Main Menu
User Menu

Ševcova, Ljubov Grigorjevna

Lyubov' Grigor'yevna Shevtsova

Любовь Григорьевна Шевцова

Ljubov G. Ševcova – členka vedení odbojové organizace „Mladá garda“

(1924 – 1943)


Hrdinka Sovětského svazu

Narodila se 8. září 1924 v městečku Izvarino v Luganské oblasti na Ukrajině v dělnické rodině. Chodila do školy v Krasnodonu, vynikala ve sportu a chtěla se stát profesionální tanečnicí.

Za války absolvovala radistický kurz NKVD v Lugansku a byla vyslána jako rozvědčík do týlu nepřítele v Krasnodonu. V srpnu 1942 navázala kontakt s odbojovou organizací Komsomolu „Mladá garda" a stala se členkou jejího vedení. Roznášela letáky, předávala informace partyzánům a zorganizovala útěk vojáků Rudé armády ze zajateckého tábora a jejich přechod přes linii fronty. V prosinci 1942 se zúčastnila akce, při které byla zapálena budova Arbeitsamtu, což zachránilo tisíce lidí od nuceného nasazení v Německu. Po celou dobu svého působení v odboji rovněž s pomocí radiostanice zajišťovala spojení s centrálou sovětské rozvědky, která jejím prostřednictvím dávala odbojové organizaci pokyny.

8. ledna 1943 byla Ljuba Ševcova s několika dalšími členy zatčena gestapem a převezena do Luganska. Tam byla několik týdnů podrobována výslechům a mučení, přesto nevyzradila své poslání ani další členy skupiny. 9. února byla na okraji lesa za městem, kde dnes stojí památník, gestapáky popravena.

13. září 1943 byl L. G. Ševcové udělen titul Hrdina Sovětského svazu im memoriam.

ru.wikipedia.org

URL : https://www.valka.cz/Sevcova-Ljubov-Grigorjevna-t31742#114558Verze : 1