Main Menu
User Menu
Reklama

Seznam vojáků 1. čs. sboru

Diskuse
Zdravím přítomné,
jsem tu nový, tak nevím zda jsem to tu někde nepřehlédl, even. se omlouvám. Hledám, zda je někde na netu seznam našich vojáků, kteří byli v československé jednotce v SSSR? Díky.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#23735Verze : 0
Nevím bohužel o takovém seznamu, který by byl veřejně na netu k dispozici. Někde jsem viděl jen seznam padlých příslušníků sboru.
Je to smutné, když si vezmeme, jak obsáhlé seznamy, veřejně přístupné, mají například Němci o příslušnících svých jednotek v době 2. sv. války.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#28508Verze : 0
Ten zoznam padlých príslušníkov zboru by som chcel vidieť , ak by ste si náhodou spomenuli , dajte mi vedieť.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#41848Verze : 0
Před nějakou obou Very Happy , zase tak dávno to není, vyšla njaká kniha týkající se 1. čs. svoru, kde nějaké seznamy příslušníků jednotky byly (nějaká část).
Zkusím se poohlédnout a jestli najdu, nechal bych zde odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#41850Verze : 0
Je to smunté, keď si uvedomíme, že sme mali iba niekoľko desiatok tisíc vojakov, ktorý bojovali za našu vlasť a budúcnosť. Američanom nerobí problém zväčšniť 50 000 mien v mramore a my ich nedokážeme ani spísať na papier. Smutné.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#83935Verze : 0
Ak mozem poradit tak nieco by sa dalo najst cez zoznamy Československej obce legionarskej, do ktorej po druhej svetovej vojne vstupovali aj ucastnici druheho odboja. Mne sa podarilo v archive najst zoznam miestnej organizacie v Pezinku a dozvedel som sa tak celkom slusne informacie o jednotlivych bojoch, kde boli. Je tam aj zoznam vyznamenaní, zranení a pod.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#90011Verze : 0
V muzeu ostravské operace je seznam padlých čs. sboru v expozici, ale průvodce mi říkal, že není přesný, čemuž se nedivím, a že se tam našli i návštěvníci - veteráni co se přijeli podívat.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#101643Verze : 0
Peterwittgruber: Materiály k tématu (jmenný seznam příslušníků 1. čsas) v Československé obci legionářské nejsou kompletní. Jako dlouholetý člen této organizace jsem se měl možnost k některým takovým materiálům dostat, nicméně často byly nekompletní a zahrnovaly většinou vesměs ty bývalé příslušníky 1.čsas, kteří zároveň byli členy ČsOL, což je celkem logické. Každý člen ČsOL totiž při vstupu do organizace vyplňuje přihlášku, která obsahuje uvedené položky (příslušnost k jednotce, utržená zranění, vyznamenání atd.). Takže ti příslušníci 1. čsas, kteří jsou či byli členy ČsOL, jsou obsaženi v databázi organizace.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#101689Verze : 0
Malá perlička. AVIS připravuje vydání neprodejné knihy - seznam příslušníků 1.čs. samostatného praporu u Sokolova, včetně fotografií jednotlivých příslušníků (pokud existují). Bohužel, vydání je pozastaveno, protože díky nepřesnostem "létají" černé duše. Díky tomu, že při ústupu byl zničen písemný archiv, aby se nedostal do rukou Němcům, je v tom nepořádek.
Navíc si myslím, že přesnější evidence bude spíše až od provedení mobilizace na Volyni, kdy byly jednotky doplněny a poté především díky mobilizaci na Slovensku při jeho osvobozování.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#105162Verze : 0
Jako prospěšnou vidím knihu Jířího Fidlera - Sokolovo 1943 (Naše Vojsko, Praha 2004). Je v ní jmenný seznam všech žen, dále velitelů od praporu po družstva a rovněž vojáků vyznamenaných sovětskými a čs. medailemi.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#106386Verze : 0
Musím opravit svou informaci, ta kniha vyšla nyní v květnu k 60.výročí, částečně byla prezentována na IDETU. Jmenuje se Hrdinové od Sokolova, a zachycuje všechny příslušníky 1.samostatného československého praporu v SSSR, kteří se zúčastnili bojů od března 1943 u Sokolova a Charkova. Skládá se ze stručné anotace ke každému příslušníkovi jednotky, k jeho osudem, dosaženým hodnostem příp. vyznamenáním a pokud byla k dispozici, je zde i fotografie. Mnoho fotografií chybí a jednou ze žádostí autora byla prosba o případnou pomoc. V případě, že by někdo nalezl sobě známou osobu, respektive jejich pozůstalé a měl k dispozici fotografii dotyčného, zaslat kopii nebo i originál k naskenování na Historický ústav AČR do Prahy, kde by potom prostřednictvím armádního A-reportu tuto fotografii zveřejnili a každý by si ji do dané publikace dolepil. Myslím, že to není špatný nápad. Podle rozsahu knižní produkce současného HÚ AČR bych soudil, že se připravují i další období a další jednotky podobných způsobem ke zpracování
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#106398Verze : 0
No jmenovanou publikaci má valka.cz k dispozici pokud chvilku vydržíte pokusím se to nějako logicky sestavit a umístnit zde na foru, ale vzhledem k značnému vytížení to nebude opravdu hned.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#117911Verze : 0
Omlouvám se ale až dnes jsem si všimnul toho mého slibu zde takže již nějakou dobu jsou seznamy zde https://www.valka.cz/viewforum.php/f/1736 ale na krátkých životopisech se stále pracuje.
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#131007Verze : 0
Na www.army.cz/acr/vuapraha je databáze všech československých vojáků,kteří padli za WW 2,kterou spracovalo ministerstvo.Sice jsem tam našel dublování jmen,ale je to asi nejobsáhlejší co jsem zatím našel.Je tam datum narození a smrti,Místo smrti a někdy místo pohřbení,hodnost
URL : https://www.valka.cz/Seznam-vojaku-1-cs-sboru-t8275#153543Verze : 0