Main Menu
User Menu

Speciální jednotky Ministerstva vnitra

Спецгруппы МВД

Především pod jednotky OMON, ODON spadají speciální útvary ministerstva vnitra. N2které byly v průběhu let zrušeny.

OMON - motto: neznáme žádné slitování a nežádáme o něj. Založen v roce 1979. Speciální jednotky zaměřené hlavně na policejní operace.

Nasazení: při rozpadu Sovětského Svazu zasahovali v každé čerstvě odtržené republice proti nové vládě a dalším organizacím. V obou čečenských válkách byl OMON nasazen, ale ztratil zde mnoho příslušníků. Účastnil se akcí v divadle na Dubrovce a škole v Beslanu. V červnu 2007 zaútočili v Moskvě na demonstranty chránící práva homosexuálů a zde bylo motto OMONu použito. V Rusko-gruzínské válce byl OMON v 1. části konfliktu nasazen samostatně proti gruzínským národním silám. Zde bylo údajně použito kruté zacházení OMONu. Poté se připojili k ostatním ruským jednotkám.

Pod OMON spadají mimo jiné tyto oddíly:

7. oSpN Rosič (Novočerkassk, Rostovská oblast)
19. oSpN
20. oSpNODON – 1.ODON VV MVD – oddelnaja divizia osobovo naznačenija (nosí červené barety) OSN:

8.oSpN Rus (Moskva) - vznikla v roce 1994, určena k boji proti teroristům, důstojníci jednotky pravidelně cestují do zahraničí (Izrael, Německo, Rakousko), kde si vyměňují zkušenosti s jinými speciálními jednotkami.
Nasazení: Čečensko kde se od roku 1999 zapojila aktivně do protiteroristické operace s dalšími jednotkami Specnazu, při kterých našla spoustu úkrytú zbraní a povstalců. Tato jednotka má jedno z nejvíce vojenských vyznamenání. V poslední době hlídá hranice v Kavkazu.

rSpN Jaguár

oSpN Saturn (Moskva) - založen v dubnu 1992. Určení: předcházení trestné činnosti na území moskevských věznic, vyhledání a zatčení velice nebezpečných zločinců, zajištění speciálních operací, záchrana rukojmích, ochrana ministerstev

oSpN Vega

16. oSpN Skif (Rostov, Jaroslavlská oblast)

15. oSpN Vjatič (Armavir, Krasnodarský kraj)

12. oSpN Ratník (Nižnij Tagil, Jekatěrinburgská oblast)

23. oSpN (Čeljabinsk)

6. oSpN (1.PSN) Viťjaz (Moskva) - v překladu znamená hrdina, vítěz.
Výcvik: boj beze zbraní, použití různých druhů zbraní, shromažďování informací, vyjednávání a záchrana rukojmích, polní ošetřování zraněných.
Nasazení: Čečensko, hranice v Kavkazských horách.
URL : https://www.valka.cz/Specialni-jednotky-Ministerstva-vnitra-t177570#522838Verze : 0