Skupina armád Don [1942-1943]

Army Group Don / Heeresgruppe Don

     
Název:
Name:
Skupina armád Don
Originální název:
Original Name:
Heeresgruppe Don
Datum vzniku:
Raised/Formed:
21.11.1942
Předchůdce:
Predecessor:
11. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
12.02.1943
Nástupce:
Successor:
Skupina armád Jih
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
21.11.1942-12.02.1943 Manstein, Erich von (Generalfeldmarschall)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
21.11.1942-12.02.1943 Schulz, Karl Friedrich (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
21.11.1942-DD.12.1942 4. tanková armáda
21.11.1942-02.02.1943 6. armáda
21.11.1942-12.02.1943 Hlavní polní velitelství 398
21.11.1942-12.02.1943 Hlavní polní velitelství 399
24.11.1942-12.02.1943 Velící generál zajišťovacích jednotek a velitelství týlové oblasti Skupiny armád Don
27.11.1942-DD.12.1942 XVII. armádní sbor
29.11.1942-27.12.1942 Hollidtova útočná skupina
14.12.1942-20.12.1942 306. pěší divize
27.12.1942-23.01.1943 Hollidtova armádní skupina
DD.12.1942-DD.01.1943 11. tanková divize
DD.12.1942-01.01.1943 17. tanková divize
DD.12.1942-DD.01.1943 23. tanková divize
DD.12.1942-DD.03.1943 3. horská divize
DD.12.1942-DD.01.1943 336. pěší divize
DD.12.1942-DD.01.1943 Hothova armádní skupina
DD.12.1942-DD.01.1943 LVII. tankový sbor
06.01.1943-14.01.1943 302. pěší divize
23.01.1943-03.02.1943 Fretter-Picoův armádní oddíl
DD.01.1943-12.02.1943 4. tanková armáda
DD.01.1943-DD.02.1943 7. tanková divize
DD.01.1943-DD.02.1943 Hollidtův armádní oddíl
01.02.1943-12.02.1943 1. tanková armáda
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Polní divize letectva 8

Ručně vyplněné položky:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 3. armáda (rumunská)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 4. armáda (rumunská)
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Heeres-Gruppenkommando Don
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945. Vierzehnter Band: Die Landstreitkräfte: Namensverbande / Die Luftstreitkräfte (Fliegende Verbände) / Flakeinsatz im Reich 1943-1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1980
www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL : https://www.valka.cz/Skupina-armad-Don-1942-1943-t8704#400129Verze : 0
MOD
Heeresgruppe Don (skupina armád Don)



1. Životopis:


Zostavená dňa 21.11.1942 po rozčlenení dovtedajšieho Armeeoberkommando 11 pred Leningradom. Po prielome Červenej armády na južnom fronte je Heeresgruppe Don rozdelená medzi Heeresgruppe A a Heeresgruppe B. Po rozpade Heeresgruppe B je dňa 12.2.1943 premenovaná na Heeresgruppe Süd



2. Členenie:


a) Heeresgruppentruppen:


Heeresgruppen-Nachrichten-Regiment 558 - zpravodajský pluk 558


b) Podriadené armády: (dátum – armáda)


december/prosinec 1942 - Angriffsgruppe Hollidt, 3. rumänische Armee, 6. Armee, Armeegruppe Hoth
január/leden 1943 - Armee-Abteilung Hollidt, 6. Armee, Armeegruppe Hoth, 3. rumänische Armee
február/únor 1943 - 1. Panzerarmee, Armee-Abteilung Hollidt, 6. Armee, 4. Panzerarmee, 3. rumänische Armee, 4. rumänische Armee
URL : https://www.valka.cz/Skupina-armad-Don-1942-1943-t8704#92647Verze : 0
MOD
Organizácia a veliteľský zbor vojsk Skupiny armád Don
(Stav k 10.12.1942)


Skupina armád Don
Veliteľ skupiny armád : generál poľný maršál Erich von Lewinski-Manstein
Náčelník štábu : generál ???


3.armáda (rumunská)
Veliteľ armády : armádny generál Petre Dumitrescu
Náčelník štábu : generálmajor Walther Wenck
IV. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Constantin Sanatescu
5. pešia divízia(rumunská), divízny generál Nicolae Mazarini
7. pešia divízia (rumunská), brigádny generál Constantín Trestioreanu
V. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Aurelián Son
6. pešia divízia (rumunská)
XXXXVIII. tankový zbor
Veliteľ zboru : generál tankových jednotiek Otto von Knobelsdorf
1.tanková divízia (rumunská), divízny generál Radu Gherghe
22. tanková divízia, generálmajor Eberhard Rodt
6.armáda
Veliteľ armády : generálplukovník Friedrich Paulus
Náčelník štábu : generálporučík Arthur Schmidt
IV. armádny zbor
Veliteľ zboru : generál ženijných jednotiek Erwin Jänecke
20. pešia divízia (rumunská), divízny generál Nicolae Tataranu
29. motorizovaná divízia, generálmajor Hans Georg von Leyser
297. pešia divízia, generálmajor Moritz von Drebber
371. pešia divízia, generálporučík Richard Stempell
VIII. armádny zbor
Veliteľ zboru : generál delostrelectva Walther Heitz
44. pešia divízia, generálporučík Heinrich Deboi
76. pešia divízia, generálporučík Carl Rodenburg
113. pešia divízia, generálporučík Hans Sixt von Armin
XI. armádny zbor
Veliteľ zboru : generál pechoty Karl Strecker
16. tanková divízia, generálporučík Guenther Angern
24. tanková divízia, generálporučík Arno von Lenski
60. motorizovaná divízia, plukovník Hans Adolf von Arenstorff
94. pešia divízia, generálporučík Georg Pfeifer
XIV. tankový zbor
Veliteľ zboru : generál tankových jednotiek Hans Valentin Hube
1. jazdecká divízia (rumunská), brigádny generál Constantin Bratescu
3. motorizovaná divízia, generálporučík Helmuth Schloermer
14. tanková divízia, generálmajor Martin Lattmann
376. pešia divízia, generálporučík Alexander von Daniels
384. pešia divízia, generálporučík Eccard von Gablenz


LI. armádny zbor
Veliteľ zboru : generál pechoty Walther von Seydlitz-Kurzbach
71. pešia divízia, generálmajor Fritz Roske
79. pešia divízia, generálporučík Richard von Schwerin
100. myslivecká divízia, generálporučík Werner Sanne
295. pešia divízia, generálmajor Otto Korfes
305. pešia divízia, generálmajor Bernhard Steimetz
389. pešia divízia, generálmajor Erich Magnus
Hollidtova armádna skupina
Veliteľ skupiny : generál pechoty Karl Hollidt
Náčelník štábu : generálmajor Walther Wenck
I. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Teodor Ionescu
9. pešia divízia(rumunská), divízny generál Constantin Panaitiu
11. pešia divízia (rumunská), brigádny generál Savu Nedelea
II. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Nicolae Dascalescu
14. pešia divízia(rumunská), divízny generál Gheorghe Stavrescu
7. jazdecká divízia (rumunská), brigádny generál Gheorghe Munteanu
XVII. armádny zbor
Veliteľ zboru : generál delostrelectva Erich Brandenburg
62. pešia divízia, generálmajor Richard Reuss
294. pešia divízia, generálporučík Johannes Block
4. tanková armáda
Veliteľ armády : generálplukovník Hermann Hoth
Náčelník štábu : generálporučík Friedrich Fangohr
VI. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Corneliu Dragalina
1. pešia divízia(rumunská), brigádny generál Ioan Mihaescu
2. pešia divízia (rumunská), brigádny generál Dumitru Tudose
4. jazdecká divízia (rumunská), ???
VII. armádny zbor (rumunský)
Veliteľ zboru : zborový generál Florea Mitranescu
18. pešia divízia(rumunská), divízny generál Radu Baldescu
5. jazdecká divízia (rumunská), divízny generál Dumitru Popescu
8. jazdecká divízia (rumunská), brigádny generál Corneliu Carp
LVII. tankový zbor
Veliteľ zboru : generál tankových jednotiek Friedrich Kirchner
6.tanková divízia, generálporučík Erhard Rauss
23. tanková divízia, generálporučík Hans von Boineburg-Langsfeld
16. motorizovaná divízia, generálporučík Gerd von Schwerin
4. letecká armáda
Veliteľ armády : generálplukovník Wolfram slobodný pán von Richthofen
Náčelník štábu : plukovník Hans Detlef Hermudt von Rohden


Zdroj : Erich von Manstein, Ztracená vítězství, Nakladateľstvo Jota, 1. Vydanie, 2006, ISBN 80-7217-443-6
URL : https://www.valka.cz/Skupina-armad-Don-1942-1943-t8704#210217Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!