Somálské pirátství 04 (duben 2008)

Somálské pirátství 04 (duben 2008)




Na tématu se pracuje. Informace budou postupně vkládány. Omluvte, prosím, dočasné mezery či nepřesnosti.




Projekt / zkušební téma ... ROZPRACOVÁNO !!!
URL : https://www.valka.cz/Somalske-piratstvi-04-duben-2008-t83392#305989 Verze : 0
Somálské pirátství 04 (duben 2008)



Únos plachetnice Le Ponant (04.04.2008)


Měsíc duben rozhodně nezačal v oblasti Adenského zálivu klidně. Již v pátek 4. dubna unesli somálští piráti další loď. Jednalo se o luxusní plachetnici Le Ponant patřící marseilleské společnosti CMA-CGM. Trojstěžník Le Ponant plul z Indického oceánu do Středomoří. Piráti jej přepadli, když proplouval Adenskou úžinou.


Luxusní jachta Le Ponant má 32 kabin pro celkem 67 hostů, bar, restauraci, diskotéku a bazén. Třicetičlenná posádka má k dispozici 16 kabin. S třemi hlavními plachtami o ploše téměř tisíc metrů čtverečních může dosáhnout rychlosti 17 uzlů. Ze třiceti čtyř členů posádky plachetnice bylo podle rejdařství dvaadvacet Francouzů (včetně šesti žen). Zbytek tvořili Ukrajinci a Korejci. Na palubě nebyli v době únosu kromě posádky žádní cestující. Ti naštěstí vystoupili již na souostroví Seychely.


V neděli 6. dubna unesená loď zakotvila v přístavu Eyl na severu Somálska. Posádka byla v pořádku. Unesený trojstěžník sledovala francouzská fregata Le Commandant Bouan, která byla dočasně uvolněna ze služby pro NATO. Provozovatel lodi již o víkendu očekával požadavky únosců, protože únosci zpravidla žádají o výkupné již ve chvíli, kdy dosáhnou pevniny. Když se únosci ozvali, požadovali výkupné ve výši 2 milionů dolarů. Francouzský ministr obrany Hervé Morin prohlásil, že francouzské i somálské vládní orgány chtějí únos řešit jednáním a nikoli silou, neboť prioritu představuje především bezpečnost posádky, kterou piráti drželi jako rukojmí.


Netrvalo dlouho a provozovatel opravdu výkupné zaplatil. Loď i posádka byly poté propuštěny na svobodu. To Francouzům „rozvázalo“ ruce. Po úspěšném jednání, které vedlo k propuštění lodě i posádky, došlo nakonec i k použití síly. Byla spuštěna operace zaměřená na dopadení této pirátské skupiny. Při akci zvláštních jednotek (hovořilo se o GIGN), které byly dislokovány na vrtulníkové lodi Jeanne d′Arc, se podařilo chytit šest z dvanácti pirátů a ukořistit část výkupného. Dle nepotvrzených informací měli být další piráti zabiti. Francouzi sice rezolutně popřeli, že by nějací piráti byli zabiti (jak tvrdí somálské úřady) a potvrdili pouze zajetí šesti únosců z dvanácti, ale o osudu těch dalších šesti nebylo (mě není ani v současnosti) nic známo.


Šest zajatých únosů bylo poté přepraveno do Francie, aby byli postaveni před soud.


Únos rybářské lodě Playa de Bakio (20.04.2008)


V neděli 20. dubna přepadli a zajali piráti další loď. Tentokrát šlo o španělskou rybářskou loď Playa de Bakio s 26 lidmi na palubě, která v oblasti lovila tuňáky. K incidentu došlo cca 400 kilometrů od somálského pobřeží.


Podle zdrojů z Baskicka, kde má rybářská loď domovský přístav, použili čtyři piráti při přepadení loď vyzbrojenou granátomety. Rybářskou loď sice poškodili, ale byla i nadále ovladatelná. Nikdo ze třinácti španělských a třinácti afrických námořníků nebyl zraněn. Piráti poté s lodí (jak je jejich zvykem) pluli k somálským břehům.


Španělské Ministerstvo obrany nařídilo španělským vojenským lodím v oblasti, aby okamžitě zamířily k místu incidentu. Když se již rybářská loď nacházela v pobřežních vodách, podařilo se kapitánovi telefonicky sdělit španělskému rozhlasu, že posádce se daří dobře. Byl ale přerušen jedním z pirátů, který stejným způsobem oznámil, jaké výkupné únosci požadují.


Po týdnu jednání a zaplacení výkupného byla loď bez větších potíží propuštěna. Všech dvacet šest členů posádky bylo v pořádku a opět na svobodě. Plavidlo do "bezpečnějších vod" doprovodila španělská válečná fregata. Poté propuštěná rybářská loď zamířila zpět do vlasti. Informovala o tom v sobotu španělská vládní mluvčí. Plavidlo do "bezpečnějších vod" doprovázela španělská válečná fregata. Dle místního somálského zdroje bylo v tomto případě únoscům vyplaceno 1,2 miliónu dolarů.


Z „civilního“ hlediska vše dopadlo dobře. Posádka lodi přežila únos bez újmy na zdraví a loď se vrátila do svého domovského přístavu. Z „odborného“ hlediska jsme se ale i v tomto případě nedozvěděli nic podstatného. Piráti využili své obvyklé taktiky – loď zajali, donutili jí odplout do pobřežních vod a požadovali výkupné. Díky informacím z „civilních“ médií jsme se ale nedozvěděli nic například o výzbroji, kterou piráti disponovali. Prohlášení o tom, že piráti použili při přepadení loď vyzbrojenou granátomety, nám nic moc neříká. Po stálých bojích a válkách v této oblasti mohou být piráti vyzbrojeni v podstatě čímkoli, co je schopné „střílet“ granáty. Mohlo se tedy jednat o cokoli od ruských 30 mm automatických granátometů AGS-17, přes z ramene odpalované RPG a obdobné zbraňové komplety, až po podvěsné granátomety na útočných puškách. Nezbývá než doufat, že se těmito útoky začnou zabývat i odborná média, která nám z vojenského hlediska přinášejí informace daleko podrobnější a obsáhlejší.


Útok na tanker Takajama (21.04.2008)


V pondělí 21. dubna piráti zaútočili znovu. Jejich cílem se v tomto případě stal japonský tanker Takajama. K útoku (unesen nakonec nebyl) došlo přibližně 440 kilometrů od Adenu.


Tanker Takajama vezl 150 000 tun nákladu. Podle provozovatele lodi, společnosti Nippon Yusen, byla třiadvaceti členná posádka tankeru složena ze sedmi Japonců a šestnácti Filipínců. Na cestě byli od 4. dubna. Tanker vyplul z jihokorejského Ulsanu a mířil do Saúdské Arábie. Do palby se loď dostala ve 04:30 hodin SELČ. Piráti, kteří na tanker zaútočili, použili v tomto případě pět malých člunů. Podle mluvčího společnosti Nippon Yusen byl při ostřelování lodi poškozen její trup, díky čemuž vyteklo určité množství nákladu (některé zdroje hovoří o pohonných hmotách). Posádce se ale prý podařilo otvor provizorně zacelit. Poté tanker zamířil do doků v Adenu, kde měl být opraven tak, aby zvládl další cestu bez potíží.


Na tomto útoku je zarážející, že piráti loď pouze napadli a hned po útoku bez zjevné příčiny z místa ujeli. Není zatím známo, proč na tanker jen zaútočili a proč nedotáhli celou akci do konce. Podle všeho je totiž nic nenutilo přepad ukončit a nikdo je ani neohrožoval.




Projekt / zkušební téma ... ROZPRACOVÁNO !!!
URL : https://www.valka.cz/Somalske-piratstvi-04-duben-2008-t83392#306224 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více