Main Menu
User Menu

Shonekan, Ernest

Interim president Ernest Adegunle Oladeinde Shonekannarozen:9.5.1936, Lagos
u moci:26.8.1993-17.11.1993Ernest Shonekan se narodil 9.5.1936 v Lagosu a po absolvování základního a středního vzdělání v Nigérii absolvoval právnická studia ve Velké Británii. Je známo, že před svou krátkou politickou kariérou působil jako výkonný ředitel United African Company, největšího nigerijského konglomerátu firem.


Jeho politickou kariéru odstartoval silný domácí i zahraniční tlak na odstoupení tehdejšího vojenského vládce Nigérie, generála Babangidy. Ten ještě zesílil poté, co nechal Babangida zrušit výsledky údajně nejspravedlivějších voleb v nezávislé Nigérii, které se konaly roku 1993 a jejichž vítězem se stal Moshood Abiola. Babangida nechal pod tlakem sestavit komisi, která měla připravit přechod Nigérie k civilnímu životu. Jejím předsedou nebyl nikdo jiný než právě Shonekan. Když tlak neustával, vzdal se Babangida postu hlavy státu a ten po něm-na přechodnou dobu- převzal Shonekan. Během svého působení jako prozatimní prezident pracoval Shonekan nadále na konceptu nigerijské demokratizace.


Tato jeho práce však byla přerušena palácovým převratem generála Saniho Abachy. Shonekan byl donucen podepsat svou rezignaci a Nigérie se tak na dalších 6 let stala zemí řízenou vojáky.
Shonekan, Ernest - Ernest Shonekan

Ernest Shonekan
URL : https://www.valka.cz/Shonekan-Ernest-t42707#168413Verze : 0