Main Menu
User Menu

Stíhací eskadra 1 [1939-1945]

1st Fighter Wing

Jagdgeschwader 1 (JG 1)

     
Název:
Name:
Stíhací eskadra 1
Originální název:
Original Name:
Jagdgeschwader 1 (JG 1)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
08.12.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
08.12.1939-DD.MM.RRRR Letecká župa XI
Dislokace:
Deployed:
08.12.1939-DD.05.1943 Schortens, Fliegerhorst Jever /
DD.05.1943-24.02.1944 Arnhem, Fliegerhorst Deelen /
24.02.1944-05.04.1944 Rheine, Fliegerhorst Rheine /
05.04.1944-06.06.1944 Bad Lippspringe, Einsatzhafen Lippspringe /
06.06.1944-28.08.1944 Clastres, Flugplatz St. Quentin–Clastres /
28.08.1944-02.09.1944 Cerfontaine, Feldflugplatz Cerfontaine /
02.09.1944-17.12.1944 Greifswald, Fliegerhorst Greifswald /
17.12.1944-19.01.1945 Lonneker-West, Fliegerhorst Twente /
19.01.1945-26.01.1945 Černjachovsk, Fliegerhorst Insterburg /
26.01.1945-02.02.1945 Pionerskij, Einsatzhafen Neukuhren /
02.02.1945-03.02.1945 Gdaňsk, Fliegerhorst Danzig-Langfuhr /
03.02.1945-08.04.1945 Garz, Fliegerhorst Garz/Usedom /
08.04.1945-30.04.1945 Ludwigslust, Fliegerhorst Ludwigslust /
30.04.1945-08.05.1945 Leck, Fliegerhorst Leck /

Velitel:
Commander:
08.12.1939-05.01.1942 Schumacher, Carl August (Oberstleutnant)
06.01.1942-27.08.1942 Selle, Erich von (Major)
DD.08.1942-31.03.1943 Mix, Erich (Oberstleutnant)
01.04.1943-08.10.1943 Philipp, Hans (Oberstleutnant)
DD.10.1943-10.11.1943 Graf, Hermann (Major)
12.11.1943-11.05.1944 Oesau, Walter (Oberst)
12.05.1944-20.05.1944 Bär, Heinz (Heinrich) (Major)
20.05.1944-08.05.1945 Ihlefeld, Herbert (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.07.1939-DD.08.1939 I. skupina Stíhací eskadry 21
30.11.1939-08.05.1943 Štáb Stíhací eskadry 1
08.12.1939-05.07.1940 I. skupina Stíhací eskadry 1
16.12.1939-10.04.1940 I. skupina Těžké stíhací eskadry 76
01.09.1941-01.04.1943 I. skupina Stíhací eskadry 1
06.01.1942-01.04.1943 III. skupina Stíhací eskadry 1
06.01.1942-10.03.1942 IV. skupina Stíhací eskadry 1
15.01.1942-30.04.1945 II. skupina Stíhací eskadry 1
21.03.1942-01.04.1943 IV. skupina Stíhací eskadry 1
01.04.1943-30.04.1945 I. skupina Stíhací eskadry 1
01.04.1943-08.05.1945 III. skupina Stíhací eskadry 1
DD.11.1943-04.01.1944 11. letka Stíhací eskadry 1
01.03.1944-26.04.1944 20. letka Stíhací eskadry 1
30.04.1945-08.05.1945 I. (operační) skupina Stíhací eskadry 1

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.1944-08.05.1945 Oesau (Oesau, Walter)
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg1.htm
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-1-1939-1945-t306#523612Verze : 2
MOD
Znak Jagdgeschwader 1 "Oesau" (JG 1)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-1-1939-1945-t306#1494Verze : 2
MOD
Jagdgeschwader 1 (JG 1)

Štáb:

Zformován 30.11.39 v Jeveru. Do 8.12.39 znám jako Stab/JG Nordwest.

Výzbroj:

30.11.1939-DD.05.1943 Bf 109E/F/G, Fw 190A
DD.05.1943-17.12.1944 Bf 109G, Fw 190A
17.12.1944-08.04.1945 Bf 109G, Fw 190A/D
08.04.1945-08.05.1945 He 162A
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-1-1939-1945-t306#1495Verze : 1
MOD


Na tomto stroji, označeném runou "S", startoval v červnu 1941 během své druhé stáže u bojové jednotky (v tomto případě šlo o I./JG 1, viz. detail znaku pod kabinou) ze základny Wangeroode v severním Německu Reinhard Heydrich. Letoun je kamuflován světlou modrou RLM 65 na spodních a bočních plochách, horní nesou ostře lomená pole tmavé zelené RLM 71 a šedozelené RLM 02. Tento letoun někdy bývá mylně připisován k III./JG 1 (a jeho bokorysy proto bývají doplněny vlnovkou určující příslušnost stroje k III./JG 1), jde však o omyl, neboť III. Gruppe byla zformována až o půl roku později, v únoru 1942.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/402762
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-1-1939-1945-t306#402764Verze : 0
MOD


Osobní stroj velitele 4./JG 1 npor. (Oblt.) Roberta Olejnika, který s ním létal z holandské základny Woensdrecht. Nositel Rytířského kříže Olejnik dosáhl celkem 42 sestřelů a válku zakončil jako velitel I./JG 400 vyzbrojené raketovými letouny Me 163 Komet. Stroj nese standardní kamufláž tvořenou šedými barvami RLM 74/75/76. "Tatzelwurm", znak II./JG 1, je na přídi z obou stran (tlamou ve směru letu). Směrovka později dostala bílý nátěr


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/404293
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-eskadra-1-1939-1945-t306#404295Verze : 0
MOD