Main Menu
User Menu
Reklama

Stalingrad: Osudové střetnutí 1942-1943 - Anthony Beevor

Diskuse
Včera v noci jsem dočelt tuto knihu z vydavatelství Beta Dobrovský, a musím říct, že je to to nejlepší, co jsem o Stalingradu četl ! Jednoduše napsané, přesto dobře zpracované, čitelné, proložené komentáři, citacemi z pošty, deníků, zápisků tehdejších bojovníků, čte se to jedním dechem. Nepostřehl jsem nějaké "technické" nedostatky, jak obsahové, tak překladové, jak příjemné ! Snad jen dvě malé drobnosti na pobavení, překladatel se téměř na konci knihy nedokázal rozhodnout mezi slovy "žebrali" a "žadonili", a tak použil slovo "žebronili" Very Happy Very Happy Stejně tak vytvoření "střešní organizace" místo zastřešující vyvolá úsměv.


Ale zpět ke knize. Stručně rekapituluje dobu od vpádu do SSSR až po situaci kolem Stalingradu, uvádí do děje jak velitele na německé straně, tak na straně sovětské, od nejvyššího velení až po velitele divizí a různé další postavy tohoto hrůzného příběhu. Krom samotného hrdinského eposu o bitvě u Stalingradu se dozvíte i o utrpení sovětského lidu, civilních obyvatel i zajatců, a spolu s knihou Berlín - okamžiky zkázy od stejného autora, kterou popíši za chvíli, vám to snad dá více informací k tomu, porozumět sovětskému pohledu na Velkou vlasteneckou válku, na sebeobětování pro vlast, na tu nekonečnou touhu sovětů po odplatě a její projevy během útoku na Německo. Bez přečtení této knihy to pravděpodobně nikdy úplně nepochopíte, protože Stalingrad a Berlín jsou města s podobným osudem, ve stejné válce, se stejnými učastníky, ale s opačným výsledkem. Provázanost děje na území SSSR a Německa je zřetelná, a tak tyto dvě knihy doporučuji. Možná je skoro lepší číst to tak, jak jsem to četl ja, nejprve Berlín, potom Stalingrad, ale to je jen můj pohled.


Připravte se na líčení zkázy, smrti, úpadku, věcí tak nelibých, že se vám často nebude dostávat dechu. Během jedné knihy prožijete příběh více jak milionu lidí, z nichž více jak půl milonu zemře. Ztrávíte pět měsíců v prašné stepi, bahnitých zákopech, troskách i sněhem zavátými pláněmi. A když jsem na začátku psal, že to je nejlepší kniha, co jsem o tomto tématu četl, myslel jsem to naprosto vážně. Až jí dočtete, snad mi dáte za pravdu.
URL : https://www.valka.cz/Stalingrad-Osudove-stretnuti-1942-1943-Anthony-Beevor-t9153#27754Verze : 0
MOD
Překladatel Stalingradu vás zdraví. Absenci překladových chyb v knize snad mohu považovat za úspěch. Jen drobnůstku k těm dvěma "úsměvným" výtkám: 1. slovo "střešní" - zní možná divně, když jste na něj upozornil, přestalo se mi líbit, ale v této souvislosti není ojedinělé, jinak by mě to určitě nenapadlo, 2. "žebronili" není hybrid (maximálně archaismus), nýbrž slovo obsažené ve SSJČ, díl VIII z-ž, s. 465: žebronit 1. naléhavými prosbami se něčeho domáhat, něco žádat, vyprošovat si; žadonit, žebrat... dále citována ukázka z Vrchlického.


Mějte se.


Vladimír Fuksa
URL : https://www.valka.cz/Stalingrad-Osudove-stretnuti-1942-1943-Anthony-Beevor-t9153#72938Verze : 0
Také doporučuji. Četl jsem nejdříve Berlín a po té Stalingrad -jak bylo řečeno po přečtění Berlína se člověk neubrání pocitu zatracení RA díky chování vítězných vojáků - nicméně po té Stalingrad toto dokonale vymaže.
Ze Stalingradu mne nejvíce zaujala taková sonda o myšlenkách prostých sovětských vojáků ,kteří před sebou nemají vůbec žádnou budoucnost - Němci + stalinismus = beznaděj .Takové pohrdání lidským životem od velitelů - to se asi jen tak nepochopí...
Popis bojů v zimě je dost realistický.


Beteer
URL : https://www.valka.cz/Stalingrad-Osudove-stretnuti-1942-1943-Anthony-Beevor-t9153#135555Verze : 0
Hned jakmile budou knihy dostupné tak si je přečtu, hezky jste mně navnadili Smile Mirek.
URL : https://www.valka.cz/Stalingrad-Osudove-stretnuti-1942-1943-Anthony-Beevor-t9153#385419Verze : 0