Main Menu
User Menu

Spade, Teodors

Admiral Teodors SPĀDE (6 Mar 1891 - 25 Jun 1970)
Served in the Russian and White Russian Fleets, then engaged in private enterprise, before joining the Latvian Army as 1st Lieutenant on May 20, 1926. In 1941 he as arrested and deported to Siberia where he remained in prison camps until 1953. After being released, remained in Kazakhstan until his death in 1970. In 1990, his remains were re-interred in Rīga.


20 May 1926 - 1927: Chief of Naval Intelligence Service
(1927: Promoted to Lieutenant-Commander)
1927 - 1928: Training at the French Naval Academy
1928 - 1929: Attached to French and Swedish Navies
(1929: Promoted to Commander)
1929 - Sep 1931: Captain, Warship “Virsaitis”
Sep 1931 - 27 Sep 1940: Commander of the Naval Squadron (Fleet)
(1933: Promoted to Naval Captain)
(1938: Promoted to Admiral)


Principal Sources:
Lāčplēša Kara Ordeņa Kavalieri, published by Latvijas Valsts Vēstures Arhīvs
Latvijas Armijas Augstākie Virsnieki, published by Latvijas Valsts Vēstures Arhīvs
Latvijas Bruņotie Spēki, by Edgars Andersons
The Armed Forces of Latvia 1918 - 1940, by Andris J. Kursietis
URL CZ: https://www.valka.cz/Spade-Teodors-t64802#230971Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Spade-Teodors-t64802#230971Version : 0