Main Menu
User Menu

Spišský Hrušov

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Spišský Hrušov
Originální název:
Original Name:
Spišský Hrušov
Další názvy:
Other Names:
(1253) Kurtues, Kurtueles, (1294) Horusk, Huerusk, (1360/1364) Hruscfalva,Hruskfalva, Hruskafalva, (1368) Grussov, (1399) Graucza, (1495) Grawss, (1500) Hrussow, (1773) Grossow, (1786) Hrussow, Kortvélyes, (do 1918) Szépeskortvelyes, (1927) Spišský Hrušov nad Hornádom, maďarsky Körtvélyes, Szepeskörtvélyes; nemecky Grausch, Birndorf.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°56'44.59"N 20°42'25.14"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1253
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímskokatolícky pôvodne goticky z konca 13. stor., prestavaný v 17. a 18. stor., renovovaný v roku 1900
Nástenné maľby a obraz od L. Hanulu z 1896 a 1900, gotika;
Madona z konca 15. storočia;
Kaštieľ Mariassyho - pôvodne renesančný z 1596, v pol. 18. storočia zbarokizovaný a zač. 19. storočia klas. upravený
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Zaniknutá obec v okolí: Miloj (1255)
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.spisskyhrusov.sk
URL : https://www.valka.cz/Spissky-Hrusov-t125354#425701Verze : 0
MOD