Main Menu
User Menu

Spišské Tomášovce

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Spišské Tomášovce
Originální název:
Original Name:
Spišské Tomášovce
Další názvy:
Other Names:
( 1229) Villa Thome, (1261) Thamasy, (1265) Thomasy, (1317) Kis, Nag Tamassy, (1565) Tomesdorff, (1773) Tomassowcze, (1927) Spišské Tomášovce, maďarsky Tamásfalu.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°57'44.3"N 20°28'20.22"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1229
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol rímskokatolícky pôvodne gotický z 1. polovice 14. storočia, po roku 1846 klasicisticky prestavaný


Hadušovce: Kúria pôvodne renesančná z 1. polovice 17. storočia, neskôr v 18. a 19. storočí upravená


Kúria Tiba
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Juraj Sklenár ( 28.2.1746 – 30.1.1790 ), narodený v Tibe, historik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obce Hadušovce a Tiba splynuli s obcou Spišské Tomášovce.


Pri obci sa nachádza 120 m vysoký skalný útes Tomášovský výhľad.


Zaniknutá obec v okolí: Matiašovce, Urbanovce, Ďurkovec, usadlosť Turník.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.spissketomasovce.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Spisske-Tomasovce-t125353#425700Verze : 0
MOD