eskadra 11 [1943-1945]

11th Fighter Wing

Jagdgeschwader 11 (JG 11)

Geschwaderkommodoren:

Maj Anton Mader, 1.4.43 - 11.43
Obstlt Hermann Graf, 11.11.43 - 29.3.44
Maj Anton Hackl, 4.44 - 15.4.44
Maj Herbert Ihlefeld, 1.5.44 - 5.44
Maj Günther Specht, 15.5.44 - 1.1.45
Maj Jürgen Harder, 1.45 - 17.2.45
Maj Anton Hackl, 20.2.45 - 5.5.45

Stab:

Zformován 1.4.43 v Jever.

Základny:

1.4.43 - 10.43 Jever 2. JD Bf 109G
10.43 - 3.44 Husum 2. JD Bf 109G
3.44 - 8.44 Oldenburg 2. JD Bf 109G
8.44 - 17.9.44 Finsterwalde 2. JD Bf 109G
17.9.44 - 7.10.44 Gütersloh, Fliegerhorst Gütersloh / 2. JD Bf 109G
7.10.44 - 17.12.44 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf / 2. JD Bf 109G, Fw 190A
17.12.44 - 23.1.45 Biblis Jafü Mittelrhein Bf 109G, Fw 190A
23.1.45 - 18.4.45 Strausberg 3. Fl-Div,
4. Fl-Div (od 2.45) Bf 109G, Fw 190A/D
18.4.45 - 22.4.45 Gatow 1. JD Fw 190D
22.4.45 - 28.4.45 Lärz 1. JD Fw 190D
28.4.45 - 2.5.45 Neustadt-Glewe 1. JD Fw 190D
2.5.45 - 8.5.45 Leck 2. JD Fw 190D
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1660Verze : 0
MOD
II. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Hptm Günther Beise, 1.4.43 - 15.4.43
Maj Adolf Dickfeld, 17.4.43 - 5.43
Hptm Günther Specht, 5.43 - 15.4.44
Maj Günther Rall, 19.4.44 - 12.5.44
Hptm Walter Krupinski, 5.44 - 12.8.44
Hptm Karl Leonhard, 13.8.44 - 5.4.45


Zformována 1.4.43 v Jever ze I./JG1 :


Stab II./JG11 ze Stab I./JG1
4./JG11 ze 1./JG1
5./JG11 ze 2./JG1
6./JG11 ze 3./JG1


11.8.44 rozšířena na 4 staffeln:


5./JG11 nezměněna
6./JG11 nezměněna
7./JG11 nová
8./JG11 ze staré 4./JG11


7./JG11 byla zrušena 3.45, a 8./JG11 přejmenována na 7./JG11. II./JG11 nyní měla 3 staffeln:


5./JG11
6./JG11
7./JG11


Gruppe byla zrušena 3.4.45.


Základny:


1.4.43 - 2.10.43 Jever 2. JD Bf 109G
2.10.43 - 12.11.43 Marx 2. JD Bf 109G
12.11.43 - 17.11.43 Vörden 2. JD Bf 109G
17.11.43 - 18.12.43 Lünne, Einsatzhafen Plantlünne / 2. JD Bf 109G
18.12.43 - 30.4.44 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf / 2. JD Bf 109G
30.4.44 - 6.6.44 Celle, Feldflugplatz Hustedt 2. JD Bf 109G
6.6.44 Mönchen-Gladbach 4. JD Bf 109G
6.6.44 - 20.6.44 Beauvais-Nivelliers 4. JD Bf 109G
20.6.44 - 25.6.44 Mons-en-Chausse 4. JD Bf 109G
25.6.44 - 28.6.44 Genthier 4. JD Bf 109G
28.6.44 - 4.7.44 Manancourt 4. JD Bf 109G
4.7.44 - 6.7.44 Mondesir 4. JD Bf 109G
6.7.44 - 12.8.44 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf / 5. JD Bf 109G
12.8.44 - 13.8.44 Wiesbaden 5. JD Bf 109G
13.8.44 - 15.8.44 Ballancourt-sur-Essone 5. JD Bf 109G
15.8.44 - 16.8.44 Marolles (blízko Etampes) 5. JD Bf 109G
16.8.44 - 17.8.44 Juvincourt-et-Damary, Fliegerhorst Juvincourt / 5. JD Bf 109G
17.8.44 - 28.8.44 Beaurieux (blízko Laon) 5. JD Bf 109G
28.8.44 - 2.9.44 Cerfontaines 5. JD Bf 109G
2.9.44 - 4.9.44 Köln 5. JD Bf 109G
4.9.44 - 15.9.44 Gymnich 5. JD Bf 109G
15.9.44 - 6.10.44 Breitscheid 5. JD Bf 109G
6.10.44 - 13.10.44 Einsatzhafen Gahro / 5. JD Bf 109G
13.10.44 - 17.12.44 Wunstorf, Fliegerhorst Wunstorf / 2. JD Bf 109G/K
17.12.44 - 23.1.45 Zellhausen Jafü Mittelrhein Bf 109G/K
23.1.45 - 3.4.45 Strausberg 3. Fl-Div,
4. Fl-Div (od 2.45) Bf 109G/K
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1663Verze : 1
MOD
III. Gruppe:

Gruppenkommandeure:

Hptm Ernst-Günther Heinze, 4.43 - 9.43
Maj Anton Hackl, 1.10.43 - 4.44
Maj Hartmann Grasser , 4.44 - 5.44
Hptm Horst-Günther von Fassong, 5.44 - 1.1.45
Olt Paul-Heinrich Dähne, 2.1.45 - 2.45
Hprm Herbert Kutscha, 23.2.45 - 5.5.45

Zformována 5.43 v Neumünster z částí od I. a II./JG11 :

Stab III./JG11 nový
7./JG11 nová
8./JG11 nová
9./JG11 nová

Formace bylu ukončena koncem 6.43 a jednotka se přesunula do Oldenburg.
8.44 rozšířana na 4 staffeln:

9./JG11 nezměněna
10./JG11 ze staré 7./JG11
11./JG11 ze staré 8./JG11
12./JG11 ze 2./JG52

3.45 12./JG11 byla zrušena.

Základny:

5.43 - 6.43 Neumünster 2. JD Bf 109G
6.43 - 13.5.44 Oldenburg 2. JD Bf 109G,
Fw 190A (od 1.44)
13.5.44 - 24.6.44 Reinsehlen 2. JD Fw 190A
24.6.44 - 3.7.44 Dukodowo (blízko Minsku) Jagdabschnittführer 6 Fw 190A
3.7.44 - 13.7.44 Karmelawa Jagdabschnittführer 6 Fw 190A
13.7.44 - 7.44 Zamocz-Mokre Jagdabschnittführer 6 Fw 190A
7.44 Deblin-Irena Jagdabschnittführer 6 Fw 190A
7.44 - 1.8.44 Radom Jagdabschnittführer 6 Fw 190A
1.8.44 - 15.8.44 Jürgenfelde Jafü Ostpreussen Fw 190A
15.8.44 - 2.9.44 Kursenai Jafü Ostpreussen Fw 190A
2.9.44 - 18.9.44 Riesa-Canitz Jafü Ostpreussen Fw 190A
18.9.44 - 6.10.44 Achmer 3. JD Fw 190A
6.10.44 - 15.10.44 Riesa-Leutewitz Jafü Ostpreussen Fw 190A
15.10.44 - 17.12.44 Celle, Feldflugplatz Hustedt 2. JD Fw 190A
17.12.44 - 23.1.45 Gross-Ostheim Jafü Mittelrhein Fw 190A
23.1.45 - 1.2.45 Neuhardenberg 3. Fl-Div Fw 190A
1.2.45 - 18.4.45 Strausberg 4. Fl-Div Fw 190A/D
18.4.45 - 22.4.45 Döberitz 1. JD Fw 190A/D
22.4.45 - 23.4.45 Lärz 1. JD Fw 190A/D
23.4.45 - 25.4.45 Neuruppin 1. JD Fw 190A/D
25.4.45 - 30.4.45 Lärz 1. JD Fw 190A/D
30.4.45 - 2.5.45 Parchim 1. JD Fw 190A/D
2.5.45 - 8.5.45 Leck 2. JD Fw 190A/D
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1664Verze : 0
MOD
10. staffel:


Staffelkapitäne:


Olt Heinz Sahnwaldt, 7.43 - 1.8.43
Olt Günther Witt, 1.8.43 - 11.43
Hptm Siegfried Simsch, 11.43 - 1.1.44
Olt Heinz Grosser, 1.1.44 - 2.5.44
Hptm Erich Viebahn, 5.44 - 15.8.44


Zformována 7.7.43 v Husum.
1.8.43 10./JG11 a 1./JG11 si prohodily označení.
17.8.44 spojena s 11./JG11 a přejmenována na 4./JG11.


10./JG11 a 11./JG11 byly známy jako Kommando Skagerrak mezi 7.12.43 a 6.44.


Základny:


7.7.43 - 1.8.43 Husum 2. JD Fw 190A
1.8.43 - 7.12.43 Aalborg-West & Lister 2. JD Fw 190A
7.12.43 - 9.6.44 Aalborg-West 2. JD Fw 190A
9.6.44 - 27.6.44 Rennes 5. JD Fw 190A
27.6.44 - 7.44 Lonrai 5. JD Fw 190A
7.44 - 17.8.44 Bönninghardt(?) 5. JD Fw 190A
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1665Verze : 0
MOD
11. staffel:


Staffelkapitän:


Olt Herbert Christmann, 12.43 - 15.8.44


Zformována 7.12.43 v Lister ze Jagdstaffel Helgoland.
17.8.44 spojena s 10./JG11 a přejmenována na 4./JG11.


11./JG11 a 10./JG11 byly známy jako Kommando Skagerrak mezi 7.12.43 a 6.44.


Základny:


7.12.43 - 7.44 Lister 2. JD Bf 109T
7.44 - 17.8.44 Bönninghardt(?) 5. JD žádné
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1666Verze : 0
MOD
Alarmstaffel Aalborg:


Staffelkapitän:


Olt Rolf Jacobs, 5.44 - 30.6.44


Zformována 13.5.44 v Aalborg-West z částí 10. a 11./JG11, pro noční stíhání, používala Fw 190A. Zrušena koncem 6.44.
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1667Verze : 0
MOD
Diskuse
I. Gruppe:


Gruppenkommandeure:


Maj Walter Spies, 1.4.43 - 6.43
Hptm Erwin Clausen, 20.6.43 - 4.10.43
Hptm Erich Woitke, 4.10.43 - 15.10.43
Hptm Rolf Hermichen , 16.10.43 - 5.44
Olt Hans-Heinrich Koenig, 5.44 - 24.5.44
Olt Fritz Engau, 24.5.44 - 1.6.44
Hptm Siegfried Simsch, 1.6.44 - 8.6.44
Olt Fritz Engau, 8.6.44 - 24.6.44
Hptm Werner Langemann, 24.6.44 - 14.7.44
Olt Hans Schrangl(?), 15.7.44 - 14.8.44
Hptm Walter Matoni, 15.8.44 - 30.9.44
Hptm Bruno Stolle, 10.44 - 25.11.44
Hptm Rüdiger Kirchmayr, 25.11.44 - 4.45
Hptm Karl Leonhard, 4.45 - 5.5.45


Zformována 1.4.43 v Husum ze III./JG1 :


Stab I./JG11 ze Stab III./JG1
1./JG11 ze 7./JG1
2./JG11 ze 8./JG1
3./JG11 ze 9./JG1


1.8.43 1./JG11 a 10./JG11 si prohodily označení.


17.8.44 rozšíření na 4 staffeln:


1./JG11 nezměněna
2./JG11 nezměněna
3./JG11 nezměněna
4./JG11 ze 10. a 11./JG11


4./JG11 zrušena 3.45.


Zákadny:


1.4.43 - 29.2.44 Husum 2. JD Fw 190A
29.2.44 - 6.6.44 Rotenburg 2. JD Fw 190A
6.6.44 - 7.6.44 Sankt Augustin, Fliegerhorst Bonn-Hangelar / 5. JD Fw 190A
7.6.44 - 20.6.44 Rennes 5. JD Fw 190A
20.6.44 - 25.6.44 Beille 5. JD Fw 190A
25.6.44 - 1.7.44 Köln-Ostheim 5. JD Fw 190A
1.7.44 - 26.7.44 Beille 5. JD Fw 190A
26.7.44 - 8.44 Mönchen-Gladbach 5. JD Fw 190A
8.44 - 17.8.44 Bönninghardt 5. JD Fw 190A
17.8.44 - 25.8.44 Dammartin-en-Goele 5. JD Fw 190A
25.8.44 - 28.8.44 Reims 5. JD Fw 190A
28.8.44 - 4.9.44 Wiesbaden 5. JD Fw 190A
4.9.44 - 18.9.44 Gelnhausen 5. JD Fw 190A
18.9.44 - 7.10.44 Wiesbaden-Erbenheim 5. JD Fw 190A
7.10.44 - 20.11.44 Völkenrode 2. JD Fw 190A
20.11.44 - 17.12.44 Dedelstorf 2. JD Fw 190A
17.12.44 - 23.1.45 Biblis Jafü Mittelrhein Fw 190A
23.1.45 - 30.1.45 Mohrin 3. Fl-Div Fw 190A
30.1.45 - 3.2.45 Finow 3. Fl-Div Fw 190A
3.2.45 - 18.4.45 Strausberg 4. Fl-Div Fw 190A
18.4.45 - 22.4.45 Gatow 1. JD Fw 190A
22.4.45 - 28.4.45 Lärz 1. JD Fw 190A
28.4.45 - 2.5.45 Neustadt-Glewe 1. JD Fw 190A
2.5.45 - 8.5.45 Leck 2. JD Fw 190A
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-11-1943-1945-t334#1661Verze : 1
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!