Main Menu
User Menu

Slanská Huta

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Slanská Huta
Originální název:
Original Name:
Slanská Huta
Další názvy:
Other Names:
(1772) Szalancz Huta, (1808) Szalánczi Huta, (1920) Sálancká Huta, (1927) Slanská Huta, maďarsky Szalánchuta.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°35'47.98"N 21°28'01.47"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1772
Vojenské objekty:
Military Objects:

V blízkosti obce bolo v roku 1938 vystavaných 38 objektov opevnení vz. 37 typov: A-120, A-140, A-160, A-180, A-220 a opevnenie vz. 37 typ E (jediný dochovaný na Slovensku) v rámci stavebného úseku K-V Slanská Huta (VI. sbor). Do dnešnej doby sa dochovalo 19 objektov.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži v novembri 1938 obec ostala na území Slovenska a nebola pričlenená k Maďarsku. Pri obci sa nachádzajú štátne prírodné rezervácie Malý Milič a Veľký Milič.
Zdroje:
Sources:
www.slanska.huta.szm.com ; www.fronta.cz/dotaz/opevneni-v-okoli-kosic https://dbase.ropiky.net/dbase.php?usek=1075697752
URL CZ: https://www.valka.cz/Slanska-Huta-t124840#424703Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Kosice-okolie-t124840#424703Version : 0
MOD