Main Menu
User Menu

Skrapce, Peteris

General Dr. Pēteris SKRAPCE (9 Oct 1884 - 29 Oct 1960)
After service in the Russian Army, returned to Latvia and joined the Army on June 6, 1920 as a Lieutenant-Colonel. After retirement, lived in Rīga until his death there in 1960.


6 Jun 1920 - 1924: Chief of the Construction Department, Ministry of Defense
(Dec 1920: Promoted to Colonel)
1924 - 1927: Chief Engineer, Army Intendant’s Department
1927 - 1929: Deputy Chief Army Intendant
(1929: Promoted to General)
1929 - 1933: Acting Chief Army Intendant
1933 - Aug 1938: Deputy Chief of the Army Supply Department
Aug 1938: Retired


Principal Sources:
Lāčplēša Kara Ordeņa Kavalieri, published by Latvijas Valsts Vēstures Arhīvs
Latvijas Armijas Augstākie Virsnieki, published by Latvijas Valsts Vēstures Arhīvs
Latvijas Bruņotie Spēki, by Edgars Andersons
The Armed Forces of Latvia 1918 - 1940, by Andris J. Kursietis
URL CZ: https://www.valka.cz/Skrapce-Peteris-t64793#230961Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Skrapce-Peteris-t64793#230961Version : 0