Main Menu
User Menu
Reklama

Štábní a velitelské vozy R-U automobilního oddílu

Diskuse
Vážení přátelé dýmotvorných vozidel. Velmi by mne zajímaly jakékoliv bližší informace o osobním voze na přiložené fotografii. Značka, výrobce, techn. parametry apod. Děkuji za pomoc.


Taktéž použitelné odkazy nebo odborná literatura, popř. relevantní historické údaje o první automobilové jedntce (Autokader), navazujícího aut. oddílu (Automobilabteilung) a pozdějších válečných Kraftfahrtruppe a Autotruppe. Zajímavá by byla i jakákoliv informace o vznikajících Autogruppenkommandos.
Štábní a velitelské vozy R-U automobilního oddílu - Plukovní fotograf setník Jindřich Bišický s řidičem. Štáb II./IR47.

Plukovní fotograf setník Jindřich Bišický s řidičem. Štáb II./IR47.
URL : https://www.valka.cz/Stabni-a-velitelske-vozy-R-U-automobilniho-oddilu-t185457#541429Verze : 0
Zdar, nevím, zda nenesu klestí do lesa, ale měl bych toto z r. 1918:
URL : https://www.valka.cz/Stabni-a-velitelske-vozy-R-U-automobilniho-oddilu-t185457#541448Verze : 0
MOD
Děkuji za pomoc a přidávám zajímavý dobový snímek osobního automobilu vyfotografovaného s osádkou na dvoře kasáren LIR30 ve Vysokém Mýtě. Jde o nedatovaný snímek z válečného období, za povšimnutí stojí obě vlaječky, Rakouská a Česká. Sedící důstojnící jsou od hulánů LUR2. Opět by mne zajímal především typ automobilu. Nějak se k tomu nemohu dopátrat.
URL : https://www.valka.cz/Stabni-a-velitelske-vozy-R-U-automobilniho-oddilu-t185457#541528Verze : 0
Tak nyní již víme, že jde pravděpodobně o Fiat Tipo Zero 1912 (Pininfarina), od výrobce Fiat S. A., Turín. Potvrdili mi to z badatelny Nár. tech. muzea v Praze. Druhý vůz setníka Bišického je jeden z typů od firmy Gräf & Stift, Automobilfabrik AG., Vídeň. Jde nejspíše o model 40/45 HP 1913. Stejný vůz používal Karel I. při svých inspekčních cestách. Ve využívání R-U armády byl před válkou i značně oblíbený Laurin-Klement PULLMAN typ M 1913. Bohužel díky ceně využívaný jen v omezené míře. Nejláce vyšel onen Fiat, vyráběný pro armádu v několika pozdějších modifikacích a specifikacích (loukotě, vozové doplňky apod.). Patrioticky se naopak v Rakouských zemích využíval zcela jednoznačně Gräf & Stift.
URL : https://www.valka.cz/Stabni-a-velitelske-vozy-R-U-automobilniho-oddilu-t185457#542286Verze : 0